Deviz revizie

dragos.stacescu
Posts: 22
Joined: 07 Jul 2010, 00:47
Auto:

Deviz revizie

Post by dragos.stacescu »

Buna ziua.

Atasate veti regasi 5 devize in format PDF, corespunzatoare:

- Kia Ceed 1.4 benzina, revizii I, II, III
- Kia Ceed 1.6 CRDI, revizii I, II

Am ales modelele de mai sus astfel incat sa va faceti o idee asupra preturilor practicate, acestea fiind destul de populare printre modelele din parcul auto vandut.

Devizele descriu in costuri sumele aferente reviziilor enumerate, precum si piesele necesare.

Uleiul folosit este Total Quartz INEO ECS, 5W30, lubrifiant care intruneste cele mai inalte standarde actuale ( inclusiv pentru masinile dotate cu filtru de particule ), acest ulei respectand standardele ACEA A5/B5 & C2. Atasata veti regasi si brosura cu specificatiile tehnice aferente acestui ulei.

De asemenea, rog pe toti cei care doresc un deviz estimativ al vreunei operatiuni de service sa imi furnizeze pe PM numele, emailul si seria de sasiu a autoturismului, precum si operatiunile vizate, iar eu voi posta in cel mai scurt timp devizul aferent si il voi expedia si pe email.

Cu stima,
Stacescu Dragos
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Deviz revizie

Post by sender78 »

Recunosc ca m-am uitat doar pe revizia de 45.000 km, si pretul este putin cam maricel

Spun acest lucru deoarece in conditiile in care iti cumperi filtrele, uleiul si bujiile separat, ma refer la filtru de aer, filtru de ulei, bujii "originale", filtru habitaclu carbon, ulei Shell Helix Ultra 5W-30 cu specificatiile A3/B4 si C2, avand si o vascozitate la 100 Celsius putin mai mare decat Total Quartz, cu alte cuvinte o protejare a motorului mai buna in conditii de solicitare a motorului, suma totala cu tot cu manopera nu va depasi 430 ron.

Diferenta de 170 ron este destul de "consistenta" daca ma pot exprima asa.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Deviz revizie

Post by Ogy »

Mergi si pe la celelalte marci si fa o comparatie. Cu ce vi tu si cu ce iti da ei, exact ca in postul tau de aici si vezi cam cat de costisitor este.
Nu zic pe sistemul "capra vecinului"...
170 lei in plus la revizie, sa stiu ca nu ma doare capul in caz de ceva... Este ca un al doilea casco. Strict parerea mea.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Deviz revizie

Post by sender78 »

@Ogy

In speranta ca am inteles corect mesajul tau, recunosc ca la prima citire nu am inteles partea legata de comparatie, eu cand ma duc in service duc consumabilele pe care le au si ei adica filtrul de aer, ulei, bujii cu logo Kia, holograma, etc., iar la ulei consider ca este mai bun un ulei cu o vascozitate mai mare de 11 la 100 Celsius, astfel incat in prezent imi convine cum merge cu Shell.

Ce imi da in plus service-ul?
Ulei Total, e bun, nu spun ca nu, dar am preferintele mele dupa cate documentatii am citit.
Bujiile, filtrul de ulei si cel de aer sunt identice, doar cel de polen e diferit, dar la fel de bun.

Raspunsul la ce imi ofera service-ul in plus, ma refer la consumabile, este unul simplu : nimic.

Asa ca de ce sa nu fac o economie de 170 de ron?
Este subiectiv, recunosc, dar pentru asta suntem pe forum sa ne spunem parerile subiective, argumentate atunci cand e cazul de specificatii obiective.

p.s. in prezent, nu ma intereseaza celelalte marci, in caz contrar nu eram pe forumul acesta si nu aveam o Kia.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Boby

Re: Deviz revizie

Post by Boby »

sender78 wrote: Ce imi da in plus service-ul?

