Termene livrare Sportage III (2011)

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
Valico
Posts: 5
Joined: 28 May 2011, 18:05
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by Valico »

Pana acum Sportage-ul si ix35-ul se fabricau doar la Zilina de aici si intarzierile mari la livrare pentru ambele modele. Incepand cu luna Iunie se produc in fabrici separate deci putem spune ca s-a dublat numarul de masini produse.

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by nedan »

poter wrote:
Valico wrote:Salutare tuturor! Kia a mutat productia Hyundai-ului ix35 de la Zilina (Slovacia) in Cehia la Novosice
Ce treaba are Kia cu Hyundai ix35?
Pai sunt surori...


Eu sunt dispus sa astept rezonabil, nu la infinit. Masina trebuia livrata in Mai si vad ca se termina Iunie...
La pret comparabil imi iau Toyota Avensis, sunt hotarat daca se prelungeste situatia.
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
zabest
Posts: 8
Joined: 26 May 2011, 13:49
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by zabest »

Cu asteptatul asta dupa Sportage e ca atunci cand astepti autobuzul si nu mai vine.
Mai stai 1 minut, 2, 5 ca poate apare. Ca tot ai asteptat atat ... nu e pacat sa pleci c apoate trece pe langa tine in minutul urmator dupa ce ai plecat.

Cred ca de-asta nici nu vor reprezentantii Kia (ca sunt dealerii, importatorul, etc) sa dea un raspuns transant si clar celor care intreaba: bine bine, intarzie, dar pana cand????

Ca daca ar spune: livrarea se va face cu 5 luni peste termenul contractat, majoritatea ar cerere anularea comenzilor.
Altfel, mentin starea de totala incertitudine pentru a-ti lasa speranta ca poate, poate vine, pentru a ramene agatat de ei.

De parca este vina noastra ca ei au fost dobitoci si nu au fost in stare sa coreleze cererea cu productia.
Acum au blocat comenzile, insa asta trebuia facut in secunda doi cand au constatat problemele uriase la respectarea termenelor, probleme care sunt inca din 2010.

Dar in mod cert pierdeau o parte din comenzi, daca-ti decretau termen de livrare 6-8 luni.

Altfel se zbat sa ridice brandul Kia, dar isi taie singuri craca de sub picioare batandu-si joc de potentialii cumparatori.
Este ceva neverosimil si incredibil ce face KIA.

User avatar
poter
Posts: 30
Joined: 30 Apr 2011, 08:31
Auto:
Location: Ro

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by poter »

zabest wrote:Cu asteptatul asta dupa Sportage e ca atunci cand astepti autobuzul si nu mai vine.
isi taie singuri craca de sub picioare batandu-si joc de potentialii cumparatori.
Are mai multi clienti decit poate sa duca. Deci, nu le faci tu o favoare ca achizitionezi masina de la Kia. Este ivers: ei iti fac o favoare tie ca dau masina.

Nu este prima si nici ultima corporatie care se comporta asa. Spre aceasta atitudine se tinde.
[color=#0040BF]Kia Sportage 2011, 2.0 GSL, AWD, M/T[/color]

User avatar
zabest
Posts: 8
Joined: 26 May 2011, 13:49
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by zabest »

poter wrote:
zabest wrote:Cu asteptatul asta dupa Sportage e ca atunci cand astepti autobuzul si nu mai vine.
isi taie singuri craca de sub picioare batandu-si joc de potentialii cumparatori.
Are mai multi clienti decit poate sa duca. Deci, nu le faci tu o favoare ca achizitionezi masina de la Kia. Este ivers: ei iti fac o favoare tie ca dau masina.

Nu este prima si nici ultima corporatie care se comporta asa. Spre aceasta atitudine se tinde.
Personal nu am sa accepta niciodata o astfel de atitudine din partea unui furnizor. Piata auto nu a inceput si nici nu s-a sfarsit cu Kia. Prefer de o mie de ori sa optez pentru un furnizor serios (mai exista si de-astia) de cat sa inghit pe nemestecate nesimtirea Kia.

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by nedan »

Plec in vacanta cu masina imprumutata... dupa 1 iulie ma intorc si incep sa fac scandal daca nici atunci nu se misca. O sa fac atunci 45 de zile de intarziere fata de data de livrare promisa (verbal e drept, dar destul de siguri) la semnarea comenzii.
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
zabest
Posts: 8
Joined: 26 May 2011, 13:49
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by zabest »

Distractie placuta, desi era si mai placuta daca unii-si respectau angajamentele.
Eu mi-am amanat concediul pentru August, in ideea ca pana atunci se misca ceva.
Noroc ca nu apucasem sa platesc biletul.

