[Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by Lord Ace »

pana acum ma primi vreo 4 oferte de a vinde diferite bucati din ea .... cred ca o dau toata asa si scap :|

nici nu ma pricep, nici timp nu imi permit sa pierd si nici nu cred ca merita sa o faci bucati daca nu esti de meserie.
Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 muschi sa te incrunti, dar ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i dai una!!

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by shpid3r »

am impresia ca antena este in buzunarul usii fata, stanga (se vede motzul in poza)
Si eu cred c-ar trebui s-o dai pe toata, masina are foarte multe componente recuperabile (practic tot ce incepe de la parbriz in spate, fara bord si air-bag-uri (scaune, geamuri, roti (inclusiv rezerva), stopuri si multe ascuns (contra-aripi, usi etc)

Daca o dai dintr-o bucata, o sa iei mai putin decat daca ai da-o piesa cu piesa (cel care o da bucati trebuie sa-si scoata si el banii pe timpul ocupat si interesul acordat). Insa e mai putina bataie de cap, si daca nu te pricepi, e probabil sa o subevaluezi...

Legat de furtul din curte... Puteai sa te duci cu politia si sa ceri sa vorbesti cu directorul. Insa sansele sa le iei inapoi erau mici. Puteai sa ceri expertiza - amprente pe parbriz si luneta spate - desi nu sunt sanse mari sa fi gasit, poate s-a sprijinit careva de ele - si atunci ii bagai putin in sperietzi pe angajati. Dar sansele sa fi recuperat stergatoarul spate ... mici. Daca esti bland, esti luat de prost, daca esti scandalagiu esti luat de "rroman"...
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by bondalicir »

nasol eveniment. si eu trec prin aceasi chestie. si am si casco. ce vrei sa-ti spun. ca pe masina de un an de zile de 15400 euro ei imi dau acum 11000 si imi lasa epava, care arata un pic mai bine ca a ta. si eu sunt dispus sa o dau si cu 2500euro ca sa nu stau eu sa demontez si alte chestii.. ma gandesc totusi daca nu se merita sa cautam alta lovita in spate sa incercam sa le reparam. imi pare foarte rau de masina. sper sa reusesti sa-ti iei tot kia. nu se compara cu loganu la siguranta si confort. eu mi-am dat comanda tot de kia. mai ales ca in urma accidentului, tatal meu a scapat fara nici o zgarietura.
spor la vanzare.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by Lord Ace »

pana acum s-au uitat 3 mecanici la ea . Au zis ca merita reparata , motorul fiind neatins :)
Poate incerc sa o repar si sa o dau reparata , sau o i-a cineva asa sa o repare .
Cel mai scump au zis ca sunt airbagurile de inlocuit :| , si calculatorul frontal de airbag. Aici ar fi o investitie mai mare. Dar la 15.000 km nu cred ca nu merita sa incerc.


aaa, si legat de antena si stergator pe spate in ziua aia mecanicul cu care am fost sa iau masina mi le-a "recuperat", dupa o alta kia avariata din curtea lor de pe acolo. Pur si simplu le-a luat dupa alta masina lovita!

Sa vad acum ca am primit o oferta de 2500 , mi se pare totusi putin :| . banii oricum no o sa pot sa ii scot cat am dat pe masina sa imi iau alta :(
Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 muschi sa te incrunti, dar ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i dai una!!

graur
Posts: 25
Joined: 12 Oct 2007, 15:57
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by graur »

Daca o vinzi cuiva care o dezmembreaza te rog sa-mi dai si mie datele de contact pentru ca ma intereseaza sa cumpar cate ceva de pe ea.

Multumesc,
KIA CEE'D LX Best Machine Silver/Comanda 27.07.2007...Receptie 12.10.2007
Bucuresti

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by bondalicir »

ce te intereseaza? ca s-ar putea sa o vand eu pe bucati.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

graur
Posts: 25
Joined: 12 Oct 2007, 15:57
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by graur »

Salut,
Pe mine ma intereseaza stopul stanga spate. Daca il ai disponibil astept un mesaj.

Multumesc,
KIA CEE'D LX Best Machine Silver/Comanda 27.07.2007...Receptie 12.10.2007
Bucuresti

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by Lord Ace »

nu merita sa o faci bucati daca nu ai deja cumparatori!

vinzi cate ...10 -15 bucati si pe urma ramai cu ea cu speranta ca poate mai vine 1 din cand in cand.

bani bineinteles ca se duc cum au venit.

daca vinzi epava macar sti ca te alegi cu un ban si poti sa faci ceva cu el!

luna viitoare masina mea care o sa o vand intreaga o sa fie disponibila pe bucati , dupa cum mi-a zis mecanicul, nu stiu cum ar trebui sa fac cat mai simplu legaturile intre cei care vor piese si el, mesajele in timp fiind destul de multe de la diverse persoane, dar incerc tot prin intermediul forumului , al adresei de mail si telefonului, pe care le gasiti pe forum intr-un mesaj mai vechi.

