Sfat achizitie Kia Cee'd Best 1.4 GSL

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd Best 1.4 GSL

Post by Minu »

Nesta3 wrote:@Minu, pai 1.6GSL cum ai tu si 1.6GDI prezent pe motorizarile actuale, nu sunt nici pe departe la fel.
Ca si putere,GDI-ul e peste GSL :135CP vs 122 sau 126cp iar la cuplu GDI are 164Nm in timp ce GSL are 154NM.
Ca si rafinament,silentiozitate, accelerare, la fel, GDI-ul e superior.
Am avut si eu GSL,dar 1.4,dar care era acelasi motor practic cu 1.6.Nu se compara in niciun fel cu 1.6GDI.

Pentru xtressm: daca masina va fi folosita strict in oras,de catre prietena, nu e necesar un upgrade de motor.
Diferentele de consum sunt foarte mici intre 1.4 si 1.6 si se poate ca cel mic sa consume mai mult.
Ca si dotari, zic ca sunt suficiente cele enunerate.
Stiu diferentele, 1.6 actual e cu injectie directa.Am zis ca daca as fi iar in aceeasi situatie sa aleg intre 1.4 si 1.6 actual, as merge fara regrete pe 1.4 pentru ca e o diferenta de 1.800E, fata de 700E cat a fost la vechea generatie. :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd Best 1.4 GSL

Post by eugenflorinmanea »

Nesta3 wrote:@Minu, pai 1.6GSL cum ai tu si 1.6GDI prezent pe motorizarile actuale, nu sunt nici pe departe la fel.
Ca si putere,GDI-ul e peste GSL :135CP vs 122 sau 126cp iar la cuplu GDI are 164Nm in timp ce GSL are 154NM.
Ca si rafinament,silentiozitate, accelerare, la fel, GDI-ul e superior.
Am avut si eu GSL,dar 1.4,dar care era acelasi motor practic cu 1.6.Nu se compara in niciun fel cu 1.6GDI.

Pentru xtressm: daca masina va fi folosita strict in oras,de catre prietena, nu e necesar un upgrade de motor.
Diferentele de consum sunt foarte mici intre 1.4 si 1.6 si se poate ca cel mic sa consume mai mult.
Ca si dotari, zic ca sunt suficiente cele enunerate.
Vechiul 1.4 vs 1.6 mai are o hiba mare: distributia. Sper ca la noul 1.4 au rezolvat.
SAAB 9-5

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd Best 1.4 GSL

Post by Minu »

Din cate am inteles, ar fi si 1.6 cu probleme.Acum vedem, sper sa nu am probleme niciodata :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd Best 1.4 GSL

Post by panzer »

@xtressm: mai sunt topicuri cu aceeasi discutie. 1.4 e ok. Oricum, poti sa faci test drive. Am mai spus-o: desi este acelasi motor, e reglat altfel fata de cel din 2007-2008. 1.6 gdi consuma cu 1L in plus fata de 1.4mpi in realitate. Ori pt ca este mai puternic si apesi mai tare, ori din cauza relanti-ului.

La selectia ta as adauga anvelopele Michelin. Dimensiunea ta, dar Michelin. Cred ca sunt doar vreo 90 euro in plus.

Inca un lucru: cand auzi la Kia de probleme la distributie nu este aceeasi discutie ca la distributia de la VAG. Au cazut cateva distributii (realtiv putine la cate masini s-au vandut) intr-adevar, dar la multi ani si multi km. Odata schimbat lantul si intinzatorul nu au mai fost probleme. Semn ca Kia a rezolvat problema. La VAG au cazut distributiile in primii 10.000 km, au cazut si cele schimbate a 2a sau a 3a oara. Acum motorul se vinde cu distributie pe curea.

xtressm
Posts: 8
Joined: 04 Jan 2017, 22:45
Auto: Kia Ceed

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd Best 1.4 GSL

Post by xtressm »

Salut,

Da, am fost la test drive chiar de doua ori (sa o conduca si prietena) insa nu strica niciodata alte pareri. De asemenea, sunt constient ca la 1.4 nu pot avea niciun fel de pretentie sport.

Ceea ce caut eu este o masina comfortabila si cat de cat fiabila, iar in pretul asta (13.200 fara remat) cu cam tot ce puteam sa pun pe ea eu zic ca am facut alegerea buna.

Cat despre anvelope, este asa mare diferenta?

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd Best 1.4 GSL

Post by panzer »

Am Michelin Energy Saver 2 pe cea veche (a doua pereche dupa cele cu care a venit masina) si Hankook Kinergy Eco pe cea noua. Hankook aluneca mai tare decat Michelin. Altfel rezista bine si Hankook. Am 20.000 cu ele si arata f bine. Nu le-am masurat dar ochiometric o sa duca tot 7-80.000 ca si Energy Saver.

Sau economisesti cei 90 de euro si in 2 ani ii cumperi gume din zona performance.

Post Reply

Return to “Generalităţi”