[Accident] Senzor parcare stricat

Post Reply
mihaicatalin
Posts: 15
Joined: 19 Nov 2008, 23:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

[Accident] Senzor parcare stricat

Post by mihaicatalin »

Salutare,
Sunt fericitul posesor al unei City 1.4 Kompass blue.
Neputand sa mai pun nimic optionale pe masina am convenit cu dealerul sa imi pun senzori de parcare la ei cand ajunge masina.
Pretul 915 RON...eram intr-o situatie destul de dificila, fiind foarte "strans" cu timpul si am acceptat.
Senzorii pana acum s-au comportat bine. Asta pana ieri cand am fost la o spalatorie si am spalat-o. Am plecat cu ea acasa folosind si senzorii la parcare. Dupa 1.5 ore am plecat iarasi in oras (pe la 19:40) si cand am bagat in reverse senzorii au inceput sa tiuie iar pe ecran scria 0.2 - 0.3 (m). Am mai patit si mai demult ceva asemanator dar era de la mizerie. Asa ca m-am dat jos, gandindu-ma ca poate au inghetat. I-am curatat pe fiecare pe rand (nu aveau nimic pe ei). La al treilea senzor cand il curatam aplicand o presiune usoara am simtit cum s-a deplasat in interior cu aprox 3-5mm. L-am lasat in pace si am mai incercat o data. Acelasi rezultat. M-am gandit ca poate au inghetat de tot si daca merg ceva timp isi dau drumul. Am ajuns la destinatie si am mai incercat o data reversul. Acelasi efect. Am rugat-o pe prietena mea sa stea cu piciorul pe ambreiaj in reverse iar eu m-am dus sa ma uit la senzori. Tot la al 3lea daca il acopeream (tineam degetul pe el) nu mai tiuia si nici nu mai declara nimic. Incercand sa vad care e problema cu el l-am mai impins un pic (din greseala) si a intrat pana la urma de tot interior. Acum am 3 senzori si o gaura in masina #-o :(. In continuare nu merge senzorul si face un zgomot teribil. Cand o sa ma intorc o sa pun niste poze, poate un filmulet.
Pe factura nu scrie nimic de tipul senzorului. Scrie doar ca fara TVA senzorul a costat ~350 RON iar manopera 422 RON, cu tot cu TVA 915 RON.
O sa ma duc maine la dealer sa vb sa vedem ce rezolv. Dar parca vad ca trebuie sa o duc la Baneasa:(((((.
Ce parere aveti? A mai avut cineva pana acum probleme cu senzorii?

Multumesc
Kia Ceed City, Kompass Blue B-711-BMG
"Ceea ce nu te omoara te face mai puternic."

apa plata
Posts: 80
Joined: 17 Jul 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Senzor parcare stricat

Post by apa plata »

Nu prea imi vine sa cred ca manopera face mai mult decat senzorii. Foarte ciudat. La care service i-ai pus?
1.6 GSL TX MT, 90kW, So Red

mihaicatalin
Posts: 15
Joined: 19 Nov 2008, 23:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor parcare stricat

Post by mihaicatalin »

Mit Motors, Buc - Ploiesti Nr. 40, pana in Ikeea.
In cateva ore o sa pun si link cu factura si devizul final+ poze cu senzorul.
Kia Ceed City, Kompass Blue B-711-BMG
"Ceea ce nu te omoara te face mai puternic."

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor parcare stricat

Post by Ogy »

Hua! Jepcari pe fata. La banii aia sper ca ti-au pus si camera cu if si au vopsit si senzorii.

