Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post Reply
PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post by PDI Romania »

Salutare,

Va rog sa ma spuneti si mie daca ati mai intalnit asa o problema.

Dupa ce a venit caldura din ultimile zile am observat capota facuta valuri, valuri... Este indoita in 3 locuri, in mijlocul capotei o parte mai mare, cam de marimea unei mingi de fotbal si mai sus in dreapta si stanga 2 parti mai mici.

Mentionez ca masina a fost dezapezita si am fost plecat cu ea aproape 80 km, deci era uscata fara urma de zapada pe ea, joi 17 dec 2009. In seara respectiva a nins si a inghetat in Bucuresti.

La vreo 2 zile am coborat si am deszapezit-o din nou dar capota era plina de gheata.
Dupa dezghet am observat capota indoita valuri, valuri....

Ce pot sa fac in acest caz? Sa o repar de casco sau sa incerc la garantie.

Infundaturile nu au colturi, poate se pot rezolva cu o ventuza ceva fara sa ajung la chit si revopsire.

Multumesc.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post by edddie_m »

Clar casco. Garantia nu vad ce treaba sa aiba. :shock:

Daca vrei sa incerci acasa impinge dinspre interior spre exterior cu o lingura de lemn da slabe sanse sa isi revina complet.

Nu cred ca sa facut asa de la variatiile bruste de temperatura ci probabil ti-a lovito cineva, sa asezat cu fundu pe ea sau mai stiu eu.

Si eu am descoperit ca am portiera infundata de duhul sfant ca alta explicatie nu am gasit. :lol:

Pune o poza sa vedem si noi ce si cum.

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post by PDI Romania »

Hello din nou !!!

Azi am facut o mica infundatura pe usa dreapta spate de la un bull bar de SUV incercand sa parchez langa el.
Vreau sa ma duc la CASCO sa rezolv si capota si noua aparitie. Am asigurarea la ASTRA UNIQA.

Unde imi recomandati sa ma duc? Ce service are decontare directa cu aceasta societate de asigurari? As vrea ca formalitatile sa fie cat mai simple.

Daca aveti si alte ideii va rog sa-mi spuneti. Service-uri pot alege din Bucuresti si Ploiesti.
Am o parere buna despre IMG din Jilava dar parca nu au decontare cu ASTRA UNIQA si avand in vedere ca sunt doar zgarieturi si infundaturi (doar tinichigerie) as putea sa ma duc si la alte service-uri.

Multumesc.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post by Bosley »

Am avut si eu un mic incident (bara fata sparta si aripa stanga putin indoita) si am fost la ASTRA (am CASCO la ei) si mi-au dat o lista lunga cu service-uri, dar nici unul nu parea sa fie service KIA.

E vreo problema la garantie daca imi repar in alta parte ?

Am trecut pe la IMG, s-au uitat, mi-au dat si o estimare de pret, dar mi-au zis ca e destul de complicat cu ASTRA neavand decontare directa. Poate dura mult pana se aproba dosaru.

Astept si eu detalii.
Multumesc :)
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post by dinu2007 »

Azi dimineata pe stradutele capitalei noastra pline de zapada, gheata si gropi, intr-o curba mai stansa mi-a fugit chiuta un pic de fund si l-am pocnit #-o usor pe unu, in urma evenimentului m-am ales cu o zgarietura pe aripa dreapta spate de cc 10cm X 5cm.
Intrebare: Un services bun unde as putea sa o repar? si cam cat m-ar costa? nu as vrea sa ma duc la casco pentru asta, si nici nu cred ca o sa ma acepte pentru o zgarietura.
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post by aeon »

casco te accepta pt orice zgarietura pe care o ai
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Ionutdodo
Posts: 29
Joined: 27 Jun 2010, 06:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post by Ionutdodo »

exact asa am patit si eu iarna trecuta: am gasit 2 infundaturi pe capota de toata frumusetea, fara zgarieturi, nimic. in schimb am observat urme de alunecare in zapada in dreptul infundaturilor. cred ca cineva a alunecat si a cazut cu cotul pe capota. precum casco imi expirase si nu-l mai platisem, m-am dus la nenea tinichigiu' pe care il cunosc de cand aveam dacia. imi spune ca imi ia 100 lei dar trebuie vopsita, pt ca are partile alea duble si nu poate scoate drept cutele de pe dungile capotei si trebuie sa sudeze ceva ca niste capete de sarma sa poata trage tabla. ok, zis si facut.

problema a fost vopsitul. tot acest domn mi-a recomandat un prieten de-al lui care are un mic service particular in Chitila, cica ia 350 lei pe vopsit fara factura. incantat despre acest "deal" bun, am lasat masina acolo. m-am dus si am luat-o seara, parea ok. dimineata pe lumina am vazut ca, culoarea difera putin (la prima vedere nu se vede, decat daca te uiti atent) si mai sunt niste urme de smirghel de granulatie mare daca te uiti in lumina. acum, carpeala vrei sa faci, de carpeala ai parte. am lasat-o asa, ca doar nu ma uit atent la capota toata ziua

asa ca fratilor, fiti atenti la ce service-uri de cartier va duceti si pe mana caror "baietasi" vopsitori lasati masina. in mod sigur sunt unii care fac si treaba buna.

Numai bine!
Cee'd, 1.4, Pewter Beige
ODO 45000 km

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post by bumblebee »

E pacat pentru astfel de bombeuri mici sa revopsiti elementul afectat cand puteti merge la www.metalotehnica.ro
Nu, nu-i reclama, doar ca am auzit si eu de ei pentru ca am avut si eu o lovitura din asta si mi-au facut-o in 2 ore ca noua.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Capota indoita in 3 locuri dupa marea zapada..

Post by AlinS »

Eu am avut 2 incidente provocate de mine in parcare, 1 cu o bordura inalta si a doua cu bara de protectie a unei dube, ca facuta si spre norocul meu duba nu a avut nicio urma. Practic din aceste experiente m-am ales, in primul caz, cu pragul si portiera stanga fata infundate, iar in al doilea caz, si cu portiera stanga spate si aripa spate infundate. Le-am rezolvat pe toate la service autorizat Kia, Neoserv ( nu le fac reclama dar au scos bine, nici nu se vede ca am avut ceva si vopseaua e perfecta). E adevarat pe casco, dar s-a rezolvat. Stiu ca la altele nu se pricep, inca ma enerveaza tzacanitul de la motor care se aude parca mai tare odata cu venirea sezonului rece, insa aici nu am ce le reprosa. Plus ca nu au facut nicio gaura in aripi sau usi sau ale nebunii de genul, au zis ca au un aparat electromagnetic sau ceva de genul, nu mai stiu exact pentru ca a trecut ceva timp, care se lipeste practic de zona afectata si practic "trag" zonele afectate.
Drum bun si fara incidente!
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

Post Reply

Return to “Accidente”