De ce am renuntat la Ceed

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
sapho
Posts: 13
Joined: 13 Aug 2007, 19:50
Auto:

Post by sapho »

Intradevar, dealerul Ford s-a tinut de cuvant. Sambata masina a venit, si azi, la 5 saptamani si o zi (fix) de la semnarea contractului, am ridicat-o. Plata pentru restul valorii (12935 = 13435 - 500 avans) - ieri.

Bafta va urez :roll:

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Sapho, motivele pentru care ai renuntat la ceed sunt perfect intemeiate.
Eu daca as da azi comanda sigur nu mi-as mai lua ceed, dar nici focus.

Bafta si tie.

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

dar ce, sekah ?
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

strainul0007
Posts: 5
Joined: 30 Oct 2007, 22:32
Auto:

Post by strainul0007 »

sa o stapanesti sanatos fara evenimente.
si eu am vrut un lancer prin august dar datorita atitudinii arogante a celor din bacau am renuntat si mi-am luat ceed in numai o saptamana de la dealerul din vaslui
lancerul vechi arata mai bine ca modelul nou din 2007
la consum cred ca stai mai putin bine fata de ceed
te salut.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

strainul0007, multam pentru urari. Din context inteleg ca mie imi era adresat mesajul tau.
Atitudinea dealerului Mitusbishi din Galati este ireprosabila pana in acest moment.
La capitolul consum, ce sa zic, am reusit sa scot si 6,5% la un drum Galati - Sinaia si retur (ce-i drept mers linistit ca eram in rodaj). Dupa ce am trecut de primii 1500 de km nu am reusit sa mai ajung la un consum asa mic.
In oras insa, nu cred ca reusesc sa scot sub 10%, avand in vedere ca prin aglomeratia din Galati abia daca pot merge cu treapta a 3-a de viteza. Poate doar dupa ce voi trece de 5 - 6 mii de km sa mai scada putin.
In ceea ce priveste noul Lancer, o sa am acazia sa fac o comparatie pe la jumatatea lunii viitoare. Am uzit si eu ca la interior materialele iti dau senzatia de ieftin insa, ca design exterior, mi se pare superb. Sunt curios cum o sa se prezinte cel cu motor de 1,8 pe benzina MIVEC care urmeaza sa apara in primavara anul viitor. Daca o sa-mi placa, cine stie ....poate mai fac un supraimprumut la banca :).
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

caracude
Posts: 36
Joined: 23 Aug 2007, 20:58
Auto:
Location: Slatina

Post by caracude »

@sfinxul - Cred ca la acest moment sunt singurul de pe aici care a renuntat si a achizitionat o alta masina.
Si mie mi-a venit fordul focus acum aprox 1 luna.

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

caracude,cum e masina pe care ai luat-o.Esti multumit de ea ? S=o stapanesti sanatos!Care ar fi diferentele sau asemanarile cu samanta ?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

caracude, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Cat mai mult km fara probleme.

Ford Focus, din ce am vazut eu, e o masina rezistenta. Cel putin eu stiu un focus tare chinuit si vad ca saracu inca rezista. ..... de vreo 3 ani.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

fiecare e liber sa decida sa renuntze sau nu la cee'd in favoarea unei marci consacrate deja...prevum Ford,BMW,VW sau alte asiatice..fie ele noi sau SH.e decizia lor....si fiecare e stapan pe banii sa-i.dar intrebarea mea este urmatoarea:de ce sa nu dai 12 de euro pe o masina coreana(KIA) cu dotari imbatabile pentru variantele standard si preferi sa dai mai bine inca 2 mii de euro in plus pe o marca din cele enumerate mai sus,(bineinteles k tot varianta standard) care la dotari nici macar pe departe nu se pot atinge de cee'd?!?
motive ar fi:
1.termenul de asteptare pentru cee;d...care este o masina noua si tr astept!!! si voi nu intelegeti k,kiar si pt o masina care se produce de cativa ani se poate astepta super mult(ex:un coleg de-al meu care a asteptata dupa un golf 5...3 luni jumate)
2.nesimtirea dealerilor de la kia si lipsa lor de informatie!-dar cred ca nu ati incercat si la alti dealeri care reprezinta marci deja consacrate..cum va plac voua...am fost inaite de a-mi achizitia cee'd-ul la VW:nu m-a bagat nimeni in seama...absolut nimeni....apoi mi-am continuat drumul spre ford:acolo dealerul de o nesimtire incredeibila...nu vruia sau nu putea sa-mi ofere nici macar jumate din informatiiile cerute si plus deasta nu a fost deacord sa afc un drive test dak nu sun sigur k vr sa cumpar masina...deci asa ceva nu se mai poate....este kiar nesimtire..
3.problemele care au amarut la cee'd..sunteti foarte speriati de acestea...dar inainte de a vorbi de problemele aparute pe parcurs..as zice sa va uitati si in ograda celorlalti dealeri..ex:colegul meu..cel de care am amintit mai sus,cu golf 5,se plange k motorul masinii,care are 1990 de km,vazuti de mine ieri,scoate un zgomot infernal in interior,kiar pot confirma asta...app...motorul 1.9 TDI...dar am mers si eu cu diesel-uri si nu se aude asa..bunicul meu are un peugeot boxer,motor 2,2 HDI,achizitionat nou in luna august anul curent si se aude ca o benzinara si nu exagerez!

