Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
Post Reply
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by quelloo »

costa bani verificarea aia?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Prima nu a costat.

Următoarele costă 15 lei. Și eu mi-am pus problema dacă merită. Am timp 6 luni să mă decid. :)

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

ODO: 58.700 km

Weekendul trecut am făcut revizia, tot la Rodav Vaslui. A costat 762 de lei.

Pe lângă operațiile uzuale (filtre, ulei), de data asta mi-au dat și un flacon de aditiv pentru benzină, deși mai întrebasem în trecut dacă trebuie (e scris în planul de service) și spuseseră că nu. Mi-au spus să aștept până nivelul benzinei în rezervor scade sub jumătate, să torn tot flaconul de aditiv în rezervor și să fac plinul și cam atât. Am făcut ieri dimineață operația, înainte să plec la drum întins. Am uitat să fac o poză la flacon, pentru posteritate :D dar încă e gol în mașină, poate revin în jurnal cu o completare.

Fiind revizia de 60k km, am schimbat și bujiile, conform planului de service. Dar nu aveau pe stoc weekendul trecut, așa că le-au comandat și le-am schimbat ieri, în drum spre Galați. Nu știu exact modelul, dar cică sunt cu iridiu, la preț de 100 de lei bucata, în total 450 de lei (cu manoperă).

După aceste schimburi încă n-am observat diferențe, dar la drum lung nici nu prea aveam ce.

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

ODO: 59.000 km

Iarna grea, omătul mare... să jucăm oleacă de biliard pe străzile urbei, zic.



Image Image Image
Image Image Image

Cei 2 au plecat și au oprit mai jos, pe o străduță laterală. Tanti din Seatul alb nici nu-și dăduse seama că m-a lovit și pe mine, noroc că nu s-au înțeles rapid. Eu am mai petrecut vreo 5 minute, blocând circulația, până am reușit să plec cu bara târâș.

Pagube la Honda: vizibil mai nimic, foarte ușoare urme pe bara din spate (plastic negru). Un senzor de parcare făcea urât. Nu știu ce a ieșit la constare.
Pagube Seat: pe partea dreaptă-față, aripă, bara, far spart. Pe partea stângă, unde m-a atins pe mine, vizibil nimic.

Apoi am petrecut cam 2 ore și ceva la poliție. Tanti era speriată, practic în stare de șoc, dar conștientă de vina ei. Încerca să dea vina pe ”drum cu zăpadă pe care nu se dăduse cu nimic”, dar i-a tăiat-o polițistul scurt cu ”scutiți-ne de detalii care nu ne interesează”. :lol: Polițistului i-au fost clare detaliile și nu a fost nevoie să fac uz de filmare (oricum nu aveam cum s-o arăt acolo, pe loc, din motive tehnice).

Fiind în Galați, și trebuind să ajung în Iași în aceeași zi, am dat o fugă la Kia Galați, fără programare sau altceva, să-i rog s-o verifice de daune, măcar dpdv al siguranței circulației. Dpdv tehnic (roți, frâne, răcire, ulei etc...) totul e ok.
Daune constatate:
  • bara față spartă
  • contra-aripă roată dreapta spartă
  • carenaj scut motor spart
  • vas lichid de parbriz mucificat (crăpat de jos până sus)
  • conexiuni proiector ceață dreapta rupte (nu-s sigur dacă doar cabluri, sau și mufe)
Am primit copii după toate actele și asigurare (Omniasig) ale ei, am sunat de la poliție la Omniasig și am deschis deja dosar de daună prin telefon. Partea bună e că mi-au făcut fără probleme programare la constatare în Iași (accidentul și ceilalți 2 fiind din Galați).

Dar pe lângă asta, au și o metodă interesantă de despăgubire, ”fără constatare”. Am primit de la ei un email în care mi se cer copii după actele mele, PV de la poliție și autorizație de reparație, declarație de accident, poze cu mașina, și teoretic voi primi o ofertă de despăgubire tot pe mail. Dacă sunt de acord cu ea (încă n-am primit-o), atunci primesc banii și mai departe mă descurc. Dacă refuz oferta, atunci trebuie să merg pe procedura normală, să merg la constatare la ei și...ce-o mai urma. Voi vedea, pentru că e primul accident și prima interacțiune cu asigurările. :)

Aștept azi-mâine oferta de despăgubire prin telefon/email. Din ce-am căutat, să fiu cât de cât sigur că nu mai scot bani din buzunar, n-ar trebui să accept o ofertă sub 4000 de lei (piese + manoperă). Le-am spus și lor din start că nu accept nimic altceva decât reparație în reprezentanță cu piese de origine.
În caz că oferta nu mi-e pe plac, luni, pe 29, am programare la constatare.

