Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Forum rules
1. Contrareclama este interzisă (excepţie face situaţia în care se aduc argumente dovedite privind reaua voinţă şi/sau tentativa de fraudă din partea ofertantului!).
2. Offtopicul este interzis

Pentru orice detalii contactaţi Echipa Tehnică
NBI Financial
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2009, 09:35
Auto:
Location: Bucharest, Str. Maximilian Popper, nr. 20, sector 3
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by NBI Financial »

Brill wrote:Culmea ca la Alliantz nu exista atatea variabile. Ma rog... din discutiile care le-am avut cu asigurati la Alliantz nu au avut nicio astfel de problema. Sunt foarte seriosi Alliantz
Din punctul meu de vedere toti asiguratorii sunt seriosi. Depinde doar de buna gestionare a daunei (ma refer doar la partea de daune). Cat despre asigurare totul este scris in polita de asigurare si in conditiile atasate acestei polite.

NBI Financial
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2009, 09:35
Auto:
Location: Bucharest, Str. Maximilian Popper, nr. 20, sector 3
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by NBI Financial »

eugenflorinmanea wrote:Buna ziua,

As avea nevoie de o oferta CASCO la Generali sau Allianz cu urmatoarele date:

Kia Proceed City 1.6 benzina Noiembrie 2008
masina este inregistrata in Vn, soferul are 27 de ani, permis de 9 ani.
CASCO full cu franciza 100 EUR (am inteles ca e standard la Generali)
Valoare de nou: EUR 13,765

Multumesc
Eugen
Pentru acesti asiguratori am nevoie de urmatoarele:
1. Copie dupa talonul masinii
2. Copie dupa CI
3. Copie permis conducere
4. Mai conduce si altcineva masina cu exceptia propietarului ?
5. Fransiza la dauna totala sau furt total ?
6. Vandalism ?
7. Anvelope ?

Mersi si astept raspunsul la intrebari si copii dupa talon la urm nr de fax 031.816.86.25 sau chiar pe forum sau PM.

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by lnvisible »

@NBI: In cazul in care toate procedurile s-au facut asa cum trebuie si service-ul avea decontare directa cu Ardaf, am asteptat de m-am saturat sa imi dea acceptul de plata si nu l-au dat decat dupa mult timp si muuuulte interventii!
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by eugenflorinmanea »

Eu am observat ca toti asiguratorii fac nazuri cand e vorba de RCA...

Am avut experiente neplacute cu Allianz care facea totul sa intarzie treaba... de Astra nu mai zic- imi cerea sa vin cu ala care a fost vinovat sa compare loviturile.

Asa ca prefer sa o fac pe CASCO- cu regres...si sa se spele pe cap intre ei.
De asemenea la ASIBAN am avut neplaceri pe CASCO cu regres- vroiau indreptare nu inlocuire.(asa sunt eu baftos nu am facut in viata mea un accident din cauza mea...dar din cauza altora deja am vreo 4 la activ :(:( )
Cei mai OK mi s-au parut Generali.
Si Garanta sunt Ok...dar nu au decontare directa cu IMG si staau cu masina in service de 3 saptamani si abia acum au venit aproape toate piesele..mai dureaza minim 2 saptamani. La anul Generali sau Allianz. Dai un ban dar stai in fata.
SAAB 9-5

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by Teddy »

@NBI Financial :
1. E adevarat ca incepand cu 1 ianuarie 2010 se aplica sistemul bonus-malus pentru RCA :?: :idea:
2. Tot de anul viitor,asigurarile RCA vor putea fi emise si in sistem electronic, aceasta v-a fi singura modalitate de emitere a acestor polite :?:


Sistemul bonus-malus pentru RCA determina scaderea pretului pentru soferii cu putine daune in trecut si cresterea pretului pentru cei care au cauzat multe accidente.

Multumesc anticipat.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

NBI Financial
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2009, 09:35
Auto:
Location: Bucharest, Str. Maximilian Popper, nr. 20, sector 3
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by NBI Financial »

Teddy wrote:@NBI Financial :
1. E adevarat ca incepand cu 1 ianuarie 2010 se aplica sistemul bonus-malus pentru RCA :?: :idea:
2. Tot de anul viitor,asigurarile RCA vor putea fi emise si in sistem electronic, aceasta v-a fi singura modalitate de emitere a acestor polite :?:


Sistemul bonus-malus pentru RCA determina scaderea pretului pentru soferii cu putine daune in trecut si cresterea pretului pentru cei care au cauzat multe accidente.

