GPL - CLARIFICARI

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by iulian2007 »

bumblebee wrote: Motorul facut din fabrica sa mearga pe GPL e diferit de cel facut din fabrica sa mearga pe benzina/motorina.
Difera supapele, difera arderea, etc etc
Un motor facut sa mearga pt benzina pus pe GPL se uzeaza mai repede.
esti foarte sigur cand afirmi asta....ai ceva probe in sensul asta?

cat priveste uzura mai mare pe GPL decat pe benzina, eu unul consider aceasta perceptie ca fiind una gresita....
am avut masina care a functionat cu GPL si-ti pot spune ca eu consider ca motorul care merge numai pe benzina, comparativ cu unul care merge si pe benzina si pe GPL se uzeaza mai repede....
in timpul cat am exploatat masina pe GPL am observat ca de la un schimb de ulei la altul, acesta isi pastra proprietatile aproape initiale (culoare, vascozitate, gradul de lubrefiere), pe cand in cazul mersului numai pe benzina, degradarea lui era foarte accentuata (era inchis la culoare spre negru, vascozitate redusa = subtire, la testul "frecatului" intre degete nu mai prezenta aceeasi putere de lubrefiere)....
tot in sprijinul celor afirmate, adica pro GPL, am avut ocazia sa discut cu un inginer de la Uzinele Dacia, care afirma acelasi lucru, ca GPL e mai safe pentru motor decat benzina

sper ca cele afirmate de mine sunt logice...nu vreau sa indoctrinez pe cineva, dar eu asa vad lucrurile..

numai bine
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

Ce treaba are omologarea RAR ? Omologarea RAR se face in functie de alte criterii, de siguranta, etc.
@bumblebee
In anumite momente este nevoie sa te decizi ce vrei.

La un moment dat spuneai
Ia vezi, nu scrie ceva cum ca interventii neautorizate la motor iti taie garantia?
iar eu ti-am raspuns in legatura cu neautorizarea, spunandu-ti ca cei de la kia nu mi-au interzis sa instalez GPL, iar RAR a omologat instalatia.
Omologarea RAR spune ca ce am eu instalat este ok dpdv al legii, al poluarii, al normelor de siguranta, etc.
In concluzie nu se poate pune problema ca am facut ceva neautorizat.

Acum arunci in discutie ipoteza, neprobate, a conceperii a doua motoare distincte pt benzina si gpl.
Ne spui si noua pe ce iti sustii ideea, sau este doar o supozitie bazata pe "lasa ca asa am auzit eu..."?

@ Silvester

Foarte pe scurt, atunci cand e creat un precedent la ANPC, puteti beneficia de decizia respectiva cu totii fara sa platiti onorarii la avocati.
In al doilea rand, scrisoarea pe care am sa o trimit si am sa o postez aici puteti sa o trimiteti fiecare dintre voi catre importator pt diverse aspecte legate de garantie, astfel incat sa putem la un anumit moment sa intelegem cu totii ca toata garantia asta nu este la discretia importatorului sau a producatorului si ca exista niste reguli ale relatiei consumator comerciant.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by patton »

da, sigur, motorul conceput sa mearga pe gpl e diferit fata de cel pe benzina. ba mai mult exista cate un tip de motor pt fiecare producator/distribuitor de gpl existent pe piata.
uleiul arata mult mai bine cand se merge pe gpl, noxele ies mai bine, dar bineinteles toate aste sunt nocive pt motor.
uzura mai mare in cazul in care se mege pe gpl este doar in cazurile in care se foloseste o instalatie no name, montata de nea caisa in spatele blocului si reglata de frate`su.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bumblebee »

Sender, o interventie neautorizata la motor conform politicii importatorilor auto e o interventie care nu se face in cadrul serviceurilor autorizate Kia, la aia ma refeream.
Nu conteaza piesa care se monteaza, poate sa fie si cea originala, conteaza ca ei daca vad ca interventia nu e facuta 'la ei' iti taie garantia.

