Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Myhay
Posts: 18
Joined: 13 Mar 2017, 18:25
Auto: Renault Symbol

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Myhay »

eugeniuz2005 wrote:acuma tocmai distributia asta pe lant a motorului 1.4 a fost (si este) cea care a cauzat unora dintre posesori cele mai mari dureri de cap.
Am inteles ca au fost putine masini cu problema asta si ca s-a rezolvat prin inlocuirea lantului si intinzatorului cu alte repere ( alte modele) de catre producator din 2008 care nu mai au aceasta problema....
Last edited by Myhay on 22 Mar 2017, 10:02, edited 1 time in total.

Myhay
Posts: 18
Joined: 13 Mar 2017, 18:25
Auto: Renault Symbol

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Myhay »

Eu cand am luat Ceed-ul 1.6 GDi in 2014, diferenta era undeva pe la 1000E.[/quote]

Asa parca mai mergea dar acum.... [-X raportat la posibilitatile mele financiare normal...in cazul altora poate fii un fleac...

Myhay
Posts: 18
Joined: 13 Mar 2017, 18:25
Auto: Renault Symbol

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Myhay »

Qalex21 wrote:Eu cand am luat Ceed-ul 1.6 GDi in 2014, diferenta era undeva pe la 1000E.
Asa parca mai mergea dar acum.... [-X raportat la posibilitatile mele financiare normal...in cazul altora poate fii un fleac...

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Minu »

Si eu am mai scris pe aici, diferenta de 1700E intre 1.4 si 1.6 e foarte mare, si nu merita.Daca as fi sa aleg iar pt o masina noua as alege 1.4 fara sa stau prea mult pe ganduri.In 2009 cand am luat masina, diferenta dintre 1.4 si 1.6 a fost de 700E, a meritat avand in vedere ca primeai 36CP in plus fata de 1.4.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by crinamatei »

pe configurator acum:
1.4 city 15.278 eur
1.6 city 16.189 eur
deci diferenta e sub 1000 eur

Myhay
Posts: 18
Joined: 13 Mar 2017, 18:25
Auto: Renault Symbol

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Myhay »

@crinamatei - Eu am fost la dealer in Giulesti , astea sunt preturile pe care le-am mentionat...In plus tu ai optat pt varianta City , cea mai scumpa , eu ma refeream la Best , acolo ma pot incadra cu banii. Diferenta dintre 1.4 Best si 1.6 Best este 1700 euro cu tot cu discount ul lor fara alte optionale. Intradevar la City este diferenta sub 1000 euro dar imi depaseste bugetul cu mult...Rata lunara mult prea mare. Am si ofertele acasa scoase la imprimanta date de ei.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by panzer »

Toti cei care ati avut un 1.4 din 2007-2008 trebuie sa stiti ca asta cel nou de 1.4 este un pas inainte fata de cel vechi. Trage mai bine, respira mai usor si e mai rafinat. Sau doar mai bine isonorizat si cu alte raporturi de injectie, dar in mod clar se simte mai bine pe masina. Consuma si un pic mai mult.

Stiti asta si multi dintre voi care ati facut un test cu Ceed 2 cu 1.4 mpi.

In schimb cred ca e o smecherie de marketing la mijloc. Mai inceaca alti dealeri. Nu are cum sa fie asa de mare diferenta de pret intre 1.4 si 1.6. GDIul e tot un aspirat pana la urma. N-are turbo, intercooler, ca T-GDI, n-are de ce sa fie cu 1700 euro mai scump.
Eu cred ca Dealer-ul sau Kia Romauto are pe stock sau pre-ordered MPIuri si le vinde pe acelea. Am simtit si eu asta pe pielea mea cand am luat masinile de la KIA. Pret f bun numai ce modelul pe care doreau ei sa il vanda. La celelalte greu mai lasau un pic din pret.

GDI e mai ok de condus, dar nu in Bucuresti o sa simti diferenta, ci mai degraba pe drumuri de munte unde cuplul la 1.4 isi va arata limitarile.