Bujiile, filtrul de ulei si cel de aer sunt identice
Bujiile sunt identice numai ca pretul lor este cu aproximativ 10 lei mai mare fata de furnizorul autozr1.ro unde o bujie costa 14 lei fata de 24 lei la Trendo. Vezi aici:http://www.autozr1.ro/shop/products/Buj ... 52d11.html

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Deviz revizie

Post by Ogy »

Sender, ti-am zis sa faci o comparatie la celelalte marci, ca sa vezi si acolo, cam cat e adaosul in service-urile autorizate.
Daca mai scazi din aia 170 lei, 70 lei pentru filtru habitaclu (care NU are acelasi randament indiferent daca este cu carbon sau altceva fata de cel original KIA) ramai cu 100 lei diferenta.
100 lei nu mi se pare un adaos exagerat pentru mentinerea garantiei.
Tot ce ti-am spus pana acum, a fost la modul general (nu m-am referit neaparat la service-ul acesta) si este strict parerea mea.
Nu stiu ce ai inteles tu sau altcineva dar eu mi-am spus punctul meu de vedere, asa cum ti l-ai expus si tu. Trebuie "sa ma fac gri la nick" sa intelegi ca si eu sunt consumator de kia si nu "aparator de marca sau service" ?
Parca s-a mai discutat si pe alte topicuri problema cu adaosul.
Cand intra in vigoare legea aia, precum ca, iti poti face revizia in orice service doresti, valabil si la KIA?
p.s. in prezent, nu ma intereseaza celelalte marci, in caz contrar nu eram pe forumul acesta si nu aveam o Kia.
Dar cand ai achizitionat masina, nu ai facut si tu o comparatie cu alte modele de la alte marci, sau ai luat-o asa si gata? :?

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Deviz revizie

Post by sender78 »

Daca nu ma insel eu, legea cu pricina a intrat in vigoare inca din luna mai, si crede-ma, nu trebuie sa te faci "gri la nick" :)

In alta ordine de idei, legat de garantie, nu mai deschid aici subiectul pastrarii ei fiindca am discutat destul deja si concluzia o stim cu totii, se pastreaza garantia daca vii cu piesele de acasa.

Sunt de acord cu tine ca fiecare face ce vrea, eu mi-am expus parerea legata de pret pe care-l consider prea ridicat, cu atat mai mult cu cat stim cu totii ca un service care cumpara en-gros va beneficia de un discount din pretul afisat pe site-ul unui distribuitor (spre exemplu bujiile care sunt la 14 lei pe site pt noi sunt sigur ca un service le cumpara la cel mult 12 lei, iar in service le vand cu un adaos de 100%, asa ca.........) .
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Deviz revizie

Post by Ogy »

se pastreaza garantia daca vii cu piesele de acasa
Asta o sa o vedem impreuna, cand o sa crape primul motor sau ceva pe langa el...
Chiar zilele trecute vorbeam cu un coleg de forum, ca vrea sa-si faca revizia si normal ca orice roman, afectat de vremurile actuale, vroia, sa o realizeze cat mai ieftin si bine.
Din pacate, daca piesele achizitionate din afara retelei, le monteaza pe masina se consemneaza in caietel....
Treaba este discutabila si gandindu-ma cate drumuri poti face si cati bani cheltuiti in scumpa noastra Romanie, ca sa faci o constatare, sa poti beneficia de garantie, eu zic ca 100lei ma pun la adapost. Pe mine! :)
iar in service le vand cu un adaos de 100%
Te uiti pe hartiutele expuse in service-uri si e ca la consignatie, adaos intre 0-500%.
100% este prea bine. :)

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Deviz revizie

Post by sender78 »

@Ogy, iti recomand sa te mai uiti inca o data peste topicul aferent consumabilelor aduse de client, si ai sa gasesti singur raspunsurile legate de garantie.
Daca tu crezi ca un amarat de filtru de polen after market afecteaza garantia masinii, eu iti spun doar atat : sa fim seriosi si realisti.

Daca vrei sa discutam de preturi, eu consider ca un adaos de 100% este, cu scuzele de rigoare, unul la care se merita sa ii arati obrazul unui comerciant. Nimeni nu spune sa vanda in pierdere, dar nici exagerarea nu este recomandabila.

Eu consider ca pretul practicat de service-ul in discutie este prea mare in comparatie cu preturile de achizitie si manopera, iar mentalitatea potrivita careia banii investiti "trebuie" recuperati cat mai repede este o politica economica gresita.

