Kia Rio 2012

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Rio 2012

Post by eugenflorinmanea »

Opel Corsa - e varza la fiabilitate. Are o colega penultimul model. 35,000 km- ii ploua in ea si nu ii da de cap, troncane, deja a schimbat bieletele.
C3- penultimul model avea problema recunoscuta de producator- troncanea nu stiu ce la directie. Producatorul a zis ca nu schimba respectiva piesa pentru drumurile din RO.
Nu te incurca cu masini frantuzesti.
Rio- inca nu a trecut de bolile copilariei..s-ar putea sa mai apara un 'pojar',o raceala. Dar coreeni s-a dovedit ca fac masini bune in ultimul timp (vezi Ceed care si ea a avut ceva probleme de copilarie, Sportage).

Ai sa razi dar garantia e bara- bara. Daca in anul 6 si la 149,000 km ti s-a stricat o bieleta se schimba pe garantie. Ce nu intra pe garantie: acumulator, anvelope, aambreiaj, consumabile.
Nu acelasi lucru se poate spune despre garantia Renault: 50,000 km la trenul de rulare.


Pana la urma e decizia ta. Important e ca de fiecare data cand te urci in ea sa te urci cu drag, nu sa cumperi ce iti zice X sau Y.
Eu te-as sfatui totusi motorina (eu regret acum ca nu am luat-o pe motorina..faceam mult mai multi km).
SAAB 9-5

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Rio 2012

Post by tibitu »

Pareri personale :)

Corsa am in familie 1.3 cdti 75cp, suiera turbina incepand cu 40k km de zici ca esti pe stadion. Unghiuri moarte foarte multe, relativ puturoasa dar si economica
C3 o sa-l revinzi doar la femei
Polo are imagine ca deh - vw, dar prea scump, prefer fabia desi nici aia nu e tocmai ieftina
Colt imi place dar nu destul pentru achizitie
Fiesta ai zis ca nu
Ramane Rio la care as renunta doar pentru Venga/ix20 parca, aceasta fiind mai potrivita pt mine

Nu lua diesel la rulajul estimat. Pacat ca la Kia inca nu sunt benzinare turbo mici, pentru deplasare urbana si nu numai, eu le vad cele mai potrivite.
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

VTD
Posts: 13
Joined: 30 Jan 2012, 13:59
Auto:

Re: Kia Rio 2012

Post by VTD »

Multumesc mult pentru sfaturi,

Pana la urma cred ca voi opta pentru diesel 1.4. Nu stiu ce excursii voi face in viitor... si este posibil sa regret ca am luat benzina. Diferenta de 1100 de euro nu este atat de mare pana la urma.

In legatura cu "bolile copilariei" prezente la un model nou... asta e! pana la urma am 7 ani de garantie! M-am tot uitat la polo si desi este o masina foarte fiabila, mi se pare infiorator de plictisitoare.

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Rio 2012

Post by Mihai-Alexandru »

De acord cu tine : intre 1.4 bz si diesel e o diferenta de cca 1.100 Euro la Kia Rio ( abia acum am observat asta ) motiv pentru care eu zic ca iti va merita diesel-ul . Si cu km estimati anual de tine in 4-5 ani esti amortizat iar la revanzare iti recuperezi astia 1.100 Euro fata de o benzina ....asa ca deja ai facut o alegere si anume ca va fi diesel .

