Lanț distribuție rupt

Secţiune destinată strict solicitării de răspunsuri tehnice de la service-urile autorizate KIA
Forum rules
1. Pe un subiect deschis va posta doar cel care l-a deschis şi a adresat întrebarea, service-ul vizat sau persoana care postează în numele acestuia, sau importatorul. În cazuri excepţionale se poate cere acord de postare ucp.php?i=pm&mode=compose&u=2
2. Se recomandă nominalizarea service-ului/~lor vizat/e. În caz contrar, ne rezervăm dreptul de a contacta orice service iar orice reprezentant al vreunui service este îndreptăţit să răspundă.
3. Sunt interzise orice discuţii care nu sunt întrebări tehnice adresate service-urilor
gabrielo
Posts: 18
Joined: 14 Sep 2018, 16:26
Auto: GJ-09-BBY
Location: TG JIU

Lanț distribuție rupt

Post by gabrielo »

Am cumpărat o Sportage an 2012 1,7 dsl și în cartea de service apare trecut înlocuit distributie dar și tacheti culbutori în anul 2016. Astăzi la un service mi s-a spus ca de fapt lanțul este posibil sa se fi rupt în mers și înlocuit tot ce a rupt pe acolo. Am sunat la service-ul unde a fost înlocuit lanțul și șeful de service mi-a zis ca l-a înlocuit la solicitarea clientului ca făcea zgomot.
Întrebarea este care din cei doi are dreptate?
Menționez ca mașina are 128000km la bord.... dacă or fi reali
Multumesc!

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Lanț distribuție rupt

Post by BAU »

Daca lantul a fost inlocuit doar pentru ca facea zgomot , de ce s-au inlocuit si tacheti ? Daca s-au inlocuit tacheti , obligatoriu trebuiau schimbate cel putin doua supape . Ai intrebat daca s-au schimbat si supapele ?

Totusi se pune intrebarea : Daca lantul s-a rupt in mers , motorul ar fi avut minim 1500- rot/min . Nu cumva s-a mai umblat si la chiuloasa ? La 1500 rot/min ruperea lantului cam face prapad prin motor .

Motorul functioneaza bine acum ? Daca nu , este o problema daca da , mai conteaza ce s-a intamplat si ce s-a schimbat ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Întreabă un service”