Oricum ar fi eu unul nu cred ca merita sa dai 12% in plus pe masina doar pt upgrade-ul de la 1.4 la 1.6 mai ales daca e si o banca la mijloc.

Aaaa, sa nu uit. Nu mai scuipati pe 1.4 MPI GSL. V-a carat 7-9 ani deja fara probleme. Chiar daca la 8-9 ani ati schimbat o distributie. Asta n-a fost un motor cu probleme de nici un fel. A depasit in fiabilitate pana si pe 1.5 SOHC de pe Cielo si 1.9 tdi pompe duze (cel vechi de la WV) care sunt motoarele cele mai fiabile vandute in RO in masa.
Nu prea puteti spune acelasi lucru despre 1.6 GDI. Inca.

Myhay
Posts: 18
Joined: 13 Mar 2017, 18:25
Auto: Renault Symbol

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Myhay »

De-asta zic , din ce am citit aici pe forum mica problema cu distributia s-a rezolvat...Intradevar daca pica lantul dupa 8-9 ani si costurile cred ca sunt destul de mari , nu cred ca este o veste prea buna , masina nemaifiind in garantie si banii dati poate fac cat jumatate din valoarea masinii la momentul respectiv...

@panzer - eu fac 2-3 drumuri pe an , munte si mare...Si atunci pe serpentine cat de mult pot sa ma chinui cu ea? Mai mult decat un 1.4 mpi 8v 75 cai de pe Renault? Merg batraneste / linistit si aia e. In felul asta o turez nitel mai mult si o mai si ''curat'' dupa 1 an de mers in capitala bara la bara. Consumul...pe masura poate, dar asta este...nu mor pt 3 drumuri pe an ca dau mai mult pe benzina. Imi iau masina in functie de cat si unde merg mai mult - 99% oras - 1% drum-lung. Ce ai alege? 1.4 sau 1.6? Pot profita de pe urma cuplului motorului de 1.6 in oras cat sa merita diferenta de pret? In momentul de fata , eu zic ca nu...

Daca ei folosesc smecheria asta de marketing , inseamna ca toti dealerii o practica periodic...Am observat ca si in trecut au mai fost fluctuatii de genul la pret. Ba scade la 8-900 euro diferenta ba urca la 1700 la juma de an / 1 an.. Depinde de vanzari cred... Ideea finala este ca prefer un motor de anduranta / fiabil in detrimentul puterii / cuplului.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Qalex21 »

Eu zic ca pentru ce ai tu nevoie si cu ce masina ai fost obisnuit, Ceed ul cu motor 1.4 MPI 100 CP este suficient. Dar de ce nu incerci sa faci un test drive cu masina efectiv, sa ai confirmarea finala, sa nu mai existe dubii ? Este clar ca la fiablitate, consum este ON PAR cu 1.6 GDi. Diferenta este la pretul de achizitie, putere si probabil un pic la rafinament.

Myhay
Posts: 18
Joined: 13 Mar 2017, 18:25
Auto: Renault Symbol

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Myhay »

Qalex21 wrote:Eu zic ca pentru ce ai tu nevoie si cu ce masina ai fost obisnuit, Ceed ul cu motor 1.4 MPI 100 CP este suficient
De fapt mai conduc si un 307 1.6 HDI 110 cp , imi va fi greu la inceput , gata cu infiptul. Nu ma deranjeaza , ma invat.Prefer anduranta motorului decat sportivitatea.
Qalex21 wrote:Dar de ce nu incerci sa faci un test drive cu masina efectiv, sa ai confirmarea finala, sa nu mai existe dubii ?
O sa fac sapt viitoare cand am drum pe la ei. Sunt sigur ca nu voi fii dezamagit. Nu am pretentii si figuri si nici 20 de ani sa ma mai dau zmeu , sunt realist.

