Exfoliere lac vopsea

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
julien
Posts: 6
Joined: 16 May 2008, 22:40
Auto:
Contact:

Exfoliere lac vopsea

Post by julien »

Am un autoturism KIA C'EED culoare so-red achizitionat la sfarsitul lunii mai 2008 de la ERSTE PITESTI.In mai-iunie 2009 am oservat ca se exfoliaza lacul pe capota,bara fata,aripa spate stg. Am facut o sesizare la dealerul din Pitesti,s-au facut poze,urmand sa primesc un raspuns in max.30 zile.La sfarsitul lunii august 2009 mi s-a transmis ca nu am primit niciun raspuns pt.ca nu am sesizare scrisa.Am facut o alta sesizare scrisa,bineinteles de data aceasta am cerut o copie,si am mai asteptat raspuns inca 2 luni,dupa care mi s-a transmis ca a fost acceptata revopsirea partiala a pieselor afectate si sa merg la service peste 2saptamani sa fac programare.Zis si facut. Cand m-am prezentat pt.programare reprezentantul dealerului,d-nul Viorel a venit recomandarea sa o vopsim in primavara, pt. ca bineinteles dupa atata asteptare a veni iarna.Argumentul a fost ca este multa sare si nisip pe strazi si afecteaza vopseaua proaspata.De buna credinta am acceptat si acum dupa ce a trecut iarna si mare parte di vara am primit un raspuns elucubrant din partea ERSTE AUTOMOBILE PITESTI si anume NU PUTEM REZOLVA PT CA IMPORTATORUL NU ACORDA GARANTIE PT. ACEASTA PROBLEMA DE VOPSEA CHIAR DACA ESTE UNA GENERALIZATA PE ACEASTA CULOARE .FACETI CE CONSIDERATI DVS. Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac? Vreau un raspuns cat mai rapid din partea importatorului inainte de a face uz de toate parghiile legale inclusiv cele juridice pt. a-mi proteja calitatea mea de consumator .Va multumesc


ION MARIUS JULIEN
(marius.julien@gmail.com)
.

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by blajanm »

Salut.
Nu sunt importatorul dar poate te ajut cu un sfat. Am avut si eu probleme pe la OPC dar in calitate de reclamat , problema mi s-a rezolvat dar mi s-a atras atentia ca daca am primit o reclamatie scrisa raspunsul trebuie sa il dau in 30 de zile si bineinteles in scris. Din ce ai scris tu eu inteleg ca nu ai primit acest raspuns scris ba dimpotriva ai primit doua diferite.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

julien
Posts: 6
Joined: 16 May 2008, 22:40
Auto:
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by julien »

Multumesc pt sfat.Eu inca nu am fost la OPC . Este adevarat ca marea mea greseala a fost ca nu am cerut un raspuns scris.Acum acelasi mesaj l-am trimis si la KIA ROMAUTO care am inteles ca este importatorul in Romania,astept un raspuns max.3 zile dupa care o sa trimit si la producator urmand sa merg si la OPC si daca tot nu rezolvam exista si instante judecatoresti.Poate facem un proces comun pt.ca din cate stiu eu numai in jud.Arges si Dambovita(zona de influenta ERSTE AUTOMOBILE) sunt mai mult de 8 masini cu aceeasi problema si aceeasi culoare.Probabil cei de la Pitesti s-au saturat de atata vopsit iar importatorul de atata platit. Acestea fiind spuse ii provoc pe toti cei care au aceata problema sau altele similare sa ma contacteze pe e.mail,si dupa accea,functie de mesajul primit putem discuta la telefon. Multumesc inca odata si astept raspunsuri si sugestii.Poate ca este timpul sa avem curajul sa ne aparam drepturile noastre de consumatori indiferent prin ce metode si sa renuntam la ideea de bun simt si rabdare.

