Buna seara!!! Antena Kia CEED

sergiu202001
Posts: 2
Joined: 07 Apr 2020, 14:43
Auto: Kia Ceed CRDI
Location: Sachsenheim

Buna seara!!! Antena Kia CEED

Post by sergiu202001 »

Buna seara,
Am și eu o problema, am o Kia ceed din 2015(jd) acum un am am trecut de la antena normala la una shark, după aceasta trecere am observat ca pierd din puterea semnalului și pana și GPS-îl are nevoie de mult timp pentru a își găsi poziția...sau unde se afla mașina ...strada etc....
Întrebarea mea este, are cineva o explicație sau o schița a cablurilor de la antena radio originala de Kia.
Va mulțumesc anticipat!

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Buna seara!!! Antena Kia CEED

Post by d3xt3r »

Salut,

Din ce m-am interesat si eu,in general nu e treaba de conectica intre antena si masina, ci mai degraba performanta antenei in sine. Asta m-a oprit pe mine sa fac pasul catre una aftermarket. Parerea mea sincera, treci inapoi pe antena clasica daca vrei performanta
Din cauza formei, nu ajung niciodata sa aiba lungimea necesara de fir pt a fi performante. In teorie antenele trebuie sa fie de o lungime cat mai apropiata de lungimea de unda / frecventa la care vor opera, in cazul nostru folosim FM mai mult. Ca exemplu, pt 105Mhz antena ar trebui ideal sa fie de 1.3m lungime
L= 468/f ( L = lungime dipol, f = frecventa )

Unele din antenele tip Sharkfin sunt ameliorate de prezenta unui preamplificator de semnal in masina sau construit in ansablu, dar ma astept ca acesta sa fie montat doar din fabrica ( vezi Ceed 3, nu am vazut pana acum vreuna cu antena clasica). Aftermarket nu cred ca se complica cu asa ceva si doar baga un fir si o mufa.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Buna seara!!! Antena Kia CEED

Post by BAU »

Pentru cresterea profitului comercial , unele antene shark sunt doar de frumusete .

Cu toate ca poate nu iti place , intoarce-te la antena originala .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “CEE'D II (2012 -2018)”