Achizitie Kia Ceed

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by panzer »

Mai este pe CRV in varianta 155cp.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by stenso »

Alea sunt second...adica se produceau candva....la moment ca si masina noua pe crv este doar 1.6 diesel. ( si benzina ce am enumerat anterior)

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Am fost de am vazut si Opel Astra, masina arata bine dar inca nu am facut un test drive. Ca idee Astra este mai ieftina ca Ceed-ul si mai dotata, Astra ajunge la 13.300 prin Rabla iar Ceed la 13.693 (configuratie facuta pe motorul de 1.4 100Cp). Kia este echipare Star + pachet vision, pachet CP2, pachet travel, senzori parcare spate, sistem aprindere automata lumini de zi, bluetooth, geamuri electrice spate, stopuri cu led-uri. Astra echipare Enjoy + pachet Confort 2 si proiectoare ceata.

Ca dotari in plus fata de Ceed avem: iluminare multicolor led in interior, parbriz atermic, ecranul IntelliLink de 4.0 care suporta Android Auto, senzori de parcare fata, oglinda interioara heliomata.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by crinamatei »

mihai_dorin wrote:Am fost de am vazut si Opel Astra, masina arata bine dar inca nu am facut un test drive. Ca idee Astra este mai ieftina ca Ceed-ul si mai dotata, Astra ajunge la 13.300 prin Rabla iar Ceed la 13.693 (configuratie facuta pe motorul de 1.4 100Cp). Kia este echipare Star + pachet vision, pachet CP2, pachet travel, senzori parcare spate, sistem aprindere automata lumini de zi, bluetooth, geamuri electrice spate, stopuri cu led-uri. Astra echipare Enjoy + pachet Confort 2 si proiectoare ceata.

Ca dotari in plus fata de Ceed avem: iluminare multicolor led in interior, parbriz atermic, ecranul IntelliLink de 4.0 care suporta Android Auto, senzori de parcare fata, oglinda interioara heliomata.
pe configuratorul de opel, Astra echipare Enjoy + pachet Confort 2 ajunge la 17000 euro
sa inteleg ca mai da dealerul 2200 euro reducere?

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Au reducere de 2400 E + 1500 Rabla.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Ogy »

La spatiul interior si "zona de intrare"in masina este vreo diferenta?

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Portbagajul la Ceed este de 380L, Astra 370L; spatiul pe bancheta din spate este mai mare, dar asta datorita felului in care sunt facute scaunele la Astra, au o scobitura in spate unde intra genunchii pasagerului din spate. Ca dimensiuni Ceed-ul este mai mic atat la lungime si latime cat si la inaltime. Daca e sa ma iau doar dupa felul in care iti lasa impresia spatiul interior, in fata ambele modele au acelasi spatiu, iar in spate Astra castiga.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by quelloo »

io n-as lua astra nici rupt.
modelul nou intradevar nu l-am condus, dar opel nu are compacta de cativa ani doar si toate modelele anterioare sunt prastie la condus.

test drive before buying!!!!
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by stenso »


quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by quelloo »

stiam dar tot nu-mi place :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by panzer »

stenso wrote:Alea sunt second...adica se produceau candva....la moment ca si masina noua pe crv este doar 1.6 diesel. ( si benzina ce am enumerat anterior)
[-X
vezi aici: http://www.hondatrading.ro/honda-cr-v/d ... preturi/22
SPECIFICATII SI MOTORIZARI
2.0 Elegance MT 4WD
Tip motor SOHC 16valve
Transmisie Manuala
Combustibil Benzina
Cilindree(cm³) 1997
Putere maxima (cp/rpm) 155 / 6500 Moment maxim (Nm/rpm) 192 / 4300

Mai exista, e chiar ok motorul pt masina respectiva. Incepe 4WD de la 24700 euro pret de lista. La ce are pe ea este doar cu un pic mai scumpa decat Sportage. Mergand cu amandoua nu inteleg de ce isi cumpara lumea Sportage pe benzina 1.6 gdi. Poate nu au facut niciodata test drive cu CRV. Cu Rabla si discounturi o tragi f aproape de 21000 euro. Sportage City ajunge la 1.6 gdi 2WD la 18000 euro.
Pui 4x4, cutie si directie de Honda (versus directie de Kia si cutia care inca agata), interiorul si calitatea materialelor Honda. Numai scaunele fac jumatate din diferenta de bani! Cine a stat macar odata 10h intr-un scaun de Honda Accord sau CRV intelege ce spun. Sunt in aceeasi clasa cu Mercedes dupa parerea mea la confort interior. La cat e de mare masina nu are tangaj - daca aveti copii si intelegeti ce inseamna sindromul refluxului gastro.

Plus spatiul interior si portbagaj. Nu vorbesc de cat de bine isi pastreaza CRVul valoarea la revanzare. Si nici de posibilitatea ca in balamucul din Bucuresti un 2.0 benzinar sa scoata consumuri mai mici decat 2.0 diesel de la Kia. Stiu insa ca nimeni nu va fi de acord cu mine - sigur Diesel-ul trebuie sa consume mai putin, nu?

Revenind on-topic la problema colegului: Megane si Astra nu prea au ce cauta in poza asta decat daca te gandesti numai la primii 2 ani. Toate sunt cam la fel pe hartie, dar mergi si fa test drive cu toate. Ford si Mazda o sa iti placa cum se conduc, mai sporty, dar sunt mai scumpe. Ceed-ul nou se conduce ca si Megane (prost dupa parerea mea desi am masina in curte) - sunt f orientate spre confort, ambele cu directie total nerealista si o suspensie de leganat copii.

