Kia Soul 1.6 crdi valva EGR

Secţiune destinată strict solicitării de răspunsuri tehnice de la service-urile autorizate KIA
Forum rules
1. Pe un subiect deschis va posta doar cel care l-a deschis şi a adresat întrebarea, service-ul vizat sau persoana care postează în numele acestuia, sau importatorul. În cazuri excepţionale se poate cere acord de postare ucp.php?i=pm&mode=compose&u=2
2. Se recomandă nominalizarea service-ului/~lor vizat/e. În caz contrar, ne rezervăm dreptul de a contacta orice service iar orice reprezentant al vreunui service este îndreptăţit să răspundă.
3. Sunt interzise orice discuţii care nu sunt întrebări tehnice adresate service-urilor
teodorescu.florin
Posts: 9
Joined: 26 Dec 2020, 17:38
Auto: 2015 Kia Soul
Location: Southport UK

Kia Soul 1.6 crdi valva EGR

Post by teodorescu.florin »

Salutare tuturor. La masina mea, Kia Soul Maxx din 2016, motorizare 1.6 crdi 126 CP cu 70.000 mile in bord (aprox 110.000 km) incep sa apara probleme. Mai exact atunci cand alimentez de la o benzinarie anume, dimineata cand e rece motorul, tinde sa intrerupa ca atunci cand un injector da rateuri sau daca merg constant pana in 2000 rpm intrerupe la fel. Eu suspectez valva EGR ca fiind infundata sau aproape infundata. Stiu ca solutia este sa NU mai pun motorina de la vinovat, dar aceasta solutie nu rezolva problema. Mentinonez ca masina a fost pusa pe tester si nu are nici o eroare, ultimul schimb de ulei si filtre a fost facut acum 2 saptamani. Pe forumul britanic nu prea sunt astfel de situatii. Vreo parere ceva? Cu siguranta acest motor este pus si pe alte modele Kia/Hyundai, deci orice parere/sfat o ascult cu interes. Multumesc.

Return to “Întreabă un service”