si ar mai fi multe de zis..dar e deja prea mult si va plictisiti..scuze dak e putin offtopic!cred k oamenii din romania sunt prea superficiali si ar fi tr sa fi intervenit de mult schimbul de mentalitate! ciao
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Riky, nu stiu daca ai citit acest topic de la inceput dar am sa incerc sa punctez cateva aspecte din nou.

D.p.d.v. al pretului, cel putin pentru mine a meritat. La aproximativ aceiasi bani (doar cu vreo 200 euro in plus la pretul DDP) pe care i-as fi platit pentru Ceed 1,4 BEST am luat Lancer de 1.6. Diferentele ar fi:
Ceed: 1,4 L - Lancer: 1,6 L
Ceed: 109CP@6200rpm - Lancer: 98@5000rpm
Ceed: 137Nm@5000rpm - Lancer: 150Nm@4000rpm
Ceed: Euro 4 - Lancer: Euro 4
Ceed: Aer cond. manual - Lancer: climatizare automata
Ceed: Comenzi audio pe volan - Lancer: Volan, maner frana de mana si schimbator imbracat in piele
Ceed: directie asistata electric - Lancer: directie asistata hidraulic
Ceed: sistem audio cu MP3 - Lancer: preechipare audio (6 boxe)
Ceed: scaun sofer fix - Lancer: scaun sofer reglabil pe inaltime
Ceed: geamuri electrice fata - Lancer: geamuri electrice pe toate usile
Ceed: lampa plafon simpla - Lancer: lampla centrala + spoturi pt. locurile din fata
Ceed: fara reglajul intensitatii luminilor de bord - Lancer: cu buton de reglaj al intensitatii
Ceed: computer de bord cu diverse functii - Lancer: fara computer de bord
Ceed: jante tabla - Lancer: jante aliaj
Ceed: anvelope 185/65/15 - Lancer: 195/60/15
Ceed: discuri frana ventilate fata / simple spate - Lancer: discuri ventilate atat pe fata cat si pe spate
Ceed: termen de livrare 3 luni - Lancer: termen de livrare 10 zile (am ridicat-o dupa 3 zile de la plata integrala)
Ceed: model nou - Lancer: stiam ca e la sfarsit de cariera cand am cumparat-o insa mai nou, am aflat ca o sa se mai produca cel putin 1 an pentru ca modelul e foarte cautat.

In rest, am tot ce are si Ceed-ul.
Costurile de intretinere sunt deasemeni comparabile.
De ce nu as fi luat Lancerul?

Dealerii KIA: M-am rugat de dealeri 3, 4 luni ca sa fac un drive test cu varianta pe benzina. Nici cand a venit caravana nu au avut aceasta motorizare disponibila.
Dealer Mitsubishi: Au venit ei la mine ca sa fac drive test (desi inca nu eram hotarat sa-l cumpar) iar zilele trecute am primit un mail in care ma invitau pentru saptamana viitoare sa fac un test si cu modelul nou de 1,5 L pe benzina. Asa ca, cine e interesat poate sa mearga sa faca drive test (probabil dupa jumatatea saptamanii viitoare). Pentru galateni, vedeti ca si-au mutat sediul in Bariera Traian vis-a-vis de spital.
In privinta altor dealeri, pot spune ca cei mai buni pe care i-am intalnit au fost cei de la Renault. Cei de la Opel Chevrolett mi-au lasat impresia ca sunt dispusi sa discute cu tine doar daca te simt ca esti cu adevarat interesat sa cumperi. Despre cei de la Hyundai ......
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

[quote="Sfinxul"]

Dealerii KIA: M-am rugat de dealeri 3, 4 luni ca sa fac un drive test cu varianta pe benzina.
Dealer Mitsubishi: Au venit ei la mine ca sa fac drive test (desi inca nu eram hotarat sa-l cumpar) iar zilele trecute am primit un mail in care ma invitau pentru saptamana viitoare sa fac un test si cu modelul nou de 1,5 L pe benzina.
[/quote]

Sfinxul; perfect adevarat! Si eu cand am luat-o nu aveau decat 1.6 diesel la test!
Cat despre partea cu mail-ul si invitatia... HAI SA FIM SERIOSI!!!!
La kia NICIODATA! ar fi un vis prea frumos!
Astia n-au fost in stare sa-mi dea un mail in care sa ma invite sa ridic manualul in limba romana (am doar in engleza)!!!
PENIBIL

