senzor presiune

CristiR
Posts: 12
Joined: 29 Apr 2016, 12:05
Auto: Kia Cee'd sw 1.6 gdi dct

senzor presiune

Post by CristiR »

Salut! Sunt posesorul unui Cee'd 1.6 gdi, si tocmai ce i-am schimbat anvelopele de vara cu cele de iarna. Insa, dupa ce mi le-au montat pe cele pentru sezonul ce vine, am remarcat ca pe bord mi-a ramas aprins senzorul de presiune in roti.
Este normal asa, si se va stinge de la sine, sau au facut baietii vreo prostie la montarea cauciucurilor?
Multumesc!

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: senzor presiune

Post by Qalex21 »

Si eu am montat astazi anvelopele de iarna si becul a stat aprins cam 2-3 minute, pe urma s-a stins de la sine si nu a mai aparut.

CristiR
Posts: 12
Joined: 29 Apr 2016, 12:05
Auto: Kia Cee'd sw 1.6 gdi dct

Re: senzor presiune

Post by CristiR »

Mda! La mine a ramas aprins mai mult timp. O sa vad maine ce se mai intampla. Multam fain!

CristiR
Posts: 12
Joined: 29 Apr 2016, 12:05
Auto: Kia Cee'd sw 1.6 gdi dct

Re: senzor presiune

Post by CristiR »

Un prieten mi-a spus ca pe undeva ar trebui sa existe un buton pentru reset, insa nu imi aduc aminte sa fi vazut asa ceva...

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: senzor presiune

Post by johnnys25s »

Salutare !

Mai este un topic la "Tips & Tricks" despre acest subiect !
Insa dpmdv va pot spune ca fie nu s-au montat rotile/senzorii in acelasi loc/pe aceiasi parte a masinii, fie la montaj s-a 'reusit' ruperea/distrugerea unui senzor !
Recomand verificarea existentei senzorilor in/la roti... si/sau permutarea rotilor intre ele pana la gasirea ordinii corecte !
In cazul cand senzorii sunt ok, se mai poate rezolva prin vizita la o reprezentanta Kia (normal orice service bun si/sau firma mare de anvelope) care sa aiba aparatura necesara si REinvatarea senzorilor in pozitia curenta !
In atasamente gasiti putin ajutor !

Multumesc !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: senzor presiune

Post by ceappone »

johnnys25s wrote:Salutare !

In cazul cand senzorii sunt ok, se mai poate rezolva prin vizita la o reprezentanta Kia (normal orice service bun si/sau firma mare de anvelope) care sa aiba aparatura necesara si REinvatarea senzorilor in pozitia curenta !
In atasamente gasiti putin ajutor !

Multumesc !


Dap , asta e cel mai bun sfat !!

Am vazut atata stres si la cei cu Sportage , care cum sa isi monteze senzorii ... Daca mergeti in Service de reprezentanta va rezolva problema si cu rotile/anvelopele montate in locuri diferite fata de sezonul precedent ... E o procedura simpla dar cu un aparat Special care reprogrameaza senzorii pe noua pozitie de pa Masina... a patit-o si socru-meu pe Opel Astra acum cateva zile , dupa ce i-au montat ,cei la care isi tinea si rotile pe timp de vara , complet aiurea rotile (roata completa cu senzori proprii)pe Masina ... Neavand aparatura necesara , problema s-a rezolvat in cele din urma la reprezentanta in maxim 15 min

CristiR
Posts: 12
Joined: 29 Apr 2016, 12:05
Auto: Kia Cee'd sw 1.6 gdi dct

Re: senzor presiune

Post by CristiR »

Deci, tot ce imi ramane e sa merg la un service Kia... Multam fain! :)

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Re: senzor presiune

Post by tudord »

Salut!
Am si eu aceeasi problema. Cand am schimbat anvelopele, la prima cheie am vezut indicatorul pentru presiune aprins. Cei de la vulcanizare mi-au spus ca trebuie mers cu masina putin pana se recalibreaza. Asa s-a si intamplat, pentru o zi sau doua. Am iesit din curtea vulcanizarii si in vreo 50-60 de metrii s-au stins beculetele. Dar a doua sau a treia zi (o data cu venirea frigului) mi s-a apris si becul galben si indicatorul de presiune pt roata dreapta fata.