Si da, sunt diferente intre un motor pe benzina si unul pe GPL montat din fabrica pentru ca altfel nu mai se faceau masini cu GPL din fabrica.
Nu sunt expert in domeniul asta, dar diferentele se trag din caracteristicile diferite ale celor 2 carburanti, la fel cum si benzina difera de motorina.
Nu m-a interesat niciodata sa pun GPL pe masina, dar probabil ei vad o instalatie din asta ca pe o improvizatie, cred ca exista si Kia Cee'd direct cu GPL din fabrica.
Kia Cee'd 1.4 best

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

@bumblebee, in cazul in care inca nu ai aflat, in conformitate cu dispozitiile Regulamentul Comisiei Europene nr. 461/2010 aplicabil din 1 iunie 2010, ceea ce spui tu fata de mentinerea garantiei prin obligativitatea efectuarii de reparatii sau inspectii tehnice doar in service-urile Kia este o ilegalitate.

Mai precis in baza regulamentului mai sus mentionat, putem sa mergem si in alte service-uri fara a pierde garantia.

In alta ordine de idei, atata timp cat service-ul Kia nu are autorizatie de instalare GPL, asta nu inseamna ca eu nu pot sa merg intr-un service autorizat sa efectuez aceste instalari.
Mai mult decat atat spune-mi te rog si mie unde ai citit tu cele mentionate in legatura cu garantia si instalarea GPL? Eu nu gasesc nimic din ce spui tu.
Vorbesti, ma rog, scrii, doar din dorinta de a fi contra, sau ai argumente solide, inscrisuri care sa sustina ce spui?

Nu incurca diferenta dintre benzina si motorina cu cea dintre GPL si benzina, si mai mult decat atat eu sunt in acest moment lamurit ca vorbesti din auzite, iar pentru a ma exprima in termeni juridici, in cadrul unui litigiu, nu este o marturie valabila relatarea a ceea ce martorul „stie” din zvon public, din auzite, din ce spune lumea, fara a putea indica persoana sau persoanele determinate care i-au relatat faptele sau intamplarile respective.

In ce priveste proba testimoniala, adica marturia unui martor, este, in principiu, admisibila doar pentru dovada faptelor juridice si a
actelor juridice nepatrimoniale (cele care nu pot fi exprimate in bani). Pentru faptele sau actele juridice patrimoniale (instalatia GPL evaluabila in bani) ce trebuiesc dovedite in instanta nu se admite decat proba prin act autentic sau inscris sub semnatura privata.

Imi arati unde scrie, sau pe ce probe scrise iti bazezi afirmatiile, si atunci putem sa vorbim constructiv, altfel, cred ca nu are sens sa adaug nimic....
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by zaboss »

sender78 wrote:@bumblebee, in cazul in care inca nu ai aflat, in conformitate cu dispozitiile Regulamentul Comisiei Europene nr. 461/2010 aplicabil din 1 iunie 2010, ceea ce spui tu fata de mentinerea garantiei prin obligativitatea efectuarii de reparatii sau inspectii tehnice doar in service-urile Kia este o ilegalitate.

Mai precis in baza regulamentului mai sus mentionat, putem sa mergem si in alte service-uri fara a pierde garantia.
Din punct de vedere practic, "GARANŢIA" înseamnă că piesa/piesele defecte se înlocuiesc pe cheltuiala producătorului. Dacă vrei să faci o intervenţie oarecare, o poţi face oriunde, pe banii tăi fără a putea solicita producătorului achitarea intervenţiei respective servisului independent (practic, asta puteai face şi înainte).
În continuare, un producător poate refuza repararea pe cheltuiala sa a unor piese/repere dacă demonstrează că defectarea se datorează neutilizării de piese originale/compatibile şi folosind manoperă necalificată. În opinia mea, schimbarea tipului de combustibil cu altul poate fi motiv întemeiat de refuzare a reparării unor piese/repere pe cheltuiala producătorului, dar trebuie să dovedească acest lucru printr-o expertiză tehnică. Asta nu înseamnă însă că dacă ai montat GPL şi ai o problemă la instalaţia electrică refuzul ar fi întemeiat. Greşeala celor de la Kia este doar că au anunţat că refuză apriori reparaţiile la motor indiferent de natura acestora, fiindcă pot fi defecţiuni "obişnuite", care nu sunt induse de schimbarea combustibilului folosit.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by Silvester »

Achiesez la cele spuse mai sus de zaboss & sender78
CEE'D 1.4 GSL CITY CASSA WHITE

