[Accident] Avariata 75% !!!

Post Reply
BN XX GRL
Posts: 29
Joined: 25 Aug 2007, 15:21
Auto:
Location: Bistrita / Cluj-Napoca
Contact:

[Accident] Avariata 75% !!!

Post by BN XX GRL »

Ieri seara in jur de ora 22:00, mergand inspre casa pe linia mea de mers, am fost lovita de un alt autoturism care venea din sens opus si care brusc a virat stranga in fata mea.
Evitand in oarecare masura impactul frontal, virand dreapta, am fost loviti in lateral stranga, proiectati intr-un stalp de iluminat, dupa care ne-am invartit in cerc si ne-am oprit intr-o bordura.
Concluzie politie: vina celuilalt conducator auto pt neacordare de prioritate
Sanctiune vinovat: 3 puncte si 80lei amenda. Va vine sa credeti? Mie sincer Nu!
Am umblat toata ziua azi pe la politie si asigurari. Vinovatul mi-a dat RCA-ul lui si am mers la Unita.
Raspuns firma Unita: Noi nu putem sa va dam decat 75% din daune.
Exista si casco, dar cu o mica-mare retinere, 20% fransiza in caz de avarie totala.
A da, masina e scoasa de la reprezentanta de 2 saptamani exact. Avea doar 500km la bord.
Am fost nevoiti sa o ducem pe platforma.

Luni avem intalnirea cu cel de la firma de CASCO, sa constate si sa ne dea sper mai multe detalii. (doar atunci spunea ca are program de "teren").
Am atasat 2 poze facute aseara, pe intuneric ce-i adevarat. O sa incerc sa fac altele.

Multumesc si acuma lui Dzeu ca am nimerit sa fiu intr-o masina de 5 stele. Airbagurile, ABSu si ESPu ne-au ajutat enorm.

Image

Image
Am avut un CEE'D
Am acum un morman de fiare...

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Important e ca voi sunteti bine ca inteleg ca erati mai multi in masina in momentul accidentului. Cu masina se va gasi pana la urma o solutie. In cele din urma, apelezi la CASCO si, asiguratorul tau nu are decat sa se certe cu cel al vinovatului si sa-si recupereze el banii. La felul cum arata masina, probabil ca va fi declarata cu dauna totala si o sa te despagubeasca integral.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

palex
Posts: 52
Joined: 13 Nov 2007, 02:30
Auto:

Post by palex »

Imi pare sincer rau.......

mihai
Posts: 13
Joined: 24 May 2007, 14:30
Auto:
Location: Tg-Jiu

Post by mihai »

bine ca nu ai patit nimic...fiarele se fac...

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

Mare pacat de masina, parca ma doare pe mine cand ma uit la poze si ma gandesc la cat a asteptat fiecare pt masina si cat mai urmeaza sa astepti dupa alta... Bine ca sunteti ok.
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

bine ca ati scapat sanatosi. pacat e ca trebuie sa treci printr-o perioada de nervi si stres si..din nou, asteptare

ma doare sufletul cand iti vad masinuta

si eu zic sa o rezolvi pe casco , insa vorbeste intai la firma la care ai casco ci vezi ce te sfatuiesc si ei.

se pare ca asta e primul accident serios la care se vede ca masina are 5 stele!
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

BN XX GRL
Posts: 29
Joined: 25 Aug 2007, 15:21
Auto:
Location: Bistrita / Cluj-Napoca
Contact:

Post by BN XX GRL »

Multumim! Eram doua persoane in masina. Eu m-am lovit putin la cap de stalpul dreapta al masinii (eram pasager dreapta in acea zi) si prietenul meu care a condus, s-a lovit de cotiera centrala. Am fost si la urgenta dar ca noroc ca sunt doar rani superficiale.

O rugaminte am la voi toti. Nu uitati de centura de siguranta. Chiar salveaza vieti! Noroc cu senzorul ala de centura ce m-a tot batut la cap, pana mi-a intrat in reflex sa-mi pun centura chiar cand intru in masina.

Cam asta ne-a fost noua cadoul de Mos :cry:

O sa va tin la curent
Am avut un CEE'D
Am acum un morman de fiare...

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

extraordinar !! brrrr....s-a incretit pielea pe mine cand am vazut pozele !! :( xcum va fi mai departe, Rca, CASCO sau amandoua, eu cred ca trebuie sa il actionezi in judecatapentru despagubiri pe cel in cauza, chiar daca procedura este lunga si anevoioasa..nu este normal sa pierzi nici un ban la faza asta...ba chiar dimpotriva! :roll:

ai dreptate in ce priveste centura dar ...numai ceicare au avut o astfel de experienta o pretuiesc. nu trebuie sa foloseasca decat O DATA si e grozav ! ceu am pati-o mai demult si stiu ce inseamna, corect si ce zici de senzorul ala.. acu pun centura fara sa mai gangesc ! :)

PS: un gand bun pentru ca ati scapat (aproape) nevatamati ! numai daca mai ai chef, poti sa ne spui cum s-a comportat masina? aibagurile s-au deschis? usile ? habitaclul s-a deformat? ce viteza avea masina? etc...

