De ce am renuntat la Ceed

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Felicitari Sfinxule!
Ai avut curajul sa renunti,bravo tie.
Rog moderatorul sa-mi spuna daca pot sa-i trimit acest link directorului de vanzari de la MIT Motors
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Bravo tie Sfinxule. Daca aveam mai multi dintre noi atitudinea ta fata de dealeri, nu ar mai fi facut cu noi ce fac acum. Tot respectul pt. asa alegere. Daca noi nu eram grabiti si le ceream contracte ferme de livrare, nu intram in jocul lor, reprezentantii Kia nu-si bateau joc de noi. Le-am dat mana libera sa faca ce vor cu banii nostrii. Am ajuns sa fim la mana lor, nu ei la a noastra. Nu e posibil sa minti cu atata dezinvoltura clientul si sa dormi in post spunand ca zilele trec repede. Pentru ei trec cu indiferenta, ca doar "timpul trece leafa merge' dar cu muncitul mai saptamana viitoare.... Bineinteles ca in nesimtirea in care se scalda nu ii afecteaza ca au pierdut un client, dar daca majoritatea dintre noi aveu o cultura in a selecta seriozitatea, cu siguranta ii afecta. Sper sa fi invatat din greselile facute, ca daca nu o sa ne scoata peri albi in continuare.
Multi Km la bord si multa grija! Piesele s-ar putea sa te cam usture la portofel.
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

catalin1984

Post by catalin1984 »

In primul rand sa o stapanesti sanatos.

Pe urma sa iti urez buzunaru gros, o sa ai nevoie la intretinere si la piese.

Una peste alta macar noi la kia chiar daca suntem fraieri si asteptam, macar nu avem preturile astea.



Ca o mica paranteza.....

Am dat comanda pe 17 iulie platit avansul. Masina a venit fix la 30 de zile lucratoare in curtea dealerului, l-am tinut saracu pana pe la 7 ca sa imi livreze masina.

Asa ca eu chiar nu te inteleg cum ti-a zis dealerul ca 90 de zile.

Eu am fost la mit motors la domnul Marius Geanta, care m-a servit exemplar as putea spune. Am fost o singura data la reprezentanta, pardon de 2 ori. Odata am fost la test drive si ultima oara cand mi-am ridicat masina.

Nu am fost pt plata masinii, si nici pentru orice altceva.

Nu stiu daca are vreo legatura faptul ca am stiut sa vorbesc civilizat sau nu.

Insa iti spun cu siguranta, ca daca mie imi vine la banca un client care vorbeste ca un magar(nu te simti vizat, nu fac presupuneri, e vorba strict de un exemplu) atunci ei bine sa stii ca un credit v-a primi primul cel care vorbeste mai frumos, sa stii ca practic nu am voie nici eu nici domnul dealer sa iti pun de la mine un termen din burta dar practic pot sa iti dau actele si eu si dansul pentru comanda peste 3 saptamani in loc sa le dau azi.

Poate nu a fost cazul la tine dar a fost doar un exemplu.

oaspetele
Posts: 55
Joined: 05 Sep 2007, 23:37
Auto:
Location: Bistrita

Post by oaspetele »

fara suparare, e greu de presupus ca asa s-a intamplat.
mai ales cand forumul e plin de oameni care asteapta cate n luni sa le fie livrata masinuta.

si inca ceva : kia nu este a domnilor sales manager sau aiurea. ei sint doar niste angajati, zic eu. si va veni o vreme cand majoritatea angajatilor va constientiza acest lucru.

P.S. relatiile cu dealerul din Bistrita sint ok, cel putin in ceea ce ma priveste pe mine.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@catalin1984 ... ai vazut cumva vreo lista de preturi pentru piesele de schimb la KIA, de afirmi ca "macar nu avem preturile astea"? Esti constient ca, de exmplu, un geam lateral costa 200 euro, cam dublu fata de pretul normal ,nu?

