GPL - CLARIFICARI

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

Avand in vedere ca pe KiaBuzz se poate posta doar ceea ce este pe placul celor de la Kia Romauto, ma vad obligat sa postez aici anumite intrebari pe care le consider relevante ca urmare a postarii de catre Dl. Gabriel Vlaicu - Aftersales Manager in data de 1 octombrie a urmatorului mesaj :

Gabriel Vlaicu - Aftersales Manager
1 October 2010
Montarea unei instalatii GPL este considerata de producator ca modificare adusa autovehiculului. Din acest motiv producatorul nu mai acorda garantie grupului motopropulsor si componentelor acestora. Garantia celorlalte componente ( caroserie, instalatie electrica, suspensie, frane), antirugina, vopsea ramane valabila.

In data de 11 octombrie am incercat sa postez urmatorul mesaj, care din pacate, nu cred ca a fost pe placul moderatorilor de acolo pt ca inca nu a vazut lumina ecranului:

Domnule Vlaicu,

Eu am rugamintea sa citati aici exact ce scrie in caietul de service legat de garantie si modificarile aduse.

Va rog pe aceasta cale sa ne specificati si noua, unde scrie in actele inmanate de catre Kia, posesorilor, in momentul vanzarii, ca producatorul nu acorda garantie grupului motopropulsor in cazul instalarii GPL.

Eu recunosc ca nu am vazut nicaieri specificata mentiunea facuta anterior de dumneavoastra astfel incat o consider ca fiind lipsita de relevanta si obiect in acest caz.

Este usor sa spuneti ca este asa, dar sa nu uitam ca deciziile arbitrare nu isi au locul in relatia client vanzator(producator), astfel incat atata timp cat ceea ce mentionati dumneavoastra nu este inserat in mod clar, si precis in actele aferente masinii, inmanate in momentul predarii bunului, imi pare rau sa spun, dar opinia proprie si arbitrara a producatorului transmisa ulterior vanzarii este inutila si lipsita de efect (importanta).

In caietul de service se mentioneaza ca nu sunt acoperite de garantie defectiunile datorate transformarii aduse masinii, astfel incat o defectiune a grupului motopropulsor si componentelor acestora ce nu este generata de instalatia gpl, va fi in continuare acoperita de garantie.

Orice alta interpretare este inutila, iar daca nu sunteti de acord cu mine putem sa intrebam si ANPC-ul in legatura cu acest aspect.

Normal, veti putea spune ca nu sunteti de acord , dar cred ca a venit momentul sa lasam loc opiniei obiective si nu celei subiective care este formulata mereu in asa fel incat sa fie benefica vanzatorului.

Este cazul sa va asumati cele scrise si comunicate clientilor la momentul vanzarii.

Va doresc o zi placuta

As mai adauga doar ca devin din ce in ce mai satul de toate interpretarile facute "dupa ureche" de catre importator sau anumite persoane din unele service-uri.
Daca sunteti asa de sigur pe ceea ce spuneti cred ca nu va fi foarte greu sa sustineti cele mentionate prin intermediul prevederilor din cadrul celor comunicate catre cumparator in momentul vanzarii.

Chiar sunt curios in legatura cu existenta sau inexistenta bunavointei dumneavoastra de a raspunde celor de mai sus.

De bunavointa de a va onora promisiunile facute la inceputul anului in legatura cu publicarea unor preturi si a timpului aferent reviziilor, m-am lamurit, adica nu ati facut nimic in sensul onorarii promisiunilor pe care imi permit sa le citez

"In sprijinul clientilor, cu privire la preturile practicate de reparatorii autorizati KIA, importatorul local va pune la dispozitia acestora listele cu preturile, pieselor de schimb constructor, de vanzare cu amanuntul propuse.

Cu toate ca reparatorii autorizati KIA au obligativitatea de a prezenta aceste preturi clientilor, inainte de inceperea lucrarilor, importatorul local le va afisa, din nou inclusiv normele de timp aferente intretinerii periodice, pe site-ul http://www.kia.ro"

Oare de aceasta data cum va veti onora sprijinul acordat clientilor dumneavoastra?
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by aeon »

ma doare capu cu masina asta kia si cu importatorul asta...abia astept sa o achit, apoi sa o vand si sa imi cumpar alta (NU kia)
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

Eu de masina nu m-am saturat dar mi-a cam ajuns de interpretari facute dupa "poftele" unora care, am impresia, poate gresita, ca nu au nici cele mai elementare cunostiinte juridice.

