Parere/sfat Kia Ceed

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Parere/sfat Kia Ceed

Post by dorinelis »

Salutare la toata lumea,

Ma cheama Alex si sunt de ceva timp membru pe acest forum, ceva gen "quiet member", asta desi nu am o kia dar mi-am facut cont acum cativa ani din simplul fact ca am vrut sa vad poze cu aceasta masina (Ceed 2) dupa ce a aparut.
Asta tocmai pentru ca pe strazi nu prea am vazut asa multe masini cel putin fata de Ceed 1, desigur e alt pret dar parca si alta calitate? Asta astept sa-mi spuneti voi.

In acest an as dori sa-mi schimb masina (un sandel din 2011) si variantele mele pe care le urmaresc in acest moment sunt kia ceed/i30/ford focus, adica o masina compacta pe benzina. Fac anual maxim 15.000 km, atat am facut in cel mai "rulat" an cu sandelul dar in general 12.000-13.000 km.
La prima vedere cele 2 coreene sunt mai spatioase si au avantajul pretului mai mic. Cel putin la Ceed pentru 1.6 GDI varianta best pretul e de 14.000 aprox, cu discountul KIA, daca mai pui si rabla care din ce am inteles se continua si in 2016, ar putea fi un best buy pe la 12.500 sau ceva de genul.

Topicul l-am deschis deoarece vroiam sa va intreb pe voi, posesori de Ceed 2, fie ca e 1.4 sau 1.6, deja au trecut cativa ani, cum vi se pare aceasta masina? Ma refer la spatiu/ asamblare/ constructie/ confort?

La faza cu trasul motorului si altele voi vedea la test drive, deoarece daca voi cumpara masina sigur o voi testa de cel putin 2-3 ori inainte, cu varianta 1.6 am facut un test drive prin 2013 parca dupa ce a aparut si tin minte ca dupa ce m-am dat jos imi curgeau balele :) ca sa zic asa.

Bugetul meu nu este unul fix, dar se invarte pe la 15.000E.

As aprecia orice sfat, feedback, parere despre masina si marca Kia in general de la posesori.


Va salut,
Alex

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by BAU »

La 15.000 euro si cu discounturile posibile si poate cu programul Rabla iti iei o masina de iti curg balele , iti ies si ochii si iti cade si parul :D :D

Eu am un Ceed 1 (inca) pe care am considerat-o o masina experimentala a Kia careia pana acum nu am avut ce-i reprosa ( desi unii colegi de pe forum s-au mai plans). Si m-a costat putin peste 15.000

Ceed-ul 2 care are multe dotari incluse in standard la pretul acesta , despre care nu am vazut pe forum multe plangeri , nu ar avea de ce sa nu te satisfaca decat daca esti tu mai ghinionist, ca Ogy care cu toate acestea tot nu a renuntat la Ceed.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by crinamatei »

Posesor de Kia ceed 2014 1.4 benzina versiunea city, dupa 2 ani aproape si 25k km pot sa spun ca merge ca in prima zi fara probleme de nici un fel. Eu am ales ceed-ul si nu i30 pentru ca imi placea mai mult interiorul si am avut libertatea de a alege ceva optionale (interior bej, senzori parcare, geamuri fumurii spate). La aceasi bani, la acea vreme, aveam de la i30 motorul de 1.6 gdi dar nu eram convins de designul bordului. Ca si calitate cred ca sunt exact la fel. i30 e ceva mai ieftin iar la ceed ai optionale pe care le poti adauga. Restul tine de preferinte personale pentru design interior si exterior. Le-am condus pe ambele si par la fel ca spatiu interior, confort si tinuta drum. Parca ceed-ul e un pic mai rafinat, mai finisat pe alocuri - dar cei cu i30 probabil vor spune exact invers :). Eu am luat masina avand o lista de cerinte si un buget si asa am ajuns la acest model.
Eventual studiaza diferentele intre best si city sa vezi daca merita diferenta pentru tine sau nu.
Mi-a aduc aminte ca in prima iarna cand am luat anvelopele de iarna, ma gandeam sa iau si jenti de 15 doar pentru iarna dar nu puteam pune pentru ca varianta city are jenti de aliaj de 16 si discurile de frana pe fata sunt mai mari decat la best si nu merg jenti de 15. Acest aspect l-am cam ignorat atunci. La fel cu city nu vei putea face "drifturi" in parcari la mall, pentru ca ai frana de mana electrica :)) asta daca esti interesat de copilarii :)
Sa nu uiti de PTC (Positive Temperature Coefficient) heater, au am uitat si parca imi pare rau.


