Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Forum rules
1. Postarea în regim „bazar” (bunuri personale: "vând 4 capace", "am 10 pixuri de la mama din America, vând 9 din ele, etc.) este neîngrădită membrilor activi, orice altă situaţie necesitând acordul adminilor.
2. Contrareclama este interzisă (excepţie face situaţia în care se aduc argumente dovedite privind reaua voinţă şi/sau tentativa de fraudă din partea ofertantului!).
3. Offtopicul este interzis
4. „Ridicarea” anunţurilor prin posturi seci gen „up”, „valabil”, „nu vrea nimeni” se interzice.
5. Orice activităţi care aduc atingere legilor în vigoare sunt interzise.

Pentru orice detalii contactaţi Echipa Tehnică ( clubkia@clubkia.ro)
alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Post by alaexus »

Salut,

Am un laptop Asus F3T diagnosticat la 2 firme cu placa video arsa.
Poti face inlocuirea si in caz afirmativ la ce pret?

Mersi
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Post by moonwalk »

salut am si eu un laptop cu probleme si m-ar interesa cam cat costa o reparatie...cred ca trebuie inlocuita placa video cel mai probabil. Se poate face si o instalare de windows? M-ar interesa un Windows XP tablet pc edition
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Post by bondalicir »

salut. situatia este in felul urmator: placa video nu [rea se defecteaza propriuzis.. ci chipsetul video se dezlipeste sau intra in scurt... daca este placa video pe slot se poate inlocui dar costa cam de la 200euro in sus, daca este integrata pe placa de baza se poate inlocui de asemena, insa mai greu si costa cam 150euro dar garantia este doar de 3 luni si problema poate reaparea in functie de modelul laptopului mai dereme sau mai tarziu... in ambele cazuri se poate incerca relipirea chipului asta ar fi cea mai ieftina varianta... in mod normal la noi costa 150ron... pentru membrii clubkia a fi doar 100ron... problema poate reaparea si in cazul relipirii iarasi in functie de modelul laptopului si modul in care este folosit (cand este solicitata placa video excesiv de exemplu in jocuri atunci sansele sa reapara problema sunt mai mari)...
daca imi spui un model de laptop mai exact iti pot spune o statistica mai exacta... de exemplu sunt modele cunoscute cu problema de video unele modele de la acer gen aspire 5520 si cam toata seria pavilion de la hp.. am reparat sute de astfel de modele si cam 60-70% au rezistat. tine mult si de utilizarea ulterioara a acestuia si de noroc... cert este ca daca este un model cu probleme sansele sa revina problema raman chiar si dupa inlocuirea completa a chipseului sau placii ca ansamblu daca este pe slot...
sper ca am fost destul de clar in exprimare si daca mai sunt nelamuriri va stau la dispozitie...
ca o sugestie pentru cei care nu vor sa aiba probleme cu treburi de astea de chipset dezlipit sa mearga pe chipset intel... foarte foarte putine au fost cu probleme...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Post by moonwalk »

Este vorba despre un Tablet PC toshiba Tecra m7-132 cu placa video NVIDIA Quadro NVS 110M. Sper sa fie doar dezlipit altfel nu cred ca are rost sa dau 200 euro pe o placa noua...mai bine iau unul nou in acel caz. Intre ce ore te gasesc la adresa de pe site? Ma gandeam sa trec maine pe acolo.
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Post by B06DAN »

am un MSI gx 600 a carui balama din stanga s-a gripat iar coltul monitorului s-a spart (rama doar, nu screenul).
Se poate reconditiona???

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Post by bondalicir »

moonwalk wrote:Este vorba despre un Tablet PC toshiba Tecra m7-132 cu placa video NVIDIA Quadro NVS 110M. Sper sa fie doar dezlipit altfel nu cred ca are rost sa dau 200 euro pe o placa noua...mai bine iau unul nou in acel caz. Intre ce ore te gasesc la adresa de pe site? Ma gandeam sa trec maine pe acolo.
maine (miercuri) din pacate nu sunt la birou... este totusi cineva... daca vrei poti sa mergi sa il lasi si ma uit joi la el... sau daca e colegul meu liber se uita el... joi ma gasesti si pe mine la birou intre 9-17.30
BO6DAN din pacate nu am deloc piese de msi... deci ca sa ti le inlocuiesc nu am... acum cu reconditionatu daca e rupta nu prea merge... practic iti cam trebui o balam noua... cel mai conenabil gasesti din dezmembrari... incearca pe okazii sau prin alte parti... cum o fi norocul...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Post by AlinS »

Salut bondaclir, de curand m-a rugat o prietena sa o ajut cu un Vaio de acum vreo 4 ani. A mers ok la prima instalare insa a crapat HDD-ul si apoi si placa video. Pt hdd nu ar fi atat de grav, avea 2 in raid( doar 1 e problema), placa video insa nu stiu daca mai poate fi salvata. Simptomele sunt urmatoarele: cand pleaca, pana in bootare apar tot felul de liniute verzi si rosii, de la un ecran la altul, incepand de la ecranul de bootare si in continuare in win sunt doar niste liniute intrerupte pe tot ecranul de culoare verde. Merge ok pana instalez driverul video si apoi la bootare nu se mai deschide imaginea, ramane totul negru. Nu mi-am dat seama cum sa il testez mai mult sa vad daca am imagine, banuiesc ca el functioneaza dar nu afiseaza nimic. Chestia e ca nu e nici de la noi, e adus de prin Anglia, nu mai stiu seria exact PGN parca si ceva cifre. Crezi ca se mai poate face ceva cu el, are sanse de revenire, si la cat ar duce reparatia?
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Post by bondalicir »

Salut. Se poate incerca o relipire a chipului video. Costa 100 ron pentru membri clubkia... daca nu esti din bucuresti poti trimite prin curier la adresa de pe site...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Oferta Depanare Calculatoare si Laptopuri

Post by AlinS »

bondalicir wrote:Salut. Se poate incerca o relipire a chipului video. Costa 100 ron pentru membri clubkia... daca nu esti din bucuresti poti trimite prin curier la adresa de pe site...
Multumesc de raspuns, o sa vb cu prietena mea sa vad daca vrea si o trimit la tine. Suntem in bucuresti ;).
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

Post Reply

Return to “Bazar”