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor parcare stricat

Post by shpid3r »

aiurea vopsit.. suflat cu aur!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

devilson
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2008, 21:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor parcare stricat

Post by devilson »

incredibil de scump. si senzorul DAR MAI ALES MANOPERA. se vede treaba ca tot mai putina lume se duce pe acolo la revizii sau alte prb....si asa cand prind pe vreo unul in service ii iau si pielea dupa el.
Logan 1.4 MPI rosu "ferrari"
Cee'd city 1,4 Mars Red.

javachris
Posts: 67
Joined: 14 Jul 2008, 10:16
Auto:
Location: Craiova

Re: Senzor parcare stricat

Post by javachris »

Mancatzias!! Pretul asta m-a lasat cu gura cascata. La OZ Maraton in Craiova mi-au montat senzori de parcare pe spate si alarma la 340 RON.
Adica alarma a fost 250 RON si senzorii 90 RON. Ei ziceau ca senzorii moca, si platesc doar montajul 90 RON la ei.

Nici senzorii fara lag Valeo nu costa atat mancavash. Asta e hotzie la drumul mare. Si mai sunt si stricati.

OPC frate. Ameninta-i, cere-le si cauciucuri de iarna la scorurile astea. Costa mai mult ca aia din fabrica, daca imi aduc bine aminte aia erau 215 Euro parca.

Tot ce pot spune frate, este ca te-au cam dat cu alifie....
Cee'd 1.4 Best 109 BHP Machine Silver AKA. Sparky

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Senzor parcare stricat

Post by cmihai »

sigur nu ti-au montat si pe fata senzori ca la pretul asta iti puneau senzori pe toata masina in alta parte...mit sunt niste hoti
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

mihaicatalin
Posts: 15
Joined: 19 Nov 2008, 23:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor parcare stricat

Post by mihaicatalin »

Nici macar cu alifie, cu smirghel.
http://picasaweb.google.com/mihaicatali ... cwhWEXhI-o#
Poze cu senzori auriti (NOT). Nici macar nu sunt vopsiti in culoarea masinii si nici macar nu imi spun din ce parte vine denivelarea...
Cauciucuri de iarna deja mi-am cumparat. As fi multumit cu schimbatul senzorilor. Macar sa imi indice si directia.
Pana la urma, intrebarea e: e normal daca apesi usor pe un senzor sa iti intre in masina? Adica sa il fi stricat eu de tot?
Multumesc
Kia Ceed City, Kompass Blue B-711-BMG
"Ceea ce nu te omoara te face mai puternic."

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Senzor parcare stricat

Post by Teddy »

Fara cuvinte...la pretul asta...senzorii nu se vopsesc ca nu mai pot "sa citeasca/aprecieze distanta ".Am vazut o masina lovita in spate dar senzorii iesisera din locasul lor cu totul si se mai tineau doar in fire...la tine defectul este la senzorii :(
Bafta!!! :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

javachris
Posts: 67
Joined: 14 Jul 2008, 10:16
Auto:
Location: Craiova

Re: Senzor parcare stricat

Post by javachris »

Frate, dupa poze e nasol...
Adica bara e compromisa. Eu sunt de parere ca trebuie revopsita.
Eu iti recomand sa te duci la oamenii aia si sa le zici sa iti revopseasca bara si sa iti puna senzori corespunzatori. Daca nu vor, OPC.

Astia de la Craiova isi schimba culoarea cand ma vad ca intru in reprezentanta. Le-am facut scandal de fiecare data cand a fost nevoie. M-au tinut cu masina 5 zile in plus fata de ce discutasem? scandal. Dupa i-am sunat si mi-au confirmat ca a venit masina, mi-au spus ca ma suna in 2-3 zile, dupa ce o pregatesc? Scandal. Dar nu scandal, circ. Adica urlete, fara injuraturi, si spalat bine cu ei pe jos. Castigul? In loc sa imi iau masina i 2-3 zile cum vroiau ei, mi s-a dat masina in 2 ore, cu tot cu numere rosii si inspectie. Plus ca vroiau sa imi dea presuri de 35 RON de la ei cu 180 RON. Asta a fost alt punct din circ. Acum sunt mielusei, se albesc cand ma vad, si toti sunt numai lapte si miere. "Se rezolva" orice.
Cee'd 1.4 Best 109 BHP Machine Silver AKA. Sparky

Post Reply

Return to “Accidente”