accident pe DN1 la saftica...autor moral aia de la drumuri

Post Reply
igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

accident pe DN1 la saftica...autor moral aia de la drumuri

Post by igorr »

Ieri am plecat din Bucuresti spre Brasov pe la 11 fara graba si relaxat, ca aveam timp sa ajung. In Saftica la iesire eram pe banda 2 cu vre-o 70/ora usor pe acceleratie cand ma trezesc ca ala din fata mea ca ingheata masina pe banda franandu-se brusc in coloana din cauza unui care a schimbat banda brusc si s-a trezit in fata cu un semn de ocolire de la drumuri pus perpendicular pe banda 2 fara nici o pre-semnalizare. Au fost 5 masini care au franat brusc eu fiind ultima si desi am frant puternic am intrat din lipsa de spatiu in Opelul din fata (n-am avut cum sa degajez in dreapta ca era coloana). In concluzie s-a infundat bara, capota desi a ramas prinsa in clema s-a ridicat vre-o 2 cm pe laterale, strambat numar, un far iesit putin etc. Fiind 3 masini implicate a trebuit sa mergem la politie in Balotesti unde fiind ultima masina m-a gasit singurul vinovat cum ca Opelul a reusit sa franeze pana in Loganul din fata lui dar eu l-am impins in el. Soferul loganului a declarat ca a simtit o singura lovitura. In fine 4 puncte amenda si 3 penalizare + RCA dat ambilor soferi din fata. Ceea ce mi se pare INCREDIBIL, imediat dupa accident, au aparut 3 muncitori de la drumuri si au luat semnul de ocolire de pe banda 2 si cand am sarit la ei au zis ca au aprobarea politiei sa le puna asa si le iau doar ca sa le mute mai incolo. Mare lucru daca n-au mai fost acolo si alte accidente ieri din cauza lor. Partea buna e ca masina dupa accident e in stare de functionare si am decis continuarea deplasarii pentru ca nu putea fi amanata.
Luni vreau sa merg la BCR -asigurari unde am Casco sa deschid dosar de dauna. Rog pe cei care au trecut prin asa ceva cum as putea sa fac cel mai repede si bine tinand cont ca vreau sa am masina reparata pana pe 1 iulie cand deja am programat concediul?
As vrea sa apelez cu acordul asiguratorului la IMG, cum trebuie procedat? Dupa ce merg la BCR sa sun la IMG sa-i intreb daca o pot face pana la 1 iulie? Care este procedura? Mentionez ca pot sa apelez si la alt service autorizat care mi-o poate face repede insa nu vreau sa am probleme cu garantia.
Deci am nevoie de sfatul vostru. multumesc
Kia Cee'd 1,4 Best, Oil Blue, B88GPK

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: accident pe DN1 la saftica...autor moral aia de la drumu

Post by zaboss »

Aceeaşi chestie era să o păţesc şi eu pe Dealul Negru, din fericire şi eu am reuşit să frânez OK, şi cel din spatele meu să mă evite. Exact un semn din acesta pus pe mijlocul bandei, într-o curbă uşoară cam la vreo 50-100 metri de la momentul în care se făcuseră 2 benzi când toată lumea accelera ca să depăşească tirurile. Norocul nostru a fost că din sens opus nu venea nimeni şi viteza nu apucase încă să crească semnificativ.

Din avariile pe care zici că le ai, nu ar fi prea mult de lucru la ea, deci ai putea-o rezolva până la concediu în orice service, nefiind ceva care să afecteze garanţia. Cei de la IMG par cam ocupaţi, abia m-am programat joi pentru revizie, până atunci fiind full (spun ei).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: accident pe DN1 la saftica...autor moral aia de la drumu

Post by Dannyboy »

N-ai nici o treaba cu garantia, poti merge la orice service. Daca nu poti la un service KIA iti recomand (daca asiguratorul e de acord) Double G. Am avut din nefericire 2 evenimente si la ambele vinovatii au avut RCA la Astra, service-ul agreat de ei fiind cel recomandat. De fiecare data am fost multumit de lucrare si in plus s-au miscat si foarte repede. Sa nu te mire daca in curtea aia ai sa vezi si ceva „masini”, pe a mea am gasit-o parcata langa un Bentley.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

Re: accident pe DN1 la saftica...autor moral aia de la drumu

Post by igorr »

zaboss, Dannyboy
multumesc pentru sfaturi si indrumari
Kia Cee'd 1,4 Best, Oil Blue, B88GPK

igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

Re: accident pe DN1 la saftica...autor moral aia de la drumu

Post by igorr »

Am fost sa deschid dosarul de dauna la BCR Asigurari, biroul de la Suzuki Radacini de pe Sos. Giurgiului. Acolo am fost programat. A mers destul de repede, a fotografiat omul a completat actele si mi-a zis ca nu trebuie sa o duc la service Kia, ca n-are nici o treaba cu garantia. La sugestia lui (si pentru rapiditatea rezolvarii) am programat-o in service acolo la Suzuki si deja au dat comanda de piese. Acum astept telefon sa o bag in service imediat ce ajung piesele. Sper sa se intample repede si sa faca lucrare de calitate.
Stie cineva pentru scartaitul ambreiajului trebuie sa te programezi in service sau poti sa dai buzna peste ei macar sa faca o constatare? Ca daca tot iau masina de pe soseaua Giurgiului as trage o fuga pana la IMG.
Kia Cee'd 1,4 Best, Oil Blue, B88GPK

Post Reply

Return to “Accidente”