[Accident] Am avut un accident

Post Reply
doynarusu
Posts: 1
Joined: 07 Jan 2009, 22:16
Auto:

[Accident] Am avut un accident

Post by doynarusu »

buna tuturor!. am (sau - am avut - ca inca nu se stie care e situatia ), o kia ceed sw, am avut un accident, si inca nu am verdictul final de la service ( ca dureaza constatarea !!!), dar, constatatorul mi-a spus ca nu renteaza sa o repar, si ca e mai simplu pt toata lumea sa fie incadrata la dauna totala (avarii la radiator, bara fata, capota, air-bag-uri si centuri blocate). Poate cineva sa imi spuna cum se procedeaza ? unde o pot repara? masina e luata in leasing, are 8 luni si cca 7000 km. si, tre sa mai spun ca totul s-a intamplat pt ca masina nu a franat DELOC, la o viteza de cca 50 la ora; se pare ca nu a intrat ABS-ul; nu e inca f clar ce s-a intamplat. a mai patit cineva asa ceva ??? va rog sa ma ajutati; multumesc mult

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: am avut un accident

Post by djniki4 »

Detaliaza un pic incidentul, cum a avut loc..

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: am avut un accident

Post by eugenflorinmanea »

imi pare rau sa aud asta...dar mai bine dauna totala si alta! Ce se repara nu mai e ca nou, mai ales ca e lovita si asa rau.

Hm...nu a franat masina??? Tu esti sigura ca ai apasat pe frana??? Nu vreau sa fiu rau...dar e cam dura afirmatia ta.
Nu a franat de loc - se pare ca nu a intrat ABS ul... Vrei sa spui ca s-au blocat rotile si te-ai dus sanie??? Nu prea inteleg mare lucru... se vad urme pe asfalt???(daca nu intra ABS ul trebuia sa lase urme adanci pe asfalt).
Esti sigura ca stii cum actioneaza ABS ul?? Chiar daca nu intra ABS ul (si asta e cam imposibil dar ...repet...sigur stii cum actioneaza ABS ul??), masina trebuia sa se opreasca foarte repede ca doar si un trabant la 50 la ora se opreste...
SAAB 9-5

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Re: am avut un accident

Post by aktymel »

poti accepta dauna totala ( iti iei banii si epava) si gata . daca vrei si poti sa iesi mai ieftin o repari cu banii de la ei si o vinzi... sau nu te mai complici , vinzi epava si cu banii de la casco iei alta noua !
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: am avut un accident

Post by marius_gl »

doynarusu wrote:masina e luata in leasing, are 8 luni si cca 7000 km
Cat ai dat avans, daca ai dat si cat la suta te despagubeste asiguratorul la dauna totala? Trebuie sa-ti faci niste calcule sa vezi care varianta e mai avantajoasa, respectiv sa-ti dea dauna totala si banii de la ei sa se constituie in avans pentru alta masina sau s-o repari (eventual s-o vinzi dupa aia, ceea ce e mai greu in perioada asta)!

Curios e cum de "n-a franat" si "n-a intrat ABS-ul deloc"; ce ti-au spus la constatare depre cauze?? E mai mult decat ciudat!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: am avut un accident

Post by Ogy »

Dar în ce ai intrat ? Pînă în acest moment ai fost mulţumită de maşină?
Nu ai verdictul final de la service dar ne întrebi în ce service să o repari?
Poţi să ne spui unde anume ai fost sau unde ai lăsat maşina pentru constatare? O poză cu maşina?

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: am avut un accident

Post by LeCCa »

acum nu vreau sa fiu rau sa zic ca asa e si aici, dar dsoara care m-a tamponat la fel a zis, nu a franat deloc masina! (avea un fiat...) sa le credem ...? sau sa presupunem ca in momente tensionate apasa cu nadejde orice altceva in afara de frana, de pilda ambreiajul, fiind convinse apoi ca au apasat frana? :roll: :lol:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: am avut un accident

Post by rexpopuli »

doynarusu wrote:buna tuturor!. am (sau - am avut - ca inca nu se stie care e situatia ), o kia ceed sw, am avut un accident, si inca nu am verdictul final de la service ( ca dureaza constatarea !!!), dar, constatatorul mi-a spus ca nu renteaza sa o repar, si ca e mai simplu pt toata lumea sa fie incadrata la dauna totala (avarii la radiator, bara fata, capota, air-bag-uri si centuri blocate). Poate cineva sa imi spuna cum se procedeaza ? unde o pot repara? masina e luata in leasing, are 8 luni si cca 7000 km. si, tre sa mai spun ca totul s-a intamplat pt ca masina nu a franat DELOC, la o viteza de cca 50 la ora; se pare ca nu a intrat ABS-ul; nu e inca f clar ce s-a intamplat. a mai patit cineva asa ceva ??? va rog sa ma ajutati; multumesc mult
se pare ca nu ai idee ce este acela ABS, si nici nu prea ai idee de ce s-a intamplat in momentul accidentului... in primul rand, masina aia nu a franat decat intr-un singur caz: nu ai apasat tu frana!... cand spui ca nu a franat si nu a intrat ABS-ul, te bazezi poate pe faptul ca nu au ramas urme pe asfalt de la franare (asta daca ai apasat frana, bineinteles). ei, tocmai ABS-ul a facut ca aceste urme de franare sa nu existe pe asfalt, desi masina a franat. pur si simplu ABS-ul nu a apucat sa blocheze rotile pana in momentul impactului...

