Este sau nu acoperit de garantie ?

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by xp »

Avand in vedere ca KIA MOTORS ,a emis un TSB in care se evidentiaza faptul ca lampa stop frana - haion este montata necorespunzator , si aceasta freaca de caroserie , fapt care datorita vibratiilor si dilatarilor de materiale a dus la fisurarea "geamului" lampii , in zona duzei , GARANTIA acopera acest defect ?Mentionez ca acest lucru s-a inregistrat la mai multe masini , iar reprezentantii service-urilor , cel putin cei din Braila si Craiova , au refuzat schimbarea lampii pe garantie . De asemenea mentionez ca cel putin in cazul masinii mele , se incadreaza in cele la care trebuie schimbata garnitura de la lampa stop frana -haion .TSB -ul in cauza il gasiti aici : http://ceedonline.info/en/Usermanuals.aspx?CatId=3

Multumesc anticipat , importatorului pentru raspunsul dat .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by BogdanP »

@xp: dupa cum scrie si in manualul de garantie si intretinere, garantia acopera si greseli de montaj ale pieselor. Raspunsul este deci evident.

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by xp »

Multumesc inca o data pentru raspuns si protitudine .Raspunsul este evident pentru dumneavoastra dar nu si pentru Service Automobile Braila . Cum pot face sa-i fac sa inteleaga si pe cei de la Service Automobile Braila ca lampa trebuie schimbata , care pur si simplu au refuzat ? Cui trebuie sa ma mai adresez ? Sau care ar fi procedura in acest caz? Mentionez ca la prezentarea in service am completat un formular cu solicitarea mea si raspunsul l-am primit telefonic . Luni voi merge la service si voi cere si in scris raspunsul .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by xp »

Pentru o mai buna edificare atasez si o fotografie
http://picasaweb.google.com/serbanvalen ... 3749096530
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by sender78 »

@BogdanP

Daca raspunsul este atat de evident, cred ca ar fi normal sa comunicati, in calitate de importator, celor de la Service Automobile Braila care sunt obligatiilor lor fata de consumatori.

De asemenea, nu ar strica sa transmiteti acele TSB-uri si in teritoriu cu explicatia clara ca reclamatiile ce au la baza defecte mentionate in TSB-uri sunt reparate in mod gratuit. Cred ca nu ar strica.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by Nesta3 »

Intrebare: in aceste TSB intra si PROCEED-urile? sau doar CEED-urile? k si eu ma aflu in situatia colegului @xp...multumesc anticipat
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by bubumisu »

Intrebare:
E vorba numai de HB-uri sau si de SW-uri?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by BogdanP »

@xp: chiar va rog a solicitati in scris raspunsul si sa ni-l transmiteti (pe e-mail e suficient)
@ ceilalti: din cate stiu eu, TSB-urile sunt transmise in teritoriu in momentul in care sunt lansate de KMC. eu nu sunt familiarizat cu acestea, dar voi vorbi cu directorul tehnic si voi raspunde intrebarilor.

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by xp »

Astazi am fost la SA Braila sa solicit un raspuns scris , initial mi s-a spus ca nu au cum sa-mi-l dea :shock: , apoi dupa discutii pro si contra s-a ajuns la concluzia ca maine imi vor da un raspuns , sper sa fie in scris . Atata timp cat service-ul mi-a cerut sa fac in scris solicitarea mea , nu ar fi normal ca si ei sa -mi dea tot in scris raspunsul ? Eu daca , de exemplu , merg la OPC cum pot face dovada ca am fost in service si ca am un raspuns .Nu ar fi normal sa existe o procedura in service , impusa de KIA ROMANIA , de preluare a sesizarilor din partea clientor si de a le da raspuns :?:
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by sender78 »

@BogdanP
Mai esti asa de sigur ca TSB-urile sunt transmise in teritoriu, sau ca ii pasa cuiva de ele?

@xp
Daca te decizi sa contactezi ANPC-ul te pot ajuta fara nicio obligatie
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by xp »

Multumesc de ajutor . Avand in vedere raspunsul importatorului la sesizarea mea (il gasiti aici viewtopic.php?f=87&t=6691 ) astept inca o zi , doua si in caz ca nu primesc un raspuns favorabil , o sa apelez la serviciile tale , pentru o sesizare la OPC . Multumesc inca o data . =D>
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Este sau nu acoperit de garantie ?

Post by xp »

Astazi am fost anuntat de SA Braila ca mi se accepta schimbarea lampii pe garantie :D Au comandat lampa si voi fi contacta pentru o programare .Multumesc KIA ROMANIA si SA Braila pentru rezolvare si implicare . =D> O singura nedumerire mai am : de ce trebuie sa tot apelezi la petitii si discutii interminabile pentru a rezolva o problema ? :twisted: Timp pierdut si nervi . :twisted: TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL .Toate astea dauneaza imaginii marcii KIA .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”