Accident cu masina cu nr de CD

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by patton »

Nu exista imunitatea pt asa ceva, cel putin teoretic. De curand un diplomat roman a fost condamnat pt un accident prin Indonezia parca. In Romania insa nu numai astia au "imunitate" ci tot felul de smecheri cu bani.
Masina are obligatoriu asigurare (tot teoretic).
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by mihai_is »

anul trecut am fost acrosat de un tir iar desteptul ala nici macar nu a bagat de seama; mai grav a fost ca o fractiune de secunda sa fi reactionat cu intarziere si ajungeam intre rotile remorcii; noroc ca am tras de volan si am urcat masina pe trotuar; in fine; "tractoristul" nebagand de seama ce era sa faca si-a continuat drumul; evident ca plin de draci m-am dus dus dupa el, claxoane, bagat viteza sa-l depasesc si evident frana de mana cu masina asezata oblic pe sensul de mers; cand l-am vazut ca face "gargara" imi venea sa iau tomfa sa-i rup capu'; dar sa trec la subiec: i-am spus scurt ca ori merge cu mine la politia rutiera ori ...; a refuzat zicand ca-l doar in p... si sa-l caute rutieristii; imediat dupa asta m-am prezentat la politie, am completat formularul si am primit autorizatia de reparatie cu care mi-am reparat masina pe casco iar dupa vreo 2 luni cred, au dat de nenorocit, care evident s-a prezentat. politistul a ascultat si varianta lui, si- a dat seama ca e cu vaca, motiv pentru care mi-a dat pv ce ulterior l-am dus la ASIROM pentru a-si recupera banii de la firma la care avea rca ala si eu am beneficiat in continuare de reducerea de 40% la casco desi am folosit-o sa-mi repar masina. un sfat: daca aveti evenimente rutiere cel mai bine e sa evitati "combinatiile" mergeti pe drumul cel mai sigur; putea ala sa fie si papa ca nu conteaza; in cazuri de genul acesta urmati calea legala si cel mai bine declarati la politia rutiera daca vedeti ca cel vinovat incepe sa o scalde. hai bafta si fara evenimente.
21-PUI

catalinb
Posts: 61
Joined: 07 Jun 2010, 13:57
Auto:

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by catalinb »

@mihai_is

Multumesc de comment! Esti cel mai aproape de ce mi s-a intamplat si mie.
Individul meu a zis la fel, ca-l doare la basca, sa ma duc la politie ca nu-i pasa.

Deci am fost la politie, am dat declaratie, mi-au dat autorizatie de reparatii, dar nu-mi dau voie sa-mi repar masina pe Casco timp de 30 de zile ca cica au nevoie sa stabileasca dinamica accidentului atunci cand s-o prezenta ala (daca se prezinta!)

Si pana acuma nu s-a prezentat. I-a trimis politia citatie si eu stau si astept.
Intrebarea mea e: pe tine te-au lasat sa-ti repari masina? Cum au stabilit direct ca ala e vinovat?
Probabil pe mine nu ma cred ca-s nevinovat, si asteapta sa dea si ala declaratie. Sau fiind CD, incearca sa-l scoata basma curata?

Multumesc!
Kia Cee'd FL 1.6 GSL, Piston Gray, Style
Kia Sportage 2015 CRDI 2.0 6AT 184CP
Kia Sportage 2021 T-GDI 1.6 7DCT 177CP GTLine

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by Sorcee'd »

incearca sa vorbesti si cu un avocat,nu ar strica sa ai o idee si de la cineva care cunoaste legea pe ambele parti...de ce spun asta,pentru ca s-ar putea ca ala(soferul) sa fie adus sub citatie pina la urma la politie si acolo sa zica ceva de genul ca visezi(intre timp considera ca el isi poate rezolva finut problema,mai ales daca ai zis ca avea doar o zgarietura,se poate rezolva relativ usor si repede la un detailing si masina lui nu mai prezinta nici un fel de urme!!! - deci ce dovada ai??),sa aduca martori ca el era la cuca macaii atunci(la fel de usor se rezolva si asta),iar in urma acestor succesiuni de evenimente sa ajungi(doamne fereste,sper sa nu ti se intimple asta)chiar la situatia in care casco sa-ti refuze reparatia masinii(gasesc ei o chichita in contract,nu te amagi - contractul e pentru ei,nu pentru tine).
Stiu,eu vad lucrurile in negru(uneori sunt chiar considerat paranoic),dar sunt patit.
Am avut cu ani in urma un accident cu o masina cu numar temporar de Ungaria,din vina lui,erau mai multi in masina si am zis multzam ca nu mi-am luat-o pentru obraznicia de a-i cere sa vina cu mine la politie(!!!),iar cind am ajuns acolo(politie),jegosul ala de la ghiseu mi-a zis ceva de genul "ca daca-l mai intilnesc sa incerc sa-l aduc eu la ei!!!!!!!!",ca in baza lor de date nu exista numerele temporare din ungaria,etc,etc.Deci nu de tembel ti-am spus ce ti-am spus.
Bafta si ai grija!