sa nu crezi ca ceea ce am scris mai sus se bazeaza pe vreo presupunere sau e ceva pur teoretic. pur si simplu, mie mi s-a intamplat acelasi lucru ca si tie (mie mi-a intrat pe contrasens un dobitoc, si ne-am ciocnit frontal, la tine cum a fost?). cred ca daunele mele au fost cam aceleasi, poate cu cateva chestii in plus (mie airbag-ul pasager mi-a spart si parbrizul). si la mine verdictul initial a fost dauna totala, dar nu te pripi... acum masina e reparata si asteapta sa iasa din service. iar despre parerile unora ca masina nu va mai fi la fel dupa reparatie, banuiesc ca sunt oameni care nu prea le au cu mecanica... astfel de verdicte se dau la fata locului, dupa constatari serioase... daca sasiul nu are nimic (structura de baza a masinii), atunci orice se poate repara... din ce zici tu, masina pare reparabila 100%... depinde acum daca te ajuta si asigurarea, preturile la piese sunt exorbitante, (la mine dauna a ajuns, ca valoare, la 13000 de euro, desi daca te uitai la masina, nu ai fi zis asta - masina a fost noua 16500 euro ) costurile mari ale reparatiei vin din airbaguri si centuri, plus plansa de bord, daca a sarit si airbagul pasager... senzorii airbag, computerul airbag... la mine, impreuna cu parbrizul, numai piesele astea au fost vreo 7000 de euro - aviz celor care considera casco un moft. in cazul meu reparatia s-a facut pe rca-ul vinovatului, dar ce ma faceam daca intram intr-un pom, si nu aveam casco (o lasam acolo, va zic eu)?

daca vrei un sfat legat de un service...ca si calitate a lucrarii, recomand IMG... lasa de dorit termenele de executie si livrare (eu astept o banala punte de diode de o luna si jumatate, si din cauza ei nu pot lua masina, desi restul e gata)

inca ceva, legat de constatator... tu ai idee cate service-ri, mana in mana cu societati de asigurare, iau masini avariate ca masina ta sau a a mea, pe sume derizorii (pret de epava) si le repara, pentru a le revinde sau a le folosi ca masini de firma? si masinile alea ies impecabil... crede-ma ca eu stiu prea bine, am un cumnat care lucreaza in service hyundai si a lucrat si la opel. si eu as fi incercat varianta daunei totale daca nu aveam credit la banca pentru masina... cantareste bine din punct de vedere financiar varianta daunei totale (la lesing chiar cred ca iesi in pierdere - avans pierdut sigur), mai bine trage sa ti-o repari.
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Accident] Am avut un accident

Post by Lord Ace »

SI EU AM AVUT CICA paguba totala ...acum caut sa vand epava care culmea chiar e in buna stare fata de ce deviz de reparatii mi-au prezentat :|
Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 muschi sa te incrunti, dar ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i dai una!!

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Am avut un accident

Post by costelo »

Lord Ace wrote:SI EU AM AVUT CICA paguba totala ...acum caut sa vand epava care culmea chiar e in buna stare fata de ce deviz de reparatii mi-au prezentat :|
Pentru reparatia unei Honda Acord ( a sefului), reprezentanta a dat jos in urma negocierilor 20% din devizul initial. Se incarca foarte mult cu ore de manopera :shock: Incercati sa mergeti si la alte reprezentante sa vedeti ce va zice ?
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Accident] Am avut un accident

Post by Lord Ace »

mie mi-a oferit daca vreau sa o repar 9.800 E , si daca nu 7.200 si imi ramane epava sa o vand eu ... Nu cred ca mai are rost sa repar masina , tot acolo ajung cu banii pana la urma zic eu!

am parbriz, airbaguri, computer airbaguri, senzori cred , am inteles ca numai astea valoreaza vreo 7K E :|

Deci nu prea merita cu toate ca 3 service-uri mi-au zis ca o repara sub 9k E!
Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 muschi sa te incrunti, dar ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i dai una!!

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Re: [Accident] Am avut un accident

Post by bobu05 »

va recomand service-ul Hyundai din BZ. Super ok si ieftin
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

Post Reply

Return to “Accidente”