[Accident] Aripa spate, tinichigerie unde?

Post Reply
rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

[Accident] Aripa spate, tinichigerie unde?

Post by rayman »

Am nevoie de niste sfaturi.
Am lovit aseara masinutza, infundandu-i putin aripa dreapta spate. Nu e mult, vine exact peste nervura care urmeaza conturul rotii. Cam 5x5cm, si sunt urme de la vopseaua celuilalt.

CASCO am la Omniasig, luna asta avand fransiza 150E. De luna viitoare voi avea la Uniqa, fara fransiza. Omniasigii mi-au bagat pe gat fransiza dupa primul dosar (luna trecuta), si de asta fac switch-ul la Uniqa.

Pe 4 iulie plec in concediu cu masina, trebuie sa o fac pana atunci. Am fost la IMG si Dl. Matei mi-a spus ca doar vopsitul costa 250-300E, la care se adauga manopera si alte materiale. Ma gandesc ca probabil s-ar duce peste 10-15 mil, plus ca nu cred ca ar fi gata la timp. Prin urmare nu cred ca am timp sa o fac pe calea "normala" pana pe 4 iulie, nici daca platesc eu ca sa nu mai astept dupa asigurator

Acum dilemele mele sunt:
1. si cel mai important: POT sa ies cu masina asa din tara?
Daca da, ce dovezi trebuie sa prezint politistului daca ma opreste? Sa ma duc la noi la politie pt dovada?

2. in caz ca 1 pica, unde as putea sa ma duc cu masina sa o repar pe banii mei, un service bun si ieftin?...
Chiar daca am CASCO, daca pretul e bun si masina gata la timp, sunt dispus sa platesc eu.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
ceed 2.0 Diesel
Posts: 104
Joined: 09 Jun 2009, 16:28
Auto:

Re: [Accident minor] Aripa spate, tinichigerie unde?

Post by ceed 2.0 Diesel »

Salut,

La Mit te cost max 300 euro cu manopera si materiale. Am avut eu o piesa pe casco si am vazut devizul. Plus ca Mit-ul lucreaza in doua schimburi acum, poti sa o iei si la 21:00 si dimineata pana in aglomeratia din oras. Acum nu sunt aglomerati, am trecut eu pe acolo. E perioada concediilor.

Bafta!

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: [Accident minor] Aripa spate, tinichigerie unde?

Post by marius_gl »

1) Da, poti sa iesi asa cu masina din tara, fara dovada si fara alte hartii! Eu am plecat in Grecia cu cate o indoitura pe ambele aripi spate si, cu toate ca m-a oprit politia pentru controale de rutina, nu i-a interesat ce-i cu zgaibele mele...Am facut-o cand m-am intors in tara!

2) Fiind din Bucuresti (tu!), ma indoiesc ca vei avea timp si chef sa o repari in alta localitate...
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Post Reply

Return to “Accidente”