[Accident] Fratilor am comis-o!

iseeyou
Posts: 14
Joined: 27 Mar 2008, 22:57
Auto:
Location: Baia Mare

Post by iseeyou »

radu84 wrote:La service'ul autorizat KIA - Bosh Car Service Constanta, se repara mai toate marcile de masini, acesta nefiind un service dedicat KIA.
Mersi pentru raspuns radu84. Din cele intamplate in zilele trecute pe forum, scade credibilitatea fiecarei topic care nu are destule dovezi.
manucu01 wrote:si eu zic ca e cam dubioasa treaba. oricum, din poze si mie mi se pare normal ca nu ti-au sarit airbagurile. nu este vorba de faptul ca se afecteaza sau nu senzorii, ci este nevoie de o anumita valoare a deceleratiei ca acesti senzori sa dea comanda de umflare a airbagurilor. poti pune linistit o masina cu sistemul de airbaguri perfect functional intr-un compactor care o scoate pe partea ailalta la o zecime din volumul ei initial fara sa se declanseze nici un airbag...

dar eu nu inteleg altceva...pai omule, daca tu nu vrei oricum procese, de ce nu accepti o masina noua de la kia - daca asa ti-au promis ei prin telefon - si astepti sa ti se faca o masina care oricum nu va mai iesi ca noua?????


manucu01, sunt absolut de acord cu tine.
Masina noua vs. Masina rulata + reparata.
Clar ca masina noua castiga, dupa parerea mea!

flendurica
Posts: 34
Joined: 21 Jan 2008, 13:36
Auto:

Post by flendurica »

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, chiar imi cer scuze daca gresesc, dar masina sigur era dotata cu ESP sau e vorba de EPS?

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

dintre sutele de intrebari pe care vi le-ati pus....am si eu de adaugat inca una: ce cauta dacia aia amarata in poza? :D Nu vedeti ca e clar ca e ceva aiurea la mijloc? a aruncat-o pe aia cu rasturnatul si acum nu mai stie nimeni nimic....vreau sa zic ca eu am sarit cu masina de pe un pod de la 20 m inaltime si nu are nici macar o zgarietura...asa de buna e!!!

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

eu cred ca nu stii ce vorbesti ...nu ai sarit de pe un pod, ci efectiv din cauza erorilor de design si material ale masinii asteia de doi lei, ai derapat din cauza unor scurgeri ale lichidului de franare datorate garniturilor proaste de la conductele din ABS, ESP-ul nu a fost in stare sa tina masina, coloana de directia s-a rupt in zona cremalierei si...........
penibil...........
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Cristiano
Posts: 12
Joined: 04 Mar 2008, 00:55
Auto:

Post by Cristiano »

Mai fratilor, pozele astea care le-am postat aici sunt facute la reprezentanta KIA sin Craiova. Intr-adevar in acel service existau si alte tipuri de masini(la catziva metri de dacia aia amarata mai e un volvo, si o skoda, sau mai erau ... )
In al doilea rand v-am relatat patzania mea nu pentru a parea interesant sau altceva ci ca sa va zic si voua cat de bine s-a comportat masina in cazul unei rastrunari la 720 grade.
Parerea mea e ca masina arata foarte bine desi trebuia sa arata mult mai sifonata. Bine ... nici pozele nu-s de calitate impecabila. In realitate e julita mai tare!

Cristiano
Posts: 12
Joined: 04 Mar 2008, 00:55
Auto:

Post by Cristiano »

Nu fratioare, la mine a ajuns in aproximativ o ora. Distanta dintre locul accidentului si fima de tractari este de apx 85 km!

Blad3XL
MadDriver
Posts: 68
Joined: 17 Dec 2007, 19:19
Auto:
Location: Galati

Post by Blad3XL »

1. Am vazut destule masini rasturnate pana acum si asta 100% nu e rasturnata ptr ca: nu are zgarieturi macar pe toate partile, indoituri la plafon si infundaturi ale tablei pe toate partile.
2. Am vazut odata un BMW rasturnat in camp(deci pe pamant) si arata de parca a fost lovit de 2 camioane din ambele parti.
3. Intotdeauna, oricat de usoara a fost rasturnarea automat tabla de deasupra masinii(plafonul) se indoaie si face cute nu neapara infundaturi.

Si scuze dak am facut pe cineva sa simta cam prost.
Kia Sii'D 1.4 109Cp Abyss Blue , Best ii zice. GL-23-ADC. P.S: Feriti-va de magarush!!!
Honda Civic '96 tot 1.4 dar mai potenta putin >:). GL-22-ADC

Cristiano
Posts: 12
Joined: 04 Mar 2008, 00:55
Auto:

Post by Cristiano »

Mosule nu-s prost! Intelege ca m-am dat peste cap nu odata ci de doua ori asa ca supozitiile tale nu-si prea au rostul. Nu se vede prea clar in poze dar masina e destul de zgariata, in plus si plafonul este infundat ca de altfel si partea din dreapta deasupra usilor este destul de indoita, aripa dreapta spate ... ce vrei, sa ma pun cu ciocanul pe ea sa arate mai nasol? ... Asta e ... si se cheama KIA.

UnTip
F&F
Posts: 110
Joined: 08 Apr 2008, 22:28
Auto:
Location: Bucuresti

Post by UnTip »

http://www.turatii.ro/PDFfiles/Manual%20Ceed.pdf citeste in manual declansarea airbag-urilor si a conditiilor in care se declanseaza, zic clar ca in cazul rostogolirilor nu se declanseaza
~47000 Km

CMGeorge
Posts: 82
Joined: 18 Mar 2008, 23:38
Auto:
Location: Tirgu Mures
Contact:

Post by CMGeorge »

Importanta folosirii centurilor de siguranta:
....
reduc riscul de accidentare ?n caz
de rãsturnare a vehiculului, sau co-
liziune din spate pentru cã airbagul
nu este proiectat sã se deschidã ?n
aceste cazuri. De asemenea, air-
bagurile laterale nu se deschid
dec?t ?n anumite cazuri de impact
lateral.
.......
Kia Cee'd sw 1.4 Best Machine Silver.
Incheiere acte dealer: 12 Aprilie 2008
Achitare avans: 23 Aprilie 2008
Comanda: 25 Aprilie 2008
Serie sasiu: 3 Iunie 2008
Livrare: "pe la sfarsitul lui iunie" 2008
Re-Comandat: 25 iunie 2008
Livrat: 6 Septembrie 2008
Prima mea intalnire cu masina:2 Decembrie 2008

Post Reply

Return to “Accidente”