kia rio hatchback

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
bujorel
Posts: 45
Joined: 02 Nov 2007, 22:57
Auto:

Re: kia rio hatchback

Post by bujorel »

cum se pune o poza ca nu mai stiu :shock:

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: kia rio hatchback

Post by Akbhar »

Intri pe http://imageshack.us , urci pozele acolo si pui link-ul aici. Spor!
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: kia rio hatchback

Post by -A L E X- »

Chiar nu era necesar sa pui aceeasi intrebare de 2 ori sa stii!
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

bujorel
Posts: 45
Joined: 02 Nov 2007, 22:57
Auto:

Re: kia rio hatchback

Post by bujorel »

am schimbat eu singur uleiul,filtrul de polen l am aspirat bine si am montat si un prezon, care era pe invers si la vulcanizare l au rupt meseriasii,toata treaba m-a costat 200 lei,fatza de 600 un deviz minim la un servis de cartier,asa ca mai lasati servisurile si la treaba.Asta inainte de paste,de atunci am mers1500 km,am fost la bulgari,si miau ramas si bani de o bere......

bujorel
Posts: 45
Joined: 02 Nov 2007, 22:57
Auto:

Re: kia rio hatchback

Post by bujorel »

zilele astea am bagat-o la vopsit ca se adunasera prea multe zgaraieturi,plus ce avea ea de la italia,si mergand spre servis,a inceput sa faca urat roata dreapta fata,rulmentii...ca are 2 pe roata...asa ca mi am cumparat si respectivii,284 lei setul.De abia astept sa vad ce meserias mi am ales la vopsit...cer astia niste bani...l am gasit pe un nea carpaci in otopeni care mi o face pt 500 lei(180 am cumparat eu vopsea chit si diluant)si practic toata partea inferioara a masinii e de vopsit.aripi,usi spoilere.Am mai intrebat pe la prieteni si cereau 500 lei in medie pt fiecare reper...N am eu unde ca ma apucam de treaba...Am intrebat si de ambreiaj si se pare ca e pe cabluri,poate e doar un reglaj ieftin,nu de alea cu dat cutia jos ...problema ca mai am o luna jumate pana la vacanta si am terminat banii de mult :lol: dar mai fac un card si se rezolva ...criza a trecut asa ca la volan si la drum 8)

bujorel
Posts: 45
Joined: 02 Nov 2007, 22:57
Auto:

Re: kia rio hatchback

Post by bujorel »

a iesit suuuuper vopseaua ,ii mai fac un polish si gata,bineinteles ca nea carpaciu tot carpaci,a ascultat la radio stiu eu ce a facut ca m-a lasat fara baterie...asta e .macar am scapat ieftin cu vopsitul.maine rezolv rulmentii si ambreiajul.

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: kia rio hatchback

Post by marius_gl »

bujorel wrote:(180 am cumparat eu vopsea chit si diluant)
Vopseaua ai luat-o gata preparata pe proba de la masina sau ti-a "preparat-o" meseriasul? Baga si tu niste poze, sa vedem ce-a iesit, eventual din timpul "lucrarilor"! Polish-ul il faci pentru "neuniformitati" ale lacului sau e mai grav?
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

bujorel
Posts: 45
Joined: 02 Nov 2007, 22:57
Auto:

Re: kia rio hatchback

Post by bujorel »

vopseaua am luat o de la laborator, avea vanzatoarea cartele kia cu culori(la modelul asta au fost 18 culori din fabrica)! a luat cartelele de rosu si le a pus linga masina apoi la nuanta potrivita a deschis-o 10% ca sa iasa mai batuta de soare sa zic asa,deh masina are 6 ani nu mai are luciul initial.eu zic ca arata bine de tot,in ceea ce priveste pozele nu ma descurc deloc cu imageshackul

bujorel
Posts: 45
Joined: 02 Nov 2007, 22:57
Auto:

