Reteaua service!

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Reteaua service!

Post by Razvan_G »

Ma adresez si eu importatorului pe aceasta cale. Din pacate, am observat ca reteaua de service/dealer KIA la nivel national si-a diminuat activitatea (ex. Sibiu, Deva, Valcea), fie pe fondul crizei economice fie pe fondul unor aspecte mai mult sau mai putin legale, insa noi, consumatorii am fost direct influentati. Cazul concret este cel din Oradea, unde ERA reprezentata KIA, service autorizat, pana la finele anului trecut. Ce putem face acum? Am crezut in aceasta marca! Sa mergem 130 de KM pana la Arad daca ne scartie amreiajul pentru o constatare? Sau daca nu ne merge un buton de la sistemul audio la fel? Ori daca cedeaza suportul lombar? Unele sunt chestii marunte, dar suparatoare. Nici nu vreau sa ma gandesc la ce batai de cap mi-ar da alte situatii…!

Ceea ce vreau eu sa sugerez este eventualitatea incheierii unui partenierat cu service-ul Hyundai pe pietele unde existau aceste reprezentante! (in fond fac parte din acelasi grup Hyundai/Kia), iar i30 nu este altceva decat fratele „geaman” al Cee’d-ului. Avand motoare identice. Cel putin pentru a satisface nevoile de service ale consumatorilor de pe aceste piete. In Oradea nu suntem putini, avem masini NOI, nici de un an de zile. Am ramas cu ele in plop. Este lezne de inteles ca numarul Cee’d-urilor/KIA nu vor creste pe piata locala din Oradea din aceste considerente, dar importatorul sa nu ne uite si pe noi,cei cativa zeci de proprietari de Cee’d-uri, cu garantie, cu nevoi. Consider ca Hyundai service ar fi o varianta satisfacatoare si viabila pentru noi! Sunt curios ce parere are importatorul despre acest aspect si daca s-au gandit macar la noi, cei ramasi fara aceste beneficii in care am crezut. Probabil nu ne-am fi numarat printre posesori de KIA daca nu erau premisele acestea, insa acum, noi, cei "minoritari" ce ne facem?
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Reteaua service!

Post by alimos »

Schimband denumirile oraselor Oradea cu Bacau si Arad cu Vaslui sau Piatra Neamt,acelasi mesaj il am si eu pentru importator.Ma simt inselat de aceasta firma deoarece unul din elementele de marketing de care s-au folosit a fost service-ul in orasul de domiciliu,iar in conditiile disparitiei acestui element de care s-au servit pentru a vinde cat mai mult,NU MAI FAC NIMIC in acest sens.Exact cum spunea si Razvan,este aberant sa mergi 80 sau 160 de km dus/intors pentru a schimba un bec sau a-i face baie cu unsoare unui greiere rebel.Sunt curios cum se simt cei din Vrancea? Voi unde mergeti acum? Chiar nu putem face nimic sa readucem o reprezentanta in Bacau? Tiriacul din Bacau care este reprezentanta HAR, taie frunza la caini toata ziua.Au vandut cateva I-uri de cand au deschis.Incomparabil cu freamatul de la AltiMotors cand se vindeau Ceed-urile prin 2008 si chiar inceputul lui 2009.De ce nu ar putea prelua si pe cei cu kia?Asa cum Mihoc gestioneaza si Daewoo si Fiat. Cred doar ca nu se vrea.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Reteaua service!

Post by patton »

Ar fi o solutie facila si de bun simt preluarea de catre Hyundai, macar in orasele unde nu exista kia. Ar fi facut-o singuri, fara sa propunem noi asta daca s-ar fi inteles la pret. Chiar daca fac parte din acelasi concern Hyundai/Kia, profiturile se impart, fiecare cu tepele lui. Daca ar da partea de service la hyundai n-ar mai incasa nimic. Reviziile si reparatiile (pe asigurari sau direct din buzunarul proprietarului) aduc multi bani. In toate aceste cazuri hyundai ar face comenzile pt piese/consumabile direct la fabrica kia iar KiaRomauto ar mai trai doar din vanzarea de masini si din comenzile din propria retea, cat a mai ramas din ea.
Solutia ar fi un parteneriat hyundai-kia insa nu prea ar fi de acord cei de la hyundai romania, reteaua lor de serviceuri fiind mai larga
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Reteaua service!

Post by Razvan_G »

@patton vorbesti in cunostiinta de cauza sau faci afirmatii fondate pe presupuneri? -oricare ar fi ele, pe mine, ca si consumator, aceste aspecte leagte de partea financiara nu ma privesc, ci solicit solutii viabile si de bun-simt pentru cei peste o suta de posesori de Cee'd-uri NOI din localitatile cu pricina.