@Sfinxul ... felicitari pentru alegerea facuta.
Si eu ma uitam la Lancer la un moment dat. Insa mi s'a parut prea putin 1.6 98 CP. Mie'mi lasa impresia de motor de conceptie mai veche (insa nu m'am documentat sa vad intr'adevar daca asa este)
La interior nu m'am uitat prea atent ... si nici nu am avut ocazia sa stau intr'una, insa ca design exterior pare prea banala.
Insa daca pe tine te multumeste ... e tot ce conteaza ;)
Sa o stapanesti sanatos si fara probleme si sa ne tii la curent cu evoluatia masinii ... sa putem face comparatie cu Cee'd'urile noastre :)

@pompilius ... nu vad de ce n'ai putea trimite link'ul mai departe, indiferent cine e destinatarul. In nici un caz nu trebuie acceptul vreunui moderator
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

@sfinxul:

Felicitari pentru decizie. Este normal ca sa existe opinii diferite, conteaza ca tu ti-ai rezolvat problema, restul sunt pareri. Banii au fost ai tai si ai facut ceea ce vrei cu ei. Am avut destul de multe momente cand regretam ca am mers pe Ceed, si doar din cauza importatorului/dealer-ului. M-am consolat cu idea ca masina este chiar ceea ce am cautat. Ceed ca si masina va spala multe din pacatele importatorului/dealer-ilor.


off topic

@catalin1984: mi se pare cam lipsita de profesionalism atitudinea fata de client descrisa de tine. atitudinea corecta ar fi: indiferent cat de badaran este daca are banu' tre' sa-i fac pe plac. pe de alta parte, cand mergi sa cumperi ceva si vanzatorul stie mai putin decat tine (cumparatorul) despre produs nu ti-ar sari tandara? mie mi-a sarit des tandara, imi este greu sa ma stapanesc in fata prostiei/nonprofesinalismului.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

catalin1984 wrote: Insa iti spun cu siguranta, ca daca mie imi vine la banca un client care vorbeste ca un magar(nu te simti vizat, nu fac presupuneri, e vorba strict de un exemplu) atunci ei bine sa stii ca un credit v-a primi primul cel care vorbeste mai frumos, sa stii ca practic nu am voie nici eu nici domnul dealer sa iti pun de la mine un termen din burta dar practic pot sa iti dau actele si eu si dansul pentru comanda peste 3 saptamani in loc sa le dau azi.

Poate nu a fost cazul la tine dar a fost doar un exemplu.
Offtopic si scz Sfinxule ca iti stric topicul un pic.. Eu propun sa iti faci un topic numai al tau si sa zici una alta despre masina, asta daca vrei si iti face placere sa ramai aici alaturi de noi.. :)

Iarta-ma ca iti zic, dar daca 1984 este anul tau de nastere...mai ai multe de invatat inainte sa te arunci cu afirmatii si exemple de genul celor cu banca..Daca nu e anul tau de nastere si ai o varsta si mai inaintata atunci e chiar grav.

Daca tu crezi ca esti mai smecher decat ala care ti-a vorbit pe un ton mai ridicat, si ii intarzii dosarul cu 3 saptamani, atunci experianta ta in lucrul cu publicul este 0 sau tinde catre 0. La fel este si cu vanzatorul de masini, domnul(dansul) dealer cum iti place tie sa-l numesti. Sa ne zici la ce banca lucrezi sa ne facem si noi o parere generala.

Si sa iti mai zic ceva, tu ca simplu functionar,angajat,sclav(ca asta suntem toti care lucram undeva) iti garantez ca daca eu vin la tine si tu imi tii un dosar care trebuie sa mi-l dai a doua zi, 3 saptamani, doar pt faptul ca eu am un stil mai coleric(ex aberant) sau tie nu-ti place fata mea, sau ti se pare ca tip la tine, sau pur si simplu sunt satul de serviciile de kko ale bancii(alt ex aberant)...nu o sa iti fie prea bine cand trebuie sa zici "buna ziua" celor cu un cel putin un cap mai mare decat tine, mai ales ca vorbesti de acordarea creditelor.

PS: Va primi ...nu v-a primi, dar sunt sigur ca tocmai ce ai avut parte de vreun magar inainte si d-aia te-ai pierdut un pic in detalii
Last edited by Bogdan on 25 Sep 2007, 17:32, edited 2 times in total.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

@pompilius, D4OTzu, catalin1984
Va multumesc pentru felicitari.
Nu e vorba de curaj ci de interesul meu si de faptul ca am avut alternativa. Daca nu s-ar fi ivit aceasta ocazie, probabil ca as fi fost si eu acum calare pe topicul de comenzi din august.
Costurile reviziilor (am planul de revizii complet) consumabilelor si a pieselor nu sunt cu mult peste cele care s-au vehiculat pentru Ceed.

