[Accident] La intoarcere am vazut vopseaua de pe capota ciob

jimmy_100
Posts: 20
Joined: 05 Jan 2008, 15:10
Auto:
Location: Bucuresti

[Accident] La intoarcere am vazut vopseaua de pe capota ciob

Post by jimmy_100 »

Am fost pana in Austria cu CEE'D-ul. La intoarcere am vazut vopseaua de pe capota ciobita in mai multe locuri. Nu e grav si m-am gandit ca e de la pietricelele care iti sar inevitabil in fata. DAR.... A venit o oarecare primavara si soarele se mai face vazut. Si odata cu el se fac vazute si multele zgarieturi de pe parbriz. Sunt zgarieturi fine, care se vad la o privire atenta, pe directia de stergere a stergatoarelor, dar nu numai, ci si total aiurea, de exemplu de sus in jos. Ma gandesc ca o fi de la praful pe care in freaca stergatoarele de parbriz. Mentionez ca nu am sters niciodata parbrizul "pe uscat". Chiar asa, de la praf sa se zgarie? Si e destul de nasol, ca odata ce le-ai vazut, nu iti mai poti lua ochii de la ele si e f stresant. Plus ca am si luneta zgariata dar de data asta mai tare, pe vreo 2 cm, nu pe directia de functionare a stergatorului, deci inexplicabil. Totusi nu cred ca cineva, vrand sa imi vandalizeze masina, a zgariat-o pe luneta. Uitati-va mai atent si spuneti-mi daca ati patit-o si voi, cu parbrizul, vreau sa spun.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

am o intrebare: de ce ai scris in titlul topicului-masina din portelan?
de ce nu - masina din carton, masina de plastic, masina de plastilina??

s-a ciobit/spart vre-un geam? e casanta masina?

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Eu am zgariat putin parbrizul cu o racleta de racait gheata. O sa ma duc la un polish de parbriz candva. Dar si fara racleta, in cele din urma parbrizul va arata ca dracu. Stergatoarele au o contributie serioasa.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Un camion mi-a aruncat pe parbriz zapada si noroi, si stergatorul din dreapta a prins o pietricica care a zgariat urat geamul. :cry: Asta e. Din pacate nu avem ce face.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

@ akbhar - baga Casco ;)
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

CE voiam eu sa spun dar am uitat, este ca nu doar la Ceed se zgarie parbrizul. :lol:

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

sunt tare curios daca aceasta "problema" nu e defapt o problema generala a autoturismelor.
o sa ma uit mai atent la masinile unor amici care au ceva ani vechime sa vad la ei..cum arata parbrizul...
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Parbriz

Post by L P »

@jimmy_100

Cu toate comentariile rautacioase ale colegilor de mai sus ,tin sa-ti dau perfecta dreptate.
Am 1700 km cu masina si surprinzator am observat acelesi lucruri.
Luneta spate zgiriata destul de rau ,dar nu pe cursa stergatorului ci perpendicular pe ea (initial am pus-o pe seama ca am curatat gheata cu racleta de plastic ,dar si lucrul acesta totusi nu ar fi normal )
Parbrizul zgiriat pe cursa stergatorului dreapta (este adevarat mai putin decit luneta ,ceea ce m-a facut sa cred ca luneta este de mai slaba calitate)
Colegii care ti-au raspuns, au intr-un fel dreptate ,cam la fiecare masina se intimpla acest lucru , dar asa cum am observat si eu ,sint surprins ca la cee'd au aparut aceste lucruri prea devreme .
Am avut pina acum patru autoturisme noi ,dar asemenea evenimente nu au aparut decit dupa cca. 2 ani.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

Am masina din data de 31 august 2007 si am facut cu ea pana acum 8700 km, masina o folosesc zilnic, si la mine parbrizul si luneta sunt zgariate, la fel si vopseaua, in special pe capota si pe aripi spate. (e drept multe zgarieturi sunt superficiale) Sincer acum regret ca am ales vopsea metalizata.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

jimmy_100
Posts: 20
Joined: 05 Jan 2008, 15:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jimmy_100 »

@moguai
ceva ani vechime? hmmm
cedurile astea nu au mai mult de 6 luni.... sa zicem. e prea devreme
in fine, nu e sfarsitul lumii...

jimmy_100
Posts: 20
Joined: 05 Jan 2008, 15:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jimmy_100 »

SeKAh wrote:am o intrebare: de ce ai scris in titlul topicului-masina din portelan?
de ce nu - masina din carton, masina de plastic, masina de plastilina??

s-a ciobit/spart vre-un geam? e casanta masina?
Ai dreptate, m-am uitat mai bine la ea si nu e de portelan. Dar dupa cum batea lumina am crezut ca..... Of.... imbatranesc.

kuguk
Posts: 45
Joined: 27 Oct 2007, 09:30
Auto:

Post by kuguk »

am observat si eu ca parbrizul se zgarie destul de repede, de aceea mai verific din cand in cand stergatoarele sa nu "prinda" ceva.
OT: vopseaua pe capota e ciobita si la fratimio pe masina (golf 5), dar el are 120 000 km facuti cu ea :P
Kia Ceed 1,4 GSL LX Best, Compas Blue
Achizitionat 20 nov 2007

tukyy84
Posts: 105
Joined: 24 Aug 2007, 17:05
Auto:
Location: Romania
Contact:

salut

Post by tukyy84 »

Mi-am gasit si eu masina zgariata ( vreo 20 cm cu o keie probabil ) in parcare, ce este de facut ,am asigurare CASCO are rost sa ma duc la ei doar pt asa ceva ? V-as arata si poza dar nu stiu cum sa o pun.

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

In romania sunt multi magari fara educatie, asta e mai trece timp pana la civilizatie. Eu slava domnului am garaj si momentan nu ma confrunt cu asa ceva. Cand am avut loganul m-am trezit cu el pe trotuar zgariat de la stopul spate pana la far in fata cu un cui sau o cheie, noroc k l-am vandut asa cosmetizat putin cu ruj auto care a acoperit 90% din zgarietura. In leg cu parbrizul la toate masinile se zgarie nu mai bagati in seama chestiile astea, important sa mearga motorul si cutia restul sunt fleacuri(greierasi,zgarieturi,etc). Noi inca nu avem capitala europeana, la noi este o capitala santier, praf, mizerie si gropi.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

MihaiM wrote:... O sa ma duc la un polish de parbriz candva.
Exista asa ceva ?? si daca da cam cat ar costa ?
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

Locked

Return to “Accidente”