[Accident] Masina gasita julita in parcare

Post Reply
adys_ok
Posts: 9
Joined: 23 Mar 2009, 22:58
Auto:

[Accident] Masina gasita julita in parcare

Post by adys_ok »

Salutare la toti membrii clubului. Acum doua saptamani, mi-am gasit masina zgariata in parcare, pe bara din spate,partea stanga. Am crezut ca inebunesc cand am vazut-o, la cat de mult tineam sa nu o zgarii. Nu prea as vrea sa o fac pe casco, pentru ca sunt nevoit sa platesc fransiza de 150 euro. Ce m-ati sfatui sa fac,(mai ieftin) mai ales ca am si o culoare mai pretentioasa adik mars red.

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: [Accident] Masina gasita julita in parcare

Post by gguramulta »

poti eventual sa mai astepti sa se agraveze mai tare, ca devizul de plata sa fie mai mare decat taxa de fransiza, ca sa nu dai banii degeaba, sau sa suni la un service, de preferat IMG(gasesti numarul de tel pe forum) ii intrebi cam cat te-ar costa si faci o balanta

si eu o am julita pe partea dreapta, tot in parcare am gasit-o...dar astept sa-mi rupa cineva spatele :D
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Masina gasita julita in parcare

Post by Aimar »

Nasol ...ia legatura cu cei de la IMG si mergi sa o vada unul dintre meseriasi de acolo sa-ti estimeze costul reparatiei ...parerea mea ar fi sa mai astepti...150 de euro e totusi o suma frumusica (franciza) ca sa o repari doar pentru niste zgarieturi . Incearca sa dai cu un creion corector special si poate o rezolvi .
Bafta adys_ok

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: [Accident] Masina gasita julita in parcare

Post by florandrei »

Salut.
Si eu am avut parte de "tratamentul" unui vecin (care o fi ala, numai D-zeu stie) si am gasit masina zgariata in parcare. Si asta chiar din prima luna de viata a masinii.
Daca suma necesara reparatiei e mica, te sfatuiesc sa nu folosesti CASCO. Asta ptr. ca in anul urmator, cei de la asigurari iti vor mari suma pe care o ai de plata ptr. asigurarea CASCO.

Bafta.

User avatar
andrei976
Posts: 147
Joined: 29 Apr 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Masina gasita julita in parcare

Post by andrei976 »

salut ,
am patit si eu la fel pe partea din stanga fata SI stanga spate ... s-a harjonit unu de mine ....
eu am fost si am reparat-o pe casco ... la Mit Motors Baneasa unde m-a costat un vopsit de bara ~1200RON - din care franciza mea de 100E tot am fost castigat cu 800RON sa zic asa ...
sunt il al doilea an de casco la Omniasig si mi-a crescut putin polita de la 650E cat a fost in primul an la 672E dar ... eu zic ca e rezonabil ... acum cm crezi ca e mai ok pt tine ....
bafta !
si multi km fara incidente !



Andrei

P.S. A se intelege prin vopsit de bara doar bara din spate ... nu ambele / pt ca pe spate era mai nasol / culoare mea e machine silver ...
KIA Cee'd 1.4 BEST Machine Silver
Album Foto : http://picasaweb.google.com/andreibalas ... neSilver02
Jurnal de bord : viewtopic.php?t=2129

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: [Accident] Masina gasita julita in parcare

Post by bumblebee »

12 milioane un vopsit de bara?
wtf?
Kia Cee'd 1.4 best

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: [Accident] Masina gasita julita in parcare

Post by Shadow »

Eu stiam ca dc ai daune...politza NU creste ci valoarea ramane aceasi din contractul anterior. In conditiile in care valoarea asigurata scade odata cu trecerea timpului. Lucru care mi se pare absolut normal.
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: [Accident] Masina gasita julita in parcare

Post by bumblebee »

adys_ok wrote:Salutare la toti membrii clubului. Acum doua saptamani, mi-am gasit masina zgariata in parcare, pe bara din spate,partea stanga. Am crezut ca inebunesc cand am vazut-o, la cat de mult tineam sa nu o zgarii. Nu prea as vrea sa o fac pe casco, pentru ca sunt nevoit sa platesc fransiza de 150 euro. Ce m-ati sfatui sa fac,(mai ieftin) mai ales ca am si o culoare mai pretentioasa adik mars red.
Te sfatuiesc sa iti iei o bere rece, sa iesi la masina si sa savurezi berea privind masina :)
Da-o incolo de zgarietura, lasa-le sa se adune.
Eu eram grijuliu cu bara fata pana am gasit-o putin atinsa.
De atunci nici nu mai stau sa ii caut zgarieturi, stiu ca oricum o sa o bag candva in service pentru acea bara.
Si ma simt mult mai relaxat si ma bucur de masina mai mult decat atunci cand stateam cu ochii in 16 sa nu o zgarii.
Iti recomadn si tie sa faci la fel :D

Am fost cu un vecin cu Skoda cu partea fata putin lovita in service sa si-o faca pe casco si cand a iesit de acolo era ca noua.
Stai deci calm, fierul se repara.
Doar ca te sfatuiesc pt numele lui D-zeu, nu te duce la un service Kia sa iti rezolve partea de tinichigerie + vopsea :D
Kia Cee'd 1.4 best

Post Reply

Return to “Accidente”