Se bazeaza pe sistemul, daca eu spun inseamna ca este adevarat.

Stiti ce voi face?
Voi trimite o cerere scrisa, personala, catre importator prin care voi cere detalii, in scris, in legatura cu garantia si instalatia GPL.

Daca raspunsul ma va nemultumi, voi face apel la ANPC.

Poate asa se va "lumina" si sediul importatorului.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by Minu »

Chestia cu postatul si validatul am patit-o si eu,e putin comunism acolo.Cand am intrebat daca se stie ceva de masinile noastre,pt ca trecusera deja 2 luni de la comanda,nimeni nu a dat un raspuns,ba mai rau nici nu a fost aprobat postul,in schimb daca scriai ceva de genul:"cei ce la Kia sunt cei mai seriosi,mi-au livrat masina in 2 saptamani,etc" era aprobat automat.Concluziile le trageti voi. :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bumblebee »

Intrun fel mi se pare normal ca producatorul sa nu dea garantie unui motor conceput si construit sa mearga pe benzina caruia i s-a montat o instalatie GPL aftermarket.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by Minu »

***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

@bumblebee

Eu consider normal sa fie stabilite lucrurile in conformitate cu cele transmise in scris catre cumparatori.

Considerentele personale nu prea au intaietate in fata celor juridice, iar daca in carnetul de service scrie foarte clar ceva, atunci ne ghidam dupa acele reguli nu dupa subiectivism, nu?
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bumblebee »

Ia vezi, nu scrie ceva cum ca interventii neautorizate la motor iti taie garantia?
Kia Cee'd 1.4 best

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

Defineste neautorizate si apoi putem discuta, pentru ca asa cum pui tu problema, nu ai voie sa ii pui filtru K&N, nu ai voie sa schimbi luminile din bord, nu ai voie sa pui scut motor la 1.4, etc.

Atata timp cat RAR a omologat instalatia si a trecut-o in cartea masinii spunand ca este ok si ca sunt autorizat sa circul cu gpl-ul, sa inteleg din logica ta ca daca cei de la Kia spun ca ei nu sunt de acord, pot sa le spun celor de la RAR sa mearga sa traga un pui de somn?

Eu zic sa vedem putin daca in afara de RAR mai exista vreo autoritate in Romanaia care sa poata autoriza (omologa) instalatia GPL.
Nu de alta dar cred ca nu exista, iar daca cei de la RAR au autorizat circularea masinii mele cu instalatie GPL, atunci e OK.

Oricum vad ca zilele trec iar importatorul este din nou in "silenzio stampa".
Nici nu ma astept la altceva din partea lor, doar ei sunt mereu in sprijinul clientilor, nu?
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by patton »

chiar daca instalatia GPL ar fi fost o solutie proasta si ar fi fost 100% sigura defectarea motorului tot nu ar trebui sa puna in felul asta problema. Daca nu i-a dus capul in momentul in care au scris ce au scris in carte nu e problema cumparatorului.
mie mi e pare absolut normala, de bun simt si extrem de clara expresia: "nu sunt acoperite de garantie defectiunile datorate transformarii aduse masinii". Deci DOAR defectiunile DATORATE instalatiei GPL nu sunt acoperite de garantie, nu ORICE defectiune la motor.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by Silvester »

E o chestie cam ... intoarsa... Dar eu as dori sa stiu, masinile Kia care se vand cu instalatie GPL in alte tari, au acelasi motor ca si ale noastre? adica acelasi 1.4, 1.6 etc? sau sunt motoare cu anumite modificari pentru doua tipuri de combustibil? nu sunt inginer (auto) si nu ma pricep atat de bine, dar pana sa ne revoltam cred ca ar trebui sa consideram absolut totul pana sa batem la usa unei instante, de exemplu...

pe de alta parte, insasi ceea ce scrie in cartea masinii despre defectiunile datorate modificarilor, e relativ neclar, pentru ca tind sa cred ca daca in instanta, KIA, ar face dovada teoretica, prin argumente ingineresti, in cadrul unei expertize mecanice, cum ca montarea unei instalatii de gaz pe o masina KIA ar insemna modificare care ar tinde spre defectiuni ale motorului, instanta ar inclina spre neacordarea garantiei...

