[Accident]Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post Reply
andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

[Accident]Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by andrei.alexandru »

Salut,

Mai am o saptamana pana imi expira CASCO si intr-un an am adunat vreo 5-6 zgarieturi prin parcari.
Cum sa fac ca sa le rezolv pe asigurarea CASCO?

Mersi
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by shpid3r »

pentru reparatii trebuie sa treci intai pe la politie sa-ti iei dovada pentru reparatie. Acolo descrii cum a aparut lovitura (loviturile, inteleg). Eu am avut sterse de unul neatent usile si aripa fata ... si la mine a fost explicabil ca fiind lovita dintr-un singur incident. La tine, tu stii cum ii imbarligi pe aia mai bine.

Oricum, intai politie, daca la politie te descurci cu o dovada de reparatie, apoi te duci la societatea de asigurari, la constatare. Probabil acolo sa strambe putin din nas (la interventiile mici, la faptul ca polita expira etc) dar cine stie.. poate ai noroc si ti-o rezolvi.

Sa ne tii la curent
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

cos
Posts: 21
Joined: 17 Dec 2008, 13:24
Auto:

Re: Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by cos »

Asiguratii Casco nu trebuie sa se prezinte la Politie in cazul accidentelor fara victime
de D.G. HotNews.ro
Luni, 5 ianuarie 2009, 16:38 Ultima ora


Asiguratii Casco nu mai sunt obligati sa treaca pe la Politie, incepand cu 1 ianuarie 2009, pentru intocmirea actelor constatatoare in cazul accidentelor fara victime, soldate doar cu avarierea masinii personale, reaminteste Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.

Noua reglementare se aplica si pentru soferii ale caror autovehicule au suferit daune din cauza unor incidente precum caderea unor crengi de copaci peste masina sau zgarierea masinii in parcare.

Astfel, asiguratii pot obtine "documentul de introducere in reparatie" a vehiculului propriu avariat, adresandu-se direct asiguratorului sau unde detine o polita Casco valabila, fara a mai fi necesara deplasarea la Politia Rutiera, se arata in comunicatul CSA, citata de Mediafax.

Prevederile mentionate sunt incluse in Ordinul 12 din 2008 al CSA, coroborate cu prevederile ordonantei de urgenta 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.

Unitatile reparatoare de vehicule au obligatia sa accepte "documentele de introducere in reparatie" a vehiculelor eliberate de asiguratori si prezentate de asiguratii Casco, acestea fiind echivalente celor eliberate de Politia Rutiera sub titulatura "autorizatie de reparatie", se mai arata in comunicat.

Edu
Posts: 83
Joined: 01 Jul 2008, 22:16
Auto: ----------------

Re: Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by Edu »

Sigur se aplica incepand cu 1 ianuarie? Eu auzisem ceva de 1 iunie... :?
Kia Cee'd 1.4 Best, Casa White

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by costelo »

eu am fost astazi la constatari cu masina de serviciu :o pe str. Fabrica de paine , parca...am o mica lovitura in usa
De anul asta daca ai casco si este lovita in parcare cu autor necunoscut te duci direct la asigurator , dar sa vezi aici batai de cap #-o
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by misuspita »

costelo wrote:dar sa vezi aici batai de cap #-o
detaliaza te rog, daca poti
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by andrei.alexandru »

dar masina a fost noua cand am asigurat-o. Acum are 3-4 zgarieturi.
Pe ce motiv sa comenteze asiguratorul?
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by Ogy »

He he he! gasesc ei motive....
Sa confirme cineva care a fost numai la asigurator, eu am auzit ca asiguratorul i-a trimis intai pe la politie pe unii anul acesta.

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by Bogdan »

Eu am fost astazi la allianz si daca ai doar o zgarietura ceva pe masina, un parbriz ciobit se poate face fara probleme. Daca insa o gasesti lovita in parcare de catre o alta masina atunci te trimit la politie(asta daca nu vrei sa astepti dupa ei 100 de ani sa faca cercetari mama tata)

Deci se poate direct la asigurator in functie de daunele care le are masina.

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina zgariata in timpul anului - cum sa procedez

Post by shpid3r »

@andrei.alexandru:

citeste pe spatele politei... la allianz este scris ceva ca incidentul se anunta in max 48h de la producerea lui... foarte probabil sa fie si la tine la fel. Trebuie sa justifici ca ti-au zgariat-o cu o zi inainte sa te prezinti tu la ei.. vezi ce zici.. ai lasat-o parcata aiurea si ti-au sters-o pe la colturi ... ce te duce si pe tine imaginatia :)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Post Reply

Return to “Accidente”