Multumesc anticipat.
1. Da. Este adevarat. De la 1 ianuarie se va aplica acest sistem pt politele RCA
2. Da, acestea vor fi emise in sistem electronic si va fi obligatoriu pt toate entitatile care au dreptul sa incheie polite de asigurare.

Mersi frumos.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by Teddy »

Multumesc ptr. raspunsuri :smt023
In legatura cu sistemul bonus-malus ptr. RCA care v-a fi aplicat la noi ...bonus-ul v-a face mai ieftina polita cu pana la 40% :?: :idea: si malus-ul v-a majora aceeasi polita cu pana la 60% :?: :idea:
Odata aplicat sistemul celelalte criterii (resedinta,nr. de km efectuati/an,etate,vechime permis...etc) in functie de soc. de asigurare se vor mai acorda sau vor fi incluse in sistem.

Multumesc :smt024 :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

NBI Financial
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2009, 09:35
Auto:
Location: Bucharest, Str. Maximilian Popper, nr. 20, sector 3
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by NBI Financial »

Teddy wrote:Multumesc ptr. raspunsuri :smt023
In legatura cu sistemul bonus-malus ptr. RCA care v-a fi aplicat la noi ...bonus-ul v-a face mai ieftina polita cu pana la 40% :?: :idea: si malus-ul v-a majora aceeasi polita cu pana la 60% :?: :idea:
Odata aplicat sistemul celelalte criterii (resedinta,nr. de km efectuati/an,etate,vechime permis...etc) in functie de soc. de asigurare se vor mai acorda sau vor fi incluse in sistem.

Multumesc :smt024 :smt023

:) Imi dau seama ca lucrezi in asigurari si ar fi mai indicat sa informezi lumea despre noul sistem.

Din cate cunosc pentru a se putea aplica intradevar acest sistem va trebui sa existe o baza comuna a asiguratorilor privind "comportamentul" clientului in privinta daunelor. Eu nu cred ca un asigurator care are un client cu antecedente ii va majora tariful RCA cu 10-20% (dupa caz) atata timp cat acesta se poate duce la un alt asigurator pt incheierea unei polite noi RCA (datorita tarifului mai bun) si deasemenea cand nu exista o baza de date pentru verificarea daunelor avute de client (baza care va trebui verificata de toti asiguratorii).

Acest aspect se poate discuta mai detaliat cand vom cunoaste cu exactitate daca se va implementa acest sistem.

Mersi.

NBI Financial
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2009, 09:35
Auto:
Location: Bucharest, Str. Maximilian Popper, nr. 20, sector 3
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by NBI Financial »

NBI Financial wrote:Am o Kia Sorento 2005 si as vrea sa imi spuneti:
- cat ma costa full casco 1 an .(cu aprox)
-franciza?
-lucrati cu service-urile KIA ? IMG ?
-un nr de tel pt contact ?

Salut,

Sa inteleg ca full casco te referi la asigurarea tuturor riscurilor inclusiv anvelope, fara fransize etc ?

Am nevoie de urmatoarele:
1. Valoarea de nou a masinii
2. Fransiza pe eveniment ?
3. Fransiza la dauna sau furt total ?
4. Asigurarea anvelopelor?
5. Vandalism ?
6. Colaboram si cu service-uri KIA.
7. 0749.103.990

Sau ai putea sa-mi trimiti o copie dupa talon la nr de fax 031.816.86.25 si te contactez atat telefonic cat si pe clubkia.

Multumesc frumos.
Cristy_Sorento wrote:Valoarea de nou a masinii:32000 e cu toate taxele
Nu vreau nici o franciza .
Asigurarea anvelopelor inclusa.
Vandalism inclus.
Ma intereseaza in special Service ul IMG Kia pt ca lucrez cu ei de 2 ani.
Asigurator UNIQA Asigurari
Valoarea de nou 32.000 EUR
Suma asigurata 17.600 EUR
Cota de prima 7.99%
Prima de asigurare 1406 EUR

Precizez faptul ca am acordat o reducere de 10%.
Asigurarea este fara fransize pe eveniment si la dauna/ furt total.
Anvelopele nu sunt incluse deoarece UNIQA nu mai asigura acest tip de risc.

Daca doresti o asigurare la alt asigurator care sa includa si anvelopele va trebui sa introducem fransiza.

Multumesc si astept raspuns.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by Teddy »

NBI Financial wrote: :) Imi dau seama ca lucrezi in asigurari si ar fi mai indicat sa informezi lumea despre noul sistem.