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by blajanm »

Ai completat cumva formularul de sesizare de pe site-ul Kia? Eu nu cunosc pe nimeni care ar fi primit raspuns ca urmare a unei reclamatii trimise pe aceasta cale.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by bubumisu »

julien

In cazul in care OPC-ul nu iti va lua in seama reclamatia, trebuie sa reusesti sa convingi (cu ajutorului unui avocat eventual in instanta) ca elementele afectate de exfoliere nu au fost supuse unor factori agresivi, gen diverse substante corozive sau gainati acizi, etc.

Scuze ca intreb, dar chiar nu s-a luat decat lacul sau mai bine zis, ultimul strat de vopsea care include si lacul de protectie? Interesant, pentru ca de obicei daca "isi fac treaba bine unii factori agresivi (gen gainati de astia foarte corozivi), la alte marci (de exemplu renault megane, si am doua situatii la mine la firma, au lasat gainatii sau mai bine zis masina nespalata cu saptamanile) se exfoliaza pana la grund, adica toate straturile de vopsea, portiunea exfoliata aratand ca o foita de tigara ce se rasuceste :wink:

Deci daca ai nervi de otel si ceva bani, poate reusesti sa revopsesti elementele pe cheltuiala lor
Si mai bine ar fi sa va uniti mai multi daca sunt si altii (inca) in situatia ta :x
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

julien
Posts: 6
Joined: 16 May 2008, 22:40
Auto:
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by julien »

Este exclus asa ceva.Ai perfecta dreptate.Inainte am avut Renault Clio.O parcam in fata portii unde aveam linii de curent si se adunau porumbei.S-a intamplat exact ce spui tu.Stratul de lac inclusiv vopsea s-a incretit si s-a matuit din cauza gainatului. De cand am KIA am terminat garajul,asa ca in afara de faptul ca am invatat ceva din experienta trecuta am eliminat si alti factori de risc. In mod sigur este o problema tehnologica. Pot face aceste diferente pt.ca din pacate sunt oarecum in domeniu.Am studiat A.R. chiar daca am lucrat f.putin in domeniu. In cazul meu se exfoliaza stratul superficial de lac fara urme de lovituri sau factori corozivi. Apare prima data o "bula de aer" sub stratul de lac,dupa care pocneste si se exfoliaza treptat in acea portiune.Chiar zilele trecute am observat o astfel de "bula" pe usa stg.fata.Sunt tare curios in cat timp se va extinde. Parerea mea este ca e o problema de lot iar cauza este pigmentul sau combinatia de pigmenti din stratul de baza al vopselei.Nu stiu ce tehnologie de vopsire este folosita,dar din cate stiu eu,in urma cu multi ani era o revolutie tehnologia de vopsire cu vopsea metalizata(la uzina DACIA) in care se adauga in vopsea lacul si intaritorul formandu-se dupa vopsire acel strat superficial de protectie la suprafata vopselei.Daca sarea vopseaua in urma unei lovituri de piatra sarea pana la stratil de spritzchit sau cu totul. La KIA ai impresia ca este un strat de lac dat cu pensula dupa 1 luna de la vopsire.Adica este un strat de lac total independent de vopseaua de baza.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by bubumisu »

julien

Daca am retinut bine de la inginerii de la service-ul Rodav Vaslui, sunt mai multe straturi de vopsea la ceed-uri, ultimul incluzand si lacul de protectie (deci ultimul strat de vopsea are in componenta si lacul de protectie)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by rrich »

Stati linisiti k nu doar masinile din Arges au probleme..este un topic dedicat SO RED-ului . Si eu din pacate am aceeasi problema la eleron. Am fost la MIT si astept raspunsul lor cu privire la revopsire.. Nu ma gandesc la nici un raspuns decat cel POZITIV.
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

julien
Posts: 6
Joined: 16 May 2008, 22:40
Auto:
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by julien »

