Parere/sfat Kia Ceed

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by quelloo »

dorinelis wrote:Masina perfecta nu prea exista, oricum ai da, mi-ar place de exemplu combinatia asta:
-caroserie de Mazda
-motor 1.5 de for Ford
-garantie de KIA
-spatiu + confort de KIA
-optionale de KIA
:)) ....deci tot KIA iese la avantaj :)

Mazda e o masina foarte frumoasa, de fapt cred ca si de asta a fost facuta, sa-ti ia ochii. Poate sunt eu subiectiv dar in clasa compacta masina mai frumoasa, ma refer la exterior, nu cred ca exista.

Cand vine vorba de motoare, conditii de cumparare, pret....detalii de genul....se mai strica treaba.

Ceea ce ma deranjeaza pe mine unul, din pozitia mea de cumparator, e sa dau un pret, destul de mare as zice, pe o anumita configuratie care poate sa-mi placa sau nu. Iar daca vreau sa adaug niste chestii....sa devina pretul chiar astronomic.

Gen, la ford, optional vopsea metalizata e 500E fata de 90E la Kia, apoi pachet iarna cu scaune si volan incalzit e 500E la ford si 177 la KIA. (La ford are ceva in plus adica scaune + volan+ parbriz incalzit). Si in genul asta sunt multe exemple.

Intr-o zi, optimist fiind, imi configurasem un rapid si mi-au iesit cam 2000E sau chiar mai mult niste optionale de bun gust pe care le-ar lua orice om.....si tot nu era ce imi doream....la KIA cum 2000 E imi fac aproape full masina. :)

Va salut,
Alex
doar ca la ford totul se negociaza, mai ales optionalele. la 2000 Eur optionale se negociaza de la 1000 in jos
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by dorinelis »

Va salut,

In ultimele 2 week-enduri am reusit sa fac test drive cu masinile care ma interesau, din pacate nu si cu motorizarile pe care le doream :(. Insa nu a fost neaparat un lucru rau.

Prima oara am testat focus 1.0 125cp, masina ok, foarte dinamica, am avut si un traseu unde ma puteam juca destul cu masina (Colina Berceni). Am profitat de ocazie ca tot la Colina era Hyundai si am mers cu masina mai mult ca sa vad cum se simte, din pacate nu era disponibila deciat masina cu motor 1.4. Masina ok, mult mai spatioasa, ergonomica...suspensia isi face bine treaba....ma rog...motorul mai sgdlab, cel putin fata de 1.0 care parea racheta pe langa el...dar depinde fiecare ce vrea sa faca cu masina. Eu am vrut sa testez 1.6 gdi dar nu aveau.

Week-endul acesta am mers la Mazda in pipera, unde am testat mazda 3 cu motor 1.5 100 cp. Desi nu ma asteptam, dupa ce citisem atatea pe internet, masina mi-a placut foarte mult cu acest motor. Cel putin comparand senzatia cu 1.4 de la Hyundai, mi-am dat seama ca japonezii chiar au lucrat la motor, are cuplul un pic mai jos pe la 4000 rpm, dar chiar se infige masina, ma rog, aici e subiectiv, asta a fost senzatia mea.

Am ajuns si la Mit in baneasa unde am spera macar la Kia sa pot testa 1.6 gdi, dar poate ca a fost mai bine :)), pentru ca am testat 1.0 T-GDI 120 cp. VReau sa zic ca mi-a placut foarte mult motorasul acesta.....a devenit acum prima optiune....mai ales ca are 7 ani garantie...

Am ramas pentru perioada urmatoare sa ma decid intre mazda si kia, la ford cred ca o sa renuntat desi imi place masina, este prea inghesuita, iar la capitolul garantie trebuie sa platesti daca vrei mai mult de 2 ani....

Alex

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by Nesta3 »

1.5 100cp e un 1.4 cu un cuplu mai bun si pe care il ai "mai de jos". Eu am testat 2.0 benzina de la Mazda3,120cp si mi s-a parut foarte misto in sensul ca la motoare mici aspirate pe benzina,cuplul conteaza foarte mult,iar 2.0 ala il are din plin.Bine,nu e un motor mic,dar are putini cai putere,deci se afla tot in zona 1.4, 1.5,1.6 aspirate.
Inca nu am mers cu 1.0 turbo de la Kia,in schimb am mers cu cel de la Ford.Da,e misto,are putere,da senzatii,dar as lua un astfel de motor doar daca am 7 ani garantie,iar Kia ramane in top cu asta.Probleme pe motoare noi,mici,turbo, vor fi mereu,dar cu 7 ani garantie,chiar nu ai motive sa iti bati capul.Testeaza si 1.6 gdi si compara-l cu 1.0 turbo.Masini identice, motoare diferite.
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by dorinelis »

