Vuiet in partea spate

Duninu90
Posts: 4
Joined: 16 Oct 2020, 15:05
Auto: Kia Cee’d
Location: Galați, RO

Vuiet in partea spate

Post by Duninu90 »

Hei! Dețin o kia ceed jd, 2013, de ceva vreme.. sunt foarte mulțumit de achiziție, dar, la rulare apare un vuiet in zona de spate… am crezut initial că este vuiet de rulmenti spate.. am schimbat, dar, nu a dispărut nimic… mai există un proprietar care a sesizat aceasta? A găsit o solutie? Menționez faptul că vuietul este exact de rulare.. am acelasi vuiet si cu cauciucurile de vara, si cu cele de iarnă… vă rog să îmi dați de veste!

ovidiu76
Posts: 10
Joined: 03 Feb 2023, 19:07
Auto: kia ceed sw
Location: sweden

Re: Vuiet in partea spate

Post by ovidiu76 »

La fel am si eu. ,vuiet care pare ca vine dinspre spatele masinii.Apare undeva dupa 80 km la orã.Nu stiu cam care ar fi problema.Am schimbat discuri si placute noi , pt ca am avut o problema de montaj pe fața , dar zgomotul la rulare nu a disparut.Acum o sa astept sa montez anvelopele de varã sã vãd dacã se schimbã ceva.Posibil sa fie si un inceput de rulment uzat care la o verificare normalã sa nu fie descoperit.
Are cineva idee cam la câți km se duc rulmenții pe spate ?

Duninu90
Posts: 4
Joined: 16 Oct 2020, 15:05
Auto: Kia Cee’d
Location: Galați, RO

Re: Vuiet in partea spate

Post by Duninu90 »

Sa stii că am descoperit!!! Eu mi-am rezolvat problema.. este de la hayon, intră aer de afară… mâine iti pun poze să înțelegi ce trebuie să faci… am rezolvat parțial problema, cu 20 de lei, dar vreau să mai dau 50 de lei, să iau ceva și mai bun…

Ideea e simplă… intră aer prin despartitura dintre hayon și plafonul mașinii, și trece pe sub bucata aceea de plastic, dreaptă, de pe hayon, apoi face curent de aer pe toată luneta.. dacă pui un keder de cauciuc, ca să blocheze acel circuit, se rezolvă problema.. postez mâine o poza ceva ca să îți arat cum am rezolvat!

ovidiu76
Posts: 10
Joined: 03 Feb 2023, 19:07
Auto: kia ceed sw
Location: sweden

Re: Vuiet in partea spate

Post by ovidiu76 »

Ok , deci sa inteleg cã cumva hayonul nu închide bine pe chedere ??

Duninu90
Posts: 4
Joined: 16 Oct 2020, 15:05
Auto: Kia Cee’d
Location: Galați, RO

Re: Vuiet in partea spate

Post by Duninu90 »

Ceva de genul… eu am luat de la dedeman keder cu banda adezivă, cum se mai pune pe la geamuri, și am pus pe lângă kederul mașinii, și acum nu mai face…

ovidiu76
Posts: 10
Joined: 03 Feb 2023, 19:07
Auto: kia ceed sw
Location: sweden

Re: Vuiet in partea spate

Post by ovidiu76 »

Stiu ca suna un pic prostesc , dar daca ai putea atasa o pozã ar fi super !🫠

Duninu90
Posts: 4
Joined: 16 Oct 2020, 15:05
Auto: Kia Cee’d
Location: Galați, RO

Re: Vuiet in partea spate

Post by Duninu90 »

Zero sapte 4 unu trei unu opt patru doi șapte… da-mi semn acolo, că e mai simplu

Post Reply

Return to “CEE'D II (2012 -2018)”