Re: kia rio hatchback

Post by bujorel »

cu polishul pentru o usa vopsita pe diagonala sa o estompeze la demarcatie plus tot felul de mici zgarieturi chei, gheare de catei,boscheti,lacul aplicat de nea arata bine nu are stropi sau surplus,da nici nu stau cu lupa sa ma uit.am schimbat rulmentii asa ca nu mai fac nimic la ea doar ceva freon parca nu baga deloc aer.am citit in carte ca se schimba distributia si lich frana la 90000.am 86000 acum cam prin toamna o sa fac si astea.

bujorel
Posts: 45
Joined: 02 Nov 2007, 22:57
Auto:

Re: kia rio hatchback

Post by bujorel »

offff,atunci cand am schimbat bateria se pare ca s-a prajit releul de incarcare,si ala e incorporat in alternator,e de demontat asa ca trebuie sa ma duc la servis.asadar atentie cand ramaneti fara baterie si luati curent de la alta baterie,sa aveti un consumator in functiune se pare ca nu aveam atunci,asa ca socul s-a transmis releului care a cedat.

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: kia rio hatchback

Post by marius_gl »

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, insa mi se pare tare ciudat...Si eu am ramas fara curent in baterie dupa ce am ascultat muzica toata ziua la o "iarba verde"; mi-a dat curent cineva cu niste cabluri de-alea din comert, insa nu s-a intamplat nimic...si sper sa nu se intample vreodata! Sa inteleg ca merge reparat releul? Si, daca aveai un consumator (ex: becuri, cd, etc) nu se prajea ala? Inclin sa cred ca s-a produs un scurt pe-acolo din cauza manevrarii gresite a cablurilor...Sper sa rezolvi cu bine!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

bujorel
Posts: 45
Joined: 02 Nov 2007, 22:57
Auto:

Re: kia rio hatchback

Post by bujorel »

pana la urma a fost doar un blocaj al carbunilor,rezolvat la un atelier de reparat alternatoare cu 150 lei.m-am luat dupa 2 mecanici dar al 3 lea a nimerit-o.

Ovisan
Posts: 3
Joined: 02 Jul 2009, 23:50
Auto: Cerato 1.6CRDi
Location: Iasi, Romania
Contact:

Re: kia rio hatchback

Post by Ovisan »

Intrebare legata de Kia Rio hatchback si apropos de o remarca a lui bujorel: "nu mai fac nimic la ea doar ceva freon parca nu baga deloc aer"...

Cum de Rio, (dar si alte masini) nu mai raceste cum trebuie dupa o vreme? Ca am mai auzit cazuri.
Sa fie de la compresor?
Cineva imi spunea ca e posibil sa fie pierdere de freon, inclusiv prin fisuri.
Dar ce fel de fisura sa fie aia, sau ce "garnitura" sa nu fie bine stransa, de freonul sa tina doar 2-3 ani si apoi "deodata" gata, nu mai este / nu mai raceste AC-ul?

Multumesc.
Toate cele bune.

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: kia rio hatchback

Post by marius_gl »

@Ovisan: Depinde ce intelegi tu prin "dupa o vreme"...ca masina lui Bujorel are mai mult de 2-3 ani si anume vreo 6 ani (multi inainte!)! Si un frigider care sta pe loc ferit de vibratii, socuri, etc poate pierde freon si tot prin acele fisuri (micropori) de care spuneai...asa ca la un automobil lucrul asta se poate intampla mult mai frecvent, insa nu neaparat la 2-3 ani! Partea cu garnitura nestransa bine iese din discutie deoarece freonul s-ar pierde destul de rapid si nu intr-o perioada indelungata...Din cate stiu, producatorul(ii) recomanda verificarea calitatii si cantitatii agentului de racire si a compresorului la fiecare revizie!

PS: A mea are mai bine de trei ani si baga "rece" ca-n prima zi...
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Ovisan
Posts: 3
Joined: 02 Jul 2009, 23:50
Auto: Cerato 1.6CRDi
Location: Iasi, Romania
Contact:

Re: kia rio hatchback

Post by Ovisan »

Multumesc marius_gl !!!

Deci, daca dupa 3 ani, AC-ul nu mai face fata (adica raceste prea putin; sau poate deloc) inseamna ca ceva nu e in ordine...?
(stiu problema asta si la o Kia Rio si la un alt model de masina).
Cam ce anume ar putea fi?

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”