Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by bondalicir »

Salutare.
Cu mare parere de rau va spun ca ceed-ul de care eram foarte multumit a avut parte de un accident, nu foarte violent spun eu, dar din care a iesit foarte sifonat.
I-am imprumutat masina tatalui meu pentru delegatie pana la bucuresti si la intoarcere unu cu o dacie papuc incarcata cu vreo 4 porci in spate i-a iesit in fata ocupand ambele benzi (mergea pe E85 de la bucuresti la bacau) si nu a mai putut sa-l evite si la lovit cu partea fata stanga a ceed-ului in parea spate a daciei. Tatal meu zice ca mergea cam cu 100km/h si ca a franat pana pe la 30-40 in momentul impactului. Acele s-au blocat pe la 35km/h (nu stiu cat de relevant este acest lucru) insa masina arata ca dupa un impact la minim 60km/h. tatal meu a scapat fara nici o zgarietura, s-au deschis airbagurile, centura din dreapta s-a pretensionat desi nu era nimeni pe scaun, iar cea de la sofer nu s-a blocat. masina arata jalnic, nu am acum poza dar ca sa va face-ti asa o idee: din partea stg a masinii nu prea se mai cunoaste decat incepand cu roata care e sparta, rupta, inclusiv locul unde se prind amortizoarele pe caroserie, radiatoare, pe dedesubt la radiatoare cine stie ce mai e, parbriz, pragul de la usa din stanga e putin acordeon, usa stanga e lasata din balamale ca s-a indoit stalpul unde era prinsa, si in partea de sus a masini spre plafon s-a indoit tabla si acolo nu a fost lovitura, practic s-a indoit din cauza impactului, haionul sta un pic mai distantat in dreapta samd. Nu are sens sa mai continui. PArarea mea ca la cum arata masina impactul a fost la o viteza mai mare. Cei de la servici au spus ca e dauna totala pentru ca faceau devizul pentru alt ceed care era pocnit tot frontal, cu nici jumate din daunele care le are a mea si era dauna totala. Actele nu sunt gata, de acum incepe asteptarea si umblatura dupa acte.
Eu am inceput totusi sa caut o alta masina care o sa o achizitionez probabil printr-un alt leasing. Sa vad cum fac sa nu astept prea mult ca am nevoie de masina, as prefera sa dau eu avans de la mine din nou, si imi recuperez cand se termina distractia banii de la banca. In fine nu are sens sa va mai plcitisesc cu detalii de astea.
Ma gandeam poate imi dati voi un sfat Am fost iar pe la mai multe reprezentante sa vedem ce oferte mai sunt, ca e criza si fiecare au venit cu diverse oferte.
Am redus cautarea la 3 modele: Fiat Bravo, Skoda Octavia (modelul nou) si Binenteles si nu pe ultimul loc ramane ca optiune din nou kia ceed. insa o sa fac trecerea la diesel deoarece acum cu 15400 cat am dat pe 1,6 base gsl sw imi iau 1.6 dsl hp city sw.
Insa ce m-a pus foarte tare pe ganduri a fost fiatul care are pentru stocul din 2008 un discount de 3500euro. astfel ajungand un bravo de 1,9 disel cu 150cp si dotari foarte bune (esp,jante,climatronic, samd) la pretul de 15800euro cu tva cu tot. Acum chestia e ca mai sunt doar 2 in stoc la pretul asta si daca nu fac demersuri repede trece oferta si din cate vad fiatul nu mai are la bravo motorizari diesel, au doar benzinare (chiar daca au tot 150cp, prefer totusi diesel, pt consum, revizii).
Aici poate ma ajutati voi. Bravo este totusi destul de mica fata de ceed sw. am si un catel destul de marisor deci un sw era perfect. insa si bravo arata foarte bine. chiar nu stiu ce sa aleg. testdrive nu am facut cu bravo, ca nu au la bacau pe stoc. nu prea vreau sa iau masina dupa ureche. pe forum la fiat e mult mai putina informatie decat este pe la noi (nici macar nu stiu inca la cat se face revizia- in carte spune 30000 iar pe la service-rui vin cu tot felul de aberatii 7500 10000 15000, deja sunt detalii) si nu mi-am facut o parere. voi ce a-ti alege?
Despre skoda nu va mai plictisesc ar fi 1,9 diesel 105cp o varianta bussines cu discount pe la 16800euro, si trebuie sa recunosc ca arata bine octavia. e totusi un pic mai scumpa decat ceed si bravo, si parca mi se pare mie un pic submotorizata, dar iara-si nu am facut testdrive ca sa vad. oricum la skoda nu e graba, sunt multe si pe stoc am si cu ce sa fac testdrive.
Kia ceed o stim cu totii. As mai alege inca o data fara sa ezit. doar la motorizare. desi am fost super multumit si de 1.6gsl ma gandesc si la aspectul economic, deoarece am parcurs cam 26000km intr-un an si cred ca se justifica dieselul.
Astept cu interes si parerile voastre daca aveti rabdare sa cititi atata :). O sa pun zilele urmatoare si niste poze cu kia mea ranita grav.


