Achizitie Kia Ceed

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Pana acum, totul este bine. :D Daca deranjeaza, puteti sa stergeti.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by bondalicir »

sa o stapanesti fara evenimente si sa te bucuri de ea. arata bine si astra. nu stiu cum este modelul asta, insa cel precedent avea materiale cam nasolae la interior, cel putin modele mai de baza...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Adica full plastic de toate jena.Posibil la asta nou sa fi rezolvat problema asta.
Sa o stapanesti cu placere
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Principala problema la Astra H era directia care era de toata jena. Mai precisa la Logan. Acum cred ca s a rezolvat.
SAAB 9-5

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Multumesc pentru urari ! Intre H si K mai este o generatie, J.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Da asa e..uitasem.Sa o stapanesti cu placere!
SAAB 9-5

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Danicko »

Impresia mea este ca s–au micsorat mult diferentele de pret intre ceed si concurentii consacrati astfel ca alegerea ceed-ului e mai grea.
Preturi cu rabla masini noi:
Ceed 1.4 best 10800
Golf 7 1.2 tsi cu climatronic 12000
Focus 1.0 ecoboost cu clima automata 12400
Astra J 9999.
Golful e mult peste ceed la orice focusul la fel mai putin portbagaj, astra j dpmdv e sub ceed.
Ce cumparam acum in jur de 12000?
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Qalex21 »

Te referi aici strict la categoria accesibila ? Adica motorizari si echipari entry level ?

Eu unul nu vad cum Golf este peste Ceed la orice, din contra. Eu decat sa imi iau Golf, as spune pas.

Ceed PE 1.4 GSL Best 100 CP: 12,347 Euro

Plusuri fata de Golf:
- Garantie 7 ani
- Pret de achizitie
- Exterior si interior (dupa parerea mea)
- Fiabilitate
- Cutie de viteze in 6 trepte

Golf 7 Trendline 1.2 TSI 85 CP: 15,825 Euro

Plusuri fata de Ceed:

- Mai sprintena si flexibila din cauza motorului turbo
- Dotari standard ceva mai bune
- Consum pe hartie ceva mai bun

Personal, as alege Ceed, fara sa stau pe ganduri.

Ceed-ul inca pastreaza un raport/pret calitate foarte bun, parerea mea. De exemplu, eu am vrut un hatch diesel puternic cu dotari bune, imagine buna, fiabil, aratos si pe radar nu mi-a aparut decat Ceed PE > 15,700E cu ceva dotari optionale incluse si tichet rabla e foarte bine.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Sa dai 16000 euro pe o masina cu 85 cp, cu lacune in privinta motorului asta tsi,cu aceleasi design de cand lumea si pamantul, mi se pare exagerat.Din toate punctele de vedere
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Qalex21 »

Si cred ca mai este de fapt un plus la Ceed, suspensia spate independenta. Modelele ieftine de Golf nu au asa ceva.

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Danicko »

Golf trend cu pachet select inclus e 12000 cu rabla. Nu 15000. Motorul e mai placut la condus decat a mea si confortul mult peste..inclusiv cum se simte directia la condus..mai sportiv. Eu as luat tot ceed ca am avut o experienta placuta cu actualul best dar dupa ce am mera cu golf am vazut ca nu se pot compara, poate doar la pret..diferenta de sub 1000e.
Repet
Golf trend cu pachet select climatronic si alte chestii e 12000 tva inclus cu rabla.
Ceed e 10900.
Am fost la reprezentante.
La VW a mai facut un discount din prima.
La kia nimic.
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Qalex21 »

Ai modelul nou de Ceed, nu ? 2012+. M-ai facut curios. O sa incerc sa fac si eu un test drive cu o versiune mid-range de Golf sa vad cum este. Ceed-ul actual pe care il detin mi s-a parut cea mai confortabila si bine insonorizata masina cu care am mers vreodata, deci Golful ar trebui sa fie al naibii de bun. Oricare ar fi outcome-ul, asta nu o sa imi schimbe vreodata parerea pe care o am vizavi de VW si reticenta de a cumpara orice de ei.

Directia mi s-a parut OK la Ceed din prima, insa cand am condus recent la reprezenta Ceed PE cu optiunea Flex Steer in modul sport, mi-a placut instant mai mult decat la a mea. Cand o sa imi vina noua masina, o sa incerc sa fac o comparatie cat mai obiectiva cu Golf VII 1.6 TDi in termeni de confort, insonorizare, motor diesel, build quality etc

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by quelloo »

diferenta de pret este totusi de peste 10% la masini din aceeasi clasa (si care de ceva vreme sunt f apropiate la calitatea materialelor, asamblarii, dotarilor etc.)
si asta este pentru entry level, de aici diferenta tot creste. De exemplu la VW modelul apropiat de Ceed GT ca si putere (da stiu ca e mai potent dar sub el toate se chinuie la 150 cai) si diferenta de pret este enorma (8000 euro daca punem rabla si la golf - 25000 vs 17000)

si intrebarea ramane... golf trend??? => plasticele alea??? => mai bine octavia ca ramai si cu bani si cu loc in portbagaj :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Achizitie Kia Ceed

Post by panzer »

Directia si trenul de rulare fac diferenta. Mazda pe benzina. Un compromis mai bun: directie de ford, interior fain. Insa nici acolo n-o sa vedeti discounturi in afara de cele de campanie. Trebuie studiat un pic forumul lor, sunt ceva probleme dar nu esențiale.
La VAG trebuie sa ai incredere in ei ca au rezolvat TSI-ul desi nu cred. Eu unul stau deoparte de firma care a busit toate motoarele in ultimii 6-7 ani: tsi au cazut cu sutele de mii, tdi-ul initial a avut mari probleme cu injectoarele, acum alfam ca si din soft sunt manarite. Doar o amintire de prost gust de cand aveam VAG: la fiecare intrare in service au procedura sa faca update la soft fara sa te intrebe. Pleci cu masina mai lenesa decat cand ai venit. Nu te poti opune ca si consumator.

Honda e teribila la preturi. 2 motoare si oricum incep de la 20k.

Doar ca idee: eu nu as mai lua acum diesel. Lumea incepe sa inteleaga ca NOx sunt mai nocive decat COx iar autoritatile sunt decise sa le scoata din orase. Nu stim peste 7-8 ani cui vom mai vinde masinile diesel. Noile norme de poluare doar cu adblue le mai scot. Dar se pare ca doar Mercedes a recunoscut asta pe fata. Restul ori le-au manarit ori au mintit pur si simplu.

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Danicko »

Da. Nici eu nu mai am incredere in VAG. la 12000 mai e vreo masina in afara de golf si focus care are portbagajul prea mic? Sau sa merg tot pe ceed 1.4 best?
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

Post Reply

Return to “Generalităţi”