[Accident] Reparatie urgent.

Post Reply
al3xo0o0o0
Posts: 52
Joined: 29 May 2008, 01:34
Auto:
Location: buc

[Accident] Reparatie urgent.

Post by al3xo0o0o0 »

Am avut un accident usor; nu mi-a acordat cineva prioritate,l-am evitat dar in final dar m-a agatat si au rezultat usa spate ,punte si janta spate zgariate (nu s-a indoit nimic); acum m-am dus la asigurator (Ardaf) si nu-a recomandat 3 serviceuri (Alpina, Toplimb si Automecanica..) cu care colaboreaza ei; ce service sa aleg? aleg unul din astea (banii se vireaza in 48 de ore) sau ma duc la unul din reteaua Kia (banii ajung in maxim 15 zile) si platesc eu reparatie urmand sa imi recuperez banii? reparatie consta in reparare usa,punte ,janta,aripioara bara spate (revopsire la toate);daca aveti idee cat ai costa orientativ .. maine vreau sa merg la service ..multumesc

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Reparatie urgent.

Post by Akbhar »

Service Kia.
Daca repari in alta parte nu o sa mai ai garantie pe reperele afectate din partea Kia. Chiar daca dureaza mai mult. Nu ai Coasco sa faci regres pe asigurarea celuilalt?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

al3xo0o0o0
Posts: 52
Joined: 29 May 2008, 01:34
Auto:
Location: buc

Re: [Accident] Reparatie urgent.

Post by al3xo0o0o0 »

am casco.. nu stiu ce inseamna regres.. ce garantie as putea sa pierd si cam cat ar costa reparatia? mc

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Reparatie urgent.

Post by Akbhar »

Citeste aici, in special punctul 13. Si ia in considerare si cele scrise in contractul Casco. Constatarea daunelor, daca decizi sa repari dauna prin regres, se face la centrul de constatari al asiguratorului unde ai polita Casco.

Vopsitul cred ca e cam 8 milioane/reper, janta se schimba (inca vreo 7-8), deci as aprecia ca minim 20 de milioane dai, oricum e greu de apreciat fara poze.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

al3xo0o0o0
Posts: 52
Joined: 29 May 2008, 01:34
Auto:
Location: buc

Re: [Accident] Reparatie urgent.

Post by al3xo0o0o0 »

20 de mil? janta pe constatare scrie doar de revopsit..iar pe usa e o singura zgarietura similara cu una facuta de o cheie..iar pe punte are o zgarietura de vreo 3 cm

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Reparatie urgent.

Post by Akbhar »

Ce intelegi tu prin punte?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

al3xo0o0o0
Posts: 52
Joined: 29 May 2008, 01:34
Auto:
Location: buc

Re: [Accident] Reparatie urgent.

Post by al3xo0o0o0 »

aripa din spate (bucata de caroserie ce se continua pana in fata dintre bara si usa)

al3xo0o0o0
Posts: 52
Joined: 29 May 2008, 01:34
Auto:
Location: buc

Re: [Accident] Reparatie urgent.

Post by al3xo0o0o0 »


Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Reparatie urgent.

Post by Akbhar »

Aha. Deci aripa spate.

Daca zgarietura e semnul ala alb de deasupra fimului de protectie de pe usa, e cam aiurea: zgariatura e prea mare pentru a fi retusata fara sa se vada, dar prea mica incat sa merite revopsirea aripii si a usii.

Da o fuga la un service Kia sa vezi ce-ti spun si, daca poti, rezolva problema prin folosind Casco cu regres pe RCA (daca nu ti se considera malus si nu platesti reintregire).
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

al3xo0o0o0
Posts: 52
Joined: 29 May 2008, 01:34
Auto:
Location: buc

Re: [Accident] Reparatie urgent.

Post by al3xo0o0o0 »

dar janta merge vopsita? ma gandesc ca nu e mare reparatie si de aceea un vopsitor fie el si de la serviceurile recomandate ar putea-o face..

Post Reply

Return to “Accidente”