Kia Rio 1.4 - BLACK

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
Post Reply
Adrian_Rio
Posts: 1
Joined: 05 Oct 2017, 00:06
Auto: Kia Rio
Location: Bucuresti

Kia Rio 1.4 - BLACK

Post by Adrian_Rio »

Salutare

De cateva zile sunt detinator de Kia Rio 1.4 109 cp fabricatie 2012 34000km.
Ca si dotari este varianta cea mai bine dotata (Confort parca ii zice si ceva optiuni), climatronic, oglinzi rabatabile electric, trapa , faruri cu lupa+cornering, stopuri led , geamuri fumurii, jante aliaj 16".

Am facut deja vreo 400 km 50% urban consum mediu 6.6l/100km.
In putinii km pe care i am facut ma declar multumit de buburuza.

Doua lucruri ma deranjeaza:

1 .sincer motorul aproape ca nu il aud in schimb se aude un sunet exterior care nu pot sa imi dau seama daca este de la vant(in conditiile in care merg cu 60
-70 km/h )sau de la anvelope ( are khumo solus 195/R 16), altceva nu stiu ce ar putea fi

2. Mi se pare foarte rigida , in prima fata aveam presiune 2.5 la roti ( asa am luat o)dupa care i am facut 2.2 si acum a lasat o la 2 si parca tot rigida e , am detinut un logan si la 220000 km fara sa fi schimbat amortizoarele se simtea mult mai confortabil la denivelari/gropi, mai am si un megane 3 grand tourer cu astea put face comparatie.

Ca astea ar fi primele impresii ca proaspat detinator de kia si sper ca la primele intalniri sa imi fac timp sa ajung si sa ne cunoastem.

P.S. Este prima data cand sunt pe un forum auto iar daca fac ceva greseli va rog sa ma îndrumați
Voi reveni si cu poze momentan nu am apucat sa fac

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


User avatar
anveloshop1
Posts: 13
Joined: 11 Sep 2017, 16:23
Auto: Kia Sorento
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Kia Rio 1.4 - BLACK

Post by anveloshop1 »

Salut,

In cazul anvelopelor ranforsate, cele cu marcajul XL (extra load) pe flanc, se intampla sa fie un zgomot de fundal mai pronuntat, in special la viteze ridicate.

Presiunea anvelopelor trebuie sa fie cea recomandata de catre producator, care se regaseste inscrisa pe un abtibild fie in torpedou, capacul de la rezervor sau stalpul de la portiera. Daca considerati ca masina nu se comporta cum ar trebui in conditii de presiune recomandata, este indicat sa analizati articulatiile si suspensia masinii.

alexcrist
Posts: 798
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Kia Rio 1.4 - BLACK

Post by alexcrist »

Bine ai venit! :) Mă bucur că mai apare cineva cu un Rio din aceeași generație cu al meu (deși al meu e facelift). La cât mai mulți km fără probleme! ;)

Ai și navigație/cameră de marșarier?

Despre micile tale plângeri:
1) Da, motorul nu se aude, și tocmai de-aia sesizezi anvelopele, mai ales venind de pe mașini ceva mai zgomotoase. Nu știu ce generație de Megane ai, dar părinții mei au avut Megane 2, 1.6 benzină. Și urla motorul foarte tare, iar zgomotul anvelopelor normal că era insesizabil, fiind acoperit de motor. Când treci pe ceva cu motor silențios, auzi anvelopele și vântul :)
Pe de-o parte, anvelopele tale văd că au 75 db în specificații, sunt zgomotoase. Când vei trece pe anvelope de vară poate vei simți o diferență.
Pe de alta, izolarea fonică a zgomotelor din exterior mi se pare foarte bună, dar zgomotele trenului de rulare se disting. Totuși nu e o mașină de multe zeci de mii de euro. :)

2) Da, este mai rigidă decât Logan și Megane, ambele fiind mașini foarte orientate spre confort (să zicem). Însă rigiditatea vine cu avantajul stabilității în viraje. :) Este o chestie de gust aici, mie îmi place mai mult Rio decât Megane sau Focus, deși nu sunt vitezoman.
Însă presiunea de 2,5 este oricum enormă. Nu știu ce motiv a avut proprietarul anterior pentru asta.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”