Nesta3 wrote:1.5 100cp e un 1.4 cu un cuplu mai bun si pe care il ai "mai de jos". Eu am testat 2.0 benzina de la Mazda3,120cp si mi s-a parut foarte misto in sensul ca la motoare mici aspirate pe benzina,cuplul conteaza foarte mult,iar 2.0 ala il are din plin.Bine,nu e un motor mic,dar are putini cai putere,deci se afla tot in zona 1.4, 1.5,1.6 aspirate.
Inca nu am mers cu 1.0 turbo de la Kia,in schimb am mers cu cel de la Ford.Da,e misto,are putere,da senzatii,dar as lua un astfel de motor doar daca am 7 ani garantie,iar Kia ramane in top cu asta.Probleme pe motoare noi,mici,turbo, vor fi mereu,dar cu 7 ani garantie,chiar nu ai motive sa iti bati capul.Testeaza si 1.6 gdi si compara-l cu 1.0 turbo.Masini identice, motoare diferite.
Bafta
Salut,

Sunt sigur ca 2.0 de la mazda e super masina, singurul lucru care ma pune pe ganduri, tinand cont ca vreau sa tin masina mai multi ani este cheltuiala Impozit+Asigurare+Intretinere, cam la fiecare categorie cilindreea isi va spune cuvantul.
In afara de acest considerent sunt sigur ca masina este foarte ok din toate punctele de vedere, doar are 210 NM la 4000 de rpm, ceea ce e foarte mult fata de 150 NM pe care i-am testat eu.
Nu am testat 2.0, asa ca nu pot decat sa cred ca e mai bun decat ce am testat eu :).

La Kia, asa este, faptul ca exista garantie 7 ani ma incurajeaza pentru a luat 1.0 T-GDI. Chiar mi s-a parut o motorizare ok pentru masina asta si incurajez oamenii sa testeze.
Sper sa prind si 1.6 gdi, singura problema e ca nu prea exista masina de test. Unul din consultati zicea ca o sa fac un test cu o masina care se da la buy-back si o au ei dar pana la urma nu mi-a mai zis nimic. Si asa am ajuns la 1.0 de pe varianta GT.


Alex

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by crinamatei »

cred ca varianta de 1.6 gdi e cea mai buna alegere. motorul de 1.0T e un motor nou care inca nu si-a dovedit fiabilitatea (sa nu uitam de primele serii 1.2 tsi de la VW care erau cu probleme). 1.0T in variatna GT line mi se pare exagerat la pret. Mi se pare ca ar trebui luat in considerare fiabilitatea masini in cei 7 ani, faptul ca ai si garantie in anii astia e un plus, dar pe langa motor cutie... mai sunt si altele subansamble la care garantie e mai mica ("bara la bara" e cu *). Daca incepe sa iti scartie una alta pe la interior, nu prea cred ca se va rezolva in service. Ceed-ul e departe de a fi perfect, dar la banii astia si comparand cu concurenta sta bine.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by quelloo »

impozit la 2.0 e 160 lei pe an, abia dupa 2.0 treci la sume de peste 700 lei
intretinerea n-ar trebui sa difere ca tot aceleasi filtre folosesti, poate sa intre putin mai mult ulei in ea dar nu ar trebui sa fie un factor de decizie
RCA nu e cu mult mai ieftin daca ai motorul mai mic (mi-am facut io calcule cand am vrut sa fac la a mea. RCA acum 2 ani pt mine 3900 lei si daca schimbam masina cu una de motor 1.5 imi cereau 3600 la aceasi firma)
la Casco se plateste mai mult cu diferenta procentuala de pret dintre cele doua motorizari
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by dorinelis »

GDI-ul de la KIA nu a iesit din calcule, trebuie doar sa gasesc masina de test, sper pana la vara sa se intample :))
Referitor la 1.0 T-GDI, nu doresc sa cumpar varianta GT Line, asta am avut-o la test. Pe mine ma intereseaza varianta normala PE, best sau star, voi vedea la momentul potrivit.

Ca buget cele 3 configuratii se apropie:

Mazda 3 1.5 varianta Challenge (aprox 16.800 E) -1500 rabla - discount (din ce a zis dealerul se face 1000E) = 14.300 + Vopsea (390) + Senzori (nush cat costa)...Pret final in jur de 15.000 E

Kia Ceed 1.0 T-GDI Varianta Best 16.600 E - 1500 rabla - discountul obisnuit de 1000 E (nu o sa-l prind pe cel din martie, comanda o dau la vara)= 14.100 + Optionale (in jur de 1000 E) ... Pret final in jur de 15.000 E

Kia Ceed 1.6 GDI ... aici tot pe aceeasi configuratie sunt cam 300 E in plus din care pot lua optionale...deci ar fi mai dotata sa zic asa. :)

* La Kia in functie de ce va fi la momentul respectiv iau in considerare si varianta Star. Deocamdata compar variantele de baza + optionale.

Alex

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by dorinelis »

quelloo wrote:impozit la 2.0 e 160 lei pe an, abia dupa 2.0 treci la sume de peste 700 lei
intretinerea n-ar trebui sa difere ca tot aceleasi filtre folosesti, poate sa intre putin mai mult ulei in ea dar nu ar trebui sa fie un factor de decizie
RCA nu e cu mult mai ieftin daca ai motorul mai mic (mi-am facut io calcule cand am vrut sa fac la a mea. RCA acum 2 ani pt mine 3900 lei si daca schimbam masina cu una de motor 1.5 imi cereau 3600 la aceasi firma)
la Casco se plateste mai mult cu diferenta procentuala de pret dintre cele doua motorizari
Salut,

Ai facut asigurarea pe persoana fizica sau e pe firma la cel mai scump asigurator? (ma refer la varianta de 3900 lei) ?? De fapt da ce era asa mare? Doar de la cilindree?