Mai trebuie sa te hotarasti daca va fi Classic sau Comfort din cate am inteles vrei Comfort-ul ( o diferenta de 775 Euro )
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

VTD
Posts: 13
Joined: 30 Jan 2012, 13:59
Auto:

Re: Kia Rio 2012

Post by VTD »

Varianta Comfort ramane... mare pacat ca dureaza atat de mult sa-ti vina masina, as fi vrut scaune incalzite (daca as fi cumparat masina vara nu as fi vrut asa ceva dar deh la -20 de grade gustul omului se schimba)

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Rio 2012

Post by Mihai-Alexandru »

Da...desi Rio se poate configura in acest caz exista termene uriase de livrare si te-as sfatui sa n-o faci pt. ca ai f. mult de asteptat ( numai transportul din Korea dureaza cateva saptamani )
In schimb daca vrei scaune incalzite se rezolva ...orice dealer monteaza asa ceva , costa cca. 150 - 200 Euro.
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

VTD
Posts: 13
Joined: 30 Jan 2012, 13:59
Auto:

Re: Kia Rio 2012

Post by VTD »

Chiar nu aveam idee ca se poate monta :)) ce inseamna sa nu te pricepi... in cazul asta sunt fericit! acelasi lucru si cu senzorii de parcare?

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Rio 2012

Post by Mihai-Alexandru »

Absolut !
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Rio 2012

Post by eugenflorinmanea »

@Mihai Alexandru esti sigur?
Se aplica si la Ceed?

Nu e cam greu sa faca instalatia pe sub scaun+ butonul?
SAAB 9-5

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Kia Rio 2012

Post by mortymer »

eugenflorinmanea wrote:@Mihai Alexandru esti sigur?
Se aplica si la Ceed?

Nu e cam greu sa faca instalatia pe sub scaun+ butonul?
la img au chiar in "vitrina cu produse" expus kit incalzire scaune... dar gasesti si in alta parte(mai ieftin banuiesc)... http://www.pieleauto.ro/incalzire-scaune.php...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Rio 2012

Post by Mihai-Alexandru »

La orice masina se poate pune asa ceva....sunt accesorii ; sigur ca nu arata intotdeauna ca cele din fabrica se vede o diferenta dar ca functionare se comporta la fel atat scaunele incalzite cat si senzorii de parcare .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

VTD
Posts: 13
Joined: 30 Jan 2012, 13:59
Auto:

Re: Kia Rio 2012

Post by VTD »

Masina oricum o iau in primavara... deci o sa astept iarna viitoare pentru scaune incalzite ... iar cu senzorii de parcare o sa vad. Nu stiu daca voi avea de ales unde imi pot face Casco dar din cate am inteles cei de la Allianz sunt in regula...Voi ce credeti? Generali iarasi parca erau ok...

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Rio 2012

Post by Mihai-Alexandru »

Din punctul meu de vedere cele doua societati de asigurare specificate de tine sunt cele mai bune; depinde de regiune/ service gradul de satisfactie dar sunt asiguratorii reprezentativi de pe piata . Ca si costuri avand in vedere ca o cumperi pe p.f probabil vor conta si alte criterii gen varsta, vechime permis, copii minori etc . In functie de acestea vei primi o oferta personalizata ; pe leasing este acum o cota f. buna la Allianz de 4 % adica 551 Euro/ an fara franciza ceea ce este excelent ! Cred ca tu vei obtine o cota de minim 5 % insa .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Kia Rio 2012

Post by mortymer »

VTD wrote:Masina oricum o iau in primavara... deci o sa astept iarna viitoare pentru scaune incalzite ... iar cu senzorii de parcare o sa vad. Nu stiu daca voi avea de ales unde imi pot face Casco dar din cate am inteles cei de la Allianz sunt in regula...Voi ce credeti? Generali iarasi parca erau ok...
cauta pe unii care sa aiba decontare directa cu eventualul service in care mergi pt. reparat masina... iti urez sa nu ai treburi d'astea... din "iexperienta" personala, cei de la grupama aveau un agent constatator permanent in img jilava... incearca sa afli informatii de genul asta... decontare directa, ce agent constatator au pe acolo... pret...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

VTD
Posts: 13
Joined: 30 Jan 2012, 13:59
Auto:

Re: Kia Rio 2012

Post by VTD »

Ok ... o sa intreb de un service autorizat KIA cu decontare directa la Allianz...sper ca am inteles ideea :) mersi mult pentru sfaturi

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”