Termene livrare Sportage III (2011)

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
User avatar
zabest
Posts: 8
Joined: 26 May 2011, 13:49
Auto:

Termene livrare Sportage III (2011)

Post by zabest »

Va salut. Sunt nou inrolat in randurile posesorilor de Kia, cel putin "virtual" deocamdata.
La inceputul lunii Aprilie am plasat comanda pentru noul Sportage, urmand ca in termen de 60 de zile sa se faca livrarea.
Avand in vedere ca pentru a finanta achizitia a trebuit sa vand vechea masina (un C4 din 2007), ramanand fara "roti" de 2 luni, am inceput sa fac marcaj strans la dealear, MitMotors Baneasa, pentru a ma tine la curent cu evolutia comenzii.

Din pacate am un prim feed back negativ. La comanda s-a precizat ca la 15 Mai, 2011 voi primi seria sasiului, moment de la care data finala a livrarii devine o certitudine. Au trecut aproape 2 saptamani de la data la care urma sa primesc seria si nu s-a intamplat nimic. Asta in conditiile in care stau cu banii in mana pentru achitare ...

Inainte de a face "valuri" am considerat oportun sa va intreb:
1) Aveti comenzi plasata in lunile Ianuarie - Mai 2011 pentru noul Sportage?
2) Cum au decurs livrararea? Au fost respectate termenele?
3) Stiti cum se face alocarea seriilor catre clientii finali? Din fabrica, de catre importator?
4) Cum poate fi obtinut numarul comenzii prin care s-a cerut intrarea in fabricatie pentru comanda data catre fabrica?

Va multumsc anticipat si sper ca raspunsurile voastre sa-mi dea speranta ca nu astept o "fata morgana".

Grigore Mihaela
Posts: 2
Joined: 14 May 2011, 20:19
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by Grigore Mihaela »

Buna seara,
dupa cum am vazut ai intrat in clubul celor tepuiti de mit motors,eu am vechime mai mare decat tine si am platit integral masina. daca ai citit contractul termenul se poate prelugi cu inca 8 saptamini.....dupa care poti fi anuntat ca MASINA NU SE FABRICA. ce este de facut????????? doar sa te judeci .......i-ti las un nr de tel daca vrei sa afli mai multe detalii.0745396416. am un dosar intreg de acte pe care ar trebui sa ti le faci si tu,pentru ca scandalul este mult mai mare decit pare.dupa nr de comanda masina mea era comandata din 14.10.2010......ce-ar mai fi de spus??????

cudalbuc
Posts: 5
Joined: 30 May 2011, 14:18
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by cudalbuc »

La fel si in cazul meu. Comanda 04.02.2011. Livrare aprilie. Am inceput demersurile de recuperare a avansului. Termenul se poate prelungi cu 8 saptamini dar trebuie sa existe motive obiective.

Impresia pe care mi-au lasat-o este de neseriozitate maxima. Narcis Stanciu/MIT MOTORS sint de evitat.

cudalbuc
Posts: 5
Joined: 30 May 2011, 14:18
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by cudalbuc »

Am reziliat contractul. Pacat, pentru ca era o masina reusita.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by psystem »

Ai recuperat macar avansul?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
zabest
Posts: 8
Joined: 26 May 2011, 13:49
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by zabest »

Nasol ....

Maine se implinesc si la mine cele 60 de zile de la semnarea contactului.
Se pare ca se respecta "politica" si deja s-a intarziat cu 2 saptamani instiintarea privind seria sasiului, iar faptul ca pana acum nu am primit nici o veste de la dealer ma face sa cred ca si livrarea va intarzia.

Nu inteleg politicile de vanzari ale dealerilor. De ce aceasta lipsa de sinceritate, de transparenta? Mai bine sa-ti spuna deschis situatia si faptul ca livrarea poate dura 3-4 luni, pentru a fi pregatit psihologic de la bun inceput si pentru a-ti organiza in consecinta activitatile in perioada respectiva.

Masina nu mai este un moft ci un bun de stricta necesitate.

User avatar
poter
Posts: 30
Joined: 30 Apr 2011, 08:31
Auto:
Location: Ro

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by poter »

zabest wrote:Nasol ....
si faptul ca livrarea poate dura 3-4 luni
Unii de pe la englezi se plingeau ca au de asteptat 6 luni.
[color=#0040BF]Kia Sportage 2011, 2.0 GSL, AWD, M/T[/color]

Valico
Posts: 5
Joined: 28 May 2011, 18:05
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by Valico »

Salut tuturor! Avans depus la INTERNATIONAL MOTORS GROUP (4500 EURO) in data de 07.04.2011 cu promisiune de livrare in luna Iunie. Seria masinii trebuia emisa in Mai ca o conditie de baza pentru ca masina sa intre in fabricatie!Suntem in Iunie deja si NIMIC!