...a am uitat, acum o luna mi s-au ars 3 becuri h7 - faza scurta stanga si cele 2 de cornering - dar astea le pun la consumabile nu la probleme.

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by dorinelis »

Intai, mersi frumos de raspunsuri,

Apoi, marele avantaj la Kia, cel putin fata de i30 sau chiar si fata de ford, e ca are multe optionale si sunt ca pret decente as zice, practic poti configura masina cum vrei, asta ma atrage mult. Ideea mea ar fi sa iau un Star + cateva optionale. La Best, sunt mai putine variante iar unele le poti comanda doar de la Star in sus dar si Best e ok ca echipare entry level, no comment.

Voi vedea cand va veni vremea :) sa ma decid si depinde ce oferte vor fi la momentul respectiv gen in vara sau toamna.

Alex

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by panzer »

Am scris detaliat ce cred despre noul Ceed in garajul meu: viewtopic.php?f=157&t=23521&start=15 sau link-ul din semnatura.

Nu mai repet aici. O singura chestie: decat 1-2 optiuni in plus mai bine ia motorul mai mare: 1.6 gdi. E diferenta mare intre ele.
In plus zilele astea la -22 grade dimineata am regretat ca nu am luat pachetul de iarna.

Bineinteles ca cei de la Kia o trag pe a lor: discount doar pe masina pe care o vor ei. Dar te mai plimbi pe la dealeri mai mici si iti aduc si ce vrei tu.
Pt mine ar fi fost:
Best 1.6 gdi, SW
+ bluetooth
+ pachet de iarna (scaune, volan, duze stropitor, partea de jos a partbriz-ului incalzite)

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by dorinelis »

Salutare,

Motorizarea pe care vreau sa merg e 1.6 GDI, intradevar. Mai sunt foarte putine "aspirate" in comert, ce-i drept, astept sa vad cum merge masina si sper sa gasesc masina de test. Cred ca pentru un om normal care nu vrea sa faca pe Schumacher, e destul, desi initial m-am gandit si la 1.5 Ecoboost, dar e al naibii de scump.

La Kia sunt 5 lucruri care ma intereseaza si care fata de concurenta sunt plusuri cred eu:
1. Posibilitatea de a configura masina
2. Pretul
3. Spatiul interior, confortul, ergonomia
4. Garantia
5. Motorizare fiabil

Alex

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by BAU »

Ai dreptate , si eu sunt adeptul unui 1.6 aspirat . Se pare ca este cel mai reusit , cel mai echilibrat motor .

Cele 5 puncte chiar sunt reale , si ar trebui sa cantareasca mult in alegere.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Pai aspirate 1.6 au nai ramas doar pe la japonezi Honda Civic Mazda 3 Toyota
SAAB 9-5

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by stenso »

Civic are 1.8 iar mazda 3 are 1.5 . 1.6 este cel mai reusit si echilibrat de la (aspiratele) kia. Ca 2.0 de la mazda 3 este mult mai economic si mai puternic iar 1.8 de la civic este la fel la consum si bineinteles (putin) mai rapid.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by panzer »

2.0 ala de 120cp de la Mazda nu este atat de economic pe cat crezi: este tot un GDI mai mare dar subtiat din injectie. Ca sa obtii cuplul, apesi, si consuma.
Nu stiu nimic despre cel de 150cp.