Din cate cunosc pentru a se putea aplica intradevar acest sistem va trebui sa existe o baza comuna a asiguratorilor privind "comportamentul" clientului in privinta daunelor. Eu nu cred ca un asigurator care are un client cu antecedente ii va majora tariful RCA cu 10-20% (dupa caz) atata timp cat acesta se poate duce la un alt asigurator pt incheierea unei polite noi RCA (datorita tarifului mai bun) si deasemenea cand nu exista o baza de date pentru verificarea daunelor avute de client (baza care va trebui verificata de toti asiguratorii).

Acest aspect se poate discuta mai detaliat cand vom cunoaste cu exactitate daca se va implementa acest sistem.

Mersi.
Eu am alt domeniu de activitate,deci nu pot sa informez lumea despre noul sistem decat numai din "auzite si presupuneri" ...tu esti broker de asigurari =D> deci asteptam sa ne explici mai multe... =D> :idea: :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by Ogy »

"Noul" sistem va spun sigur ca functioneaza intre Allianz si BT Asigurari.
Altfel nu imi dau seama cum de stia brokerul meu de daunele (toate) avute anul trecut reparate ba pe rca-ul vinovatului ba pe casco.... L-am intrebat si mi-a raspuns ca nu este inca implementat....dar cum stia de dauna de la allianz???? Mi-a suras siret.... e baiat de treaba chiar daca mi-a dublat suma pe care tre sa o dau pe casco anul asta :)
Scuze ca ti-am poluat topicul dar cred ca o legatura exista deja intre unii dintre ei.

NBI Financial
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2009, 09:35
Auto:
Location: Bucharest, Str. Maximilian Popper, nr. 20, sector 3
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by NBI Financial »

Ogy wrote:"Noul" sistem va spun sigur ca functioneaza intre Allianz si BT Asigurari.
Altfel nu imi dau seama cum de stia brokerul meu de daunele (toate) avute anul trecut reparate ba pe rca-ul vinovatului ba pe casco.... L-am intrebat si mi-a raspuns ca nu este inca implementat....dar cum stia de dauna de la allianz???? Mi-a suras siret.... e baiat de treaba chiar daca mi-a dublat suma pe care tre sa o dau pe casco anul asta :)
Scuze ca ti-am poluat topicul dar cred ca o legatura exista deja intre unii dintre ei.
Orice informatie este bine venita. Dar sistemul nu este implementat intre toti asiguratorii stai linistit.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by Teddy »

NBI Financial wrote: Orice informatie este bine venita. Dar sistemul nu este implementat intre toti asiguratorii stai linistit.
Ai dreptate asiguratorii nu stiu [-X ...dar stie CEDAM-ul :idea:

Cînd va fi aplicat sistemul bonus-malus in 2010, asigurătorii vor avea la dispoziţie istoricul despăgubirilor plătite în contul poliţelor RCA la nivelul întregii pieţe pe doi ani, într-o secţiune a CEDAM, baza de date în care sunt stocate informaţii despre RCA. „Începînd de la 1 ianuarie 2008, vor avea toate dosarele de daune la CEDAM, deci vor avea date pe 2008 şi 2009“, a declarat preşedintele Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (CSA), d-na Angela Toncescu in anul 2008.

Sistemul se v-a aplica si deja exista pe piata si cineva care emite RCA online cu bonus-malus... acum ramane sa vedem cat reprezinta acei xx% la bonus si la malus :roll:


Poate ar fi indicat sa se faca un topic nou sa nu poluam topicul acesta :idea:
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

NBI Financial
Posts: 72
Joined: 10 Jun 2009, 09:35
Auto:
Location: Bucharest, Str. Maximilian Popper, nr. 20, sector 3
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by NBI Financial »

Am o intrebare persoanala pentru tine:

Dupa parerea ta crezi ca pana la sfarsitul anului se vor stoca intr-o singura baza de date valabilitatea politelor RCA si istoricul daunelor fiecarei masini in parte ? Pe langa faptul ca zilnic au loc sute de daune in tara ?
Ai idee cate masini sunt in Romania ? Pai crezi ca pana in 2010 se va putea pune la punct acest sistem ? ... eu unul nu cred .....

Ar fi mai indicat sa deschidem un alt topic privind acest subiect care devine din ce in ce mai interesant.

Multumesc si va astept in continuare cu cereri de oferta.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Oferta Speciala Asigurari membrii clubKIA.ro

Post by Teddy »

NBI Financial wrote:Am o intrebare persoanala pentru tine ...
Foloseste butonul PM :smt023

Deschide topicul si mutam discutiile acolo .

Daca faci o asigurare RCA la societatea x si persoana respectiva are un incident/accident ce se poate rezolva pe calea amiabila ... formularul de constatare amiabila il obtine de la tine sau de la firma/societatea de pe polita de asigurare?

Multumesc anticipat :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Post Reply

Return to “Oferte speciale pentru membri”