Roti iarna

dumitrudany
Posts: 36
Joined: 22 Mar 2016, 01:50
Auto: Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP
Location: Bucuresti

Roti iarna

Post by dumitrudany »

Salut,

Mi-am achizitionat anvelopele si jantele pentru iarna aceasta.

O singura intrebare mi-a mai ramas:

Stie cineva daca piulitele/prezoanele de la jantele de aliaj (cu care a venit masina) pot fi folosite si la jantele de tabla?
(pt Kia Ceed 2016)

Sau este necesara achizitionarea unui set separat?
[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=157&t=23900][b]Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP[/b] Sirius Silver + opt.[/url]

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by BAU »

Vad ca la tine este vorba de o kia din 2016.

Eu o am din 2007 si am folosit de ani de zile aceleasi piulite cu care a venit masina ( pentru jante de aliaj ) si la jantele de iarna de tabla .

Banuiesc ca si tu ai acelasi tip de piulite .

Singurul inconvenient la care ar trebui sa fii atent : filetul de la piulite sa nu fie mai scurt decat prezonul caz in care prezonul ar freca in capatul piulitei .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

dumitrudany
Posts: 36
Joined: 22 Mar 2016, 01:50
Auto: Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by dumitrudany »

Am raspunsul: Cei de la Service Kia mi-au spus ca pot fi utilizate piulitele de pe jantele de aliaj cat timp nu se vor folosi capace OEM KIA (cele cu prindere in prezon).
[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=157&t=23900][b]Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP[/b] Sirius Silver + opt.[/url]

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by BAU »

Au si cei din service dreptate , si nu prea .

Se pot folosi si capacele de plastic doar ca piulitele de la jantele de aliaj nu au din constructie un guler ce tine acel capac.

Din acest motiv , la jantele de tabla cind se folosesc piulitele de la jantele de aliaj impreuna cu capacele de plastic , capacele sunt mai presate spre centru si mai departate de jante cu cca 3-4 mm.

Acest lucru se observa doar daca privesti roata de aproape , de la distanta nu iti dai seama .

Vorbesc din experienta proprie : folosesc pe timpul iernii piulitele de la jantele de aliaj pe jantele de tabla , impreuna cu capacele de plastic .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by ICEMAN »

dumitrudany wrote:Salut,

Mi-am achizitionat anvelopele si jantele pentru iarna aceasta.

O singura intrebare mi-a mai ramas:

Stie cineva daca piulitele/prezoanele de la jantele de aliaj (cu care a venit masina) pot fi folosite si la jantele de tabla?
(pt Kia Ceed 2016)

Sau este necesara achizitionarea unui set separat?
salutare

cat ai dat pe jante si unde ai gasit ?

ms

dumitrudany
Posts: 36
Joined: 22 Mar 2016, 01:50
Auto: Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by dumitrudany »

@ICEMAN: 270RON/bucata , sunt aftermarket, producator ALCAR, dar vandute prin eMag. Le pun weekendul acesta pe masina ca sa scap de o grija.
Par de foarte buna calitate. Mai poti intreba si la reprezentante KIA unde mi se oferise un pret ~310 RON. Au fost mai scumpe decat media fiindca a trebuit sa pun R16, datorita faptului ca am optat la niste etriere pe discurile de franare mai mari :).

Pentru dimensiuni poti utiliza site-ul asta.

@BAU, merci mult de explicatii! Zici bine ce zici ;)
[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=157&t=23900][b]Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP[/b] Sirius Silver + opt.[/url]

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Roti iarna

Post by johnnys25s »

Salutare dumitrudany

In legatura cu problema/nelamurirea ta:
- eu iti recomand sa NU folosesti aceleasi piulite
- jantele de ALU sunt mai groase in "carne" si s-ar putea sa iti iasa surubul prin capatul piulitei !
- unghiul conului difera la piulitele pt jante de tabla fata cele de la ALU
- e foarte posibil sa zgarii partea conica a piulitelor, ca apoi sa strici jantele de ALU

Am lucrat aprox. un an in domeniul "vulcanizarilor" si stiu ce vorbesc !
Iti recomand sa dai jos o piulita de pe masina si sa te duci la un magazin de piese auto si sa o compari cu o piulita pentru/de jante de tabla, eventual sa probezi pe masina (pe jantele de tabla) - o sa se vada mai bine diferenta !!
Garantez ca daca nu era nicio diferenta, nu se mai fabricau si piulite pentru jantele de tabla (si viceversa) !

Multumesc.

micutu
Posts: 34
Joined: 21 Nov 2016, 01:24
Auto: kia Ceed 1.6 GT
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by micutu »

Salutare, de vineri sunt posesorul unui ceed gt, am observat ca in talon si in cartea masinii am voie doar jante de 18.
Tare nu as vrea sa schimb doar cauciucurile, vreau sa achizitionez inca un set de jante, preferabil originale.
Stiti pe cineva care ar avea de vanzare sau unde as putea sa incerc sa caut? Maine vreau sa vorbesc si cu dealerul pentru o oferta dar este posibil sa imi dea un pret destul de mare.