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by frantic »

Motorul de 2 l de la Mazda vine in doua trepte, de 120 CP, respectiv 165 CP, si, conform producatorului, pare destul de economic. Dac-as fi acum in situatia de-a lua o masina noua, Mazda 3 in varianta 165 de cai ar fi in mod clar o optiune.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by Razica »

doar ca 2.0 de 165 cp vine doar de la nivelul de echipare Revolution, adica pleaca de la 21.500 euro si atunci te mai gandesti odata la ceed GT cu 1.6 turbo, sau un leon fr 2.0 TDI (tot pe acolo iese ca bani+faruri led) sau un focus. din ce vad eu pana in 15.000 de euro, ceed-ul 1.6gdi star cu cateva optionale si ticket rabla e cam best-buy. mazda e scumpa la ce ofera.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by panzer »

Aveti dreptate: 165 cp are varianta mai puternica. Mi-a fost lene sa mai intru la ei pe site.

Cel de 120 il are un prieten: eu am 7.0 mediu pe 9000 km cu 1.4 pe Ceed 2 fara start and stop. El are 7.3 mediu pe 7000 km mai mult extraurban si cu start and stop pe care s-a saturat sa il tot dezactiveze de fiecare data. Doar nu credeti ce spune producatorul!

Aviz amatorilor: sistemul start-stop la Mazda se dezactiveaza prin meniu - f greu de facut de fiecare data cand mergi de colo colo. La honda e un buton direct pe bord - usor de utiliat daca stai mult in traficul din Bucuresti. La kia nu stiu ca n-am si nici n-am vrut sa am. Mi se pare ca nu este facut pt traficul din Bucuresti - ci pentru orase mai mici de provincie.

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by dorinelis »

Masina perfecta nu prea exista, oricum ai da, mi-ar place de exemplu combinatia asta:
-caroserie de Mazda
-motor 1.5 de for Ford
-garantie de KIA
-spatiu + confort de KIA
-optionale de KIA
:)) ....deci tot KIA iese la avantaj :)

Mazda e o masina foarte frumoasa, de fapt cred ca si de asta a fost facuta, sa-ti ia ochii. Poate sunt eu subiectiv dar in clasa compacta masina mai frumoasa, ma refer la exterior, nu cred ca exista.

Cand vine vorba de motoare, conditii de cumparare, pret....detalii de genul....se mai strica treaba.

Ceea ce ma deranjeaza pe mine unul, din pozitia mea de cumparator, e sa dau un pret, destul de mare as zice, pe o anumita configuratie care poate sa-mi placa sau nu. Iar daca vreau sa adaug niste chestii....sa devina pretul chiar astronomic.

Gen, la ford, optional vopsea metalizata e 500E fata de 90E la Kia, apoi pachet iarna cu scaune si volan incalzit e 500E la ford si 177 la KIA. (La ford are ceva in plus adica scaune + volan+ parbriz incalzit). Si in genul asta sunt multe exemple.

Intr-o zi, optimist fiind, imi configurasem un rapid si mi-au iesit cam 2000E sau chiar mai mult niste optionale de bun gust pe care le-ar lua orice om.....si tot nu era ce imi doream....la KIA cum 2000 E imi fac aproape full masina. :)

Va salut,
Alex

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parere/sfat Kia Ceed

Post by BAU »

Cam asta am vrut si eu sa spun .

La Kia ai multe optionale incluse in configuratia de baza , optionale ce la alte masini te rup la buzunar.

Din acest motiv am spus ca la 15.000 euro iti iei o Kia grozava , chiar configurata de tine.

Daca dintre celelalte caracteristici la Mazda importanta este caroseria iar la Ford motorul , atunci ramai la Kia , are mai multe avantaje :D :D :D
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”