importator ciudat in vanzari

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Misu »

in acest caz, astept cu interes pozitia kia romauto, prin bogdanp.tin sa cred ca mai bine ca nu ai datele de identificare pt ca in acest caz toti clienti care au comandat masina in acea perioada de la dealer vor pimi masina la timp :shock:
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by BogdanP »

@ Security: Ma bucur ca ati ales Kia cee'd, in ciuda tuturor obstacolelor intalnite in cale. Din ce imi aduc aminte, spuneati la inceput ca ati vrut sa testati masina si ca dealerul respectiv nu o avea. Din acest motiv v-am intrebat despre ce dealer este vorba. In ce priveste "vina" importatorului, nu au fost rare cazurile - nu spun ca asa stau lucrurile si in cel al dv. - in care s-au aruncat pe importator tot soiul de gunoaie din curtea dealerului. dar va promitem ca ne vom imbunatati prestatia, atat importatorul, cat si dealerii, pentru a raspunde cat mai prompt cerintelor clientilor nostri.

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by BogdanP »

@ Skyppy: vreau sa fac doar un comment, sa nu mi-o luati in nume de rau. Daca masina e ok, iar service-ul este 90% ok (multumim pentru aprecieri), atentie sa nu va orientati catre o marca/model unde doar dealerul e ok (pentru ca deduc ca aici este problema dv.). Am "survolat" si alte cluburi de utilizatori ai altor marci si m-am ingrozit de situatiile descrise de acestia.

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by BogdanP »

@ Security: vreau sa lamurim clar o problema: faptul ca dv vreti ca masina sa vina de la Bucuresti cu scut de motor este un lucru laudabil, din pacate irealizabil din urmatoarele considerente: masina (banuiesc ca este vorba de un 1.4 GSL) nu vine din fabrica cu scut de motor (nici macar ca optiune nu exista acest reper), ceea ce ar fi insemnat ca unul din dealerii din Bucuresti (IMG sau Mit Motors) sa achizitioneze si sa va monteze acest reper. Dv ar fi trebuit sa fiti de acord cu costurile suplimentare si fie sa vi se faca factura separata, fie sa vi se includa in factura de achizitie a masinii, iar dealerii sa se deconteze intre ei ulterior. Ati cerut asa ceva unui dealer din Bucuresti?

User avatar
Security
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2010, 23:06
Auto:
Location: IASI

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Security »

BogdanP wrote:@ Security: vreau sa lamurim clar o problema: faptul ca dv vreti ca masina sa vina de la Bucuresti cu scut de motor este un lucru laudabil, din pacate irealizabil din urmatoarele considerente: masina (banuiesc ca este vorba de un 1.4 GSL) nu vine din fabrica cu scut de motor (nici macar ca optiune nu exista acest reper), ceea ce ar fi insemnat ca unul din dealerii din Bucuresti (IMG sau Mit Motors) sa achizitioneze si sa va monteze acest reper. Dv ar fi trebuit sa fiti de acord cu costurile suplimentare si fie sa vi se faca factura separata, fie sa vi se includa in factura de achizitie a masinii, iar dealerii sa se deconteze intre ei ulterior. Ati cerut asa ceva unui dealer din Bucuresti?
Va salut ,

Am cerut acest lucru de la dealerul meu care a tot incercat sa rezolve aceasta problema. Pana la urma am reusit sa fac rost de un scut de la un dealer din Craiova pe care l-am primit foarte prompt. Acum astept sa vina si masina sa-l pot monta. Sper ca zilele astea sa o primesc si sa ma bucur de aceasta achizitie. Sper din tot sufletul sa nu regret alegerea facuta vis a vis de aceasta marca.

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: importator ciudat in vanzari

Post by scdvv »

Dupa ce vine masina uiti de toate, o sa vezi! masina este ok.

...treaba cu scutul e buna, mie de ex dealerul mi-a propus sa mi-l monteze chiar inainte de livrare (in aceeasi zi ptr ca oricum imi monta alarma in ziua aceea, deci avea mesterul in showroom) dar a fost cam prea scump, asa ca... nici acum nu am si nici nu-i duc lipsa!

Partea buna zic eu, este activitatea pe forum a reprezentantilor Kia, care imi da impreia ca se preocupa (totusi) de clientii lor, chiar si intr-un cadru mai neoficial asa, pe net =D>
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by BogdanP »

@ Security: Pentru 1.4 GSL se putea comanda scutul de la 1.6 DSL (Kia genuine part), perfect adaptabil. Dealerul dv trebuia sa stie acest lucru. Sa ma tineti va rog la curent cu livrarea masinii.
@ scdvv: multumim pentru aprecieri.

User avatar
Security
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2010, 23:06
Auto:
Location: IASI

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Security »

URA!!!!

Azi de 1 Aprilie am primit masina. NU este pacaleala, cum am crezut initial cand am fost anuntat sa vin s-a receptionez masina.
Noul dealer al meu, Klado Motors Iasi , ( celalalt cu care am incheiat contractul Service Auto Iasi si-a intrerupt colaborarea cu Kia Romauto ) a fost foarte amabil (contrar celor scrise pe forum despre ei ) mi-a facut o predare a masinii intr-un mod foarte profesionist, chiar am ramas profund impresionat de explicatiile detaliate privind garantia, service si toate celelalte elemente necesare bunei utilizari a masinii.

Un singur element negativ. NU am primit covorasele gratuite promise de fostul dealer care incetandu-si colaborarea cu importatorul m-a tratat total indiferent ( nici cea care practic mi-a vandut masina nu mai lucra acolo ). Asta este .