Increderea si fidelizarea clientilor nu o castigi prin adaos de 100%, ci prin respectul pe care il arati atat prin manopera cat si prin tarife.
Cel putin, asta cred eu si nu cred ca cineva ma poate convinge sa gandesc diferit.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Deviz revizie

Post by Ogy »

un amarat de filtru de polen after market afecteaza garantia masinii
Eu nu am zis nimic, precum ca, afecteaza garantia acel banal filtru (poti sa nici nu pui). Am spus ca difera MULT, calitatea intre cele doua, strict din punctul meu de vedere.
iar mentalitatea potrivita careia banii investiti "trebuie" recuperati cat mai repede este o politica economica gresita.
Daca tu crezi ca isi recupereaza de la tine banii, este ok. Nu stiu, ce o sa plateasca cu 700 lei sau chiar si 1400 lei, in cei 7 ani ai nostrii de prezenta in service.... :)
Increderea si fidelizarea clientilor nu o castigi prin adaos de 100%, ci prin respectul pe care il arati atat prin manopera cat si prin tarife.
Nu inteleg cine te pune sa mergi la ei? Daca consideri ca pretul este mai mare, treci la urmatorul. Eu asta numesc concurenta. Cand o sa vada service-ul in cauza, ca ramane cu buza umflata, o sa rezolve problema singur intr-un fel sau altul.
Eu unul sunt dispus, sa mai plusez cu 200 lei si sa merg la revizie, sa las cheile si sa ma anunte cand e gata, sa plec cu ochii inchisi, sigur pe munca lor. Nu o sa vad treaba asta prea curand in Ro (la nici o marca).

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Deviz revizie

Post by sender78 »

Ogy vad ca ai chef de discutii sterile, asa ca nu am ce sa fac decat sa te las in pace si sa ramanem amandoi cu ideile noastre.

Nu are sens sa devii ironic, eu mi-am exprimat punctul de vedere cu privire la faptul ca un adaos de 100% ma face sa cred ca bunul-simt a disparut undeva in neant.

Din partea mea plateste cat vrei sa platesti, eu nu incerc sa te conving de ceva, iti spun doar ca e scump, si imi asum acest punct de vedere pe care l-am sustinut atat subiectiv cat si obiectiv.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Deviz revizie

Post by Ogy »

Ok, este scump.
La ce service este mai ieftin si cu cat? :)

Boby

Re: Deviz revizie

Post by Boby »

Stii Ogy, sender78 a facut prea multe lucruri bune pentru intreaga comunitate a forumistilor si s-a luptat de unul singur pentru drepturile noastre cu importatorul si reteaua aferenta.
Tu vii si sustii neincetat cum ca esti dispus sa platesti in plus. Problema ta, si a serviceului pe care-l sustii, probabil si sigur ca ai interese financiare din asta. Numai ca romanul/forumistul e destept si-si da seama ca nu trebuie sa scoata bani din buzunar pentru ca asa ii spune o persoana cica avizata din Bucuresti, el isi cunoaste foarte bine drepturile si buzunarul.
Daca tu nu-ti cunosti drepturile si ai buzunarul larg, e problema ta. Stay away!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Deviz revizie

Post by Ogy »

Eu cred ca sunt foarte bine informat. Mai ales de implicarea lui sender. Ce s-a mai auzit de petitia respectiva? :)
Trimbitati pe aici ca aveti dreptul sa comentati. Eu nu am voie sa comentez? Ca asta inteleg din afirmatiile voastre.
Este problema mea cat sunt dispus sa dau, asa cum este si problema voastra personala cat sunteti dispusi sa dati sau ce sa faceti. Fiecare cu parerea lui, expusa in mod decent si atat.
Ai vazut cumva prin posturile mele ca am service-uri preferate sau sustin cauza lor?
De asemeni, daca ai informatii precum ca eu castig ceva de pe urma interventiilor mele aici, te rog sa le expui aici sa vada toata lumea ce poama sunt. Daca nu ai, incearca sa nu ma mai jignesti pe viitor.
Multumesc anticipat.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Deviz revizie

Post by sender78 »

Ogy, eu iti recomand ca in loc de a ne spune ca "trambitam", sa te apuci sa mai citesti putin in topicul legat de consumabilele aduse de client pentru a fi bine informat asa cum pretinzi, nu de alta dar petitia a avut si o finalitate benefica pentru cei care detin o masina Kia.

In afara de asta, eu iti doresc o zi placuta si plina de informatii si obiectivitate.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Trendo Automobile Iasi”