Ceed 2 - revizii benzina

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Ceed 2 - revizii benzina

Post by panzer »

Salut,

Dintre cei cu Ceed 2 - de unde cumparati piesele de revizie? Costa la fel ca la Ceed 1?

Facem 1 anishor saptamana viitoare si se impune o revizie.

Merci

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by crinamatei »

panzer wrote:Salut,

Dintre cei cu Ceed 2 - de unde cumparati piesele de revizie? Costa la fel ca la Ceed 1?

Facem 1 anishor saptamana viitoare si se impune o revizie.

Merci
eu l-am luat de la dealer, in cluj ar fi la un pret de 700 lei - pret revizie (manopera+piese), cel mai scump mi s-a parut fitru de polen undeva la 170 lei mult peste ce gasesti pe net sau in magazine, la ulei si-au pus doar 35-40 lei in plus (200 lei 4l mobil 1 esp), restul e decent.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by johnnys25s »

Salutare !
Filtrul de polen este asa de scump pentru ca este "cu carbon activ" - care are rolul de a absorbi mirosurile neplacute + ca este mai dens decat unul normal si de aceea este mai scump (plus adaosul lor). Dar parerea mea este ca in Rom nu se merita sa dai banii pe asa ceva !!
Motive:
- se imbacseste foarte repede (nu o sa mai existe acelasi flux de aer catre parbriz - o sa se abureasca mai des)
- nu absoarbe atat de bine mirosurile pe cat am crede! plus ca la noi sunt foarte multe mirosuri neplacute.
- in Romania se schimba la fiecare revizie, fata de alte tari mai curate (nu se merita unul asa scump - 'performant').
- piesele OE sunt fabricate de diverse firme care au pe piata acelasi produs sub denumire proprie, de aceiasi calitate, la juma de pret.
- pretul !?
In schimb, se merita (trebuie) sa cumperi un filtru cu carbon activ daca esti foarte sensibil/alergic la praf si/sau polen !
Poti cumpara piese originale si de la magazine de piese auto cu un pret muult mai mic decat in reprezentanta !
Cele enumerate mai sus sunt pareri proprii ale unui fost mecanic si vanzator de piese auto !
Multumesc.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by panzer »

Asta intrebam: sunt aceleasi piese? Acelasi Ulei? 5w30 esp formula?

Filtru de polen este 30 lei. Il iei normal si il schimbi/scuturi cat de des ai nevoie. Dureaza 1 minut.

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by ICEMAN »

panzer wrote:Asta intrebam: sunt aceleasi piese? Acelasi Ulei? 5w30 esp formula?

Filtru de polen este 30 lei. Il iei normal si il schimbi/scuturi cat de des ai nevoie. Dureaza 1 minut.
filtrele ca filtrele dar sincer parerea mea personala este ca uleiul este cam slab calitativ, la mine ( 1.6 crdi) este dat la 15km sa fac schimbul dar deja dupa 10km se simte ca este pe duca uleiul.

as vrea ca la urmatorul schimb sa trec pe motul dar nu stiu cum sa fac sa nu afecteze garantia.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by crinamatei »

ICEMAN wrote:
panzer wrote:Asta intrebam: sunt aceleasi piese? Acelasi Ulei? 5w30 esp formula?

Filtru de polen este 30 lei. Il iei normal si il schimbi/scuturi cat de des ai nevoie. Dureaza 1 minut.
filtrele ca filtrele dar sincer parerea mea personala este ca uleiul este cam slab calitativ, la mine ( 1.6 crdi) este dat la 15km sa fac schimbul dar deja dupa 10km se simte ca este pe duca uleiul.

as vrea ca la urmatorul schimb sa trec pe motul dar nu stiu cum sa fac sa nu afecteze garantia.
Cum îți dai seama că e pe duca uleiul?

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by ICEMAN »

crinamatei wrote:
ICEMAN wrote:
panzer wrote:Asta intrebam: sunt aceleasi piese? Acelasi Ulei? 5w30 esp formula?

Filtru de polen este 30 lei. Il iei normal si il schimbi/scuturi cat de des ai nevoie. Dureaza 1 minut.
filtrele ca filtrele dar sincer parerea mea personala este ca uleiul este cam slab calitativ, la mine ( 1.6 crdi) este dat la 15km sa fac schimbul dar deja dupa 10km se simte ca este pe duca uleiul.

as vrea ca la urmatorul schimb sa trec pe motul dar nu stiu cum sa fac sa nu afecteze garantia.
Cum îți dai seama că e pe duca uleiul?
din cate am vazut incepe sa fie ceva mai zgomotos motorul si parca si consumul creste putin,iar ca zgomot pe langa diferenta care se aude la rece se mai aude si in turatii mai mari, ma rog asta e parerea mea poate gresesc. oricum intentionez sa trec pe motul dar sa vad cum fac sa nu afecteze garantia

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by bondalicir »

treci linistit pe motul ca nu are cum sa iti afecteze garantia... eu merg cu motul de la 40k km... daca ai dpf iti recomand x-clean plus 5w30 de la motul. intruneste toate standardele necesare pentru a fi folosit pe kia...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by ICEMAN »

bondalicir wrote:treci linistit pe motul ca nu are cum sa iti afecteze garantia... eu merg cu motul de la 40k km... daca ai dpf iti recomand x-clean plus 5w30 de la motul. intruneste toate standardele necesare pentru a fi folosit pe kia...
singurul lucru de care ma feresc ,este sa nu comenteze in cazul in care se intampla ceva si sa zica ca am adus eu uleiul si deasta sa intamplat ....

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by ICEMAN »

bondalicir wrote:treci linistit pe motul ca nu are cum sa iti afecteze garantia... eu merg cu motul de la 40k km... daca ai dpf iti recomand x-clean plus 5w30 de la motul. intruneste toate standardele necesare pentru a fi folosit pe kia...
se simte diferenta fata de vechiul ulei?

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by bondalicir »

Imi este greu sa apreciez ca nu am mai mers cu alt ulei de f mult timp. Acum am 175000km. Motorul se aude cum trebuie, merge rotund, trage bine si nu consuma un strop nici acum. Deci as trage concluzia ca ii place...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Ceed 2 - revizii benzina

Post by ICEMAN »

bondalicir wrote:Imi este greu sa apreciez ca nu am mai mers cu alt ulei de f mult timp. Acum am 175000km. Motorul se aude cum trebuie, merge rotund, trage bine si nu consuma un strop nici acum. Deci as trage concluzia ca ii place...
oricum clar dupa parerea mea motul este peste mobil 1...deci nici eu nu vad dc sa nu fie ok

Post Reply

Return to “Generalităţi”