Altfel, deși tehnic mașina e 100% ok și poate circula (și bara am reușit s-o prind destul de bine în clemele ei, câte au rămas întregi), fiind iarnă și mocirlă pe străzi, fără lichid de parbriz nu prea mai pot circula nici măcar prin oraș. Așa că până se rezolvă, rămâne trasă pe dreapta.

Image Image Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by quelloo »

:( nasol moment.
pacat, intr-o tara civilizata era tras la raspundere si administratorul drumului. dar poate intr-o 1000 de ani cine stie.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Poate ai dreptate. Dar când marea majoritate a zecilor/sutelor de șoferi reușesc să treacă pe acolo fără să se suie unii pe alții în condiții de iarnă, mi-e greu să arunc vina asupra administratorului.
Totuși, obiectiv vorbind, pe acolo ceva utilaj trecuse (era zăpadă dată spre marginea drumului), și era în toiul unui cod galben de ninsoare. Toată zăpada din imagini s-a depus efectiv în mai puțin de 2 ore, înainte de 6:30 fiind uscat pe jos. Trebuie să fii magician să poți patrula nonstop pe fiecare centimetru de stradă din tot orașul. Doar zic. :) Iar la ora 11, când se cam oprise și ninsoarea, deja nu mai erau probleme nicăieri prin oraș, doar fleșcăială.

În fine, actualizări:
Vineri am fost sunat pentru oferta prin telefon. Răspuns: nu se face ofertă prin telefon, pentru că estimarea depășește plafonul maxim pe care îl pot acorda fără constatare. :)

Ca atare, azi am fost la constatare. Foarte amabili băieții, deși ajunsesem cu 2 ore înainte de ora programată (eram pe-acolo doar să-i întreb ceva, dar mi-au zis că mă și rezolvă dacă tot sunt acolo). A studiat mașina, și-a băgat nasul prin toate găurile, făcut poze din toate unghiurile, făcut actele, și drum bun. Mi-am schimbat opțiunea din ”regie proprie” în reparație la service, așa că teoretic nu mai am treabă cu ei de-acum.

Ca fapt divers, pe procesul verbal de constatare a ieșit o estimare de 2171 de lei (1570 piese, 507 vopsitorie, 93 manopera).

Am sunat deja la Rodav, pot să o duc oricând. Ei vor face un deviz de reparație și vor aștepta acceptul asigurătorului înainte de a comanda piesele, interval în care au zis că pot folosi mașina. Dar din moment ce nu pot fără lichid de parbriz, am decis să le-o las până la finalul reparației.

Și dacă tot am sunat, am aflat că a venit, în sfârșit, și butonul meu defect de pe volan (de respingere apel). Așa că va fi și el rezolvat odată cu intervenția asta. :D

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Update: Azi am dus mașina la Vaslui, la Rodav. Fără promisiuni ferme, mi-au zis că ”într-o săptămână și-un pic ar fi gata”. Măcar m-au asigurat că lucrează bine cu Omniasig, n-ar trebui să fie niciun fel de probleme cu asigurarea. :)

Xulescul
Posts: 11
Joined: 06 Feb 2018, 14:54
Auto: KIA RIO 2013
Location: Bucharest

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by Xulescul »

Ai scapat ieftin. Pe mine m-a lovit la fel o masina de gunoi cu volan pe dreapta in benzinarie acum 2 ani. Mentionez ca am o kia rio 2013 neagra, 1.4 benzina. Alimentam la pompa, sotia in masina in dreapta iar cel cu rosal ul era in dreapta mea, cu toate ca nu avea ce cauta cu o masina mare cu perii la o pompa din mijloc. El a terminat primul de alimentat si a plecat virand in scurt cu stanga ca sa iasa. M-a lovit cu cornierul pe care sta numarul in roata dreapta fata si apoi mi-a smuls bara. Stricat servo directie complet, volanul abia se mai invartea, zgariat aripa si smuls bara. Deviz 120 milioane. Si masina 1 luna pe dreapta intrucat coloana de directie nu era pe stoc si a trebuit adusa din germania.