@catalin1984, te asigur ca nu a fost cazul. Disuctia a decurs cat se poate de civilizat.
Cu exceptia celor care au luat masina din primele loturi aduse in tara, esti printre putinii care au primit-o intr-un termen asa de scurt.

@andrei0241, tine de gusturile fiecaruia. Cee'd fiind HB are o alura mai sportiva. Lancerul, fiind sedan are o nota mai eleganta. Poate ca si acest aspect a contat. In privinta motorizarii, ai dreptate. Motorul nu este de ultima generatie (nu are VVT) fiind model lansat in 2004.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Motorul e E3? cat ai platit taxa de prima inmatriculare la el ?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

1qSkyppy wrote:Motorul e E3? cat ai platit taxa de prima inmatriculare la el ?
Este EURO 4. Inca nu am facut inmatricularea definitiva ca sa-ti pot spune costurile cu exactitate.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

Felicitari Sfinxule pentru masina, pentru faptul ca tu ai cu ce si noi nu avem inca. S-o stapanesti sanatos!!
In alta ordine de idei, cred ca va mai dura ceva pana cand vom avea parte de o schimbare de politica, echipa, gandire sau orice altceva trebuie schimbat la importator si la unii oameni implicati in vanzarea marcii KIA.
Trecand peste posturile malitioase care nu merita atentia mea, nu pot decat sa-ti zic ca abia astept sa te pot flesh-ui in trafic, dar mai am ceva de asteptat.
Toate bune!
GL 07 DJK

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

raduvasil, Multumesc si fii sigur ca ne vom saluta cand ne vom intalni in trafic.

Bogdan, topicul este deschis oricarei discutii daca se desfasoare in limitele bunului simt. O sa ma gandesc mai bine inainte de a deschide un topic pentru masina mea pentru ca vad ca acessta a creat destul de multa tensiune. Parca as fi deschis cutia pandorei desi intentia mea a fost doar sa raspund la mai multe intrebari primite de la membri acestui forum, la intrebarea de ce am schimbat Cee'd-ul cu Lancerul.

igor_tsr, si in cazul meu, masina este asa cum mi-o doream. Si Cee'd-ul imi place si as fi fost bucuros sa o conduc. O s-o recomand in continuare.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Sfinxule,felicitari pentru masina si sa o stapanesti sanatos ! Eu sunt pe deplin de acord cu tine si cu argumentele pt care ti-ai ales alta masina.Nu te uita la ce comenteaza unii mai rautaciosi si mai noi pe acest forum,tu esti membru vechi al acestui club.Mie ce mi-a placut pe acest forum au fost toleranta,echilibrul forumistilor,care nu si-au sustinut parerile pana in panzele albe,nu s-au balacarit ca pe alte forumuri si cred ca fiecare a avut ceva de invatat.Asa ca ,daca-ti face placere,mai ramai pe forum si mai da-ti cu parerea,chiar daca dpdv al posesorului de Mitsubishi :lol:
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

bravo sfinxule! in rest, pt ceed cred ca nu asteptarea si amanarile sunt problema ci ATITUDINEA dealerului !! initial am crezut ca numai in bacau este asa dar dupa ce am citit topice....e clar ! :( xcum, nu sfatuiesc pe nimeni sa vina la jalnicul altimotors in bacau!! ba dimpotriva....

pana la urma ceed este un produs bun (cel putin pana acum) sustinut cat se poate de prost in romanica. Iar teoria mea este ca aftermarket-ul e mai important decat produsul in sine....
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Mitsubishi Lancer e o masina reusita si cu siguranta ai facut o alegere buna. s-o stapanesti sanatos.

[quote="Bogdan"]
PS1: In opiniea mea si pentru gusturile mele, in momentul de fata, Ceed e o masina care nu mi-as lua-o niciodata. Ce zici si eu fac antireclama???
[/quote]

Nici eu C4 "coupe!" niciodata.

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”