P.S.Masina mi-am reparat-o din banii mei,ca la ea nu aveam casco...
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Cristy_Sorento
Posts: 99
Joined: 16 Oct 2008, 01:21
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by Cristy_Sorento »

Inspectorii de la Generali sucks !!! :D (sc limbajul dar chiar asa e frate !)
Sorento 2.5 CRDI AT EX Ice Blue B 44 YTA

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by GOvidiu »

Intra aici http://www.avocatnet.ro/content/forum
Expune problema ta si o sa ai parte de raspunsuri si de solutii pertinente.
Iti urez multa bafta
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by mihai_is »

sorcee'd are si el dreptate in sensul ca chestiile astea dureaza; pana il citeaza, pana vine ala, etc. la noi birocratia te ingroapa; stiu asta fiindca pentru amenda la radar procesul a durat 1 an si vreo 8 luni, insa asa e alta poveste. revenind la topic eu mi-am reparat masina fiindca la momentul prezentarii la rutiera lucratorul de acolo a facut fotografii la avariile suferite si cu astfel cu autorizatia primita am si fost la firma de casco, respectiv la service mai apoi fara sa mai astept 2 luni pana a venit ala care era vinovat de producerea incidentului.plus ca nu a venit cu tirul. oricum daca soferul face pe-a nebunul si nu are martori sau tu nu ai martori, procedura e greoie si incurcata fiindca e de competenta instantei de judecata, fiindca daca cel vinovat se considera nedreptatit face o plangere contraventionala impotriva PV la judecatoria pe raza caruia se afla organul de politie in cauza. evident ca solutionarea va dura. solutii nu ai decat doua:
1. astepti pana se rezolva toata tarasenia in speranta ca ala se va prezenta cat mai curand; sa stii ca foarte multe institutii ala statului raporteaza, ierarhic catre structurile centrale, evenimentele rutiere in are le sunt implicate autoturismele de serviciu
2. iti repari masina pe casco insa cu un risc mic ca cei de la firma la care ai polita sa nu poata sa-si recupereze costurile ( ast in functie de ce va contine pv primit de la politie), iar tu sa pierzi eventualele bonusuri. in cazul acesta ar trebui sa faci un calcul :cat ar costa reparatia, daca ai achita-o tu, raportata la pierderile eventualelor bonusuri.
21-PUI

catalinb
Posts: 61
Joined: 07 Jun 2010, 13:57
Auto:

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by catalinb »

Tocmai am venit de la Generali (pe Plevnei 53) si inspectorul de daune mi-a dat inlocuire la aripa, far(desi e doar un pic zgariat) si revopsire la bara, fara sa clipeasca. :)
Eu ma gandeam inainte ce sa-i zic, imi pregateam discursul cum sa-l conving sa-mi dea inlocuire, dar nici nu a fost nevoie. S-a miscat foarte rapid :)

Cica sa dau comanda de piese pana se prezinta ala la Politie si sa ma intorc cu procesul verbal si cu o copie dupa RCA-ul lui (asta daca Politia il scoate vinovat, ceea ce sper sa se intample!). Daca nu, ma paste o fransiza de 433 lei. :(

Ala evident ca nu s-a infatisat inca. Am sunat ieri si imi zice politista sa mai astept 10 zile, dupa care suna ea la ambasada sa vina ala.
Ce dovada mai clara vor politistii ca e ala vinovat, daca nu vrea sa se prezinte?
Kia Cee'd FL 1.6 GSL, Piston Gray, Style
Kia Sportage 2015 CRDI 2.0 6AT 184CP
Kia Sportage 2021 T-GDI 1.6 7DCT 177CP GTLine

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by Sorcee'd »

crede-ma cind iti spun ca ai scapat ieftin.Bravo!
Iar la toate intrebarile pe care ti le pui(retoric sau nu),adu-ti aminte unde traiesti si cam ce (NU) vezi pe strada in ABSOLUT fiecare zi(atitudine,civilizatie,respect,tot felul de lucruri perimate de acest gen).
Drumuri bune!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by mihai_is »

bine ca ai rezolvat-o
21-PUI

catalinb
Posts: 61
Joined: 07 Jun 2010, 13:57
Auto:

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by catalinb »

Pai nu am rezolvat-o.
De atunci tot stau cu masina botita ca nu-mi da voie Politia sa o repar. Si individu ala tot nu s-a infatisat....
Tara lui Papura Voda!
Kia Cee'd FL 1.6 GSL, Piston Gray, Style
Kia Sportage 2015 CRDI 2.0 6AT 184CP
Kia Sportage 2021 T-GDI 1.6 7DCT 177CP GTLine

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: Accident cu masina cu nr de CD

Post by mihai_is »

pai nu scriai ca ai primit autorizatia de reparatie?
21-PUI

Post Reply

Return to “Accidente”