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Pfoai, nasol. Mașinile alea cu perii sunt utile să fie cu volan pe dreapta, să poată merge cât mai aproape de bordură. Dar șoferii puși pe ele ar trebui să aibă un instructaj pentru manevrarea lor în spații strâmte, să nu facă prostii cum ai pățit tu.

Eu da, am scăpat efectiv milimetric. Lovitura începe pe bară cam la 1cm distanță față de aripă. Iar fix înainte de poc, am tras puțin stânga (nici eu n-aș ști de ce :) ), așa încât m-a depărtat involuntar de Seat, plus că aveam roțile puțin virate. Poate că exact detaliul ăsta mi-a protejat și mie aripa și roata (și tot ce mai ține de direcție).

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Vinerea trecută am ridicat mașina reparată. :) Vizual, totul este ok, nu se observă vreo diferență în nuanța culorii pe noua bară.

Noul rezervor de lichid de parbriz îmi ridică câteva semne de întrebare momentan, dar nu neapărat în sensul rău. Pe de-o parte, pare ceva mai transparent, e mai ușor de văzut nivelul lichidului. Pe de altă parte, ”pare” mai mare. :D Până acum, când turnam dintr-un bidon de 5L de lichid, rămâneam în bidon cam cu 1-2 căni de lichid care nu încăpeau. Acum am turnat dintr-un bidon (e drept că început, dar nu era mult consumat din el), și a rămas destul spațiu gol în rezervor. Poate mă înșel, trebuie să văd următoarea dată când îl golesc complet și umplu dintr-un bidon nou de 5L.

Cum spusesem, cu ocazia asta s-a înlocuit și modulul de butoane de pe volan care include butonul de ”terminare apel”. Acest modul practic include cele 2 butoane de apel, și cele 2 butoane pt computerul de bord, și doar așa se putea înlocui modulul. În fine, până acum nu am observat probleme, totul OK. :)

Și dacă tot am luat-o, am ieșit vineri seara la puțină zăpadă pe lângă Iași, și sâmbătă la munte. Așa, ca să compensez pauza de aproape 2 luni de când n-am mai ieșit la aer, din diverse motive.
Image Image Image Image

Urmează asigurările, deja am primit azi oferte de la Groupama.

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Am uitat să menționez ceva. Pe devizul final de reparație era o sumă între 4000-4100 de lei. Nu am primit o copie, deci nu am detalii și nici n-am reținut suma exactă. Dar se pare că estimarea mea (4000) a fost mult mai aproape, chiar la fix, față de estimarea celor de la Omniasig.

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

ODO: 60.100 km

Prelungit ieri polițele CASCO și RCA la Groupama.
RCA 627 lei, B4, fără decontare directă. Opțiunea aia o văd mult prea scumpă (180 de lei) și prea limitată (maxim 2 mașini implicate, ambele cu RCA valabil emis în România) ca să fie rentabilă pentru cine are și CASCO separat. Partea bună e că mi-am lămurit o chestie: polița RCA nu e în niciun fel afectată dacă se apelează la o reparație prin decontare directă. În cazul CASCO, o reparație cu regres influențează polița CASCO, dar în acest caz se calculează ca și cum paguba a fost doar 20% din cât s-a decontat real, deci creșterea poliței este mai mică.

CASCO 518 euro, plătiți o dată. Cu 1E mai ieftin ca anul trecut, dar cu mulți lei mai scumpă din cauza creșterii cursului euro. :( Prețul în euro nu a scăzut față de anul trecut pentru că am adăugat o clauză nouă pe poliță. Altfel prețul ar fi scăzut cu 20 și ceva de euro. Valoarea asigurată a ajuns 8367 euro.

Zilele trecute am prelungit și rovinieta, pe 1 an, făcută online. S-a scumpit și asta, s-a făcut 130 de lei. Câțiva lei mai scumpă. Dar puțin de ici, puțin de colo...

Pregătit pentru încă un an de umblat hai-hui. :)

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by andrei1271984 »

alexcrist sunt curios daca ai incheiat polita direct la groupama sau prin broker....foarte interesanta reducerea ta :))))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Direct la Groupama. Dacă rețin bine, reducerea a fost cam aceeași an de an, în jur de 20-25 euro, fără clauze noi pe poliță.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by andrei1271984 »

nu stiu de unde gasesc asiguratorii asa clienti fideli ca voi:)))
pe viitor iti recomand sa apelezi la un broker care chiar incearca sa obtina ceva pentru client.
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”