Bafta tututor, abia astept sa am din nou masina KIA :P .... inca o luna :P
Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 muschi sa te incrunti, dar ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i dai una!!

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by bondalicir »

poti sa imi spui si mie unde ai vandut-o? poate mai sunt interesati de inca una cu motor de 1.6. mersi
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

graur
Posts: 25
Joined: 12 Oct 2007, 15:57
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by graur »

Salut,
Lord Ace imi poti da datele de contact ale persoanei unde ai vandut masina?

Multumesc,
KIA CEE'D LX Best Machine Silver/Comanda 27.07.2007...Receptie 12.10.2007
Bucuresti

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by Lord Ace »

gata e totul stabilit, o fac BUCATI :P ....cine doreste piese poate sa lase nr de tel care il voi da mecanicului sa sune. Incercati mesaj privat , cred ca e mult mai simplu asa !
Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 muschi sa te incrunti, dar ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i dai una!!

mvp
Posts: 26
Joined: 10 Dec 2007, 22:48
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by mvp »

Salut.
Nu stiu daca mai e valabil la tine ... eu abia acum am citit.
Incearca sa iei legatura cu un agent Generali si roaga-l frumos sa-ti spuna unde anume baga ei masinile avariate in licitatie.
Dar eu estimez epava undeva la 2000E, desi ea clar face mai mult.
Daca poti si-ti permiti sa mai astepti, incearca pe bucati.
Eu sper sa fi rezolvat intre timp.
Spor !
“What you are, you are by accident of birth; what I am, I am by myself. There are and will be a thousand princes; there is only one Beethoven.”

mvp
Posts: 26
Joined: 10 Dec 2007, 22:48
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by mvp »

EDIT : sau daca zici ca motorul e ok cred ca se schimba treaba.
“What you are, you are by accident of birth; what I am, I am by myself. There are and will be a thousand princes; there is only one Beethoven.”

dansergiu
Posts: 48
Joined: 10 Sep 2008, 11:31
Auto:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by dansergiu »

Imi pare rau de cei care au fost implicati in accidente, dar este bine ca au scapat cu bine, pana la urma asta este ce conteaza, dar stiu ce durerois este, si cum te simti, cand iti vezi masina lovita, desi ai incercat sa ai grija cat mai bine de ea. Asta este viata, nu avem ce face. Si eu am avut un accident cu kia mea, am fost lovit in partea dreapta, de o dacia 1300. Airbaig-urile cortina au iesit, usile sunt infunfate si rupte, tapiteria este distrusa, pana si airba-ul din scaun a iesit. Am sa revin cu poze. Ca norocul ca nu a fost sotia in dreapta, ca era destul de nasol atunci. Din cate am inteles de la baietii din service de la KIA din Arad, se va repara si va fi ok. Pot sa spun ca daca nu aveam casco, era nasol, ca, costurile sunt destul de mari.

In rest, totul bine. Sa incercam sa fim mai atenti pe viitor, si sa fim sanatosi.
Kia Cee'd 1.4 Best SO Red 25.05.2008
Cateva poze cu kiutza mea http://picasaweb.google.com/dansergiu/2008_08_15#

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by bubumisu »

Eu nu inteleg o treaba. Daca platesti full CASCO (cum platesc de exemplu eu), in cazul in care ai avarii mari sau dauna totala, sa nu se acopere valoarea masinii sau cel putin conform politei de asigurare ( de la an la an ce-i drept scade un pic valoarea masinii si scade si valoarea politei de asigurare).
Si sa nu se ia in calcul si nr de km. Pai atunci la ce mai fac CASCO? Ca sa traiasca ei bine?
Am si eu o patanie, ca de sunt destul de ghinionist. am last-o in parcare acasa, a doua in dreapta, si vecinu de deasupra care il las sa parcheze primu in dreapta (asa ne-am inteles) a venit "manga" de la servici, si s-a ferit de niste tanci cu mingea, s-a speriat, a luat de pe marsalier si a intrat cu dreapta spate in stanga fata la mine (de atunci nu mai parchez cu spatele, parchez cu fata la bordura), mi-a busit bara fata si a rupt aripa stanga fata.
Am mers la RCA-ul lui (BCR Asigurari), si tipul, foarte elegant, a trecut de schimbat ambele repere. Din start, ca se si mirau astia de la service (Rodav Vaslui) cum am reusit sa-i "aburesc" sa treaca "de schimbat".
Sanatate, mii de km fara evenimente "majore" si fara patanii de astea, ca pe criza asta, astia sunt in stare sa nu te mai despagubeasca deloc :x
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Accidente”