[Accident] Ranita dar inca vie...

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

[Accident] Ranita dar inca vie...

Post by LeCCa »

azi dimineatza o pozam mandru, o spalasem aseara si acum era inghetata, plecam spre campina si vroiam sa o prind cat mai curata... ma duceam sa platesc taxele si apoi sa merg la ploiesti la rar si la inmatriculare...
Image
Image
Image

si am plecat la drum calm, sa nu o murdaresc prea rau... :P

am rezolvat la campina si am plecat la ploiesti spre rar, care e pe soseaua spre targoviste... pe centura ploiestiului coloana...
opresc, ma uit in spate, o fiesta opreste in spatele meu, ma mai uit o data , o naluca venea cu 100! am apucat sa accelerez putin si sa trang dreapta de volan sa ies de pe banda, dar Bum! vad cum se fac tandari astea doua in spatele meu si poc, fiesta ma loveste si pe mine.... doamna care conducea fiesta avea piciorul pe frana, norocul meu, plus ca apucasem sa fug umpic, rezultatul nu a fost prea grav... pt mine cel putin...
Image
Image
Image

din pacate au fost victime, in fiatul care a izbit era o femeie la volan care n-a putut sa apese frana! , s-a blocat efectiv, iar pasagerul din dreapta a dat un cap sanatos de parbriz de la spart (nu avea centura...) si era plin de sange... acum in fiesta o profa si eleva ei, plina de suferinta vai doamne socul, a fost dusa la spital cu suport de gat impreuna cu soferita din fiat care plangea in disperare...
am uitat sa le fac poze, fiatul e dauna totala, iar fiesta.... la cat o sa coste reparatie, mai bine pas...
am fost la spital , am dat probe de sange, bla bla

evident, masina fiat era straina, cu rca-ul furat vezi doamne ieri in ungaria, si fiind victime oricum, anexa 2 :lol: , proces civil,, gasit vinovatul pe baza dovezilor, dureaza luni de zile.... si masina mi-o repara cine? ursul din padure probabil.... am casco, dar nu-mi convine sa dau 100 de euro din buzunar ca franciza de eveniment.... ca sa nu mai spun cati nervi am ca am masina de 4 sapt si acum e lovita.... tipul din fiat , proprietar, domne iti dau tot, uite nr, uite buletin, sa vedem ce ramane de facut.... culmea el nici nu s-a dat victima, n-a vrut sa mearga la spital desi era praf :lol: femeile astea, nah, socul doamne... din cauza unei pupeze care nu e atenta si a uneia care are fitze de victima stau cu masina lovita si cu bani dati aiurea....

asta e, shit happenz, craciun fericit si etc..... :(
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by patton »

Foarte urata treaba. Bine macar ca ai anticipat si ai scapat relativ usor.
Mie, in trafic, imi creste pulsul la doua chestii:
1. cand se merge in coloana prin bucuresti (cam tot timpul) si in spatele meu nimereste cate una (mai ales in zona centrala intre orele 16 si 19 in majoritatea masinilor, la volan sunt femei - ies secretarele de la serviciu). Invariabil dupa cateva minute se apuca de machiat, de vorbit la telefon, de mancat, etc. Oglinda retrovizoare centrala o au reglata sa se vada pe ele iar cele exterioare sunt in plus, greseala de proiectare.
Nu toate soferitele sunt asa, am o verisoara care in oras imi da clasa si cea mai tare: un vecin caruia ii parcheaza sotia masina cand ajunge acasa. Vine omul de la serviciu, da apel, coboara doamna si parcheaza masina. E o adevarata distractie cand lipseste de acasa, fierbe ala motorul pana parcheaza cat de cat.
2. cand vad masini cu numere straine, in special de italia. Majoritatea se cred Scumacher si sunt pericol public.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by Bonzai2 »

patton wrote:2. cand vad masini cu numere straine, in special de italia. Majoritatea se cred Scumacher si sunt pericol public.
Aici sunt de acord cu tine.Mai ales ca e posibil sa nu aiba asigurare si sa te iei la tranta cu ei prin tribunale.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by LeCCa »

@Bonzai2
absolut....
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

Claw
C.R.E.A.M.
Posts: 189
Joined: 11 Sep 2008, 11:40
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by Claw »

ce ghinion frate... bine ca ai scapat cat de cat bine(daca se poate spune asta) mare pacat :(

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: Ranita dar inca vie...

Post by thor29b »

DUDE schimba poza ca e CEATZAAAA si nu vad astia in spatele TAU!!!
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by Teddy »

Urat incident :(
Atentie mare acum de sarbatorii mai ales ca se intorc acasa toti "capsunarii" ...numai figuri pe ei #-o ...
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by LeCCa »

am uitat sa spun ca pe drum spre spitalul judetean sa dau probe (care costa 160 de ron...), am oprit la dealer la neoserv pt ca imi atarna scutul de sub portbagaj, s-au bagat repejor sub masina, pac pac l-au demontat si l-am bagat in porbagaj, f de treaba baietii de acolo. daca au pe stoc la service bara spate plus scutul, pot s-o repar pana de anul nou, dar slabe sanse....
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by Bonzai2 »

LeCCa wrote:am uitat sa spun ca pe drum spre spitalul judetean sa dau probe (care costa 160 de ron...),
Si cine a platit?
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by frantic »

Urata intamplare. Bine totusi ca nu a fost mai rau.