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

SeKAh, mail-ul cu invitatia a venit de la dealerul Mitsubishi dar sa stii ca mie mi-au mai raspuns uneori si cei de la KIA la unele mail-uri trimise.
Si apropo de noul Lancer, pentru cine este iteresat, dealerul local ofera o reducere de 30 de mil. celor care cumpara Lancer X si dispun de o masina veche pe care o predau pentru distrugere. Nu stiu cat timp e valabila oferta insa nu va ganditi ca e vorba de programul RABLA ca nu mai au disponibile in acest moment. E oferta dealerului.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

Riky tu cred ca vorbesti din auzite sincer. Se merita lx best, de acord.
Dar pt Lx, EX, avem asa:
varianta de la Golf si anume Trendline. O sa vezi o gramada de dotari pe care Ceed EX nu le are, la un pret cu 700 euro mai mare pt golf. Compara varianta de la Focus Trend Collection, cu EX de la KIA si la fel, o sa vezi o gramada de dotari pe pe care nu le are Ceed nu le are. Cu dotarile alea, ceed ajunge mai scump ca Focus. Pt inca o comparatie cu Ceed EX, poti face si cu C4, asta daca iti place.
La ce dealeri VW si ford si fost tu si nu au stiut configuratia sau etc? Pt ca eu in Bucuresti am fost tratat foarte bine, oamenii au fost amabili si cunosteau bine masina. Cel mai prost am fost tratat la KIA (unde dealerii au problema lor), la Opel si la Skoda unde nu a venit absolut nimeni sa prezinte ceva. La vw, ford, mazda, peugeot, seat, renault s-au comportat foarte ok. Cel putin asa e in Bucuresti

MosTeaca
Posts: 8
Joined: 14 Nov 2007, 20:40
Auto:

Post by MosTeaca »

Riky wrote: apoi mi-am continuat drumul spre ford:acolo dealerul de o nesimtire incredeibila...nu vruia sau nu putea sa-mi ofere nici macar jumate din informatiiile cerute si plus deasta nu a fost deacord sa afc un drive test dak nu sun sigur k vr sa cumpar masina...deci asa ceva nu se mai poate....este kiar nesimtire..
Riky te contrazic! Am fost la ambele reprezentante ale dealerului din craiova (auto plus) si am fost foarte placut surprins de oamenii de acolo. Jos palaria! Ca dezamagire dealerul de la Renault (pentru cei din Craiova, reprezentanta de la Rotonda). Desi pe site-ul de la renault aparuse o promotie la megane bicorp, tipul de acolo nu avea habar de ea. La insistentele mele de a face minimul de efort (avea un PC in fata) de a deschide un browser si a se uita, nu a vrut. A zis ca site-ul ala are continut neactualizat. Am incercat sa ii explic omului ca oferta aia nu mai fusese pana at. dar nu am ajuns la nici un rezultat. Dupa ce am plecat de la el am sunat la vocea clientului renault, unde o voce foarte amabila mi-a confirmat ca oferta respectiva exista!

micc2611
Posts: 15
Joined: 15 Oct 2007, 20:54
Auto:

Post by micc2611 »

Hello tuturor.Pt.a nu mai spune unii ca sunt singurii care au renuntat la ceed pt.o alta masina - si eu am renuntat la o ceed so red 1.6crdi HP -115cp , versiunea TX confort pt care am platit un avans la mit motors baneasa pe 25.08.Tot din cauza promisiunilor facute de dealer si nervii acumulati pe timpul asteptarii , am renuntat la tot si mi-am luat altceva -mazda 3 sedan argintie tx plus.Nu regret nimic decat ca inca ma lupt sa-mi recuperez avansul si probabil voi fi primul care da in judecata KIA Ro pentru modul in care lucreaza si-si trateaza clientii
PS; A doua zi dupa ce am ridicat mazda ( venita in 4 zile dupa plata integrala ) m-a sunat ca ceed-ul meu este venit.L-am vazut in curtea lor ,chiar parcasem masina noua langa ceed.Nu-mi pare rau si asta din cauza celor care vand o masina care teoretic ,in prezent se cam vinde singura.Cred ca acesta este sigurul motiv pentru care unii avem impresia de "bataie de joc".Pt cei interesati inca mai am comanda(avansul )ceed-ului si este de vanzare - nu ma mai intereseaza achizitia lui momentan
Pt cei cu rabdare- va doresc numai bine si asteptarea sa fie cat mai usoara
Pt ceilalti - ar trebui sa fim mai uniti pentru a schimba ceva in mentalitatea noastra de romani.In alta tara dealeri precum cei KIA nu ar exista mai mult de o luna

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”