a si inca ceva ma atrage finantarea la fiat: acum jumatate si jumatate in 2011 si platesti cam 4%dobanda plus comisionul de gestionare. destu de atragator zic eu.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by danny86 »

sal......nu iti recomand si nu cred ca iti doresti ....FIAT.....eu mai am o masina si culmea un fiat grande punto din 2007......asa cum e scris in semnatura......sa nu faci gresela sa iti achizitionezi fiat deoarece o sa realizezi ca ai facut cea mai mare greseala......daca vrei mai multe informatii legate de aceasta marca lasa-mi id-ul tau pe PM si putem discuta sa iti explic despre ce este vorba deoarece la cate lucruri sunt de spus probabil as scrie de vreo 3 ori mai mult decat ai scris tu :lol: :lol: :lol:
In mare ca sa iti faci o idee......revizia se face la 15000mii la motorina si 10000mii la benzina.......service-ul fffff dar ffff scump......unul dintre cele mai proaste service-uri este cel de la Fiat.......pica inca de la primii 40000 de mii de km imposibil cate ceva
Cred ca in locul tau as alege skoda....da este masina care te poti baza chiar daca zici u ca este submotorizata......fa un test drive cu ea si eu zic ca o sa iti schimbi parerea.....insa nici kia nu este de lasat....sa sti ca nu esti primul care a postat legat de evenimet rutier si a scapat cu viata.....ceea ce rezuta ca este o masina care iti asigura atat confort cat si fff multa siguranta.......eu zic sa te mai interesezi ce oferte mai sunt pe piata si la alte modele asta daca vrei sa iti schimbi marca.....dar eu tot dintre kia si skoda as alege


Oferte sunt o gramada.....insa parerea mea este sa nu te arunci cu capul inainte si apoi sa iti para rau


Multa bafta
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by aeon »

eu votez cu skoda si iti spun eu ca nu e submotorizata....mergi la un drive test
cat despre eveniment bine ca nu s-a intamplat mai rau...multa sanatate si km cat mai multi cu noua masina
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by bondalicir »

ar mai fi ceva foarte tentant. la toyota avensis a iesit modelul nou si pentru eliminarea stocului modelul vechi are un super discount. ajunge 16700euro cu tva o varianta confort cu 2litrii diesel 126cp. si cu optiuni mai mult decat decente:esp, 9airbaguri,si altele. si este si o masina foarte spatioasa.
insa nu prea imi surade sa-mi iau un model invechit care e scos deja de pe piata. si nici nu m-am urcat vreodata in avensis. am vazut-o doar pe strada. am fost la showroom si am vazut auris, corolla, si noul avensis, care din pacate mi-au lasat un gust amar. cel putin la noul avensis ma asteptam la ceva super ok, insa din primele momente in care m-am urcat m-a dezamagit. mi se pare ca are o calitate foarte proasta la plastice. manerul de care inchizi usa e foarte instabil.
un pic dezamagit am fost si de opel insingia. dar oricum nu e cazul ca pe varainta diesel sunt destul de scumpe amandoua. fara 20000euro nu te apropii.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by bondalicir »

da si pe mine m-a impresionat skoda, desi chiar nu eram fan skoda. si au bagat super dotari la un pret decent. si e suuuuper spatioasa, inclusiv portbagajul care e mai mare ca la vagonul de la ceed sau cel putin la fel.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Bitza
Posts: 73
Joined: 13 May 2009, 10:29
Auto:
Location: Valcea

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by Bitza »

