[Accident] Bara spate ......

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

[Accident] Bara spate ......

Post by ida01ro »

dupa un drum relativ lung am ajuns acasa si am parcat INCET, INCET cu spatele.
pe undeva prin spatele masinii un bolovan relativ mic (20-25 cm) de zapada inghetata la -14 grd....s-a auzit un zgomot ca de sticla sparta si rezultatul :

Image Image Image

observatii personale:

bara s-a crapat iar scutul de sub roata de rezerva s-a facut tandari multeeee ...pe care le-am luat de sub masina.

piesele, inclusiv bara, sunt din plastic foarte subtire si casant; hai sa zic ca rigiditatea lor a fost cauzata si de ger...xcum, simulacrul de scut de plastic de max 2 mm (mai groasa e o rigla de birou! il vedeti atarnand daca va concentrati :) in poza din dreapta) la ce foloseste?? doar ca sa avem ce plati ?

concluzia mea: foarte debila masinutza asta la impacturi minore...:(

apoi: politie, declaratie, etilotest, dovada, hartie de la CASCO, reprez Kia, comanda piese...care zice omu' de acolo ca vin in minim 3 sapt ! :D (m-a amuzat teribil specificarea "minim" ! ) tot el mi-a spus un deviz aprox. : 2500 lei deh.. by the way...tre sa ma consider norocos ca pana acum nu am avut vreo problema electrica pt ca tot omu' respectiv mi-a spus de cum m-a vazut ca "nu avem electrician!"

acu astept ...minim 3 saptamani :roll:

PS: aveti grija cum si pe unde mergeti...si acum inteleg de ce la testele de siguranta pe care le fac americanii exista si unul de "impact la mica viteza - sub 5 km /h " parca...... si ia ghiciti in ce se masoara rezultatul aici? nu in "puncte" ci in ...DOLARI! :twisted:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

alcatraz

Post by alcatraz »

nasol. ce vad la tine ma duce cu gindul la faptul ca ne-am luat masini de...vara. ceva similar a patit un vecin cu aveo pe care l-a costat "distractia" 1800 ron piesele bashca manopera (demontare, vopsire, montare)

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

mtz! nu de vara, de ...autobahn ! :P

PS: o sa va tin la curent cu nota finala si cu alte eventuale peripetii care sper sa nu mai fie ....
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Din poze reiese ca ai urcat masina pe bolovan, cred ca era normal ca bara spate sa nu poata sustine greutatea mai ales in zona respectiva.

Cu RIO am oprit 2 masini cu fundul dar este adevarat ca loviturile au fost perpenticulare si am avut decit vopseaua sarita.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

..al dracului bolovan era lipit de asfalt...si i-am dat pedeapsa un sut in cur de a sarit pe trotuar...da' a durut! :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Urat incident...si foarte scump... :o :( :o
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

Sa ma "laud" si eu cu bara mea.
Image

Mai mult se vede cum este sparta daca este deschis portabagajul ( este plesnita unde este prinsa de caroserie) , eram atat de bucuros ca am reusit sa inchid portbagajul incat nu prea am mai dorit sa -l deschid pt a face poze.
Teoretic bara mea ar trebui sa ajunga odata ce cea a lui ida01ro... sa vedem
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

mpatachia
Posts: 96
Joined: 29 Jul 2007, 15:25
Auto: Kia ceed
Location: Ilfov

Post by mpatachia »

postez si eu aici pt. a nu mai deschide alt topic, am si eu o urma pe aripa stanga fata deasupra rotii, cred ca am capatat-o de sarbatori prin parcarile super aglomerate ale magazinelor.
am o intrebare, cu ce sa curat locul sa vad cat de nasol este?
benzina?motorina?se ia luciul vopselei?
Ceed Best Mars Red

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

vezi ca prin spalatoriile auto au o solutie foarte misto cu care cureti orice urma nasoala de pe masina. pana si smoala se curata fara sa se lase urme. exista o spalatorie pe moinesti eu acolo am vazut cand mi-a sters ala fetele de la usi ca erau pline dungi negre de la cauciucul pantofilor si au iesit instant, iar eu ma chinuisem inainte cu tot felul de sampoane si solutii....Pacat ca nu a vrut sa-mi zica cum se numeste...

mpatachia
Posts: 96
Joined: 29 Jul 2007, 15:25
Auto: Kia ceed
Location: Ilfov

Post by mpatachia »

multam, la prima spalare incerc sa rezolv.
Ceed Best Mars Red

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Daca nu reusesti sa gasesti ceva incearca cu diluant.( nu te speria ca nu se strica vopseaua) :)
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

da, dar nici bine nu ii face! :P xcum, trebuie sa te misti rapid, folosind o carpa umezita cu diluant si dupa ce ai sters sa clatesti bine, ok?
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

La 2 zile dupa ce am ridicat-o pe o sosea uscata si dreapta, aflat intr-o coloana care nu prevestea nimic, primul isi aduce aminte ca trebuie sa faca stanga si calca frana zdravan. Toti reusim sa oprim numa cel din spatele meu, cu un Matiz, intra in mine exact pe centru. M-am mirat dar bara mea nu are nimic :D !!!! Probabil ca la voi au fost lovituri mai puternice!!! Bafta.
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

mpatachia
Posts: 96
Joined: 29 Jul 2007, 15:25
Auto: Kia ceed
Location: Ilfov

Post by mpatachia »

ida01ro wrote:da, dar nici bine nu ii face! :P xcum, trebuie sa te misti rapid, folosind o carpa umezita cu diluant si dupa ce ai sters sa clatesti bine, ok?
ok
Ceed Best Mars Red

Post Reply

Return to “Accidente”