Eu vorbesc de orasele unde nu exista KIA, eu vorbesc EXCLUSIV de noi, cei care am crezut si „investit” intr-o masina care avea reprezentanta si service in oras (vezi Oradea, Bacau, Sibiu, Deva, Vrancea). Eu vorbesc de accesul la service-urile Hyundai (PROVIZIORIU - pana la aparitia unui dealer local) din aceste localitati si pentru proprietarii care au achizitionat aceste masini. Este o chestiune de bun simt si civilizata ca importatorul sa ia masuri in acest sens si sa ne faciliteze accesul cu forme legale la service-urile Hyundai din aceste localitati, ori ORICE alta SOLUTIE provizorie! Este usor de zis nu se poate, dar cand trebuie sa faci un drum dus-intors 260 km pana in Arad pentru un bec sau o constatare te gandesti unde a disparut „satisfactia pe termen lung (garantia) a consumatorului”?

As dori o pozitie oficiala a Importatorului. Nu exista un raspuns "NU STIM, NU SE POATE" din partea acestuia. Au trecut mai bine de 6 luni de cand am ramas fara reprezentante. In acest timp, se puteau gasi solutii viabile si provizorii pentru acesti proprietari! Si noi contam!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Reteaua service!

Post by patton »

Nu am date oficiale, sunt presupunerile mele. Nu am insa niciun motiv sa cred ca ma insel.Tu amintesti de bun simt si civilizatie, ai dreptate, numai ca ai gresit un pic tara. E mai rar pe la noi asa ceva, esential e doar profitul, daca se poate cu cat mai putina munca si bataie de cap. Sper insa sa primim o pozitie oficiala.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Reteaua service!

Post by Razvan_G »

Astept cu interes pozitia Importatorului postata aici!

Toata lumea ramasa "in plop" sa fie familiarizata cu deciziile ce s-au luat si care ne sunt solutiile! Un alt lucru care mi-a displacut a fost faptul ca nu am fost anuntati in mod oficial de inchiderea acestor unitati, ci a fost postat ulterior un simplu anunt pe site-ul oficial. Foarte "customer friendly" si acest aspect... insa sa nu ne abatem de la subiect!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: Reteaua service!

Post by bijj »

cred ca nu e numai vina KIA MOTORS. Poate unitatile respective nu au mai vrut sa colaboreze cu KIA
Oricum unor unitati cred ca li s-a acordat mult prea usor licenta.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Reteaua service!

Post by patton »

Pana sa raspunda importatorul ...
Prevad un viitor cam gri (daca nu negru) pentru reteaua kia:
http://www.realitatea.net/masinile-nu-m ... 15647.html
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Reteaua service!

Post by aeon »

am auzit si eu stirea dar sa stii ca e ceva de durata....se anunta schimbarea asta dar peste vreo 3 ani de acum in colo
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Reteaua service!

Post by patton »

Asa e, dureaza vreo 3 ani. Oricum cu mult mai devreme decat raspunsul importatorului :lol:
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Reteaua service!

Post by Razvan_G »

Interesant. Probabil ca Importatorul KIA din Romania are doar departamentul economic, financiar si de marketing si mai putin cel de relatii cu clientii si FEEDBACK-ul acestora, altfel nu-mi explic ignoranta.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Reteaua service!

Post by aeon »

nici nu va imaginati cum ma bucuram azi in masina cand am auzit stirea.....prima meu gand a fost ca se intoarce roata si am inceput sa rad de nebun la volan....prin cate am trecut cu masina pot zice ca e cea mai minunata veste pe care am primito dupa multa vreme
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Reteaua service!

Post by Razvan_G »

Peste 3 ani probabil vor invata sa asculte si respecte parerile clientilor si asteptarile acestora... Va fi prea tarziu. Noi vrem solutii si raspunsuri acum!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: Reteaua service!

Post by crai »

îN ORADEA sunt două reprezentanțe HYUNDAI iar KIA NICI UNA ? :?: :!: [-X NE AUDE ȘI PE NOI CINEVA DE ACOLO DE LA BUCUREȘTI.
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Reteaua service!

Post by sender78 »

In legatura cu cele mai sus postate, mai precis termenul de 3 ani.

Acest termen se refera la altceva, mai precis la protectia pe care o au inca cei din reteaua Kia cu privire la alte aspecte si nu la piese, revizii si reparatii, mai precis in 3 ani de acum inainte nu vor mai beneficia de niciun acoperis contra concurentei.

Textul referitor la revizii, reparatii si piese furnizate si de alte service-uri din afara retelei este aplicabil de maine, iar pentru detalii puteti sa vedeti ce am scris la topicul

viewtopic.php?f=87&t=8436
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”