practic, ce ne intereseaza pe noi este sa putem argumenta in sensul demonstrarii faptului ca instalatia de gaz nu influenteaza in mod direct uzura prematura sau predispozitia spre defectiuni a motorului... si asta nu se poate face empiric, adica nu se poate spune : X si-a montat de 4 ani si nu are probleme ci printr-o eventual expertiza, imi dau eu cu parerea...

desigur, noi toti, pentru ca suntem multi si unde-s multi, puterea creste, am putea, de exemplu, sa facem o actiune in instanta, prin care sa obligam producatorul sa ne recunoasca in continuare garantia asupra masinii in momentul montarii de catre noi proprietarii masinilor a instalatiilor de gaz...

desigur, pana nu se intampla o "nenorocire" (si cand spun nenorocire ma refer pana la urma si la cea mai mica defectiune aparuta in "complexul" GAZ/BENZINA) nu vom avea cu adevarat habar daca se poate face ceva in sensul mentinerii garantiei sau nu.
CEE'D 1.4 GSL CITY CASSA WHITE

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by Silvester »

Si cum nu vad nicaieri butonul de EDIT pentru postul de mai sus, poate ar fi mai bine, daca se scrie o scrisoare oficiala catre kia, sa fie din partea unui avocat?

just my 2 penny...
CEE'D 1.4 GSL CITY CASSA WHITE

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

ar face dovada teoretica
Dpdv juridic, si incerc sa nu ma lansez in limbaj specific meseriei, dovada teoretica in cazuri practice nu poate sa fie retinuta de catre instanta.Este ca si cum ai spune " daca, daca nu era, parca, parca sa ineca"

Instalarea gpl este o modificare adusa masinii, ideea este ca atata timp cat scrie ca nu intra in garantie defectiunile care sunt datorate modificarii, cel care acuza este obligat sa si dovedeasca cele spuse. Dovada nu o poti face teoretic ci prin probe concrete legate de cazul in discutie.

Tot din practica juridica si legislatia aferenta drepturilor consumatorilor, pot sa iti spun ca orice text care este interpretabil se interpreteaza mereu in favoarea consumatorului, pentru ca in conformitate cu legea el este cel care nu are cunostiinte despre bunul cumparat asa cum are(ar trebui sa aiba) vanzatorul, astfel incat acesta din urma este obligat sa ofere informatii clare, concrete si precise asupra caracteristicilor bunului vandut, in aceste caracteristici intrand si serviciile de garantie oferite.
Atata timp cat nu se mentioneaza de la inceput un lucru, cum suntem in cazul de fata, atunci eu, in calitatea mea de cumparator nu aveam de unde sa stiu, nefiind informat, astfel incat nu se poate impune o idee unilaterala a vanzatorului.

Voi reveni sapt viit cu textul scrisorii catre Kia.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bumblebee »

Atata timp cat RAR a omologat instalatia si a trecut-o in cartea masinii spunand ca este ok si ca sunt autorizat sa circul cu gpl-ul, sa inteleg din logica ta ca daca cei de la Kia spun ca ei nu sunt de acord, pot sa le spun celor de la RAR sa mearga sa traga un pui de somn?
Ce treaba are omologarea RAR ? Omologarea RAR se face in functie de alte criterii, de siguranta, etc.
Motorul facut din fabrica sa mearga pe GPL e diferit de cel facut din fabrica sa mearga pe benzina/motorina.
Difera supapele, difera arderea, etc etc
Un motor facut sa mearga pt benzina pus pe GPL se uzeaza mai repede.
Kia Cee'd 1.4 best

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by Silvester »

@sender78

Oricum, daca cei de la KIA iti vor raspunde ca garantia motorului nu mai este valabila din momentul montarii unei instalatii gpl si tu ii dai in judecata, hotararea instantei, daca iti este favorabila, iti va fi favorabila numai tie, nu tuturor, desi ar crea, este adevarat, un precedent, fara valoare juridica insa, conform legilor noastre, nu? cam asa imi suna mie toata povestea...

in afara de asta, mi se pare inutil sa te duci la anpc sau cum ii zice (protectia consumatorului) pentru ca tot ce pot face aia e sa dea amenda, daca vor constata ca ai dreptate... ori pe aia de la KIA poate sa ii doara undeva de amenda primita si sa faca tot ca ei... sau ma insel??

daca nu te superi, de insistentele mele de profan, poate ne explici mai pe larg planul tau, ca sa priceapa si prostul de-ti scrie :D
CEE'D 1.4 GSL CITY CASSA WHITE

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”