Qalex21 wrote:Este clar ca la fiablitate, consum este ON PAR cu 1.6 GDi. Diferenta este la pretul de achizitie, putere si probabil un pic la rafinament.
Mai este o diferenta legata si de distributie ( lant si intinzator). Tocmai m-am chiombalit 3 ore la cele 70 pag legate de problema asta si nu pot sa spun decat....Terifiant! Mi-a cam ramas pe creier desi ideea finala este ca s-a rezolvat treaba , dar stiind ca dau o caruta de bani si rate...Orice chestie in momentele astea imi pune semne de intrebare. Sper sa nu mai fii scapat vreo serie de lanturi si intinzatoare cu probleme de atunci pe la motoarele astea... #-o :oops:

App , ce ulei baga astia la Autonet la revizii?

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Qalex21 »

Cei de la Mit Motors baga Mobil 1 ESP 5w-30 (butoi) pentru toate motorizarile, deci presupun doar, ca folosesc acelasi ulei. Eu cand am facut reviziile fie mi-am adus personal la bidon Mobil 1 ESP 5w-30 (si am iesit considerabil mai ieftin si m-am simit mai safe), fie am luat altceva recomandat pentru motorul respectiv.

Te sperii intradevar daca citesti aici pe forum problemele cu distributia la motorul 1.4 de prin 2007-2008, dar nu este singurul motor care a avut probleme cu distributia in perioada respectiva ! Eu am un amic cu un i30 din 2008 de exemplu, si nu a avut nici o problema cu distributia, deci probabil pe langa design-ul defectuos de la vremea respectiva, cred ca sunt si alti factori la mijloc. Astazi in 2017, consider ca slabiciunile la sistemul de distributie au fost rezolvate, ca si in cazul altor motoare de la alti producatori. Nu uita ca si 1.6 GDi/1.6 CRDi sunt tot pe lant.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by panzer »

De ce te sperii atat de tare de problema cu distributia? Au cazut distributii doar la masinile 2007 pana prin Mai 2008. Dupa care au rezolvat-o. Oricum distributii care au cazut au fost putine fata de nr de masini vandute. Sa nu uitam ca a avut garantie 7 ani la motor de la prima generatie.

Schimbi distributia preventiv la 7 ani daca inca mai ai dubii. Eu am schimbat distributia preventiv la 9 ani si 162.000 km. Acum am 2 ani garantie la distributie si tot ce s-ar strica din cauza ei.

La cea noua (2015) am capatat atata incredere in motor incat i-am pus gaz din prima.

Cum o revizie normala la Ceed 1.4 te costa 400 lei pe an sau 20.000 km baniuesc ca nu te duci la vreun service de cartier, ca iesi mai ieftin cu 30 lei, nu?

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by crinamatei »

panzer wrote:
Cum o revizie normala la Ceed 1.4 te costa 400 lei pe an sau 20.000 km baniuesc ca nu te duci la vreun service de cartier, ca iesi mai ieftin cu 30 lei, nu?
apropo de preturi si perioade revizie

Ceed 1.4 (2014)
revizie la 15.000km sau 1 an
pret 700 lei
Cluj-Napoca

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Nesta3 »

Alege 1.6GDI...E alt motor.
De fapt, mergi si fa test drive cu amandoua.E cel mai bine asa
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by panzer »

@crinamatei imi pare rau pt voi la Cluj. Eu am platit deja 2 revizii la 20.000 la Bucuresti. Sub 400 lei fiecare. Cu piesele mele intr-adevar. Ceed 2015, 1.4 mpi. Vezi garajul meu.

@Nesta: eu am mers cu amandoua astea noi. 1.4 pe ceed 2 (personal zi de zi), 1.6 gdi pe i30. E mai fain GDIul dar sincer nu face 1700 euro in plus. Asta daca un cumparator se duce catre Best, cu putine optionale de frica ratei la banca. Daca lua City spre 16.000 euro avea mai mult sens sa plateasca in plus pt 1.6!

Test drive-ul lamureste pe oricine.

Post Reply

Return to “Generalităţi”