Sfat anvelope iarna

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat anvelope iarna

Post by BAU »

@dumitrudany : Cred ca "Andrei86" vorbeste de Continentaluri de vara .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Sfat anvelope iarna

Post by bondalicir »

pana acum din ce am incercat eu cele mai ok sunt michelin primacy 3 de vara... se tocesc si greu, sunt silentioase si ofera si aderenta buna atat pe uscat cat si pe ploaie...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Sfat anvelope iarna

Post by darksleep »

V-ati luat careva jante de tabla pentru perioada de iarna pentru a incerca sa protejati jantele de aliaj ?

Daca da, s-au potrivit ? Eu am luat optiunea de discuri pe 16" pe fata si nu stiu exact ce jante de tabla sa cumpar.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfat anvelope iarna

Post by quelloo »

de 17 :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Sfat anvelope iarna

Post by darksleep »

Pe talon scrie doar 15" sau 16" :P

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Sfat anvelope iarna

Post by crinamatei »

darksleep wrote:V-ati luat careva jante de tabla pentru perioada de iarna pentru a incerca sa protejati jantele de aliaj ?

Daca da, s-au potrivit ? Eu am luat optiunea de discuri pe 16" pe fata si nu stiu exact ce jante de tabla sa cumpar.
jante de tabla de 16, ca nu intra de 15 din cauza discului, pe talon nu e trecuta dimensiunea dar pe carte e doar r16, nu?
Eu am pus anvelopele de iarna pe jantele de aliaj si nu au am vazut nici o deteriorare in 2 ani.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Sfat anvelope iarna

Post by johnnys25s »

Salutare !

Da, eu mi-am cumparat deja de mai bine de o luna un set nou de roti de iarna !
Am ales:
- jante de tabla, modelul original !
- anvelope FALKEN Eurowinter HS449 (91T)
- senzori presiune roti Siemens, originali
- capace de roti, (ceva frumos, dar ieftin)
- piulite pentru jante tabla

Rotile au venit gata montate, umflate si echilibrate !
Setul l-am achizitionat de pe eBay, cu 580 euro, transport inclus !
Stiu ca o sa vi se para mult dar 4 ani sunt sigur ca o sa am liniste, ca apoi sa cumpar doar anvelope !
Am ales aceste anvelope pentru ca erau cele mai ieftine (si bune) dintre cele din top ADAC: https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... 5_r16.aspx
Atentie cei care aveti senzori de presiune: v-a trebui sa mergeti la reprezentanta ca sa va dezactiveze sistemul TPMS, atata timp cat veti avea roti (set de roti) fara senzori !
Chiar si daca veti lua roti cu senzori, e foarte posibil sa treceti pe la reprezentanta ca sa "va invete" noii senzori pe masina !
Zic ca e posibil, pentru ca nu am montat inca noile roti pe masina !
De asemenea vreau sa atrag atentia, ca in momentul demontarii anvelopei de pe janta, sa nu se rupa senzorul de presiune ! Stiu sigur ca inca sunt vulcanizari in care nu se cunoaste acest aspect ! Va rog atrageti atentia asupra faptului ca aveti senzori !

Multumesc.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat anvelope iarna

Post by panzer »

Bine de reamintit povestea cu senzorii. Mie mi-au rupt baietii unul anul trecut in toamna. In primavara am stat langa ei si le-am reamintit la fiecare roata de senzori. Dupa ce au platit 100 euro pe unul au inceput sa fie foarte atenti.

dumitrudany
Posts: 36
Joined: 22 Mar 2016, 01:50
Auto: Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP
Location: Bucuresti

Re: Sfat anvelope iarna

Post by dumitrudany »

darksleep wrote:V-ati luat careva jante de tabla pentru perioada de iarna pentru a incerca sa protejati jantele de aliaj ?

Daca da, s-au potrivit ? Eu am luat optiunea de discuri pe 16" pe fata si nu stiu exact ce jante de tabla sa cumpar.
Salut,
Eu am la fel ca tine, obtiunea de etriere/discuri frana pe 16". Nu poti pune jante pe 15 decat daca-ti pui alte etriere.
Mi-am cumparat jante aftermarket Alcar KFZ 9147 pentru o economie de cativa lei vs. varianta MIT Baneasa. Sunt facute pentru specificatiile masinii Kia Ceed.
Pana acum totul ok cu ele. Nu am identificat nimic neplacut. Chiar le recomand.

Eu nu mi-am mai permis sa le pun senzori de presiune si e ok. Doar martor in bord care sta aprins si atat.

@johnnys25s -> chiar oferta ce ai luat tu acolo ;)
[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=157&t=23900][b]Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP[/b] Sirius Silver + opt.[/url]

Post Reply

Return to “Generalităţi”