Ca o povata pentru cei ce citesc aceste randuri :

" Cand semnati un contract si vi se promite ceva, sa specificati absolut totul in contract semnat si parafat pentru a fi siguri ca primiti ceea ce ati solicitat si contractat ".
Acestea sunt practici mincinoase in vanzare .Te-a prins ,ai semnat ,ai bagat banii nu-i mai intereseaza. Mai ales cand stiau ca vor inceta colaborarea cu importatorul . De, ii promitem tot ce vrea clientul sa auda ( doar de aia suntem acolo, sa vorbim vrute si nevrute, nu ne doare gura ) nu stipulam nicaieri in contract ce promitem si gata il prostim .

Asta este Romania . Nu trebuie sa generalizez acum . Totusi o analiza in practicile de vanzari ar trebuie facuta de cei care managereaza . Sa stiti ca are un impact mare asupra unui client corectitudinea si mai ales sinceritatea vanzarii.
Astfel clientul capata incredere in cel care i-a vandut masina si revine increzator la el pentru orice problema aparuta . Unul care a fost mintit alege in alta parte sa-si rezolve problema. ( mai ales service ).

Acestea fiind spuse (cred ca am plictisit ) va urez tuturor SARBATORI FERICITE ! in zilele ce urmeaza .

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by cmihai »

pai acum te asteptam sa treci la jurnal de bord...sa ne arati poze si sa prezinti masina.......sa o stapanesti sanatos.....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
delon
Ex-user alinzaharia
Posts: 75
Joined: 21 Dec 2009, 18:00
Auto:
Location: bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by delon »

@Security sa o conduci cu placere! Drum lin si fara evenimente! Sper ca tocmai incetarea colaborarii primului dealer cu KIA Romauto ti-a mai intarit putin increderea in importator. Cred ca masurile astea se iau tocmai in baza problemelor semnalate de posesori sau potentiali clienti.
kia ceed sw 1,4 mars red B-77-UUG
Image
Image
http://picasaweb.google.com/101051313491172685448

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: importator ciudat in vanzari

Post by crai »

Am adresat rugămintea celor de la KIA ROM AUTO pe saidul lor la secțiunea date de contact de-a-mi răspunde ce se întînplă cu reprezentanța KIA din ORADEA AUTO FORTE dacă vor mai executa reparații în garanție sau revizii sau va fi alt reprezentant pentru că în BIHOR NU MAI EXISTĂ ALTUL și nu este normal sa mergi peste 300 de km dus întors la altă reprezentanță nici pînă azi nu mi-au răspuns deși i-am întrebat de mai multe ori iar răspunsul venea că voi fi contactat în cel mai scurt timp.Cred că la capitolul comunicare au o problemă pentru că am mai avut o problemă cu mașina ,pentru care le-am adresat o întrebare și aceași treabă și atunci nimeni nu ma contactat
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by BogdanP »

@ crai: Auto Forte - Oradea nu mai face parte din reteaua distribuitorilor autorizati Kia. Evitati va rog formulari de genul "pe cei de la Kia Romauto" pentru ca, de exemplu, pe mine nu m-a intrebat nimeni. Ar fi interesant sa precizati exact persoana cu care ati interactionat. In ce priveste reprezentarea noastra in zona, speram sa remediem acest lucru prin numirea unui nou dealer.

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: importator ciudat in vanzari

Post by crai »

@Stimate domn BogdanP eu am afirmat că am trimis mai multe emailuri de pe pagina de internet a KIA ROMAUTO la secțiunea date de contact unde am completat toate datele care mi sau cerut acolo și am adresat doleanța mea de fiecare dată mi sa afișat MESAJUL A FOST TRIMIS CU SUCCES VEȚI FI CONTACTAT ÎN CEL MAI SCURT TIMP nici păna azi nu ma contactat nimeni .Îmi pare rău dar asta este adevărul ori nu vă funcționează pagina respectivă ori aveți altă problemă pe care ar trebui să se rezolve .
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by eugenflorinmanea »

Ehee dragii mosului....daca anul trecut Ceedul a fost pe locul 2 la vanzari dupa Logan (vanzari-nu inmatriculari...ca se pare ca au fost multe re-exportate)....pe primele 2 luni din anul acesta nici in top 10 nu intra...
SAAB 9-5

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: importator ciudat in vanzari

Post by dulaul »

crai wrote:@Stimate domn BogdanP eu am afirmat că am trimis mai multe emailuri de pe pagina de internet a KIA ROMAUTO la secțiunea date de contact unde am completat toate datele care mi sau cerut acolo și am adresat doleanța mea de fiecare dată mi sa afișat MESAJUL A FOST TRIMIS CU SUCCES VEȚI FI CONTACTAT ÎN CEL MAI SCURT TIMP nici păna azi nu ma contactat nimeni .Îmi pare rău dar asta este adevărul ori nu vă funcționează pagina respectivă ori aveți altă problemă pe care ar trebui să se rezolve .
Confirm si eu ca am trimis cateva mail-uri cu anumite solicitari de pe pagina de internet iar raspunsul a fost unul singur: IGNORE !
Probabil, in aceasta perioada de criza vor avea mai mult timp cei de la KIA Rom Auto (KRA) sa isi reconsidere pozitia fata de clienti, in felul acesta poate vor avea clienti multumimiti precum ma "stress-au" cei de la Dacia de fiecare data cand faceam revizia la ei. Eu am apreciat faptul ca ma sunau de fiecare data sa ma intrebe daca sunt multumit de serviciile PLATITE de mine ! Oare ar fi un exemplu bun de urmat de KRA ? Cine stie, poate doar TIMPUL ne-o va putea spune deoarece la KRA cand suni nu gasesti raspunsuri ...

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”