[Accident] Am lovit un tomberon de gunoi dintr-o grasa neatentie

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Post by mihaiolimpiu »

Arnold are dreptate... o zgarietura mica, cu atentie se face de nu se observa...Cam in 1-2 luni cu vopseaua din fabrica fara potrivire de nuante etc. (vopseaua paleste in soare si diferenta devine imperceptibila - retineti ca vopseaua metalizata se amesteca fffff bine altfel tonul de culoare va fi fffff inchis)... pentru cele mari nu e nevoie de vopsire totala, un meserias ti-o face, dar efectul este suparator pentru unii (Zgrumtzurei de vopsea in jurul zonei vopsite)!

Alegerea este a fiecaruia... daca spargi CASCO fa-o toata nu te complica cu jumatati de masura, nu se merita!
Fa-o partial p ebanii tai si daca poti cumpara un penson subtire, exerseaza pe cateva bucati de plastic si ai sa vezi ca e easy de tot, daca ai taieturi umple-le inainte de vopsire!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

K|nS|ayer
Posts: 20
Joined: 30 Apr 2008, 11:38
Auto:
Location: Pitesti

Post by K|nS|ayer »

salut
am patit si eu la fel tot dintr-o neatentie de-a mea.
eu am dat cu spray la tub si apoi am aplicat un pic de crema polish.
nu se merita sa o faci pe casco doar pt niste mici zgarieturi tinand cont ca la service se vopseste tot reperu adik intreaga bara. iar dak ai casco cu fransiza nu cred k o sa-ti convina mai ales cum zicea cineva mai inainte ca masina nu poti sa o pastrezi intacta. mai asteapta sa se mai stranga si poate apoi se merita sa te duci la service

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ce culoare ai la masina si ce spray ai folosit?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

M-ar interesa si pe mine un spray sau un creion corector aveti idee unii buni in afara de zona vitan?

hotshut
Head hunter
Posts: 81
Joined: 10 Oct 2007, 21:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by hotshut »

@K|nS|ayer

Salut

Spune-mi te rog ce culoare ai la masina si ce fel de spray ai luat?
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red,B-xx-BAU

K|nS|ayer
Posts: 20
Joined: 30 Apr 2008, 11:38
Auto:
Location: Pitesti

Post by K|nS|ayer »

am luat un spray normal negru (wurth cred ca era marca).
vopseaua era sarita de pe bara cam 1 cm pana la plastic.
i-am aplicat vreo 3- 4 straturi (adica aplicam un strat lasam sa se usuce)
si apoi cu masinaria de polish (are la metro 60ron) si cu crema polish turtle wax am dat mai departe. se vede o diferenta de nuanta intre culori
depinde din ce directie te uiti si se mai vede putin gaura dar e mult mai bine ca la inceput.

Post Reply

Return to “Accidente”