Mersi de raspuns,
Alex

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by quelloo »

tocmai, ca nu conta cilindreea
3900 la generali pentru 2.0
3600 la generali pentru 1.4

aveam 27 de ani la momentul respectiv si nu aveam incident (permis de 9 ani)
daca ziceam ca sunt casatorit primeam reducere,
daca eram femeie => reducere
daca aveam copii => reducere
daca eram bugetar => reducere masiva
daca nu eram din bucuresti => reducere mare

bottom line, am pus masina pe numele lu tata si am platit 505 lei pe tot anu
pe numele lu bunicamea de la tara care n-are nici permis costa 265 pe tot anu :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by bondalicir »

da. din pacate sistemul este infect. dar inca poate fi fentat...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by quelloo »

si la Casco au fost super nesimtiti si acolo nu aveam ce sa mai fac asa ca am renuntat.
in anul 5 de leasing pe persoana juridica m-a costat sub 700 euro Casco fara fransize si cu o valoare asigurata de vreo 9000 eur parca
in anu 6 masina a trecut pe numele tatalui meu (din motiv de RCA) si oferta la Casco a fost 1300 de euro cu 6000 de eur suma asigurata :O fara fransize intradevar. asa ca am zis pass
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by dorinelis »

Salutare baieti,

A trecut ceva timp de la startul acestui topic si intre timp m-am hotarat ce sa fac :). Dupa o intiala tentativa de la a cumpara ford focus 1.0 EB 125 cp si nemultumiri legate de ofertele primite, m-am reprofilat. Stocurile de i30 s-au terminat, elantra este prea "retro" pentru gustul meu, iar mazda 3 e frumoasa in continuare dar prefer sa-mi configurez masina asa cum doresc eu.

M-am hotarat ca un ultim mohican, sa cumpar 1.6 GDI star + cateva optionale intr-un buget de 15-16 k euro. Vroiam sa va intreb daca voi aveti urmatoarele optionale, si in cazul in care le aveti sau aveti cunostiinta sa-mi spuneti daca merita investit in ele:

1. ISG, nu prea stiu cum se comporta la Kia isg-ul, nu prea am gasit pe net informatii, merita luat?, se face economie ceva cu el?
2. Bord Supervision, acesta iti arata si alte lucruri decat afisajul original analogic?
3. Ma gandeam sa iau senzorii de parcare impreuna cu camera de la "Radio + CD + MP3 + TFT LCD display + Camera vedere mers inapoi + Bluetooth", voi ce ziceti, ma gandesc la faptul ca acea camera se va murdari in general de la praful nostru romanesc.
4. La varianta Star exista mai multe combinatii de tapiterii sau doar cea insertii albe pe usi si tapitaria scaunelor?

Multumesc anticipat,
Alex

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by Nesta3 »

ISG nu merge pus pe 1.6 GDI
Bordul supervision e misto.Am vazut si mi-a placut,dar nu stiu daca afiseaza vreun meniu in plus.
Daca iei camera,nu mai lua senzori.O sa fie degeaba,pentru ca la camera vezi tot ce e in spate,iar pozitionarea ei(unde este vizibila si partea din spate a masinii tale) face ca manevrele.sa fie foarte usoare.Si nu se murdareste asa usor.
Pachetele alea de interior(CP1 si CP2) schimba total look-ul masinii in bine: piele pe usi si scaune,ornamente negru lucios si manere cromate.Arata premium.Poti pune tapiterie neagra sau maro,cu insertii de piele.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

dumitrudany
Posts: 36
Joined: 22 Mar 2016, 01:50
Auto: Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP
Location: Bucuresti

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by dumitrudany »

Salut dorinelis,

Legat de alegerea senzorilor de parcare, configuratorul celor de la kia nu te va lasa sa nu alegi si senzorii de parcare la alegerea pachetului cu camera pe spate, chiar daca pe net nu spune asta.
Tapiteria are doua texturi la alegere: negru si maro, vezi aici.
1.6GDI nu suporta ISG, dar nici nu prea e necesar. Adica multi soferi considera acest lucru suparator...
ISG este numai pentru 1.0 T-GDI (120 CP) si 1.6 DSL.

Bord tip "Super vision" din cate stiu e un afisaj digital in interiorul vitezometrului analogic clasic. vezi aici detalii.

In descrierea mea, gasesti jurnalul meu, ca sa iti faci o idee de cum arata un 1.6GDI best + optionale.
[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=157&t=23900][b]Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP[/b] Sirius Silver + opt.[/url]

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by crinamatei »

referitor la tapiterie CP1 sauu CP2 este si pe bej deschis: bordul + fetele de usi, scaunele si cotiera + piano black ornamentele pe bord.

Post Reply

Return to “Generalităţi”