[Accident] Explozie anvelopa spate

nici

[Accident] Explozie anvelopa spate

Post by nici »

Salut, scuze ca deschid un nou topic.
Acum 2 sapt pe drum nou asfaltat (in apropiere de Focsani) fara pic de groapa am facut explozie pe spate, mai exact cauciucul s-a taiat cam 4-5 cm lateral, pe directia razei. Nu am gasit sa cumpar atunci aceeasi marca, (singurul magazin deschis era Carrefour) am luat unul Firestone aceleasi dimensiuni doar cu indicele de viteza T. Talpa difera putin, sunt 3 santuri in loc de 2, dar seamana cat de cat. Explozia am facut-o pe la 7000km, acum am 7800 km.

Intrebare: are ceva daca merg mult timp cu masina asa? Nu prea as da 3 mil si ceva pe un alt cauciuc acum.

Cauciucul defect e acum la constatare, l-am dus la garantie dar e f posibil sa nu mi-l schimbe pt ca s-a umblat la el. Fiind in situatie de urgenta am incercat la o vulcanizare sa il fac, sa ii bag camera.
Merci, Nicu.

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: explozie anvelopa spate

Post by seeds »

Daca si astea fac explozie... nu mai am cuvinte. Inseamna ca mai tari sunt Montana sau Sava :lol: :lol:
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: explozie anvelopa spate

Post by mr_wizard »

Stiam ca astea (anvelopele) fara camera - tubeless- nu prea fac explozie. Imi pare rau ca ai patit asa ceva!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

nici

Re: explozie anvelopa spate

Post by nici »

Merci, dar nu ma plang. Se intampla. Insa vroiam sa stiu daca e ok sa merg cu 3 micheline 88H si un firestone 88T. Nu ating eu 190km/h in nici un caz, dar in situatii de franare de urgenta, poate au alta aderenta. Si am mai auzit ca firestone 88T ar fi un pic mai usor.
Last edited by nici on 28 Oct 2008, 14:33, edited 1 time in total.

fan3
Posts: 18
Joined: 08 Sep 2008, 11:41
Auto:
Location: Baia Mare

Re: explozie anvelopa spate

Post by fan3 »

ceva de genul am patit si eu, doar ca nu a fost explozie, ci am "reusit" sa-mi tai cauciucul stanga fata intr-o bordura. cauciucul nu l-am putut recupera, era praf, asa ca am cumparat un cauciuc resapat (o ieftinatura, cred ca Marix daca a auzit cineva :? ) sa ma tina cateva saptamani pana imi iau un set de iarna, si in primavara mai vad eu...poate iau un set nou, ca si asa vroiam sa maresc de la 185 la 195.

oricum am facut schimb: am pus un cauciuc de pe spate pe stanga fata si cel resapat pe spate, ca sa fie ambele de acelasi fel pe tractiune...
Kia C'eed 1,4 Base

alcatraz

Re: explozie anvelopa spate

Post by alcatraz »

nicu_catu wrote:Intrebare: are ceva daca merg mult timp cu masina asa? Nu prea as da 3 mil si ceva pe un alt cauciuc acum. Nicu.
e posibil sa traga intr-o parte. recomandare: ia un cauciuc de acelasi tip si pune-l pe partea ailalta.
sa nu ai probleme cu militia ca ai pe aceeasi punte cauciucuri de 2 mode

nici

Re: explozie anvelopa spate

Post by nici »

Multumesc, cred ca o a astept rezultatul expertizei, poate totusi imi dau alt cauciuc micheline. Daca nu, o sa cumpar eu altul de acleasi tip din Buc, aici tre sa gasesc. O sa pun tot micheline, nu cred ca are ceva daca e putin mai nou decat celelalte. Juma de milimetru nu e bai.

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: explozie anvelopa spate

Post by BogdanTimisoara »

Indicele de viteza nu te afecteaza, T este pana la 190 iar H pana la 210, asa ca in ambele cazuri esti "acoperit", nu vei atinge respectivele viteze. De tras intr-o parte nu cred ca se va intampla din cauza ABS-ului si EBD-ului care vor egaliza daca apar unele diferente. Poate sa apara doar o situatie tranzitorie, in care anvelopa cu aderenta mai buna franeaza prin rostogolire si cea mai putin aderenta rupe aderenta si intra ABS-ul.
Doar la verificarea tehnica vor fi probleme, sau cu vreun politist zelos care vrea neaparat sa gaseasca ceva in neregula.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

catalin1984

Re: explozie anvelopa spate

Post by catalin1984 »

@BogdanTimisoara


Acelasi lucru iti spun si eu. Daca era pe fata cauciucul era mai grav insa pe spate nu ai sa simti asa de tare diferenta.

P.S: Daca vrei sa stai linistit, am eu un michelin 185/65/15 indice H foarte putin rulat. Dami un pm si discutam

nici

Re: explozie anvelopa spate

Post by nici »

Merci.
Catalin, ti-am trmis un private mess. Insa astept rezultatul expertizei, sunt curios daca mi-l schimba. Daca intr-adevar ala care verifica anvelopa e meserias, si-ar da seama ca a crapat singura chiar daca are petec acum.

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: explozie anvelopa spate

Post by shpid3r »

cum s-a comportat masina dupa "explozie"?
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

nici

Re: explozie anvelopa spate

Post by nici »

Nu am simtit nimic. S-a taiat pur si simplu cam 5 cm si s-a desumflat rapid presupun. Eu doar am auzit o mica vajaiala, aveam peste 100km/h. Initial m-am gandit ca e din cauza pneurilor mai moi. Dau drumul la volan, masina merge drept. Am mai mers un pic apoi am incetinit si cand am auzit zgomotul ca se aude si la 50 la ora mi-am dat seama ca e pana.
Last edited by nici on 28 Oct 2008, 14:35, edited 1 time in total.

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: explozie anvelopa spate

Post by crys_bb »

@nicu_catu....frate esti criminal.... #-o ......faci pana...dai drumu la volan...rulezi in continuare sa asculti sunetele ciudate ...apoi opresti si ai impresia ca ar fii unele probleme
ma abtin sa mai comentez ! :lol: :lol: :lol:
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

nici

Re: explozie anvelopa spate

Post by nici »

@crys_bb
Nu pricep comentariul tau.
Inainte sa plec la drumul ala fusesem la service si ei mi-au lasat cauciucurile mai moi, adica aveam 1,7 - 1,8 pe spate. Nu am mai mers mult dupa sesizarea zgomotului, max 300 m, oricum aveam peste 100 la ora. Am dat putin drumu la volan dar tineam mainile langa el :D Nu tragea. Ma gandeam ca asa fac cauciucurile mai moi la viteza mare, nu se auzea foarte tare. Apoi am incetinit si am oprit. Nu-s nici mecanic, nici sofer de meserie, dar nici chiar asa bucsiu :)
Salutare.

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: explozie anvelopa spate

Post by crys_bb »

ce sa zic omule... :lol: ...daca faceam toate greselile astea nici nu mai povesteam....nush cine te-a invatat la 100km/h cand faci pana sa dai drumu la volan #-o
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

Post Reply

Return to “Accidente”