Ca o concluzie personala in zona Compacta strict la motoarele pe benzina
- Ceedul isi face banii din cauza fiabilitatii si a preturilor mici de intretinere, garantie mare. Numai la versiunile slab echipate. Adica in jur de 12.000 euro, ca sa nu dai banii pe Logan, Megane sau altceva frantuzesc.
- In jur de 15.000 mergi pe Mazda 3 - ei acolo sunt echilibrati ca bani versus ce ofera. Stai deoparte de echiparile Revolution. Bani dati degeaba.
- spre 18.000 poti sa mergi spre Focus 1.5 turbo, Civic 5d, Golf cu motor mare. Astea sunt si cele mai faine la condus, dar dai niste bani pentru asta.
- peste 22-23.000 ai BMW 120 si A3 1.8tfsi - alta mancare de somon scump.

Masini de evitat: megane (probleme lunare la service), octavia - am avut si mi-a mancat sufletu si vreo 12.000 euro.
Masini pe care eu nu le-am bagat in seama: Peogeot - Citroen (din motive chinezesti), Volvo (din motive de scrie prost pe tine cand ajungi in fata service-ului Forum Auto), Civic 4d (din cauza ca e foarte joasa si nu ma pot da jos din ea usor), Fiat, Opel (din cauza de fiabilitate), Chevrolet (din cauza de plastice).

Vad ca le compari portbagajul: nici una nu are portabagaj in zona asta. Daca vrei ceva decent iei variantele Break. Atat la Ceed cat si la Focus arata bine. Nu se compara cu Octavia, dar am mai spus ca aiai e pur si simplu o teapa ordinara de unde pe vremuri era super masina.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by quelloo »

=D>

doar o completare, in zona de 18000 iau proceed GT :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Panzer, si eu am avut probleme cu Meganul dar nu poti sa zici afirmi ca e masina de mers lunar in service, este o exagerare trasa rau de par. Am condus Ceed, desi te rogi de dealeri si tot nu am reusit sa conduc motorul de 1.6 (pur si simplu nu exista in Bucuresti si asta mi se pare o gresala enorma a importatorului Kia). Eram axat pe Ceed, acum nu mai sunt datorita pretului ( este mai mare decat Focus) cat si al confortului (ma enerveaza la culme plasticul ala care il lovesti cu piciorul drept, ma refer la cel de langa portul USB). Directia la Focus este de pe alta "planeta" atat fata de Megane cat si de Ceed, la fel si tinuta de drum. Sa stii ca Ceed-ul este mai tapan pe viraje si are suspensia mai tare decat Megane 2, care e o barca in comparatie cu Ceed.

Da, eram incantat de Ceed, mai ales dpdv al garantiei si a felului in care arata, dar dupa ce am incercat si Focus m-am sucit la 180 grade. Cu aceeasi bani pe care ii dau pe un Ceed iau un Focus mai echipat, intradevar cu 10Cp mai putin si cu 5 ani garantie.

Atasez planul de revizii si sa imi spuneti daca sunt diferente notabile intre Ford si Kia la preturi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by crinamatei »

mihai_dorin wrote:Panzer, si eu am avut probleme cu Meganul dar nu poti sa zici afirmi ca e masina de mers lunar in service, este o exagerare trasa rau de par. Am condus Ceed, desi te rogi de dealeri si tot nu am reusit sa conduc motorul de 1.6 (pur si simplu nu exista in Bucuresti si asta mi se pare o gresala enorma a importatorului Kia). Eram axat pe Ceed, acum nu mai sunt datorita pretului ( este mai mare decat Focus) cat si al confortului (ma enerveaza la culme plasticul ala care il lovesti cu piciorul drept, ma refer la cel de langa portul USB). Directia la Focus este de pe alta "planeta" atat fata de Megane cat si de Ceed, la fel si tinuta de drum. Sa stii ca Ceed-ul este mai tapan pe viraje si are suspensia mai tare decat Megane 2, care e o barca in comparatie cu Ceed.

Da, eram incantat de Ceed, mai ales dpdv al garantiei si a felului in care arata, dar dupa ce am incercat si Focus m-am sucit la 180 grade. Cu aceeasi bani pe care ii dau pe un Ceed iau un Focus mai echipat, intradevar cu 10Cp mai putin si cu 5 ani garantie.

Atasez planul de revizii si sa imi spuneti daca sunt diferente notabile intre Ford si Kia la preturi.
si la ceed reviziile sunt tot pe la 700 lei

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by quelloo »

observ ca la astia toata suspensia e consumabila :))
sunt si niste exagarari acolo, nu cred ca o sa schimbi placutele la 20000 km sau discurile la 40000.
si reviziile sunt cam scumpe: atat dadeam io cand era masina la inceput, pentru motor de doua ori mai mare si diesel. (am un prieten cu Ford care merge sa-si faca reviziile in Pitesti ca iese mai ieftin cu tot cu drumul - de luat in considerare)

Ford se conduce cel mai bine clar. Dar personal nu prea-mi place cum arata (fiesta ingrasata) dar asta tine de fiecare in parte.

Ceedu nou are suspensiile mai moi decat ala vechi :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”