[Accident] Avariata 75% !!!

Post Reply
scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

dre_andrei wrote: Carnetul ti se ia daca treci pe rosu. Dar daca treci pe rosu si mai si faci accident, nu patesti nimic :)
Exact. Eu chiar am profitat de acest rationament al politistilor rutieri, in sensul ca in perioada in care circulam cu batana dacie din '86 si nu aveam revizia facuta, circulam fara centura. Bineinteles ca am luat amenda fara sa fiu intrebat de revizie.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

:)) nu pot sa cred...
evident ca fraza spusa de mine a fost "la mishto", dar vad ca se pot aduce o gramada de dovezi care sa arate ca asa e...
imi pare rau de sistemul asta prost,
E ca si cum i-ai arata cuiva parcul Izvor, si pentru asta n-ar mai vedea Casa Poporului :)
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

BN XX GRL
Posts: 29
Joined: 25 Aug 2007, 15:21
Auto:
Location: Bistrita / Cluj-Napoca
Contact:

Post by BN XX GRL »

Dupa 1 luna de la accident vreau sa va spun ca inca n-am primit nici un raspuns de la service-ul Kia in ceea ce priveste devizul antecalcul.
"Stiti inca n-am primit oferta de pret de la toate piesele, Stiti masina e noua, Stiti..."
Jos palaria pt masina Kia Cee'd, dar orice alt detaliu legat de marca Kia, No Comment. :evil:
Rusinica !
Am avut un CEE'D
Am acum un morman de fiare...

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

@BN XX GRL

ai foarte mare dreptate...
stii care e greseala noastra, a celor care cumparam Kia?
noi nu ne-am dat seama ca atunci cand plateshti o masina, te astepti defapt sa primesti masina, si multe alte servicii post-vanzare...
la noi, ni s-a oferit DOAR masini, serviciile lipsesc cu desavarsire, si cand nu lipsesc, sunt de cea mai proasta calitate..
Imagineaza-ti cum m-am simtit cand, dupa accident, cand masina mea era imobilizata, am pus-o pe platforma si m-am dus cu ea la service. Cand am ajuns acolo, ei mi-au zis: nu avem noi unde sa-ti tinem masina aici, nu suntem noi obligati in nici un fel sa facem chestia asta. Am fost tratat "cu fundul". Imi propuneau sa parchez masina avariata in fata blocului si sa o aduc la service pe platforma de fiecare data :constatare, reparatii...
Nu mi-a venit sa cred cat de frumos s-au purtat cand m-am dus sa o cumpar, si cu cata incredere in el seful de service a refuzat sa-mi gazduiasca masina in incinta, chiar si contra cost...
Va spun din experienta, la Dacia, serviciile sunt de muuult mai buna calitate... asta e...
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

ma fratilor, luati legatura cu kia europa si kia korea. spuneti-le ce-ati patit, ca vindeti fiarele asa cum sunt si va orientati spre alte marci. puneti presiune pe importator, altfel o sa continue tot asa.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

@BN XX GRL
Ceva noutati? Ti'a dat firma de asigurari banii?
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

luci
Posts: 129
Joined: 01 Aug 2007, 21:17
Auto:
Location: turda cluj

Post by luci »

@BNXXGRL:tu ai dat anunt de vanzare ceed avariat?si daca da m-ar interesa daca nu vinzi jantele separat si la ce pret?mersi
kiaceed 1,4base black pearl frumoasa foc

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

mi se pare ca sunt julite jantele.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Este trist sa vezi ce se intampla in Romania.
Am vazut ca rabdarea va este pusa la incercare, pas cu pas. Cred ca daca ati rezistat pana acum mai puteti face un efort.

Nu sunt de acord cu expresia celor de la service ca nu sunt obligati sa tina o masina care are nevoie de reparatii. Este obligatia legala a celui care-ti acorda servisarea de a face tot pentru a indeplini un contract de service.
Altfel de ce avem garantie & ani, din care 5 din bara in bara? Ce face asiguratorul pentru a pune in posesia asiguratului masina asigurata, bunul asigurat? Aici este momentul sa ne unim, sa-i sustinem pe cei care au probleme, sa-i determinam pe cei care vand masini, indiferent de marca sa inteleaga ca nu este suficient sa vanda, trebuie sa si intretina.

Un gand bun si multa sanatate. Numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

eu propun sa ne dea nr de telefon de la service si sa ii sunam zilnic sa ii intrebam daca au loc sa ne tina in serice masina avariata in caz ca ne hotaram sa cumparam de la ei.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

BN XX GRL
Posts: 29
Joined: 25 Aug 2007, 15:21
Auto:
Location: Bistrita / Cluj-Napoca
Contact:

Post by BN XX GRL »

Salutare la toata lumea

Cu service-ul am terminat pana la urma. Asta dupa cateva interventii de la diferite persoane pt ca altfel la noi nu se poate. Devizul antecalcul pana la urma s-a putut termina in doar...o noapte.

Am terminat si cu asigurarile. Din 15500 cat a fost masina, ei imi dau 10000. (in max 15 zile) Diferenta de bani ar trebui sa mi-o recuperez din vanzarea masinii. Cam greu... stiu

Important este ca telefonul suna si lumea se intereseaza de masina, chiar daca comentariile sunt diverse. Ne abtinem si trecem mai departe, speram cu bine, asa cum am scapat teferi si din accident.

Momentan nu vreau sa vand piese de pe masina. Prefer sa gasesc un client pentru intreaga masina.


PS: grija la maniacii de pe strazi
Am avut un CEE'D
Am acum un morman de fiare...

kyky
Posts: 51
Joined: 09 Nov 2007, 23:34
Auto:
Location: iasi

Post by kyky »

Imi pare fffffff rau pt ceea ce s-a intimplat dar se poate intimpla oricui. Slava domnului ca esti intreg. Sper sa nu deranjez pe nimeni cu ideea mea, dar nu aveai la tine o bricheta ? Poate asa iti recuperai toti banii de la asigurari..... :(
Companiile de asigurari te jumulesc, parca ar fi mina in mina cu statul. Multa bafta !
1,4 best MARS RED
comanda 12 oct 2007
ridicata 20.12.2007

waye
Posts: 112
Joined: 23 Dec 2007, 00:59
Auto:
Location: Mangalia
Contact:

Post by waye »

wow...am ramas muti si eu si taik'miu. urat urat urat. imi pare foarte rau pt tine si nu imi pot imagina ce este in sufletul tau. si acum ce masina iti iei? tot cee'd? :D
daca-ti arunci gunoiul pe geam, tu ce mai cauti in masina?

ZETU
Posts: 23
Joined: 01 Feb 2008, 22:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ZETU »

am citit si eu problema ta.. si sincer imi pare rau.. din cauza altuia stai acuma si alergi sa iti scoti banii pe cea a mai ramas din masina.. in loc sa te fi plimbat cu ea.. sa te bucuri de ea.. un avocat ai consultat? eu daca as fi fost in locul tau cu siguranta l-as fi dat in judecata pe cel care a provocat accidentul.. incearca sa scoti restul de bani ca sa poti sa iti iei alta masina.. de la el.. si cred ca normal ar trebuii sa mai ceri si niste despagubiri in plus pentru timpul pierdut umbland pe colo si pe colo si pentru faptul ca ai stat fara masina atata timp.. multa bafta!!!
Image

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

@BN XX GRL
Se pare ca si eu sunt in aceeasi situatie ca tine - dauna totala.
Zi'mi te rog daca ai primit banii de la asigurari.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Post Reply

Return to “Accidente”