Va multumesc
A mistake repeated more than once is a decision

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by andrei1271984 »

Salut,


Sa o stapanesti sanatos !
La varianta cu dealer-ul nu te mai gandi ca o sa-ti dea de 3 ori pretul :)
Cauta pe net , gasesti o multitudine de variante.
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Roti iarna

Post by Nesta3 »

La janta.ro gasesti pachete janta+anvelopa.
Iti recomand jante pe 17" pentru ca cele de 16" nu intra din cauza etrierului.
Pret per set undeva intre 2800-3500 lei: janta Dezent RN+ anvelopa Kuhmo KW27 IZen,Kuhmo WP71 sau Falken HS449, pe dimensiunea 205/50/17
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

micutu
Posts: 34
Joined: 21 Nov 2016, 01:24
Auto: kia Ceed 1.6 GT
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by micutu »

Va multumesc frumos pentru raspuns, este bine de stiut ca pot sa pun si de 17 pe ea. O sa ies mai ieftin :D
O sa revin cu o postare dupa ce o sa cumpar rotile.
A mistake repeated more than once is a decision

ganimede
Posts: 3
Joined: 06 May 2018, 12:58
Auto: Sportage 2016
Location: Timisoara

Re: Roti iarna

Post by ganimede »

Salutare,

Mi-am comandat roti de iarna pe jenti de tabla, ALCAR 6655 etc. Si am insistat sa primesc piulite (am un Sportage 1.6 GDI) dar mi s-a comunicat de la anvelopeMag ca nu vin si cu piulite jentile, ca producatorul ALCAR recomanda folosirea celor originale.
Am contactat si ALCAR si am primit acelasi raspuns, nu exista piulite pt aceste jenti, sa le folosesc pe cele originale.

In primul rand acum nu stiu de unde as putea sa iau alte piulite pt aceste jenti daca producatoul nu le fabrica.
Iar pe de alta parte am facut o proba si prezonul nu "iese" prin piulita, dar despre conicitate nu stiu ce sa zic. Cum as putea verifica?
Oricum nu cred ca am alta solutie dect cele originale...

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by BAU »

Eu folosesc de ani de zile aceleasi piulite " originale " cu care a venit masina pentru jante de aluminiu si la jantele de tabla , pentru iarna .

Nu este nici o diferenta , nu s-a modificat nimic nici la jante nici la piulite .

Poti verifica de control si tu unghiul de asezare al piulitelor pe jante ( empiric dar destul de apropiat de realitate ).

Iei o piulita si o pui cu partea conica pe o suprafata plana , o masa de exemplu .

Un betisor lung si subtire ( de la o frigaruie ) , o andrea sau o sarma de otel dreapta , cu rosu pe desenul atasat ,il pui pe partea conica , a piulitei
sa se sprijine pe masa .

Apoi poti masura direct unghiul " alfa " cu un raportor scolar . Nu trebuie sa fie exact , poti avea o eroare de +/- 2-3 grade dar aceasta eroare trebuie sa fie destul de apropiata de o valoare exacta a unghiului . ( 60 , 45 , 90 grade )
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

dumitrudany
Posts: 36
Joined: 22 Mar 2016, 01:50
Auto: Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP
Location: Bucuresti

Re: Roti iarna

Post by dumitrudany »

Merg fara grija piulițele originale, cum am eu Ceed-ul, au trecut doua ierni. Jantele originale îs de aluminiu și de iarna am luat că tine de la Alcar de tabla.

Găsești piulițe pentru jante de tabla la KIA în Băneasa, dar nu cred ca merită investiția.
[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=157&t=23900][b]Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP[/b] Sirius Silver + opt.[/url]

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Roti iarna

Post by Ogy »

Posibil sa gasesti si pe olx sau alte siteuri cu vanzari.
Si eu folosesc pe jantele de tabla alcar, piulitele de la jantele de aliaj.
Azi cand am facut schimbul de roti, a reusit un baiat sa-mi f..ta (ca nu cunosc termenul) 10 piulite pana am ajuns eu la el, sa-i spun sa schimbe inelara. #-o "A pei stiu ca a ramas asta blocata in inelara" -a 10a ramasese blocata in cilindru. :x
Vroiam sa-mi schimb semnatura dar vad ca nu ma lasa lumea.....

Uite aici:
https://www.okazii.ro/piulite-prezoane- ... [178066117]
https://www.autolux.ro/prezoane-kia/
https://www.olx.ro/oferta/piulite-prezo ... 5h9Lg.html
si sunt o gramada pe care ii gasesti pe google

Post Reply

Return to “Generalităţi”