SURPRIZAoarecum placuta.Am primit raspuns de la importator.Chiar de la directorul de vanzari recomandat de "blajanm".Spre surprinderea mea era in tema ,problema fiind dealerul"ERSTE AUTOMOBILE In consecinta astept cu nerabdare sa intre in vigoare legea prin care eu,ca si consumator imi pot alege service-ul (autorizat R.A.R.)pentru revizii si reparatii fara a-mi pierde garantia.Atunci va functiona cu adevarat legea economiei de piata si adio tarife 'nesimtite'impuse de un monopol de AGRERE DIN PARTEA PRODUCATORULUIindiferent de serviciile puse la dispozitie.Ramane de vazut cum se va rezolva. Va tin la curent .
Va atasez in continuare e.mail-urile:Inca ceva! Sambata 03iul2010 in proportie de 90% sunt in Bucuresti.
Pot trece pe la dumneavoastra cu masina pentru constatare si putem stabili absolut toti termenii de rezolvare.
Inca odata va multumesc pentru intelegere.

În data de 30 iunie 2010, 22:04, Ion Marius Julien <marius.julien@gmail.com> a scris:

Stimate domn,

In primul rand vreau sa va multumesc pt. promptitudinea raspunsului dvs. In urma raspunsului dvs.,mi se confirma in proportie de peste 80% faptul ca avem o problema cu dealerul,nu cu importatorul. In privinta raportului pt.revopsirea suprafetelor afectate aveti partial dreptate. In momentul primei sesizari observasem exfolieri pe bara fata si capota motor.La scurt timp (cca.1saptamana) am observat si pe aripa stanga spate.In acel moment am anuntat dealerul ca s-au schimbat datele problemei.Probabil aici s-a creat confuzie.A ramas stabilit ca probabil va fi vopsita total,dupa care m-au amanat pana trece iarna si nu mai este sare si nisip pe carosabil.In afara de aceasta problema mai am una, care am inghitit-o ca fiind nerezolvabila ,la vopseaua de pe consola plansa bord la care o sa cer o expertiza.
Ramane la latitudinea dumneavoastra spre ce reparator autorizat ma redirectionati.In ceea ce priveste disponibilitatea mea de a-mi prelua autoturismul este in functie de solutiile pe care mi le dati. Sincer ,as prefera sa avem inainte o discutie fata in fata sau macar telefonic.
In speranta unei rezolvari pe cale amiabila, va multumesc anticipat!


Cu stima,
Ion Marius-Julien
0743.086862





În data de 30 iunie 2010, 11:17, Gabriel Vlaicu - KIA Romauto a scris:



Stimate domn,



In urma sesizarii dvs. va confirm urmatoarele:

1. In data de 15 Septembrie 2009, reprezentantii reparatorului autorizat Kia, Sc. Erste Automobile, au intocmit un raport pentru revopsirea suprafetelor afectate (Bara fata, aripa dreapta fata , nu aripa spate stanga cum ati mentionat dvs. in sesizare si capota motor), nejustificand cauzele si natura defectiunii .Mentionez ca acest raport nu a fost refuzat de importatorul local ci doar, din punct de vedere tehnic, s-a cerut o justificare prin care, acest reparator autorizat, trebuia s-o mentioneze inca de la inceputul raportului sau. Pana-n prezent nu am primit nici o astfel de justificare tehnica din partea acestui reparator si nici o cerere de garantie aferenta.
2. Verificand istoria garantiilor, aferenta seriei de identificare declarata de dvs., nu am gasit nici un raport de garantie intocmit in acest sens, nici de reparatorul Sc.Erste, nici de un alt reparator autorizat Kia.Mai mult nu am regasit nici un raport de garantie, intocmit de acest reparator, cu privire la actiunea de service lansata de producatorul korean prin care etanseitatea lampii suplimentare stop, de pe hayon, trebuia refacuta.Mentionez ca aceasta operatiune este acordata gratuit, de producator, oricarui posesor de Kia cee’d, Swagon sau hatchback.
3.