Din cate am vazut au inceput sa aduca la VW Golf si noul motor de 1.6 DSL. Daca iti faci o configuratie o sa ai surpriza sa nu iasa foarte departe la pret fata de o Skoda Octavia cu motor de 1.9 si aceeasi putere. Si din cate vad e foarte dotat din versiunea de baza, aer conditionat climatic (semiautomat), 7 airbaguri si cred ca si ESP. Nu arata foarte grozav la exterior, dar daca ai ocazia sa stai la volan o sa te impresioneze. Cel putin eu asa am patit. Pacat ca platisem masina ca imi schimbam hotararea daca treceam mai devreme pe la ei.
1.6 DSL HP City, Machine Silver
Image

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by crispisu »

Eu personal, as alege cee'd sw...dar daca iti ajung banii si ofereta la avensis mi se pare super ok...

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5232
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by Nesta3 »

eu as alege kia fecelift =P~ :wink: :wink: :wink:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by crispisu »

...si cu ISG :wink:

Pasareyo
Custom Made
Posts: 219
Joined: 10 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by Pasareyo »

eu as fi ales una din astea d jos daca as fi fost in situatia de a avea o dauna totala...

_________________________________________________________PRET____PRET____PRET
________________________________________________________OFERTA__LISTA___REMAT
Noul Coupe 2.0 DOHC M/T (SS 2008) 2.0 3DR GLS M/T Premium___15458___18683___14554

Noul Coupe 2.0 DOHC M/T 2.0 3DR GLS M/T Premium____________13685___22122___12781

Noul Coupe 2.7 V6 M/T 2.7 3DR GLS M/T Premium______________13685____25526___12781


SAU as astepta noul ceed/proceed face lift pt acel motor 1.6 Turbo injectie de 170cp.

Dar astea sunt dorintele mele.
cat despre ceea ce doresti tu de la o noua masina, consum, revizii cred k noul face lift 1.6 DSL ar fi o alegere numai buna
15% reducere la http://www.wartuning.ro pentru orice produs doar pentru membrii clubkia.ro
Pentru comenzi ma puteti contacta pe YM: pasareyo sau 0727040877


Kia pro_ceed City 1.6 DSL 115HP - Black pearl
B 95 SXO
http://picasaweb.google.com/pasareyo

ODO: 10000

Image

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by bondalicir »

despre ce masina este vorba? ca ai spus doar ca e coupe. preturile par interesante. sa ma duc si eu sa vad.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Pasareyo
Custom Made
Posts: 219
Joined: 10 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by Pasareyo »

despre hyundai coupe este vorba. acel motor 2.7 V6 180cp este super... daca esti pasionat de tunning acel motor permite o crestere semnificativa de putere avand cilindrii in V... si consumul este unul mare... 14% in oras dat de carte

cat tine de dotari, nu lipseste nimic... iar pielea din interior este de calitate foarte buna...sunt modele din 2004 care se mentin exceptional.
Last edited by Pasareyo on 14 Jul 2009, 13:51, edited 1 time in total.
15% reducere la http://www.wartuning.ro pentru orice produs doar pentru membrii clubkia.ro
Pentru comenzi ma puteti contacta pe YM: pasareyo sau 0727040877


Kia pro_ceed City 1.6 DSL 115HP - Black pearl
B 95 SXO
http://picasaweb.google.com/pasareyo

ODO: 10000

Image

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by Aimar »

Nasoala intamplare... . Cea mai buna alegere dupa parerea mea este o Skoda ! are un pret bun in momentul de fata iar daca ai bugetul necesar numai sta prea mult pe ganduri :)

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by virusvex »

Pasareyo wrote:despre hyundai coupe este vorba. acel motor 2.7 V6 180cp este super... daca esti pasionat de tunning acel motor permite o crestere semnificativa de putere avand cilindrii in V... si consumul este unul mare... 14% in oras dat de carte

cat tine de dotari, nu lipseste nimic... iar pielea din interior este de calitate foarte buna...sunt modele din 2004 care se mentin exceptional.
o sa mori de gat cu consumul ... o sa ai consum de tuareg :)))
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

tictac
Posts: 9
Joined: 29 May 2008, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by tictac »

as alege SKODA Octavia fara sa ma gindesc de doua ori...
Cee'd 1.4 GSL, Machine Silver

Post Reply

Return to “Accidente”