Valico
Posts: 5
Joined: 28 May 2011, 18:05
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by Valico »

Si eu mi-am amanat concediul cu 2 saptamani dar cred ca degeaba! Situatia sta cam asa: Vreti masina?Asteptati!Nu vreti sa asteptati? Pa si la revedere!Cand am dat avansul euro era 4.07 acum este 4.22 deci masina mea s-a scumpit cu 23000x0.15lei=3450 lei sau 817 euro!Cine suporta diferenta?Prostul, ca doar nu delerul sau producatorul!Sunt tare dezamagit de modul in care sunt tratat! Am scris si la fabrica la Zilina si in Korea si, nimic!In Marea Britanie Hyundai ofera celor care asteapta la IX35 cu motorul de 2.0 l diesel masini cu motorul de 1.7 l pe care oamenii le achita si le folosesc pana cand le vine masina dorita. Atunci platesc doar diferenta si isi iau masina comandata si mai primesc 300 £ pentru deranj. La noi NIMIC! Suntem doar niste paduchi de care nu se sinchiseste nimeni! Gata, ma opresc ca ma enervez prea tare si nu e bine! Multumesc Kia! Multumesc Kia Romania! Multumesc International Motors Group!

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by nedan »

Victorie, azi m-a sunat dealerul sa ma anunte ca masina imi este produsa, eu saptamana viitoare nu o sa fiu in tara, dar cand ma intorc o iau la fuga :).
Sportage III 1.7DSL 2011

Valico
Posts: 5
Joined: 28 May 2011, 18:05
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by Valico »

Si eu am fost anuntat ca masina a primit seria de identificare, deci e ca si produsa. Acum mai am de asteptat cam zece zile si gata! In legatura cu dealer-ul meu (International Motors Group) cred ca totusi problema vine de la importator care se pare ca este cel care impune clauzele contractuale din contractul pe care il semnam noi cei ce dorim sa achizitionam un autoturism Kia. Clauzele sunt total in favoarea importatorului care in cazul in care nu livreaza masina la timp (sau nu o mai livreaza de loc) nu are decat obligatia de a restitui avansul. Eu de exemplu eu am dat un avans de 4700 euro (in lei) si daca as fi renuntat primeam exact aceiasi bani, dupa doua luni si jumatate. Intre timp euro a sarit de la 4.07 la 4.23! Cred ca cele 60 zile reprezinta o perioada rezonabila de asteptare dar incertituinea celor 2-8 saptamani este foarte stresanta. Mai bine dealer-ul ar spune de la inceput ca avem de asteptat 4 luni si gata. Probabil nu o face pentru ca ar pierde din clienti si prefera sa mearga pe varianta 60 zile plus 2-8 saptamani. Una peste alta ar trebui sa existe in contract o penalizare si pentru importator (dealer) in cazul in care masina intarzie sau nu mai este livrata. Asa s-ar echilibra relatia cumparator vanzator care acum este total dezechilibrata in favoarea celui din urma. In incheiere vreau sa adaug ca nemultumirea mea este orientata mai mult catre importator care trateaza foarte dur potentialii clienti prin clauzele contractuale impuse. In ceea ce priveste colaborarea mea cu Alexandru Manucu, persoana cu care am tratat inca de la inceput la International Motors Group (discutii despre masina, dotari, drive-test, etc) nu am decat cuvinte de lauda. Cam atat! Sa auzim numai de bine si drum bun!

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by nedan »

Raspund aici celor ce m-au intrebat in PM cat am astepat in total. Sunt in vacanta asa ca inca nu am luat masina , dar am fost anuntat ca e produsa. La final de aprilie am ales un model ce deja fusese comandat de IMG de ceva vreme,si ar fi trebuit produs in mai Am luat ceva apropiat de ce doream. deci deja precomandat.Deci intazierea fost de cam 5 saptamani.
Sportage III 1.7DSL 2011

elena
Posts: 1
Joined: 23 May 2011, 09:28
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by elena »

Buna,

Te rog daca ne poti spune cand ai facut tu comanda de masina.Noi am comandat-o in aprilie si pana in momentul de fata nu avem nici o veste de la dealerul din Constanta.Am zis sa mai asteptam inca o saptamana,dupa care vom incepe pistonarea la ei.
Multumesc!

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by nedan »

elena wrote:Buna,

Te rog daca ne poti spune cand ai facut tu comanda de masina.Noi am comandat-o in aprilie si pana in momentul de fata nu avem nici o veste de la dealerul din Constanta.Am zis sa mai asteptam inca o saptamana,dupa care vom incepe pistonarea la ei.
Multumesc!
Scrie in mesajul anterior "la final de aprilie".

Gata m-am intors din vacanta si am luat masina. Dureaza un pic sa ma obisnuiesc cu ea, mi se par suspensiile cam moi, in rest e cum ma asteptam.
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by MeGeNe »

@Nedan, s-o stapanesti sanatos si fara probleme! Te asteptam la intalniri.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

bazaf
Posts: 1
Joined: 30 May 2011, 12:30
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by bazaf »

Buna ziua

Am comandat si eu Kia Ceed City 1.6 DSL la sfarsitul lui aprilie si mi s-a comunicat ca se produce pe 14 iulie (livrarea ulterior), dupa multe insistente, ceea ce inseamna ca se implinesc cele 8 saptamani specificate in contract, peste cele 60 de zile asumate pentru livrare de dealer.
Daca se depaseste termenul si nu se produce masina cand s-a primis se poate retrage avansul?
Daca da, cum ati procedat si in cat timp vi s-au returnat banii. Am achitat aproape 50% din valoarea masinii (incluzand si vaucherele depuse)

multumesc

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”