Oftopic: nu inteleg de ce tie, care nu ai avut nicio implicare in producerea accidentului, trebuie sa ti se ia probe de sange. Romania si legile ei de rahat! :evil:
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by LeCCa »

momentan nu pot in nici un fel sa repar masina! pana nu aduce ala rca macar, sa o fac pe casco, sa imi faca anexa 2, ca asa e la accident cu victime.... acum daca vreau sa o repar, adek pana de anul nou sau imediat dupa, trebuie cu banii jos... de platit probele biologice le va plati cel vinovat, am vb cu el, si teoretic e de acord sa plateasca si cash pt reparatie.... dar multi zic asa si nu ii mai vezi decat la tribunal....
in alta ordine de idei
UN GHINION NU VINE NICIODATA SINGUR!!!

azi am fost urgent la kia sa imi iau numere rosii pt inca o luna si autorizatie de circulatie, pt ca imi expira maine. numerele definitive erau gata daca nu ma oprea in drum accidentul. si ma duc eu la kia, desi trebuia sa lucrez azi, rezolv problema (170 de ron) , si apare o urgenta la bucuresti, un client, si fug inapoi.... de fugit am fugit , dar m-a luat un radar mobil f bine ascuns in trafic dupa o dacie , cand m-a vazut ca vin tare s-a bagat pe banda 2 si pac m-a luat... eram in afara localitatii, dar aveam 155.... deh, depasisem si abia dadeam sa schimb a 5-a.... m-a oprit altul mai incolo, culmea , acelasi politist care a mi-a luat declaratii si ieri,.... oricat de bun a incercat sa fie , n-a avut ce sa-mi faca, eram inregistrat, macar de as fii avut 150.... mi-a luat carnetul pt 90 de zile.... si amenda, nu mai zic cat :P.... o sa ma ajute, ca e baiat bun, sa fac cerere sa reduc la 30 de zile, dar tre sa am pile sa reusesc asta....
un craciun fericit , ce pot sa mai zic....
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

catalin1984

Re: Ranita dar inca vie...

Post by catalin1984 »

Ori iti iei detector, ori iti schimbi stilu de condus.......una din ele obligatorie daca vrei sa mai ai carnet :)

Eu unul mi-am luat un rx65e, si de 1.5 ani nu am luat nici macar o amenda, desi am prins sute de radare cu el.

rebeu
Posts: 187
Joined: 18 May 2008, 15:24
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by rebeu »

Hummm...

1. In Ro niciu-n radar nu este omologat (inca) pentru a face inregistrari din mers. Adica nu exista nici-o omologare pentru radare mobile. Toate sunt pentru radare fixe. PUNCT.

2. Exista o hiba a legii care spune ca agentul constatator TREBUIE sa fie si cel care scrie procesul verbal! Procesul verbal incheiat de oricine altcineva este considerat nul dpv juridic. Deci este neconform cu legea sa existe asha numita "echipa de taxare". (Ca sa nu-i spun pe nume...)

Ar mai fi cateva motive pentru care ar trebui sa faci contestatzie dar... e suficient.

Craciun fericit!

PS Probabil ca multi vor comenta: Da' de ce-a avut 155 la ora?
Da' politzia de ce n-a pus radarul fix? intreb eu? Ce facem aici? Ne intrecem care incalca mai mult legea?
Radu B | Kia Cee'd SW Base, 1.6 DSL HP, Machine Silver, B-02-AMH
Poze

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Ranita dar inca vie...

Post by ida01ro »

LeCCa wrote:.... deh, depasisem si abia dadeam sa schimb a 5-a.... m-a oprit altul mai incolo, culmea , acelasi politist care a mi-a luat declaratii si ieri,.....
...agentul constatator e ala care ex proprii sensibus... or, aici, nici pomeneala, daca cel care a semnat PV nu este tot una cu cel care a constatat abaterea ! cred ca o contestatie are sanse buuuune de castig..+ ca vei avea carnet de Sarbatori !

daca cumva ai platit amenda, e OK...faci plangerea xcum, si daca castigi recuperezi banii....apoi, cu un certificatul de grefa, dupa ce ai depus plangerea iti recuperezi permisul.

Bafta si Craciun Fericit

PS: destul de pertinent PS-ul lui rebeu ! :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ranita dar inca vie...

Post by SeKAh »

Daca ai timp, fa o contestatie cum zic rebeu si ida01ro!
rebeu wrote:Hummm... Ce facem aici? Ne intrecem care incalca mai mult legea?
Din pacate asa e la noi. Sunt unii (multi) care trec pe culoarea rosie, depasesc pe dubla linie continua, nu dau prioritate si claxoneaza ca sa-i feresti tot tu care circuli corect, depasec coloane oprite la semafor pe linia de tramvai inclusiv peste refugiu si POLITIA nu face nimic, doar se uita lung la tembelii de la volan!

Post Reply

Return to “Accidente”