In consecinta daca un reparator autorizat Kia nu-si respecta clauzele contractuale, importatorul local si cu acceptul clientului, va redirectiona autovehiculul catre un alt reparator autorizat capabil sa rezolve problemele tehnice aparute.



Pentru rezolvarea rapida a celor declarate de dvs. eu va propun sa aplicam procedura mai sus prezentata . Daca defectiunile sesizate de dvs. sunt cauzate de calitatea materialelor, pieselor sau manoperei constructorului, atunci transportul si costul reparatiilor sunt gratuite pentru dvs.

Va rog sa-mi confirmati cand sunteti disponibil pentru a va prelua autoturismul . Daca aveti anumite preferinte privind locatia altui reparator autorizat Kia, va rog sa le formulati.

Multumesc pentru intelegere .

Cu stima,

julien
Posts: 6
Joined: 16 May 2008, 22:40
Auto:
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by julien »

[quote="julien"]SURPRIZAoarecum placuta.Am primit raspuns de la importator.Chiar de la directorul de vanzari recomandat de "blajanm".Spre surprinderea mea era in tema ,problema fiind dealerul"ERSTE AUTOMOBILE In consecinta astept cu nerabdare sa intre in vigoare legea prin care eu,ca si consumator imi pot alege service-ul (autorizat R.A.R.)pentru revizii si reparatii fara a-mi pierde garantia.Atunci va functiona cu adevarat legea economiei de piata si adio tarife 'nesimtite'impuse de un monopol de AGRERE DIN PARTEA PRODUCATORULUIindiferent de serviciile puse la dispozitie.Ramane de vazut cum se va rezolva. Va tin la curent .

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by blajanm »

Sper sa iti rezolvi problema.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by bijj »

blajanm wrote:Ai completat cumva formularul de sesizare de pe site-ul Kia? Eu nu cunosc pe nimeni care ar fi primit raspuns ca urmare a unei reclamatii trimise pe aceasta cale.
eu am completat si am primit raspuns si chiar ajutor in rezolvarea unei probleme.
Multumesc si pe aceasta cale domnului Ciprian Galatchi
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by blajanm »

Esti norocos. Ce problema ai avut, in ce perioada si cat le-a luat sa iti raspunda?
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

julien
Posts: 6
Joined: 16 May 2008, 22:40
Auto:
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by julien »

Daca citesti cu atentie mesajele vei vedea ca problema a durat 1an datorita dealerului. Am completat formularul pe site'ul importatorului in urma cu 1 saptamana si au avut nevoie de doua zile sa-mi raspunda si, sper, ca in maxim doua saptamani sa-mi rezolv problema in totalitate pe cheltuiala importatorului. Daca nu stiti pe nimeni care sa fi primit raspuns la formularul completat pe site probabil ca nu l-a completat nimeni sau eu sunt exceptia care intareste regula.In afara de faptul ca mi-au raspuns pe mail 2 dealeri dispusi sa.mi rezolve problema (MIT MOTORS si INTERNATIONAL MOTORS GROUP) carora vreau sa le multumesc, m-au contactat si telefonic cei de la MIT MOTORS in aceeasi zi in care am primit raspuns pe mail. Va anunt imediat ce am rezolvat si va spun si cum!
Va doresc sa aveti "succesuri"

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Exfoliere lac vopsea

Post by alpinad »

eu am aceeasi problema ...cu saritul lacului.
prima oara acum un an dar nici acum n-am fost s-o vopsesc si a doua problema ....mai grava,anul asta[aripa stanga fata si o portiune pe ambele usi ,tot pe partea stanga].
ideea e ca INTRA pe garantie.eu am accept de acum un an plus acum de vreo luna aceept si pe noile exfolieri.
constatarea s-a facut la IMG unde o sa fie si vopsita....cand voi avea timp!
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”