PPS: unde aveti CASCO ?
Last edited by ida01ro on 07 Dec 2007, 19:23, edited 1 time in total.
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

victor
Jidanul
Posts: 169
Joined: 28 Oct 2007, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti

Post by victor »

imi pare rau sincer! Vorba celor de mai sus: fiarele se fac! Bine ca nu s-a intamplat nimic grav cu voi! Da, e adevarat! Centura te scapa de multe! DA! 5 stele la testele de siguranta! Unul din motivele MAJORE pt. care am optat KIA CEE'D! Toate cele bune, sper sa va recuperati masina cat mai repede! :wink:
Kia CEE'D 1.6 DSL LX BASE 90 CP + ceva optionale. PISTON GREY

poze in curand...

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

ida01ro wrote: :( xcum va fi mai departe, Rca, CASCO sau amandoua, eu cred ca trebuie sa il actionezi in judecatapentru despagubiri pe cel in cauza, chiar daca procedura este lunga si anevoioasa :roll:
Nu sunt jurist sau avocat insa nu cred ca are in acest moment un motiv intemeiat ca sa-l actioneze in judecata pe vinovat. Respectivul din cate am citit, era asigurat (avea RCA) si probabil ca a acceptat ca este vinovat. Din acest moment este problema asiguratorilor. Daca nu ii convine despagubirea acordata de asiguratorul vinovatului, parerea mea este sa apeleze la CASCO iar cei la care are casco nu au decat sa-si recupereze ei banii cum stiu.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

BN XX GRL
Posts: 29
Joined: 25 Aug 2007, 15:21
Auto:
Location: Bistrita / Cluj-Napoca
Contact:

Post by BN XX GRL »

Si cei ce au aparut la fata accidentului ziceau ca trebuie sa multumim cuiva acolo Sus ca am scapat.
Viteza era in jur de 60-70km la ora, pe un drum liber, cu vizibilitate. (mai putin pt unul care nu stie regulile de circulatie)
Eu port ochelari de vedere si vreau sa spun ca nu i-am mai gasit decat dupa jumatate de ora, sub scaunul dreapta. Nu am simtit nimic. Totul s-a petrecut foarte repede.
Avand in vedere ca primul impact a fost in laterala stanga, s-a deschis airbagul cortina. Ca noroc pentru sofer.
Cand am realizat ce s-a intamplat, airbagul deja nu mai era umflat. Usile laterale stanga erau infundate. Nici o portiera nu se mai deschidea. A fost afectat senzorul de inchidere-deschidere usi. Stiu doar ca dupa vreo 2 minute au aparut niste oameni care au deschis usile din exterior.
In urma impactului cu stalpul s-a distrus tot spatele, inclusiv portbagaj. Abia am reusit sa scot niste plase ce le aveam in spate.
Maine pe zi sper ca o sa ajung sa fac niste poze mai bune.

Acasa mai am un Cielo. Chiar eram in El Cielo daca nu era Cee'd u :shock:
Am avut un CEE'D
Am acum un morman de fiare...

BN XX GRL
Posts: 29
Joined: 25 Aug 2007, 15:21
Auto:
Location: Bistrita / Cluj-Napoca
Contact:

Post by BN XX GRL »

Casco il am la BCR Asigurari.
Cei de acolo au adus in discutie faptul ca exista posibilitatea sa intre Ei in proces cu Unita (RCA vinovat)
Nu sunt sigura de o chestiune... daca a fost vina celuilalt, mai sunt obligata sa particip cu 20% la dauna totala? :?:

In cazul in care o sa existe nelamuriri si neintelegeri dupa intalnirea de luni cu agentul constatator, o sa apelez cu siguranta la un avocat.
Casco in mod normal ar trebui sa ma ajute doar cand gresesc eu undeva, dar aici n-am avut nici cea mai mica vina.

Si inca un mic detaliu, cel ce ne-a lovit are permisul din august 2007 :roll:
Am avut un CEE'D
Am acum un morman de fiare...

palex
Posts: 52
Joined: 13 Nov 2007, 02:30
Auto:

Post by palex »

Soferul vinovat cum statea cu alcoolemia? Din cate stiu RCA nu despagubeste daca soferul se afla sub influenta bauturilor alcoolice. In acest caz, ramane doar casco sau actionarea in instanta pt recuperarea pagubelor. (casco urmand la randul lor sa-l dea in judecata)

palex
Posts: 52
Joined: 13 Nov 2007, 02:30
Auto:

Post by palex »

@BN XX GRL

Si eu am casco tot la bcr, insa pe polita mea scrie 10% pt dauna totala

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

de aceea e bun full casco! eu imi las fransiza doar pentru furt
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Post Reply

Return to “Accidente”