Am fost si am verificat presiunea la o alta vulcanizare si a spus ca e ok. (2.5) Nu-mi amintesc exact ce valori sunt inscrise pe stalpul (din stanga) dar voi verifica din nou.

CristiR, pana la urma ai rezolvat?

Merci.

CristiR
Posts: 12
Joined: 29 Apr 2016, 12:05
Auto: Kia Cee'd sw 1.6 gdi dct

Re: senzor presiune

Post by CristiR »

Tudore, trebuie sa recunosc ca nu am mai facut nimic de atunci. Mi-am propus sa merg pana in service si sa le cer parerea, insa n-am reusit sa-mi fac timp. Insa de indata ce o sa am vreo noutate, voi da de veste :)

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: senzor presiune

Post by darksleep »

Tudor, presiunea de pe stalp este de 2.2, cel putin pentru 205/55/16. Dar atentie, este presiunea la rece.
Si mie mi-au introdus 2.5 dupa ce am pus gumele de iarna, dar parca mergeam cu tractorul. Am mers si am lasat la 2.2 in fiecare roata.

micutu
Posts: 34
Joined: 21 Nov 2016, 01:24
Auto: kia Ceed 1.6 GT
Location: Bucuresti

Re: senzor presiune

Post by micutu »

Salutare,
Sambata vreau sa merg sa iau jante+cauciucuri de iarna, as vrea sa stiu daca nu cumpar si senzori de presiune o sa am martorul de presiune roti aprins in bord?
Daca o sa am martorul aprins in bord si ma gandesc sa cumpar si senzori care ar fi cei mai indicati?
A mistake repeated more than once is a decision

Mikeroni
Posts: 28
Joined: 28 Sep 2014, 20:14
Auto: Sportage GT Line MH
Location: Bucharest

Re: senzor presiune

Post by Mikeroni »

Fara senzori, martorul din bord sta aprins. Gasesti senzori TPMS pe Aliexpress, cu tuburi de fixare si capacele cu totul la 196 USD 4 bucati plus transport. La service platesti de 4 ori mai mult, din cate stiu.
Codul pentru Ceed GT este OEM 52933-2F000
Ex. CEED GT 2015, Act. CEED SW 2016 - SPORTAGE GT LINE MH 2019

micutu
Posts: 34
Joined: 21 Nov 2016, 01:24
Auto: kia Ceed 1.6 GT
Location: Bucuresti

Re: senzor presiune

Post by micutu »

Multumesc pentru raspuns Mikeroni
A mistake repeated more than once is a decision

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: senzor presiune

Post by Qalex21 »

Mi-am schimbat jantele de otel originale cu unele de aliaj. Bineinteles, s-a aprins senzorul de presiune. Am sperat sa se stinga dupa cativa KM, dar aparent acest lucru nu se intampla. Probabil, mesajul este din cauza ca nu exista senzori de presiuni montati pe noile jante.

Foarte enervant acest sistem la KIA, nu inteleg de ce nu au facut un mod in care utilizatorul poate anula eroarea. Stiu ca la Peugeot, ai un buton specific pentru acest lucru, si nu am avut probleme cand am montat jante de aliaj.

As vrea sa stiu care sunt optiunile in acest ? Nu as vrea sa imi cumpar un nou set de senzori pentru aceste jante, sa dau iar jos anvelopele sa ii montez etc, nu se poate la reprezentanta sa elimine eroarea din soft si sa nu mai apara ?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: senzor presiune

Post by quelloo »

din pacate prostiile au devenit parte din securitatea pasiva si criteriu EURO NCAP. ca si piuitoarele centurilor de siguranta.
nu cred ca mai merge stins asa usor.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”