User avatar
zabest
Posts: 8
Joined: 26 May 2011, 13:49
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by zabest »

poter wrote:
zabest wrote:Nasol ....
si faptul ca livrarea poate dura 3-4 luni
Unii de pe la englezi se plingeau ca au de asteptat 6 luni.
Problema nu este neaparat cat asteti ci sa stii din start la ce sa te astepti.
Daca in loc de 2 luni livrarea dureaza 6 luni, ajung la casa de nebuni de cate ori o sa tot intreb cand, cum, unde, de ce, etc.

Din punctul meu de vedere este o situatie lose - lose pentru toata lumea, mai putin pentru concurentii directi ai Kia Sportage. Pentru ca si Kia va avea de suferit la capitolul imagine si incredere daca livrarile astea super intarziate nu raman exceptii ci devin o regula.

cudalbuc
Posts: 5
Joined: 30 May 2011, 14:18
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by cudalbuc »

Se pare ca imi recuperez avansul (asa au promis). Din ce am citit livrarile sint aleatorii. In Germania mi s-a spus intre 4 si 12 luni. Pentru motoarele de 2.0 diesel/benzina nu se mai primesc comenzi.

Ce nu inteleg este de ce nu li se spune oamenilor clar: Nu stim care este situatia. Aveti rabdare. in loc de se fabrica miine, peste o saptamina, peste sapte etc.

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by nedan »

Am platit si eu 10% avans la final de Aprilie pentru un Sportage ce fusese ,zice dealarul comandat de ei din vreme, si ar avea programare de fabricatie luna Mai.
Conform celor de la Tineretului ca sigur pana la cel tarziu 15 Iunie vine, poate chiar sa fie gata in Mai... Deocamdata nici o serie de sasiu si se vede ca intru in intarziere. Daca mai intarzie mult o sa cer avansul inapoi.
Sunt curios: cui i-a mai venit Sportage-ul si in cat timp?
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
zabest
Posts: 8
Joined: 26 May 2011, 13:49
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by zabest »

Termenul de 60 de zile de la comanda s-a implinit pentru mine la 02 Iunie, 2011.
Pana astazi, desi am sunat si scris de "n" ori dealerului si importatorului, nu am primit nici o informatie privind livrarea, cand se emite seria sasiului, etc.

Totodata, dupa expirarea acestui termen nu am primit nici o notificare privind "motivele intemeiate" (cum scrie in contract) care ar fi putut genera depasirea termenului de livrare.

Saptamana viitoare urmeaza sa fac cerere pentru anularea comenzii in cazul in care nu primesc o informatie clara si asumata oficial privind livrarea.

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by nedan »

Saptamana viitoare cred ca ma infintez si eu la IMG sa cer banii inapoi. Situatie vad ca e tragica.
Sportage III 1.7DSL 2011

Valico
Posts: 5
Joined: 28 May 2011, 18:05
Auto:

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by Valico »

Salutare tuturor! Kia a mutat productia Hyundai-ului ix35 de la Zilina (Slovacia) in Cehia la Novosice aducand de acolo Kia Venga a carei prductie insa a si supendat-o. Momentan la Zilina se produc numai Sportage-ul si toata gama C'eed. Se pare ca multi au renuntat sa-si mai astepte Sportage-urile si isi cer avansurile inapoi, dar si mai multi sunt cei care sunt dispusi sa astepte, chiar si 6 luni pentru ca dealerii au dublat timpul minim de asteptare de la 60 zile la 120 zile plus cele 2-8 saptamani de la caz la caz. Oricum se pare ca deocamdata nu se mai preiaiu comenzi pana cand nu se recupereaza decalajul de 20000 masini aparut la nivel mondial. Totusi, Romania este avantajata pentru ca nu sunt atat de multe comenzi ca in Germania si Marea Britanie, iar cei de la Zilina vor onora cu prioritate comenzile venite din tarile cu numar mic de comenzi pentru a scapa de ele. Eu unul sunt hotarat sa astept mai ales ca au trecut deja cele 60 zile plus aproape inca 1 saptamana iar la banii pentru un Style nu gasesti nimic cu dotarile, garantia si facilitatile (3 ani asistenta rutiera gratuita) pe care la ofera Kia la Sportage. Sper ca veti gasi interesante stirile mele! Va urez asteptare usoara, celor care sunt hotarati sa astepte sau recuperare usoara a avansurilor platite, celor care vor renunta! Sa auzim numai de bine!

User avatar
poter
Posts: 30
Joined: 30 Apr 2011, 08:31
Auto:
Location: Ro

Re: Termene livrare Sportage III (2011)

Post by poter »

Valico wrote:Salutare tuturor! Kia a mutat productia Hyundai-ului ix35 de la Zilina (Slovacia) in Cehia la Novosice
Ce treaba are Kia cu Hyundai ix35?
[color=#0040BF]Kia Sportage 2011, 2.0 GSL, AWD, M/T[/color]

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”