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bumblebee »

In alta ordine de idei, atata timp cat service-ul Kia nu are autorizatie de instalare GPL, asta nu inseamna ca eu nu pot sa merg intr-un service autorizat sa efectuez aceste instalari.
Exista service in Romania care sa puna GPL si sa fie autorizat de Kia?
Raspunsul intrebarii asteia e raspunsul la intrebarea ta.
Kia Cee'd 1.4 best

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

@bumblebee

In primul rand vreau sa iti spun ca m-ai convins.
Vorbesti, scrii, doar de dragul de a o face, fara a avea nici cea mai mica proba in ceea ce mentionezi.
Pentru informare, ceea ce ai citat tu nu contine nicio intrebare astfel incat am rugamintea ca pe viitor sa fii atent si la sensul celor scrise de mine.

Iti voi face insa pe plac de aceasta data si iti voi spune ca indiferent daca un service Kia are sau nu autorizare pentru montaj instalatie GPL, in conformitate cu dispozitiile Reg CE 461/2010 pot sa ma duc sa realizez acest montaj in orice service autorizat RAR, fara a aduce nicio atingere garantiei oferite de catre producatorul masinii.
Autorizarea pentru montajul gpl nu o confera cei de la Kia ci cei de la RAR.
Destul de clar, sau crezi ca mai exista intrebari si in cele mai sus mentionate?

Pentru a avea o discutie constructiva voi avea rugamintea ca pe viitor sa nu mai scrii anumite chestii pe care mai apoi sa le abandonezi, neavand nici o posibilitate de a proba cele mentionate ( a se vedea motoare diferite pentru GPL si benzina, politica importatorului, definitia interventiei neautorizate, instalatia gpl=improvizatie, uzare mai rapida a motorului in cazul utilizarii GPL,etc.)
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bumblebee »

Hai sa o iau altfel.
Exista in Romania service autorizat Kia care sa monteze instalatii GPL care sa nu afecteze garantia masinii?
Da/Nu.
Nu exista, ba mai mult ti-au si raspuns ca pierzi garantia pe partea de motor.
De ce? Pentru ca Kia nu garanteaza montarea unei instalatii aftermarket care nu a fost testata de fabrica.
Poate sa aiba instalatia aia certificari RAR peste certificari, acele certificari RAR iti confera dreptul sa circuli cu acea instalatie pe drumuri publice si sa treci ITP-ul, nu inseamna ca si pastrezi garantia pe motor care e data de Kia, nu de RAR sau producatorul instalatiei aftermarket de GPL.

Parerea mea e ca daca vrei sa obtii un raspuns mai pertinent, intreaba la Kia Slovacia unde e fabrica, nu cu ANPC-ul care habar au pe ce lume sunt.
Kia Cee'd 1.4 best

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bumblebee »

Si pentru ca nu mai pot sa dau edit tu confunzi 2 lucruri, autorizatia data de RAR (nu ii intereseaza pe ei daca pierzi sau nu garantia, poti sa nici nu ai) si garantia oferita de producator.
Cu o instalatie autorizata RAR poti circula linistit pe drumurile publice, poti trece fara probleme ITP-ul si nu vei avea niciodata probleme LEGISLATIVE dar mai departe nu e treaba lor daca producatorul masinii vrea sa iti ofere sau nu in continuare garantie.
Eventual poti intreba la Kia daca au un anume tip de instalatie pe care au testat-o indelung pe motorizarile noastre si cu care si-au dat ok-ul.

Nu sunt expert in domeniul GPL (chiar deloc), dar e relativ simplu de intuit ca sunt diferente fizice in camera de ardere la arderea a doua tipuri diferite de combustibil si un motor conceput pe benzina, testat sa mearga 500.000 km pe acest carburant cu o rata de fiabilitate de 98% poate sa aiba o rata de fiabilitate pe GPL de sa zicem doar 75%.

Iarasi in opinia mea de ne-expert nimeni nu poate OBLIGA marca KIA sa acorde garantii pe motor pentru cate instalatii universale de GPL or exista pe lumea asta, indiferent daca au ele certificari TUV, RAR, etc din simplu motiv pentru ca acele certificari se refera la cu totul altceva decat garantia post-montare iar ei NU AU TESTAT MII DE ORE IN LABORATOARELE LOR DE INCERCARE combinatii de diferite motoare kia + instalatia X pe GPL.
Si nici nu cred ca KIA are vreun interes sa colaboreze cu o marca de instalatii GPL aftermarket din moment ce ei in oferta au kia cee'd pe GPL Factory stock.
Kia Cee'd 1.4 best

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

@bumblebee

Incearca te rog sa intelegi cateva lucruri simple:

1. nu cer celor de la Kia sa imi acorde garantie pt instalatie GPL
2. daca cei de la Kia spun ca o defectiune este din cauza GPL-ului si nu acorda garantie, nu cer decat sa se respecte regulile stabilite prin legi si conditiile contractuale dintre mine si Kia, mai precis, daca acuzi trebuie sa ai si dovezi, altfel acuzi degeaba
3. daca se defecteaza ceva la masina din cauza GPL-ului, sunt de acord ca nu intra in garantie
4. incearca sa citesti ce scrie negru pe alb in carnetul de service si ai sa vezi ca se mentioneaza foarte clar urmatorul lucru: nu sunt acoperite defectele sau avariile datorate modificarii autovehiculului

Mai spun inca o data ca atata timp cat se acuza de catre Kia ca masina nu mai are garantie la grupul motopropulsor din cauza montarii instalatiei GPL, nu astept decat sa se dovedeasca asa cum scrie mai sus, ca acea defectiune eventuala se datoreaza montarii GPL. Daca se dovedeste, nu mai este in garantie piesa stricata dar daca nu, atunci ar fi cazul sa o lase mai moale.

Ipotetic vorbind, eu daca te acuz pe tine ca ai furat ceva inseamna ca vei face automat puscarie sau trebuie sa si dovedesc ca ai furat? Ce zici?

Nu vreau sa includ in discutie ca notiunea de grup motopropulsor, asa cum scrie si in carnetul de service, include si planetarele, butuc rulment fata, suportii motorului, etc., iar afirmatia celor de la Kia ca din cauza montarii instalatiei gpl, aceste componente nu mai au garantie nu pot sa o cataloghez decat ca fiind extrem de deplasata.

In rest revin la rugamintea de a si proba ceea ce spui cu ceva concret, altfel vorbim degeaba. Eu iti mentionez de fiecare data anumite texte ce reglementeaza relatia dintre mine si Kia iar tu vorbesti mereu din auzite si din ceea ce consideri tu ca fiind corect, fara a incerca macar sa observi ca exista argumente in defavoarea ta, iar aceste contraargumente se bazeaza pe inscrisuri.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by B06DAN »

@sender
problema nu e sa ceri celor de la KIA sa-ti acorde garantie pentru instalatia GPL, ci in cazul in care se intampla sa ai nevoie sa se intervina la motor pe garantie ar trebui sa demonstrezi ca nu GPL-ul a produs defectiunea.
Producatorul KIA poate fi exonerat de orice raspundere sub motivul ca nu a omologat motorul functionand cu GPL.

Indiferent ce modificare aduci masinii in ansamblu, aceasta afecteaza garantia. Daca ai lovit-o si ai revopsit-o in alta parte decat serviceurile KIA, garantia vopselei trebuie sa ti-o acorde cei care au facut lucrarea si nu KIA. Daca ai inlocuit o piesa din masina, garantia pentru piesa ti-o acorda furnizorul/producatorul (chinez) al piesei, iar pentru lucrare, cel care face lucrarea. E logic.
De-aia ar trebui sa se faca lucrarile la serviceurile din reteaua KIA si cu piesele lor, pentru ca stii clar cine este vinovat daca se defecteaza.
Altfel, producatorul/furnizorul piesei de schimb va da vina pe service ca n-a montat piesa corespunzator, iar serviceul pe producatorul/furnizorul piesei ca nu e corespunzatoare.
Se poate rezolva prin tribunale daca tu, in calitate de client, ai toate certificatele de calitate cu seriile piesei impricinate si cu inregistrarile de calitate ale serviceului si nu cred ca ai timp si bani de asta.

Sa revin la subiect, producatorul/furnizorul instalatiei GPL va da toate asigurarile ca instalatia lui poate fi montata pe orice masina (ca are interesul sa vanda) dar nu-ti acorda garantie pentru motorul masinii. (Eu pot sa montez un GPL pe un jaf de masina si sa-l acuz ca instalatia lui mi-a distrus motorul. La fel, pot monta pe o masina un GPL oarecare si sa acuz KIA ca s-a stricat motorul).
In momentul modificarii masinii cu orice, iti asumi raspunderea pentru toate defectiunile ulterioare.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

Ajung sa cred ca va trebui sa fac seminarii online pe probleme juridice, astfel incat ce urmeaza sa spun este valabil pentru toata lumea:

In procesul civil sau penal este consacrat principiul potrivit caruia partea care face o afirmatie, este obligata sa o dovedeasca, sa o sustina cu probe.

Cand sunt eu reclamantul, adica reclam o inactiune a celor de la Kia (nu vor sa faca o reparatie in garantie), dovezile pe care le aduc eu sunt exact termenii contractuali dintre mine si Kia, mai precis garantia.
In baza garantiei voi cere sa se repare defectiunea, iar in cazul in care se refuza acest lucru, voi solicita sa se prezinte in fata instantei probele, motivele ce stau la baza inactiunii mai sus amintita.

Cei de la Kia se vor afla in situatia in care ori vor dovedi ca anumite defecte au survenit din cauza instalarii GPL, ori nu, caz in care vor fi nevoiti sa repare pe garantie indiferent de ce am montat eu pe masina. De ce? Pentru ca nicaieri in cuprinsul conditiilor contractuale dintre mine si Kia nu scrie ca masina nu mai are garantie, total sau in parte, daca eu aduc acesteia o modificare (in cazul nostru GPL). Daca scrie undeva, va rog sa imi transmiteti, iar daca nu, ......va las pe voi sa decideti.
In spatele obligatiei de a repara o defectiune sta principiul potrivit caruia ceea ce nu s-a dovedit este considerat ca nu exista.
Cu alte cuvinte, daca nu s-a dovedit ca defectiunea survine ca urmare a folosirii GPL-ului, atunci este in vigoare garantia.

Simpla afirmatie a celor de la Kia, prin care spun ca daca se strica ceva in motor este sigur din cauza GPL-ului, nu este suficienta, deoarece nu exista nicio dovada in acest sens. Este o simpla supozitie bazata pe idei nastrusnice fara acoperire.

Cateodata am impresia ca unii oameni nici nu vor sa isi cunoasca drepturile si ca prefera sa fie "dusi de nas" de afirmatiile ciudate facute de altii.

Eu am adus in discutie drepturile oricarui client, iar unii dintre voi, din motive pe care le cunoasteti numai voi, veniti sa imi spuneti ca indiferent ce scrie in Codul Civil, in legile aferente protectiei consumatorului si in conditiile contractuale dintre mine si Kia, daca cei de la Kia declara ceva, atunci putem sa aruncam la gunoi toata legislatia noastra, doar au vorbit cei de la Kia si ei sunt mai presus de orice dispozitie legala, le stiu pe toate si sunt extraordinari.

Sa fim seriosi si incercati sa vedeti mai mult decat o faceti in acest moment.

P.S. imi place ca nimeni nu a spus nimic de ineptia referitoare la faptul ca planetarele sau suportii motorului, parte a grupului motopropulsor, nu sunt, in acceptiunea celor de la Kia, in garantie, fiindca s-a montat GPL.
Oare cat de indocrinat trebuie sa fie cineva pentru a spune si pentru a crede asa ceva?
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by patton »

dupa mai bine de 20 de ani de simulacru de democartie si de stat de drept, mare parte din cetateni (culmea si cei tineri) au ramas cu principii si metode din epoci apuse, adica, spre exemplu, daca esti arestat pt ceva, tu trebuie sa demonstrezi ca esti nevinovat. altfel ... bratarile raman definitive. sunt tare curios daca kia dau acelasi raspuns (sau neraspuns) vis-a-vis de gpl si in tari in care oamenii sunt un pic mai constienti de drepturile pe care le au si incearca sa intre in posesia lor, macar asa de`a dracului, daca nu din convingerea ca la vor obtine.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”